Bilmek istediğin her şeye ulaş

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Eylül 2014

Omer Ayverdi, bir soruya yanıt verdi.

Python ile neler yapılır?

Websitesi (apache server , modpython), Oyun (pygame), networking, vb.vb.,,,
Ağustos 2014

Celikkan, bir soruya yanıt verdi.

İki dilden ilk olarak hangisi öğrenilmelidir (C++ ve Python ikilisinden)?

C++'sı çok kullanmama rağmen son zamanlarda Pythonu tanıdım.
Anlam veremediğim bir şekilde büyük firmalar büyük projelerinde hatta web projelerinde bile Python kullanıyorlar.
İlk öğrenen biri için Python öğrenmek daha kolay tahminimce.
Yaygın kullanımına gelince, ne kadar da kolay olsa Türkiyede alışkanlıklar hep süre gelmiştir. O yüzden Python çok kullanılmaz.
Öğrenmek istersen bu istede: istihza.com/ türkçe tutoriallar mevcut. Daha farklı, ders tadınla olmasını istersen coursera.com sitesinde stanford üniversitesi hocalarının internet üzerinden verdiği dersleri takip edebilirsin. Bu arada Standfor ünide de yaygın olarak kullanılan bir dil Python.
Kısaca şu 2 sebep kullanılması açısından teşvik edici:
1- Standford unide ve silikon vadisindeki dev şirketlerde yaygın olarak kullanılıyor olması.
2- Türkiyede yaygın olarak kullanılmama: D

son olarak pythonu tercih edersen JetBrains firmasının ürünü olan Pycharm IDE'sini şiddetle tavsiye ederim.

Kolay gelsin.
Ağustos 2014

Necmettin Begiter, bir soruya yanıt verdi.

İki dilden ilk olarak hangisi öğrenilmelidir (C++ ve Python ikilisinden)?

Hiç programlama bilmiyorsan Python ile başlamanı öneririm ama C++'a geçmek için Python'da uzmanlaşmayı bekleme. Python'da her programlama dilinde var olan temel yapıları (değişkenler, dizeler, diziler, döngüler, koşullar, prosedürler, fonksiyonlar, sınıflar, kitaplıklar vb) öğrendikten sonra C++'a geç.
Nisan 2014

Hakan Köse, bir soruya yanıt verdi.

Python yazılım dili neden Türkiye'de çok popüler değil?

Mehmet Köse'nin paylaştığı grafiğe Türkiye için bakacak olursak şöyle bir grafik oluşuyor:

Google Trends - Web Search interest: ruby, python, php, c#, c++ - Turkey, Jan 2008 - Jan 2014 google.com.tr/trends/explore? Hl=en-US& q...

Phyton
Bu grafiğe göre esas kapışma C# ile PHP arasında yaşanmış ve C# son dönemde bir adım öne geçmiş görünüyor. Ayrıca hem Ruby hem de Phyton için büyük bir trend değişimi görünmüyor.

Nedenini pek bilemiyorum ancak muhtemelen bizim ülkemizde "insanların değişime açık olmaması" bunda etkili olabilir diye düşünüyorum.

Bunun dışında bir diğer etken ise; yazılım sektörünün aynen diğer bir çok sektörde olduğu gibi belli sınırlar içinde ve kontrollü olarak büyümesi neden olabilir. Yani demek istediğim, yenilikleri deneyimleyebilmeniz için bir ar-ge kültürünüzün olması veya en azından yeniliklere erişebilecek ortam ve zamanın oluşturulabiliyor olması yani desteklenmesi gerekir.

Google ve günümüzde bir çok büyük şirketin uyguladığı (bilimsel bir model) modele göre çalışanlar zorunlu olarak haftalık zamanlarının %10'unda normalde yaptıkları işin dışında bir başka proje geliştiriyorlar veya yeni keşiflere çıkıyorlar. Haliyle bu hem verimliliği arttırıyor hem de şirket içi gelişime katkıda bulunuyor. Gmail ve onun gibi bir çok servis Google'ın bu politikası ile ortaya çıkan projeler.

Yani demem o ki, Türkiye'de yazılım şirketleri yoğunlukla para kazanmaya odaklılar, çünkü belirsizlikler ülkesiyiz. Belirsizliğin olduğu yerde insan otomatik olarak güvende hissedebileceği en kolay seçeneğe yönelir. Yani bu demek oluyor ki bizim ülkemizde riske girmek veya yeniliklere açılmak son seçenektir. Bunun yanlış olduğunu yıllardır hemen her alanda görmemize rağmen yine de böyle devam ediyoruz. Böylece bizden yeni şeyler pek çıkmıyor.

Konuyu biraz dağıttım sanırım ama bence meseleye bir de bu açıdan bakmak lazım :)
Mart 2014

Ceyhun Çakar, bir soruya yanıt verdi.

Programlamaya başlarken kolay anlaşılması açısından hangi dili öğrenmeliyim?

Ruby veya Python'un başlamak için en iyi diller olduğuna ben de katılıyorum. C/C++ bilgisayara tam hakimiyet vermekle birlikte, örneğin Python'a göre oldukça zor. Bunun yanında, Java ile uyumlu yeni müthiş bir dil var. groovy.codehaus.org/ Java kütüphanesini, kullanmak isteniyorsa ve daha sonra Java'dan devam edilecekse, bence en iyi seçim.
Aralık 2013

Hamide Aydoğdu, bir soruya yanıt verdi.

Programlamaya başlarken kolay anlaşılması açısından hangi dili öğrenmeliyim?

Ben programlamaya visual basicle başladım. Onu da deneyebilirsin .
Aralık 2013

Eski Inploider, bir soruya yanıt verdi.

Programlamaya başlarken kolay anlaşılması açısından hangi dili öğrenmeliyim?

Sadece programlamayı öğrenmek istiyorum diyorsanız ve yolun başındaysanız sizi fazla yormayacak ve programlamanın temel kavramlarına hakim olmanızı sağlayacak yüksek seviyeli bir dil ile uğraşmanızı öneririm. Ruby ve Python bu konuda sizi amacınıza taşır. Türkiye'de daha çok Python ile çalışan kişilere ulaşıp destek alabilirsiniz. Bu yüzden Python derim. Bunu sizin profilinize göre söylüyorum. Kısa sürede program geliştirmenin tadını Python ile çıkarırsınız.

Önemli olan bence OOP Object Oriented Programming yani nesne yönelimli programlama kavramına hakim olmaktır.
Bu metod ile programlama öğrenmeyi de C dili ile gerçekleştiremezsiniz.
Başlangıç aşamasındaki biri için C ve C++ hem ağır gelir hem de günümüzde mobil/web gibi alanlarda hiç kullanılmayan bu platformları öğrenmek için harcadığınız zamana biraz yazık olur. Önemsizdir demiyorum öğrenilmemeli de demiyorum ama yolunuzu web ve mobil üzerinde çizecekseniz ve sistem programlama, alt seviye programlama gibi bir çalışma içinde olmayacaksanız başlangıç için enerjinizi C/C++ ile hiç harcamayın.

Programlamayı ve OOP prensiplerini Python ile öğrendikten sonra Django frameworkü ile web uygulamalarına başlayabilirsiniz.

Programlamayı tek bir dille gerçekleştirip web, mobil, masaüstü, embed gibi farklı platformlarda uygulama geliştirme hedefiniz olursa o zaman seçiminizi Java ya da C# . NET üzerinde yoğunlaştırmalısınız.
Burda da tavsiyem kurumsal olarak Microsoft'un sunduğu dökümantasyon ve eğitim daha kuvvetli ve kısa sürede daha fazla yol kat etmeni sağlar. O yüzden C# derim.

acikakademi.com sitesi tüm kaynakları ile . NET platformunda yürüyeceğin yolda sana yardımcı olur. Burayı tavsiye ediyorum.

Özetle önce Python. Kesmezse C# ya da Java.
Aralık 2013

Tuba Kaşkaya, bir soruya yanıt verdi.

Programlamaya başlarken kolay anlaşılması açısından hangi dili öğrenmeliyim?

Kesinlikle C dilini öneririm. Bu dili öğrenirsen diğer dilleri öğrenmen çok daha kolay olacak.
Aralık 2013

Mustafa, bir soruya yanıt verdi.

Programlamaya başlarken kolay anlaşılması açısından hangi dili öğrenmeliyim?

Bence yüksek seviyeli diller programcıları temmelleştiriyor. Yani nekadar yazılması kolay bir dil varsa hepsi işin büyük bir çoğunluğunu kendisi yapıyor ve programcıya az iş kalıyor belki pratik bir şey ama başlangıç için önermem. Bence C dili başlangıç için en iyi bir dil. Ve ilerdede pek çok işine yarar. Programlama temelleri dersinde hocamız bize "C dilini öğrenin diye anlatmıyorum; C dili ile sınırlarınızı zorlamayı gösteriyorum. " derdi
Aralık 2013

Barış Ekinci, bir soruya yanıt verdi.

Programlamaya başlarken kolay anlaşılması açısından hangi dili öğrenmeliyim?

C++ öğrenmeni tavsiye ederim. Her türlü ihtiyaçlarını karşılayacakatır. Ders önerisi olarak Muhammed Mastar'ın derslerini öneriririm!
Aralık 2013

Mehmet Hamzakadı, bir soruya yanıt verdi.

Programlamaya başlarken kolay anlaşılması açısından hangi dili öğrenmeliyim?

Benim de önerim en sade ve algoritmayı en rahat şekilde çözebileceğin dil C öğrenmekle başlaman
Aralık 2013

Mehmet Köse, bir soruya yanıt verdi.

Python ile Django arasındaki fark nedir yoksa ikisi aynı anlama mı geliyor?

"Meyve ve elma farkı nedir? Yoksa ikisi aynı anlama mı geliyor? " cümlesi ile cümleniz anlam olarak aynı. Django bir web çatısı. Her seferinde tekerleği yeniden icat etmemek için faydalı kodlar içeren bir yapı. Framework kavramını araştırmanız soruya yeterli cevabı sağlayacaktır.
Aralık 2013

Mehmet Köse, bir soruya yanıt verdi.

Python yazılım dili neden Türkiye'de çok popüler değil?

Şu an Silikon Vadisi'nde python ve ruby on rails revaçta. Yeni girişimler bu diller ile şekilleniyor, yüksek ölçeklenebilir frameworkler web serverlar, nosql veritabanları kullanılıyor. Ama her zamanki gibi biz 5 yıl geriden takip ettiğimiz için durum budur. Tabi ki, Türkiyede eticaret sektöründe ciddi şekilde kullanan firmalar var. Ama genel için konuşursak, ben 1.5 senedir python ile yazıyorum. Başka dile ısrarla geçmek istemiyorum. Haliyle iş de bulmakta zorlanıyorum.

Aşağıdaki linkten python ve ruby dillerinin silikon vadisindeki artan popülaritesini görebilirsiniz. Bunun yanında . Net ve php cepten yemekte ve hızla düşmekteler.
google.com.tr/trends/explore#q=%2fm%2f06. . .
Daha fazla

150 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.