Bilmek istediğin her şeye ulaş

PhpBB

Php Forum

phpBB popüler ve Açık kaynak forum sistemidir. PHP programlama dili ile yazılmıştır; "phpBB" ismi "PHP Bulletin Board" ın kısaltılmış halidir. phpBB'nin bazı özellikleri: Tema sistemi, kişiselleştirmeyi kolaylaştırmak için bir tema sistemi tasarlandı. Birçok dili destekler ; 41 Dil mevcuttur (11 Aralık 2010 tarihi itibariyle). Birçok Veritabanı yönetim sistemi ile uyumluluk. Kullanıcıların ihtiyacını karşılayan bedava destek ve kişiselleştirme.

Ocak 2014

Eski Inploider, bir soruya yanıt verdi.

Yazılımda web olsun masaüstü olsun sürekli açık kaynak açık kaynak diye överler ama ben bu açık kaynakları çok az yerde görüyorum. Nerelerde paylaşıyorlar bu açık kaynakları?

Open Source denilip de kaynağına ulaşmadığın bir proje bulamazsın bence.
Her open source projenin ilgili sayfasında yönlendirmeler var.
Git son yılların en popüler versionlama sistemlerinden.
GitHub da Git'i kullanan bir sistem.
Git dışında SVN en bilinen versionlama sistemlerinden ve yanılmıyorsam Google Code SVN'i kullanıyor. Microsoft'un CodePlex'i de hem Git hem SVN kullanıyor.

Geliştirici olarak yaptığınız araştırmalar zaten sizi hep açık kaynak kodlu projelerden yardım almaya yönlendiriyor.

Benim bir hocamın sözü vardı açık kaynak derdi kitapların açık olarak yapıldığı sınavlara benzer. Soru bellidir ama cevabını bulamazsın kitapta derdi.

Kaynak kodun her zaman açık olması bir anlam ifade etmeyebilir. Önemli olan açık kaynak kodun gelişimini yönetebilmektir. Bu yüzden SVN, Git kullanılır.

Örnek : Twitter Bootstrap frameworkü kaynak kodları
Ocak 2014

Necmettin Begiter, bir soruya yanıt verdi.

Yazılımda web olsun masaüstü olsun sürekli açık kaynak açık kaynak diye överler ama ben bu açık kaynakları çok az yerde görüyorum. Nerelerde paylaşıyorlar bu açık kaynakları?

Acik kaynakli yazilim demek, tum kaynak kodlari herkes tarafindan erisilebilir olan demek. Acik kaynak olup da kaynak kodlarina erisemeyecegin bir yazilim, proje, teknoloji bulamazsin. Bulursan o projenin acik kaynak oldugunu iddia edenler ya acik kaynagin ne demek oldugunu bilmiyorlardir, ya da bilincli olarak 'puan toplamak icin' acik kaynak yalanini soyluyorlardir.

Butun acik kaynak kodlarin toplandigi ortak bir havuz yok. Proje yoneticileri kaynak kodlari kendi ekosistemlerinde (sitelerinde diyeyim) de tutabilirler, github gibi servislerde de barindirabilirler. Ama kimlik denetimi olmadan erisilebilir bir yerde tutmalidirlar.

Bu kadar acik kaynak var diyorsun ya... Binlerce projeden bahsediyoruz. Sen nasil ulasamadin? Kaynak kodunu arayip da bulamadigin bir acik kaynak yazilim mi var?
Butun dunya GitHub degil. Hatta cogu acik kaynak yazilim projesine baslandiginda, birak Github'i, Git bile yoktu.

Kullandigin modemin bile cekirdegini olusturan Linux cekirdegini ornek olarak vereyim: code.woboq.org/linux/linux/
Eylül 2012

Aydın Bulut, bir soruya yanıt verdi.

İzmir'de "Uzman PHP Yazılımcı" bulunamaz mı ?

Ben Yazılım uzmanı, veya Yazılım mühendisi olarak pozisyona bakılmasından yana değilim, neden ? Örneğin ben, web tasarım ve proğramlama yapıyorum 3 yıldır, 1 yılı staj olmak üzere. Web konusunda kendime güveniyorum, yönetim panellerini kendim yazıyorum şuanda istediğiniz kadar dile destek veren bir yönetim paneli yazıyorum çalıştığım şirkette, farklı farklı modüller ekleyip istediğimiz modülleri kullanmamıza olanak veren bir sistem olmasını sağlamak amacım, yani bir web projesi için kendimi yetersiz görmezken kullandığım teknolojileri daha farklı bir projede kullanmadığım için iş verenin ne tür projelerle ilgilendiğini bilmeden isteğine cevap verebilir miyim bilmiyorum. Bunun için bence iş içeriği hakkında bilgi verilmeli ve hatta yüzyüze görüşülmeli, tabi bu yazdıklarımı iş başvurusu olarak algılamayın :) Benim gibi insanların aklında soru işareti kalmaması için ve hakedenin işi yapması için.

16 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.