Bilmek istediğin her şeye ulaş

Peeling

Cilt Bakımı

Peeling Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Ağustos 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Karbon peeling nedir?

PeelingQ-switched Nd-YAG tipi lazer kullanılarak uygulanan bir peelingdir. Leke, sıkılaştırma, akne, yağlanma düzensizliği ve sarkma gibi problemlerin tedavisinde kullanılır. Her mevsim yaptırılabilir, ağrısız ve enjeksiyonsuzdur, günlük yaşamdan alıkoymaz ki bu özellikler de uygulamanın kolay olduğunu gösterir.

Karbon peeling her cilt tipinde uygulanabilir. Uygulama sayısı ciltteki soruna göre 1-10 seans arasında değişebilir. Uygulama için öncelikle cilt temizlendikten sonra uygulama yapılacak bölgeye bir karbon solüsyonu sürülür. 10 dakika beklendikten sonra bölgeye gönderilen q-switched lazer enerjisi yağ bezlerine ulaşmış karbon partikülleri tarafından emilir ve patlatılır. Bu lokal ısı artışı kolajen sentezini uyarır ve oluşan ses dalgarı da gözeneklerin refleks olarak kapanmasına yol açar. Yine özellikle deriye renk veren madde olan melanin tarafından emilim de cilt lekelerinin tedavisinde iyi sonuçlar doğurmaktadır.

Bir uygulama yaklaşık 30 dakika sürer ve ciltte hafif bir pembelik dışında genellikle yan etkisi görülmez. Hastanın ihtiyacına göre 7-10 gün arayla 5-10 seans uygulanabilir. Uygulama sonrasında lekeleri giderilmiş, gözenekleri küçülmüş, gerginliği artmış, kırışıklığı azalmış bir cilt ortaya çıkar.
Haziran 2013

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Peeling nedir? Nasıl uygulanır?

Peeling cildin üst tabakasını temizleyerek yerine taze genç deri gelmesini sağlayan işlemdir. Cildimizde el ve ayaklarımız gibi gün boyu toz ve kire maruz kalır. Deri üzerinde bir doku oluşturan bu kirler gözenekleri tıkayarak sivilce oluşumuna da yol açmaktadır. Peeling; Solgun ve donuk görünen ciltleri eski haline kavuşturmak, deriyi canlandırmak, sivilce izlerini yok etmek, cildi gençleştirmek, görünüşü iyileştirmek için belirli türde kimyasal solüsyonların yüze uygulanması olarak tanımlanabilir.

Peeling üstteki problemli tabakayı temizler ve alttan yeni deri hücrelerinin gelişmesini sağlar. Alttan gelen yeni sağlıklı deri hücreleriyle derinizin üst kısmı kaplanmış ve cildiniz yenilenmiş olur. İnce kırışıkların tedavisinde etkili olup tüm yüze uygulandığı için yüzünüzün her bölgesinin aynı özelliklere sahip olmasını sağlar.

Sağlık

Peeling uygulamadan önce dikkat edilmesi gerekenler;
  • Cildinizde açık yara ya da sivilce mevcut ise o bölgeye peeling yapmaktan kaçının. Çünkü bu yaranın enfeksiyon kapmasına, sivilcelerinde çoğalmasına sebebiyet verebilir.
  • Yüz peelingi için ideal dönem uyku öncesi dönemidir. Peeling sonrası yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve besleyici krem ya da maske sürün ve cildinizi dinlenmeye bırakın.
  • El ve ayak peelinglerini manikür - pedikür sırasında, vücut peelinglerini duş veya banyodan sonra kullanmak daha doğrudur.
  • Peeling yöntemini haftada en fazla 1-2 defa denemelisiniz. Aksi takdirde cildinizin kendini koruması fonksiyonunu zayıflatmış olursunuz.
  • Hassas veya sivilceli ciltlerde dikkatli olmalısınız. Haftada en fazla 1 kez kullanın.
  • Göz çevresinde peeling ürünü kullanılmaz.
Ev yapımı peeling için; Bir kase içinde birer tatlı kaşığı zeytinyağı ve süt, birer çay kaşığı toz şeker, tuz ve limon suyunu karıştırırız. Bu karışımı cildinize ovarak sürün. Tuz, siyah noktaların temizlenmesinde, toz şeker, siyah noktaların temizlenmesinde ve cildinize parlaklık katmada, zeytinyağı ve süt cildinizin nemlendirilmesinde yararlı olacaktır. Limon cildiniz yağlı ise bu yağ oranını dengeler. Yağlı bir cilde sahip değilseniz limon kullanmayabilirsiniz.

3 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.