Bilmek istediğin her şeye ulaş

PLC

PLC (Programlanabilir Mantıksal Denetleyici, İngilizce: Programmable Logic Controller) fabrikalardaki imalat hatları veya makinelerin kontrolü gibi işleçlerin denetiminde kullanılan özel bilgisayar. Genel kullanımlı bilgisayarların aksine PLC birçok girişi ve çıkışı olacak şekilde düzenlenir ve elektriksel gürültülere, sıcaklık farklarına, mekanik darbe ve titreşimlere karşı daha dayanıklı tasarlanırlar. PLC'lere denetleyeceği sistemin işleyişine uygun programlar yüklenir. PLC programları, giriş bilgilerini milisaniyeler mertebesinde hızla tarayarak buna uygun çıkış bilgilerini gerçek zamanlıya yakın, cevap verecek şekilde çalışırlar.

Ekim 2013

Hamit Yazgan, bir soruya yanıt verdi.

VB 2010 ile ModBus Slave bir cihazın registerlerini nasıl okuyup yazmak istiyorum?

Merhaba, PLC ile neyi kontrol etmek istediğine bağlı, fabrika otomasyonu (tavuk çiftliği mesela) , veya akıllı ev. Sonuçda girişlerin ve çıkışların var (discrete Output ve discrete input) , lamba aç-kapa, makina acık mı kapalı mı durumu gibi bilgiler. Ev için mesala sıcaklık, nem, magnetik alan yoğunluğu gibi bilgileri de ölçüp okursun, ışığın parlaklığını ayarlamak için değerler gönderebilirsin. İnput register lar ve holding (output) register ile bu değerleri kontrol edebilirsin. yani arayüz ne için kullanacağına bağlı olarak senin hayal gücüne göre değişir. (Modbus hakkında ne kadar bilginiz var, PLC yi siz mi tasarlayacaksınız. Ayrıca modbus ın bütün fonksiyonlarını da kullanmayacağınız için genel bir modbus oku-yaz fonksyonları yazmanız gerekmiyor. Modbus istek-cevap şeklinde çalışır. )
Ekim 2013

Enes doğan, bir soruya yanıt verdi.

PLC simülasyon programları hangileridir?

Piyasada bulunan her marka PLC nin kendisine özgü bir software'i vardır. Genelde Kendi içlerinde offline simulasyon yapılabiliyor.
Mesela en basit olarak GEMO akıllı röle için kullanılan yazılımın içerisinde simulasyonu vardır. Denemek istersen tamamen türkçe ve basit bir sistem
Mayıs 2013

Kadir Babacan, bir soruya yanıt verdi.

PLC simülasyon programları hangileridir?

Bunlar Elektronik programlardır.Örneğin : Siemens PLC S7 200 CPU Simülatör Programı

PLC

6 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Scada

1 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Plc Siemens

2 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

PLC Simülasyonları

1 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt