Bilmek istediğin her şeye ulaş

Plastik Sanayi

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Pet şişe nasıl yapılır?

Günümüz teknolojisinde pet şişeler preform enjeksiyonlar ile üretilmektedir. Üretilecek olan her pet şişenin kalıp ağırlığı ve preformu litresine göre belirlenir. En çok kullanılan 1/2 litre pet şişelerin ortalama ağırlığı 17 gramdır.

Pet şişe üretilmeden önce ham madde halindedir, bunun kalıp şekline döndürülmesi gerekir. Üretim yerlerinde bunu yapan değişik şekilde makinalar bulunmaktadır. Ham madde özel şartlarda kurutulduktan sonra kalıp gözlerine konur. Kalıp çıktıktan sonra 4 derece soğuk su ile soğutulur. Bir diğer önemli ayrıntı ise pet şişe basan makinenin kovan ısısıdır. Bu ısının 270 dereceden az olmaması gerektiği gibi 300 dereceden yüksek olmamalıdır. Bundan sonraki aşama ise pet şişeye asıl şeklini veren şişirme aşamasıdır. Bu bölümde kalıba özel makinalar ile 33 barlık bir hava basıncı uygulanır.

Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Pet şişeler ve damacanalar neden sağlığa zararlıdır?

Sert plastik ürünleri zararlı kılan şişenin plastiğindeki “bisfenol A” veya kısaca “BPA” dediğimiz maddedir. Her gün kullandığımız sayısız üründe bulunan BPA'nın tehlikesi daha çok bardak, şişe, saklama kabı gibi yiyecek ve içeceklerin muhafazasında kullanılan sert plastik kaplardan kaynaklanıyor. Bunlar içinde en önemlisi de BPA ihtiva eden biberonlardır.

Petrokimya

Sayısız araştırma, bebek ve çocuk sağlığının BPA yüzünden ciddi tehlikelerle karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü BPA ihtiva eden plastik biberon, şişe ve yiyecek kaplarına sıcak bir sıvı veya yiyecek konduğunda BPA kaptaki sıvıya geçiyor.

BPA, ayrıca su depolarının iç yüzeyleri, döşemeler, cilalar, elektronik ürünlerin basılı çevrim kartları, tenis raketleri ve sörf tahtası gibi çok tabakalı malzemelerde yapıştırıcılarda da bulunur.

Termal kağıtların kaplanması, PVC plastiklerin üretimi ve fren sıvılarında olduğu gibi bir katkı maddesi olarak da kullanılır.

Kompozit diş dolguları ve protezleri de çeşitli BPA bileşiklerinden üretilir.
Mobil telefonlar, su ısıtıcıları, kahve makineler, bilgisayarlar, CD ve DVD'ler, biberonlar, yiyecek-içecek kutuları, bardakları, şişeleri ve saklama kapları, motosiklet kaskları, diyaliz ekipmanı gibi tıbbi malzemelerde de bulunabilir.

  • İnsan Sağlığına Etkileri
BPA'nın insan sağlığı üzerine olumsuz etkileri olduğunu gösteren yüzlerce araştırma var ve bunların sayıları her geçen gün artıyor.

BPA hormon sistemini bozan bir maddedir. BPA'nın kadın seks hormonlarının etkilerini artırdığı; erkek seks ve tiroit hormonlarının etkilerini ise azalttıkları gösterilmiştir. BPA işleyen fabrikalarda çalışan erkeklerde sertleşme, erken boşalma ve cinsel isteksizlik problemleri olduğu belirlenmiştir.

BPA' nın öğrenme ve davranış üzerine de olumsuz etkileri olduğu, saldırganlığı artırdığı ve öğrenmeyi güçleştirdiği de bilinmektedir.

Farelerde yapılan araştırmalar prostat büyümesi, sperm konsantrasyonunda azalma ve erken ergenliğe yol açtığını da göstermiştir.

BPA, eşcinsellik, obezite, diyabet, astım, kalp-damar hastalıkları ve karaciğer hasarı ile de ilişkilendirilmekte, kadınlarda meme, erkeklerde prostat kanseri riskini artırdığı da ileri sürülmektedir. En önemlisi de genler üzerine olan etkileri ve olumsuzluklarının sonraki nesilde daha belirgin ortaya çıkması ihtimalidir.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Plastik kaplar besinlere zarar verir mi?

Plastik ambalajlar yüksek ısıya maruz kaldıklarında yiyeceklerinize zehirli toksinler damlatır. Bunun yanında plastiğe esneklik sağlayan plastikleştiriciler, besinlere geçerek astım, hormonal bozukluklar ve diğer medikal problemlere yol açabilir.

.Plastik Sanayi

Plastik Sanayi

Hal böyleyken köpüklü sıcak içecek bardağı, et, balık ve peynir ambalajı, tek kullanımlık çatal bıçak takımı ve bazı yoğurt kapları polistirenin kullanıldığı mutfak gereçleri de vinil benzen olarak da bilinen stiren açığa çıkmaktadır. Kanserojen olan stiren; kimyasalı sindirim, böbrek ve solunum sistemi için zararlıdır. Bu nedenle, her zaman cam kavanoz ve saklama kapları kullanılması gereklidir.

Nisan 2013

sevgiyletarifler.com'>Ozlem Yalcin @hijyenkolik

Sünger nasıl yapılır?

İki çeşit sünger vardır. Birincisi doğal olan süngerdir. Doğal sünger denizlerde yaşayan bir deniz hayvanıdır. avcılar, süngerleri toplayarak kuruturlar. Belli bir kıvama gelen sünger artık kullanıma hazır hale gelir.İkincisi ise sentetik süngerdir. Sentetik sünger poliüretan veya selülozdan yapılır. Poliüretan plastik maddedir. Selüloz ise ağaçtan elde edilir. Bu iki türde endüstriyel işlemlerden sonra elde edilen süngerlerdir.
Mart 2013

Halil Ertekin @halilertekin

Yapay çiçeklerin plastikten yapılmış olması insan sağlığına zarar verir mi?

Hayır yapay çiçeklerin insan sağlığına hiçbir zararı yoktur. Yalnız akvaryumda kullanılan yapay bitkiler balıklar için zararlıdır çünkü suya salınım yaparlar.
Şubat 2013

Deniz Yalçın @denizyalcin

Fitalat nedir? Sağlığa zararlı mıdır?

Ftalat esterler genellikle esnekliği arttırmak amaçlı kullanılır ve plastiklere eklenir. Sert plastik olan uzun polivinil moleküllerinin birbirleri üzerinden kaymasına izin verir. Kanserojendir. Prezervatiflerde kullanıldığı için özellikle erkeklerde kısırlığa neden olur. 1999'a kadar maalesef ki bebek oyuncaklarında kullanılıyordu ancak yasaklandı.
Aralık 2011

Murat Özer @muraplast

IML (In Mold Labeling) nasıl yapılır?

Öncelikle: IML Makinesi, IMM makinesininin (Plastik Enjeksiyon) kalıplarının içine etiket bırakan makinedir.

Sorunuz çok genel bir soru olmuş. Şöyle yanıt verilebilir:
Bir bilgisayar, bir çizim teknikeri, bir mekanik imalathanesi (CNC, vb. Sahibi) , bir mekanik ustası ve bir otomasyoncuya ihtiyacınız var : )

Biraz daha detaya girersek, IML makineleri genellikle üniversal yapılırlar, yani her tip(!) IMM makinesi ile uyumlu çalışmak durumundadırlar. Bunun için Euromap12 ve Euromap67 dijital haberleşme standardını kullanırlar. EM12 ve EM67 standartlarında, IML ve IMM makinelerinin uyum içinde çalışmaları garanti altına alınır.

(EM12 ve EM67 dışında farklı standartlar da vardır, döner IMM için EM67.1, ekstra güvenlik için EM73, vb.)
IML robotunda DUMMY ve ÜRÜN ALMA kolu adı verilen iki kol vardır. DUMMY, üzerine etiket alıp kalıbın içine etiket verirken, ÜRÜN ALMA KOLU kalıp içerisindeki, imal edilmiş olan malzemeyi, kalıptan alır ve dışarıya çıkartır.

DUMMY Sarma ve düz olmak üzere iki tiptir. Sarma sistemi, etiketi ürünün dışına dairesel olarak sarmak için, düz tip ise düz olarak yapıştırmak için kulllanılır.

DUMMY etiketi vakum yaparak etiket şarjöründen alıp, kalıbın içine ise üfleme + statik elektrik yüklemesi yaparak yapıştırır.

Daha detaylandırabilirim fakat bu kadar kafi sanırım.

7 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.