Bilmek istediğin her şeye ulaş

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Temmuz 2013

Redeye, bir soruya yanıt verdi.

Plebisit nedir? Gezi Parkı için plebisit yapılmasını doğru buluyor musunuz?

Erdoğan Teziç, Anayasa Hukuku, 15. baskı, Beta, Ekim 2012, s. 287.
Taksim Gezi Parkı
Haziran 2013

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Plebisit nedir? Gezi Parkı için plebisit yapılmasını doğru buluyor musunuz?

Bu konu aslında hiç bu kadar büyütülmemeliydi. Parkın meydan girişine bir anket ofisi kurulmalı ve gelen geçene sorulmalıydı. Bu tür işler uygar ülkelerde aslında böyle basit anketlerle yapılır. Hadi bu büyük bir proje diyelim, o zaman da semt sakinlerine duyurulup anket İnternet üzerinden ve direkt gezi parkında yapılabilirdi. Ya da daha da büyütülüp tüm ilçeye ankete davet gönderilebilirdi. Bunu çeşitli hırslarla politik bir problem haline getirmek tamamen gereksizdi. Zaten park üzerinde bir yürütmeyi durdurma kararı bulunmaktadır, geçerli olan sonuçta hukukun uygun gördüğü/göreceği olacaktır. Sırf gövde gösterisi yapabilmek amacıyla şehir ya da ülke çapında bir referandum isteği bence tamamen abesle iştigaldir, kaynak israfı olur, tamamen de sağlıksız sonuç verir.
Haziran 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Referandum ve plebisit arasındaki farklar nelerdir?

Plebisit bölgesel bir siyasi mesele için halkın oyuna başvurulması olayına verilen isimdir. Plebisit demokratik ülkelerin uyguladığı bir oylama yöntemi olarak biliniyor. Plebisit uygulamasının referandumdan farkı ise referandumun sadece anayasa değişiklikleri için ve ülke genelinde uygulanıyor olmasıdır.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Haziran 2013

Hakan Köse, bir soruya yanıt verdi.

Plebisit nedir? Gezi Parkı için plebisit yapılmasını doğru buluyor musunuz?

Plebisit, referandum anlamına geliyor. Benim bildiğim kadarı ile 2 şekilde referanduma gidiliyor:
  1. Yetkili makamın bir kanun tasarısı veya teklifinin esaslı kısımları hakkında halk oyuna başvurmak.
  2. Parlamentonun hazırladığı kanun hakkında halkın reyine müracaat etmek.
Gezi Parkı ve Topçu Kışlası ile ilgili durum göz önüne alındığında bu maddelere göre referandum yapılması pek uygun görünmemekle birlikte, mimari projeler hazırlanırken (genellikle projenin başında), halkın yaşamı ile ilgili önemli değişikliklere sebep olunan işlerde, çeşitli merkezler oluşturularak halkın fikri soruluyor. Bu tarz yaklaşımlar Avrupa'da ve dünyada uygulanmıştır.

Bunlardan da öte, Topçu Kışlası projesi üzerinde bir "yürütmeyi durdurma" kararı vardır. Yani özetle, yargı bu projenin hukuka uygunluğu konusunda şüpheye düşmüştür ve projeyi hukuken sonuca bağlayana kadar durdurma kararı almıştır.

Hukuken alınan bu yargı kararı var iken, proje ile ilgili bir referandum yapılması anlamsız olacaktır. Zira, yargı kararını verdiği zaman, referandumdan çıkan sonuç ne olursa olsun, yargının verdiği karar uygulanacaktır. Dolayısıyla mantıklı olan, öncelikle yargı kararının verilmesi ve ardından duruma göre referanduma karar verilmesidir.

Bence, referandum sağlıklı bir sonuç vermeyecektir. Çünkü, olası bir referandum 2 şekilde yapılacaktır.
  • İlçe halkı ile
  • Tüm İstanbul halkı ile
İlçe halkı ile yapılacak bir oylama, yüksek ihtimal ile, AKP'ye karşı ilçedeki genel siyasi duruş yüzünden, "evet" sonucunu çıkaracaktır. Tersinin olma ihtimali de vardır elbet, ancak Türkiye'de insanların bu tarz oylamalarda particilik yaptığı bir gerçektir. İnsanlar projeyi oylamak yerine, kendi partisine oy verir durumda olacaktır.

İstanbul genelinde yapılacak bir oylama ise anlamsızdır. Çünkü, Pendik'te oturan bir vatandaşın Taksim'de bir Topçu Kışlası projesi ile alakalı hiç bir fikri olmayabilir ve hatta fikri olsa bile söz hakkı olmayabilir. Diğer seçenek için bahsettiğim siyasi duruş meselesi, konuya uzak olan tüm oy verenler için yine geçerli bir durum olacaktır.

Bence böyle bir referandum, projeye başlanmadan önce yapılmalıydı ve halka fikrini sorarken, olası alternatif planlamalar, maketler ve tanıtım filmleri önlerine konulmalıydı. Referandum ve halkın söz söyleme hakkı ancak o şekilde ortaya çıkmış olabilirdi.

3 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.