Bilmek istediğin her şeye ulaş

Programlama Dilleri

Yazılım

Programlama dili, yazılımcının bir algoritmayı ifade etmek amacıyla, bir bilgisayara ne yapmasını istediğini anlatmasının tektipleştirilmiş yoludur. Programlama dilleri, yazılımcının bilgisayara hangi veri üzerinde işlem yapacağını, verinin nasıl depolanıp iletileceğini, hangi koşullarda hangi işlemlerin yapılacağını tam olarak anlatmasını sağlar. Şu ana kadar 150’den fazla programlama dili yapılmıştır. Bunlardan bazıları Pascal, Basic, C, C#, C++, Java, Cobol, Perl, Python, Ada, Fortran, Delphi ve 1C Enterprise'dır. Dünyadaki en popüler programlama dilleri sıralaması ise şöyle: JavaScript, Java, PHP, Python, Ruby, C#

Ocak 2018

Gökhan Çancılar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Hakikaten, Programlama Nedir?

Bilgisayar programlama, kodlama, programlama dili, yazılımcı vs… Peki hakikaten programlama nedir? Bu yazıyı programcı olmayanlar için yazıyorum, eğer zaten programcı iseniz okumanızda bir fa…
Kasım 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Programcı mantığını kavramak, programlama dilinden bağımsız olmak nedir ve bu nasıl yapılır?

Ben programcı mantığının sadece cümle kurma yapısı ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Kısaca örnek vermek gerekirse, "Masada ki bardağı mutfağa bırak" işinde/cümlesinde, programcı mantığı şöyle oluyor.

1. Masa var mı?
2. Masanın üzerinde alabileceğim bir bardak var mı?
3. Bardakla birlikte kapıdan geçebilir miyim?
4. Mutfak var mı?
5. Mutfakta bardağı bırakabileceğim bir yer var mı?
..
..
..

Ne kadar detaylı cümle kurabiliyorsanız. O kadar iyi programcı olacaksınızdır. Siz ilk sorunun "Masa var mı? " olduğunu bildiğiniz sürece emin olun ki bunu istediğiniz programlama dili ile nasıl yazıldığını öğrenebilirsiniz. Bence programlama dilinden bağımsız olmak, doğru soruları sorabilmektir. Doğru sorular her zaman doğru cevapları getirecektir.

Ben bu mantığın doğuştan kazanıldığına kesinlikle inanmıyorum. Bu bir süreç ve sonu yok. Hangi yaşta başlanılırsa başlanılsın, bu yetinin kazanılabileceğine inanıyorum.

Ekim 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

.Net Reflector nedir?

2009 yılındaki bir blog yazımdaki tanımlamam aynen şu şekilde "C# ile yazdığımız programları ekstra bir paketleme işleminden geçirmediğimiz sürece sadece exe dosyalarının olmasına rağmen içerisinde ki kodları görebilmemizi, bazı eklentileri ile kodları değiştirip tekrar derleyebilmemizi sağlayan lanet olası bir program. "

Önceleri ücretsiz olan bu yazılım daha sonra red-gate tarafından satın alınmış ve ücretli hale getirilmiştir. Bir çok yazılım firmasının bu üründen haberdar olmayışı ise çok çok daha vahimdir.

O zamanlarda aktif olan ve benimde sık sık ziyaret etmiş olduğum mtct forumlarından öğrenmiş olduğum bir yazılımdır ve forum içerisinde yazmış olduğun programların 5 dk'da nasıl kırıldığını görmek hüzünlendirmişti. Mtct'nin en güzel yanı yazılım güvenliğinin ücretsiz test edilebilmesiydi. Crack me dosyalarını gönderdiğinde, en fazla 2 gün içerisinde kırılıp kırılamadığını anlayabiliyordun. Kapanmasına üzülmüş olduğum nadir forumlardan birisidir.
Ekim 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Web sitesi yapmak için hangi programlar kullanılabilir?

Web sitesinin tanımının değiştiğini düşünüyorum ben artık, ilk çıktığı yıllardaki gibi sadece bir broşürden ibaret değil, günümüzde online işletim sistemleri yapılmaktadır. Cloud sistemler ile servisler verilmektedir. Web sitesi yapmak bu konuda çok belirsiz kalıyor. Sadece html ile basit bir tanıtım sayfası yapacaksan, bir şey kurmana dahi gerek yok. Html, css, javascript üçlemsini öğrenerip, imajları da pixabay.com gibi sitelerden alıp muazzam hayal gücünle harikalar yaratabilirsin. Bunun için kullanacak olduğun programlar sadece editörlerden oluşacak ve sadece yazımını kolaylaştıracak. Yok ben profesyonel bir şey yapmak istiyorum diyorsan. Yukarıdakileri yine öğrenip daha sonra ki sorun, php ya da asp.net öğrenmek için ne yapmalıyım olacaktır. Eğer öğrenmek değilde sadece bir ürün çıkartmak istiyorsan, hazır panelleri(joomla vb gibi) kullanmanı tavsiye ederim. Şimdiden başarılar.
Ağustos 2016

Aykut Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

İnşaat mühendislerinin bilmesi gereken programlama dilleri hangileridir?

Eğer yazılım alanına yönelmeyeceksen hiçbirisi, ancak excelde macro ile harikalar yaratmak istiyorsan visual basic öğrenebilirsin, çok gerekli bulmuyorum.
Şubat 2016

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Günümüzde en çok öğrenilmesi gerekli programlama dili hangisidir?

Aslında programlama dilleri orman olsa, bunların ulu ağaçları Basic, C, Fortran olur. Günümüzde ise özellikle C diline dayanan, kullanımı kolay, grafiksel arayüzü var ve gelişmiş olan diller popüler olmaya başladı.

Arkadaşların cevaplarına katılmakla birlikte, Python'un yükselişini de göz önünde bulundurmak gerekir, diyorum.
Şubat 2016

Ismail Arat, bir soruya yanıt verdi.

Günümüzde en çok öğrenilmesi gerekli programlama dili hangisidir?

Bence bu zamnda en iyi diller php ve javadır nedeni ise mobil uygulamalar ve internet siteleri bu günlerde daha fazla kullanılmakta mobil uygulamlar için java internet siteleri için php öneririm
Mayıs 2015

Murat Çokyiğit, bir soruya yanıt verdi.

Uzun süredir farklı formatta bir sosyal paylaşım sitesi kurmak için kafa yoruyordum. Nihayet projem için gerekli ciddi sermaye desteğini buldum. Ekip arkadaşlarımı nasıl bir organizasyon yapısı ile oluşturmalıyım? Tasarım, işletim maliyetleri hakkında fikirleriniz nelerdir?

Fikir veren bütün değerli katılımcılara teşekkür ederim.

Gelen yorumlar da "facebook twitter tarzı ise" ifadesi ortak nokta olarak vurgulanmış.
Bir zamanlar “İcat edilebilecek her şey icat edildi” (Charles H. Duell, Amerikan Patent Dairesi başkanı. 1899) diyen insanlar vardı. Veya "tek akıllı sen misin? " diye hayata bakanlar.

Düşüncelerini saf inanç temeli üzerinden “acaba” dürtüsüyle inşa etmeye çalışanlar,
muhatapları tarafından çoğunlukla silkelenmiştir. Oysa her iş ilk adımla başlar. Yani 1 ile.
Sıfırların sağa mı yoksa sola mı yazılacağı da süreç yönetimi ile ilgilidir.

Biz bir proje geliştirdik. Bilinen konseptlerin dışında, fayda-maliyet-dönüşüm ilişkisi gerçekçi olan,
sadece lokal olmayıp, evrensel potansiyeli bulunan bir sosyal paylaşım projesi. Zaten böyle olmasaydı, melek yatırımcı bulma sürecimiz bu kadar hızlı neticelenmezdi.

Yol haritamızda ki planlama ise;
1-Proje kurgusunun tanımlanması ve hazırlanması (tamamlandı)
2-Yatırımcı görüşmeleri ve finansal destek sağlanması (tamamlandı)
3-Doğru ekip, doğru mimari, doğru yazılım araçlarının belirlenmesi (2 ay)
4-Kanvas metodu ile proje beta sürümünün hazırlanması (8-10 ay)
5-Feedback analizleri ve iyileştirmeler.
6-Kazanç modelleri optimizasyonu.
7-Proje export analizleri, test uygulamaları.

Farklı platformlar da, bu planlamaya uygun olarak çalışmalarımız devam ediyor.
Projemize bu çerçeve de gelebilecek her türlü katkı bizi mutlu edecektir.
Özellikle devam eden 3. Safha için öneriler ve teklifler bizi mutlu edecektir.
Teşekkürlerimle
Mayıs 2015

Ahmet Dede, bir soruya yanıt verdi.

Uzun süredir farklı formatta bir sosyal paylaşım sitesi kurmak için kafa yoruyordum. Nihayet projem için gerekli ciddi sermaye desteğini buldum. Ekip arkadaşlarımı nasıl bir organizasyon yapısı ile oluşturmalıyım? Tasarım, işletim maliyetleri hakkında fikirleriniz nelerdir?

Ben bu sektördeki 6 yıllık tecrübeme dayanarak söylemek istiyorum ki şunları;

Öncelikle mehmet beyin söylediklerinin %90 'nına katılmıyorum.
Bir sosyal paylaşım sitesi düşünceniz varsa fikir bakımından da özgün olmanız gerekiyor twitter, facebook gibi benzeri framework örnekleri üzerinden bu sektöre girecekseniz bence hiç teşebbüs etmeyin derim. Bana saçma geliyor açıkçası madem bir proje fikriniz var farklı olmalısınız ki siz diğer 1 numaralı sosyal ağları ya da şöyle diyeyim rakiplerinizi alt edecek o rakiplerinizdeki tercih sebebi kullanıcıları kendi üzerinize çekmelisiniz. Rakipleriniz dedim diğer sosyal ağlara ki öyle olmalı, öyle görmelisiniz yoksa bu dalda pek yaşayacağınızı sanmıyorum. Eğer derseniz ki bana 1000 kullanıcı yeter bu kişilerin bana ve siteye getirdiği tekil ziyaretçi ibaresi benim işimi görür ben anlarım ki kâr amaçlı bir düşünce içindesiniz. Öncelikle böyle girişimlerde bu tarz maddi kazancı 2. 3. Hatta 4. 5. Planda bırakmanız kanısındayım. Benimde bu tarz bir fikrim var buna dayanarak bir kaç düşüncemi size yansıtmak istedim. Diğer yandan necmettin beyin söylediği şeylere kısmi yerlerde katılıyorum takım lideri vs vs. bu tarz projelerde 1 'den fazla kişi ile çalışıyorsanız bir organizelik kesinlikle şarttır. Diğer yandan fikir ayrılıkları ya da ikna olmamakla beraber proje'nin gidişatı baltalanmış olur. Ha diyeceksiniz ki fikir ayrılığı hep kötü sonuçlar mı doğurur hayır tabi ki. Mesela benim kafamdaki sosyal ağ projesinde bir çok zıt düşünceler sayesinde geniş kapsamlı bir fikir ortaya çıkarmış oldum. Plan süreciniz ne kadar uzun olursa çıkan projede bence çok iyi olacaktır. Her şey sabit ve amaçlar belli şekilde iyi sonuçlar çıkacağına inanıyorum. Gerçekten işini seven kişilerle çalışmanız sizin için iyi olacaktır. Front end, backend uzmanlarınız kendi alanında profesyonel olmalı ama bir backend uzmanı'nın gerek grafik gerek front end konusunda da tavsiye verecek bakış açısını farklı yöne çekecek bilgisi olması kanısındayım. Kendi üzerimden örnek verecek olursam 6 yıllık sektördeki pozisyonum olmasına rağmen bir eğitimim yok ama çok kez başıma gelen şeyler oldu bu yılların tecrübesiyle bilgisayar mühendisleri mi ararsınız ben uzmanım diyenler mi ararsınız necmettin beyin yaşadığı şeyleri kısmen bende yaşadım gerçekten insan düşünüyor. Bu yüzden kendimi her konuda eksik görerek backend uzmanı olsam da yüksek yüzdede, front end ve diğer yazılımlar hakkında sürekli araştırmalar yapmaktayım. Projelerimi hayata geçirecek kadar bilgiyi edindikten sonra temiz bir sonuç çıkarmayı hedefledim hep. Giden aylar olsun, yıllar olsun bir hedefe koşmak gerçekten iyi bir his veriyor. Bu siteye de ben google üzerinden "Türkiye'deki sosyal ağlar" tarzından bir arama ile geldim ve bakmak için siteye ve içeriğine üye oldum ve size yazıyorum.

inancım o ki umarım gerçekten önem verdiğiniz bir projedir ve sadece facebook, twitter benzerliği ile ilerleyeceğiniz bir proje değildir. Onun dışında son olarak söylemek istediğim şey maddiyat konusu... Bu konuda gerçekten sermayeyi bulduysanız sahipseniz uzmanlarınız gerçekten hak ediyorsa bilgisi ve geleceği istediklerini vermekten çekinmeyin derim.

Bunların dışında bir sorunuz ya da fikir danışmak isterseniz yardımcı olmak isterim. . .
Mayıs 2015

Necmettin Begiter, bir soruya yanıt verdi.

Uzun süredir farklı formatta bir sosyal paylaşım sitesi kurmak için kafa yoruyordum. Nihayet projem için gerekli ciddi sermaye desteğini buldum. Ekip arkadaşlarımı nasıl bir organizasyon yapısı ile oluşturmalıyım? Tasarım, işletim maliyetleri hakkında fikirleriniz nelerdir?

 1. Daha once web projeleri yonetmediysen teknik bir yonetici/ karar mercii/ ekip abisi olacak birine ihtiyacin var. Hakkinda kapsamli bilgi sahibi olmadigin bir konuda ekip arkadaslarinin soylediklerinin dogrulugundan emin olamazsin. Javascript bilmiyorsan yazilimcin Javascript'le bu olmaz dediginde hareket alanin kisitlanir. Bilen, durust birini teknik yonetici/ karar noktasi/ ekip abisi yaparsan bu konuda aklinda suphe kalmaz.
 2. Ama onun soylediklerini dinlemeyeceksen oyle birini ise alip onun vaktini calma. Basima geldi, oradan biliyorum. Teknik bilgisi benden dusuk bir ustum vardi ve teknik konularda ben onu ikna etmeye calisiyordum. Oysa benim sozume guvenip ona gore hareket etmesi gerekirdi.
 3. Ekibine paranin alabilecegi en iyi bilgisayarlari al (Macbook Prolar veya iMac'ler). Gerekli yazilima ve servislere para harcamaktan cekinme.
 4. Ekibin basinda duracak teknik lider sunucu yonetiminden de anlarsa cok iyi olur. Masraflari azaltmis olursun. Ya da profesyonel birinden disaridan destek alin.
 5. Genis bir kullanici kitlesi diyorsun. Teknoloji tercihleriniz ne olursa olsun paylasimli barindirma hizmeti ve yurticinden VPS alma. 50 kisiyi bir yerden bir yere tasiyacaksan taksi degil otobus kullanmak gerekir ;)
 6. Bir web uygulamasi projesi icin 'web tabanli uygulama' degil, programlama dili tercihi, veri depolama tercihleri, sunucu tercihleri gibi tercihler onem arzeder. Bu konularda tecrubeli birini bulmalisin. Webe uygulama yaziyorsan (orn. Bir sosyal paylasim sitesi) tercihlerini dogru yapmadiginda sonradan duzeltmek cok zordur.
 7. Mutlaka bir surum yonetim sistemi kullanin. Yazilimcilarinizi bu konuda egitin.
 8. Kod yazmaya ya test ya davranis yazarak baslayin. Plansiz is beladir. Direkt koda girismeyin. Herkes test ya da davranis yazabilirse ne ala ama Turkiye sartlarinda zor. Ekipte bu konularda bilgili biri mutlaka olmali. Ekip abisi dedigim olay.
 9. Yazilan kodlari gozden geciren biri mutlaka olsun (teknik yonetici/ karar mercii/ ekip abisi demistim).
 10. Kod yazim kurallariniz onceden belli olsun. Kod yazim kurallari derken neyi kastediyorum? Duz yazi yazarken cumle sonlarina nokta konur mesela. O noktalar okudugunu daha kolay anlamani saglar. Delphi'deki begin/end'i dusun. O begin end hep fonksiyon tanimiyla ayni hizada olur. Neden? Okuyan daha kolay anlasin diye.
 11. Ekip olarak kac kisi dusunuyorsunuz bilmiyorum ama yazilim ekibin surum yonetim sistemleri, test ya da davranis yazimi gibi konularda tecrubeli degilse iki yazilimcidan fazlasi herkes icin iskencedir.
 12. Tam zamanli tasarimciya cogu zaman ihtiyac yoktur, web gelistirici arkadas(lar) in HTML/ CSS/ JS bilgisi iyi olsun yeter.

Daha soylenebilecek cok sey var ama zamaninda is arasinda gonderemedigim mesaji su an tamamlayamiyorum : s
Bu konuda yazilmis bir suru kitap var, bir tane de benim yazasim geldi simdi dusunurken.
Mayıs 2015

Tolga Bulca, bir soruya yanıt verdi.

529 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Phyton

171 Kullanıcı   9 Soru   39 Yanıt

C Programlama Dili

115 Kullanıcı   23 Soru   70 Yanıt

Fortran

13 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt

Ruby

32 Kullanıcı   9 Soru   23 Yanıt

C# (Programlama Dili)

382 Kullanıcı   82 Soru   195 Yanıt

C (Programlama Dili)

58 Kullanıcı   6 Soru   20 Yanıt

C++ (Programlama Dili)

98 Kullanıcı   20 Soru   45 Yanıt

VB (Programlama Dili)

20 Kullanıcı   7 Soru   20 Yanıt

Basic

4 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Visual Basic

13 Kullanıcı   10 Soru   27 Yanıt

Groovy

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

D (Programlama Dili)

34 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Vlisp (Visual LISP)

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Objective-C

4 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt

Derleyiciler

1 Kullanıcı   2 Soru   3 Yanıt