Bilmek istediğin her şeye ulaş

Petrokimya

Petrol

Petrokimya, petrolden organik kimyasal ürünler elde etmede kullanılan sanayi yöntemlerini topluca belirten terim. Petrol sanayisi 1950'den başlayarak, yakıtları, yanıcıları, özel olarak da alkenleri (olefinler), aromatikleri, amonyağı ve asetileni, hem bitmiş olarak, hem de kimya sanayisini besleyecek bazlar olarak, temel etkinliğine katmıştır.

Mayıs 2014

Ali Fatih, bir soruya yanıt verdi.

Karadeniz'de kaliteli petrol bulunduğuna dair haberlerle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Bağımsız Türkiye Partisi Lideri Sayın Prof. Dr. Haydar Baş yıllardır bağırıyor, haykırıyor. Ey millet uyanın 4.5 katrilyon dolarlık yeraltı kaynağımız, zenginliğimiz var uyanın artık! Ama bizim millet Ona değil hırsızlara inanıyor ve sürünmeye devam ediyor.
Kasım 2013

Unluckypod, bir soruya yanıt verdi.

Karadeniz'de kaliteli petrol bulunduğuna dair haberlerle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Türkiye coğrafyası insanlarıyla olsun, ortadoğuya yakın kültürü ile olsun ve pek tabii zemin özellikleri ile olsun. Sanki biri bizimle kafa bulmak için böle bir yer yaratmış gibi. Evet petrol var hem de çok kaliteli. Bunu petrol mühendisleri bağıra bağıra söylüyor. AMA. Zemin bol kırıklı o yüzden basınç yok ve o yüzden yüzeye çıkmıyor. Hayır zemin bu kadar çok kırıklı olmasa suudi arabistan gibi olurduk. Gerçi o kadar parayla şaşırırdık kendimizi ve bu imar anlayışıyla nasıl rezil ve görgüsüz yapılar çıkardı mesela onu sizin hayal gücünüze bırakıyorum. Sonuç olarak böyle topluma böyle zemin. Yanlış anlayan anlasın valla birileri çıkıp doğruları söylemeli.
Haziran 2013

Özge Uzun, bir soruya yanıt verdi.

Haziran 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ağustos 2012

Bozkurt Yurdakul, bir soruya yanıt verdi.

Karadeniz'de kaliteli petrol bulunduğuna dair haberlerle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Hazar basenlerinin, Kafkasların altından devam ederek Karadeniz'in doğusunda benzer basen(ler) oluşturabileceğine dair bir Jeolojik teori vardır. Ancak yapılan sismik ve sondaj çalışmaları bir sonuç vermemiş, Karadeniz'in doğusunda bir petrol rezervine maalesef rastlanmamıştır.

29 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.