Bilmek istediğin her şeye ulaş

Poşet Çay

Çay

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Kasım 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Poşet çayın tarihi nedir?

Poşet çay aslında içenler tarafından icat edilmiştir. İlk olarak çayın kağıt poşetler içine paketlenmesi Çin'deki Tang Hanedanlığı (618-907) dönemindedir. Amaç çayın aromasını koruyarak paketlemektir. Modern çağın ilk çay poşetleri New York'lu Thomas Sullivan tarafından 1903 ya da 1908 yılında (tam olarak bilinmiyor) patentlenmiş olan ipek çay poşetleridir. Sullivan'ın amacı çay numunelerini porsiyonlanmış olarak müşterilerine ulaştırmaktır. Durumun farkına varmayan müşterileri çayı poşetleriyle beraber kullanmış ve ilk poşet çayı icat etmişlerdir. 1910'larda poşet materyallerine fiyatı düşürmek için kötü malzemeler de katılmaya başlanmış ve poşet çay sivil halk arasında yaygınlığını 1930'lara kadar kaybetmiştir.

Kağıt poşetler ise 1920'lerin sonlarında Boston'lu William Hermanson tarafından icat edilmiş ve 1930 yılında patenti Salada Tea Company'ye satılmıştır. Kanadalı kurucusu olan bu firma da Amerikan menşeylidir.

Bildiğimiz dikdörtgen poşetlerin icadı ise 1929'u bulmuştur. Mucidi Adolf Rambıld isminde bir Alman mühendistir. İlk çay poşeti makinesi de yine aynı mucide aittir, 1949'da piyasaya çıkmıştır.

kaynaklar: de.wikipedia.org/wiki/Teebeutel
en.wikipedia.org/wiki/Tea_bag
Kasım 2014

Çay Çek, bir soruya yanıt verdi.

Poşet çayın tarihi nedir?

1908′de Amerika’da bir tüccar çayı küçük paketlere koyup yurt dışına gönderiyordu. Bunu örnek alan Alman çay firması Teekanne, çay torbaları ile birlikte asker birliklerini de saklıyordu. Buna da ”çay bombası” deniyordu. Sallama çay dediğimiz çaylar da, bu yıllardan günümüze işte böyle geldi.
caycek.com/savasma-cay-yap/
Ocak 2014

Tutku Yılmaz, bir soruya yanıt verdi.

Poşet çaylar sağlığa zararlı mıdır? Nasıl yapılırlar?

Poşet Çay

Hiç biri kendi demlediğiniz çay kadar güvenli olmayacaktır tabi ki ancak belirli markaların poşet çayları gıda güvenliğinden geçerek insanlara sunuluyor.

Zararı şu olabilir ki, dışı kağıt poşet ile çevrili bu çayların, su içinde hemen dağılmaması için bu kağıtlara bir takım kimyasal işlemler uygulanıyor. Bu kimyasal maddenin adı 'epiklorohidrin' . Bu madde aynı zamanda böcek ilacı olarak kullanılan bir kanserojen maddedir.
Haziran 2013

Gündüz Ayar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Evde Kendi Poşet Çayınızı Yapın!

Yalnız kaldığımızda çay içmek isteyince çoğu zaman tamamını bitiremeyeceğimiz düşüncesiyle çay demlemeyiz. Bunun yerine poşet çayları kullanırız. Böyle zamanlarda doğal ve daha tatlı poşet çayı içmek için size kendi poşet çayınızı nasıl yapacağınızı anlatalım. Hem de gayet şık ve sevimli olan poşet çayınızı ister sevgilinize el yapımı poşet çay olarak hediye edin ister görsel bir şölenle afiyetle yudumlayın.
Çay

Öncelikle gerekli olan malzemelerimiz:
 • Bir paket normal çay
 • Kek kağıdı
 • İğne
 • İğne ipliği
 • Patik ipliği
 • Makas
 • Zımba
Nasıl Yapılır?
 1. İki tane kek kağıdını üst üste koyarak kare biçimde keselim. Bu poşet çayımızın kabı olacak.
  Çay
 2. Birinci işlemin sonunda kare şeklinde ve aynı boyutta iki kek kağıdı olacak. Şimdi arka arkaya hizalarına dikkat ederek iki kağıdı da kenarlarından iğne ve ince iplik kullanarak dikiyoruz. Bu işlem sonunda elimizde kenarları iplikle dikilmiş bir paket elde ediyoruz. Fakat üstünü açık bırakmayı unutmayın.Çay
 3. Hazırladığımız pakedin içine bir tatlı kaşığı çay koyuyoruz. Eğer çayda farklı tatları seviyorsanız çayınızı önceden tomurcuk çay veya bergamotla harman edebilirsiniz; her bir paketin içine bir iki tane karanfil koyabilirsiniz. Damak zevkinize göre bunların miktarını hesaplamayı unutmayın.Çay
 4. Çayı pakede koyduktan sonra açık kalan üst kısmı da yine iğne iplikle dikiyoruz. Paketleme kısmı tamamlandı. Şimdi tutacak ipi yapmaya sıra geldi.Çay
 5. Aşağıdaki resimdeki gibi pakedin üst tarafını içe gelecek şekilde katlıyoruz. İkinci kanadı katlarken tutacak olması için patik ipliğini bu kanadın altına koyup üstünü zımbalıyoruz.ÇayÇay
 6. Son olarak sapı süslemek istiyorsanız kalp şeklinde iki küçük kağıt kesip bunu tutacak ipin uç kısmına yapıştırıyoruz. Afiyet olsun :)Çay
Çay

Çay

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.