Bilmek istediğin her şeye ulaş

Programlama Dilleri

Yazılım

Programlama dili, yazılımcının bir algoritmayı ifade etmek amacıyla, bir bilgisayara ne yapmasını istediğini anlatmasının tektipleştirilmiş yoludur. Programlama dilleri, yazılımcının bilgisayara hangi veri üzerinde işlem yapacağını, verinin nasıl depolanıp iletileceğini, hangi koşullarda hangi işlemlerin yapılacağını tam olarak anlatmasını sağlar. Şu ana kadar 150’den fazla programlama dili yapılmıştır. Bunlardan bazıları Pascal, Basic, C, C#, C++, Java, Cobol, Perl, Python, Ada, Fortran, Delphi ve 1C Enterprise'dır. Dünyadaki en popüler programlama dilleri sıralaması ise şöyle: JavaScript, Java, PHP, Python, Ruby, C#

Şubat 2013

Gizli Kullanıcı

Gsm operatörlerin *100# ve *159# gibi uygulamaları hangi programlama dili ile yazılmıştır?

Global olarak baktığımızda dünyada telekominasyon işleri için C ve Java kullanılıyor.
Ağustos 2012

Enis Özgen @Enisozgen

C++ ve C# arasındaki farklar nelerdir?

Özetle C++ yada C# karşılaştırması yapacaksan sana C++'ı öneriyorum.
Nedenmi;
 • C++ dünyanın en çok ses getiren C' dilinin benzeridir. Tek fark C++'ın Nesnel ve Sınıflara ayrılmış olmasıdır. C++' daha taslak aşamasındayken isminin; C With Classes (Sınıflarla C) olarak adlandırılması ön görülüyordu.
 • C++ ı öğrenirseniz diyer diller size kolay gelecektir.
 • C++, C# gibi Framework üzerinde çalışmaz. C#'dan kat ve kat hızlıdır.
 • C++ hemen hemen istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.
C#'da güçümsenecek bir dil değildir. Ama herkesin bildiği gibi C++ ile karşılaştırılması olanaksızdır. C++'ı bitirdiğiniz zaman elbetteki C# geçebilirsiniz. Nede olsa beynin kotası yok!
Şubat 2011

Kerem Yavuz @keremyv

Algoritma yazmayı nasıl geliştirebilirim?

Formüller üzerine yoğunlaşarak ve sürekli deneme yanılma pratiği yaparak.
Haziran 2017

Gizem @gizem10

Oyun veya uygulama yazabilmek için kendimi nasıl geliştirebilirim. Hangi dilleri ve hangi yazılım programlarını kullanmak gerekir?

Oyun geliştirmek için programlama dili bilmen gerekli fakat ben sana Unity için değişik bir yöntem tavsiye edeyim.
İndirme linki burda fakat indirme
store.unity.com/download? Ref=personal

Öğrenme videoları için
unity3d.com adresine gir
Learn menüsüne gir
Hemen altındaki Tutorials alt menüsüne gir
Roll-a-ball tutorial'dan başla
Ve ardı ardına tüm dersleri dizi sezonları izler gibi izle
Eğer sıkılıp bırakmadan, sahneleri atlatmadan tüm videoları (Kendini tutup Unity'i indirmeden) izleyip bitirebilirsen oyun geliştiricisi olmuşsun demektir.

Fakat olurda tavsiyemi denemeyi seçersen, unity'i indirmeden tüm videoları izleyip bitirmeyi başaramayacağından neredeyse eminim( Kendimden biliyorum )

Oyun geliştirmek programlamadan çok istikrarlı ve sabırlı olmayı gerektirir.

Tavsiyemin çalışma mantığına gelince Unitynin neler yapabildiğini bilmediğin sürece tüm programlama dillerini bilsende gerçek anlamda Unity ile oyun geliştirmiş sayılmazsın.

Neden bahsettiğime örnek:zertel.net/ggjege2017
Baştan aşağı kod ile oyun çıkarmayı deneyebiliyorken Unity'nin karşısına geçtiğimde aval aval baktığım yakın günleri biliyorum. (Not: baştan aşağı kod ile oyun yapmak iyi bişey değil, benim hobim olduğu için varlar diyebilirim)
Mayıs 2015

Murat Çokyiğit @muratcokyigit

Uzun süredir farklı formatta bir sosyal paylaşım sitesi kurmak için kafa yoruyordum. Nihayet projem için gerekli ciddi sermaye desteğini buldum. Ekip arkadaşlarımı nasıl bir organizasyon yapısı ile oluşturmalıyım? Tasarım, işletim maliyetleri hakkında fikirleriniz nelerdir?

Ben de bir süredir bir sosyal ağ geliştiriyorum, bu aralar kapalı betaya açacağım. Konu ile alakalı olduğum için yetkin yanıt verebilecekler arasındayım sanırım.

öncelikle türkiyede şöyle bir senaryo işliyor; "türkiyeden çıkan x sosyal ağı yayına başladı" gibi bir başlık görüyorsun webrazzide, siteye girip baktığında trafiği kaldıramayıp çökmüş oluyor. Bu senaryoda, site çok kullanışlı ve özel bir şey olsa bile, bu ilk deneyimle, siteye gelmiş olan early adapter'ları bir daha kazanmasına imkan yok.

dolayısıyla sosyal ağ gibi birşey yapıyorsanız standart sitelerdeki altyapıları kullanmamalısınız. Hele ki apache+php+mysql kombinasyonundan kesinlikle uzak durun. Zaten açık kaynak kullanacağınızı var sayıyorum.

çoğu kişi farkında değil ama facebook, twitter, google kendi altyapısında kullanmak üzere ürettiği çoğu aracı github üzerinden açık kaynak hale getirmiş durumda. Sizin bunları kullanıp kendi sosyal ağınızı yapmamanız için hiçbir sebep yok. ben projede ağırlıklı olarak facebook teknolojilerini kullanıyorum. Dil olarak Python, Veritabanı olarak da mongodb.

yazılım geçmişiniz yok ise bence vaktinizi harcamayın derim. Tüm sosyal ağlar min. 5 yıl sonra reklam modeli vs oturtup gelir getirmeye başlıyor. 5 yıl iyi seviyedeki yazılımcılara milyon dolar/lira para gömerek bu günlere geldi tüm sosyal network siteleri, türkiyede bu yapılır mı? Kendiniz yazılımcı iseniz büyük çilelere katlanıp projeyi bir yere kadar götürebilirsiniz. Ama başkasına yaptırmak, dediğim gibi size büyük paralara ve zamana mal olur.
Mart 2015

Gizli Kullanıcı

Unity gibi bir program üzerinden oyun yapmak istiyorum. Yardımcı yazılım ve programlar nelerdir?

Unity'i açtıktan sonra Help / Welcome Screen / Video Tutorials'ı öneririm.

Edit: Pardon soruyu yanlış anlamışım.
Biraz daha açar mısın. :) Normalde unity kendi başına yeterli olması lazım.
Şubat 2015

Aslı Kob @asliko

İnşaat mühendislerinin bilmesi gereken programlama dilleri hangileridir?

 • Visual Basic (Basit Excel programlama için)
 • Fortran (Hesap programlarımız bununla çalışır)
 • Matlab (Excel'le yapmanız zor olan bir çok hesap programını bunda yazabilirsiniz)

Yeter de artar bile. Karşınıza başka egzotik diller de çıkacaktır ama bu üçünü bilirseniz her türlü egzotik dili de kullanabilirsiniz.
Nisan 2014

Barış Ekinci @barisekinci

C++ ve C#'ın geleceği sizce ne olur?

C++ sistem programlarinda kullanilan bir dildir. Yani isletim sisteminin temel taslarinda biridir. Eskimez curumez. Yazilim en temel tasidir.
C# gun gelistirilebilecek yapidadir. Yazilimin tuglasidir. Sivasidir penceresidir. C++ olmadan c# calismaz ise yaramaz. En alta c, c++, Assembey calisir. Diger programlama dilleri bunlar ustunde gelistirilmis sistemlerde calisir
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Sizce göre C++ C'den üstün müdür?

Hangi platforma göre?
Genel yazılım geliştirme mantığına göre bakarsak tabii ki C++, OOP desteklediği için daha iyidir ama çalışacağınız platforma ve yapacağınız işe göre C'de tercih edilebilir.

Sektörde daha çok C++ tercih edilmektedir. Peki, sen hangisini tercih edersin? Veya ediyorsun derseniz de, tabii ki 4ever Java :)
Şubat 2014

Omer Telli @omertelli

Bilgisayar programcılığı için bitirme projesinde konu olarak neler olabilir?

Ben bitirme projesi olarak asp-veritabanı ilişkili bir iş yapmıştım. Günümüzde ASP kalmadı ama benim şu andaki işimin temeli olarak çok faydalı olmuştu. İlerde ne olmak istiyorsan onun üzerine gitmeni tavsiye ederim. İnternet programcısı olmak istersen .NET WEB, PHP, SQL ilişkili şeyleri yapmanı, eğer uygulama programcısı olacaksan JAVA, .NET APP, eğer mobil uygulamalara gireceksen JAVA, XCODE. Yapamam diye korkma, yaparken öğreniyorsun zaten. Grafiğe girmeni pek tavsiye etmem (3D-2D) .
Kasım 2013

Enis Özgen @Enisozgen

Koding.com nasıl bir sitedir?

Koding'in asıl amacı, yeni bir dil veya sistem kullanacağınız zaman bunları kurmakla vakit harcamadan direkt geliştirme kısmına geçmenize yardımcı olmaktır. Daha da açmak gerekirse, örnek olarak PHP ile yazılım geliştirmek istiyorsunuz. Fakat bilgisayarınızda bunun için PHP, Apache ve isteğe bağlı olarak MySQL servislerinin yüklü olması gerekir. Bunları kurmakla uğraşmak yerine, Koding üzerinde size özel sanal makineyi açar ve içinde dosyalarınızı oluşturarak, sunucunuza ulaşmanızı sağlayan bir link aracılığyla dosyaları çalıştırabilirsiniz. Sanal sunucu linux tabanlı olup, kendi bünyesindeki tarayıcı üstünden çalışan terminal ile sistemi yönetebilirsiniz. Her kullanıcı için ücretsiz belli bir kapasitede sunucu hizmeti açlılır. Eğer daha büyük ihtiyaçlarınız olursa, premium hesap alarak sunucunuzu geliştirebilirsiniz.
Aynı zamanda sosyal bir tarafı vardır. Facebook duvarına benzetebileceğimiz bir yapıda kişiler kendi kod parçalarını paylaşabilir, yazılım kategorisindeki gruplara üye olarak o dalda geliştirme yapan insanlarla tanışabilirsiniz.
Ekim 2013

Hamide Aydoğdu @hamideaydogdu

Bilgisayar programcılığı bölümü için nasıl bir bitirme projesi hazırlayabilirim?

Eğer çok kısıtlı bir zamanın yoksa zamanın genişse bu konuyu kendine bir fırsata dönüştürebilirsin. Çevrende çözülmeye ihtiyacı olan sorunları keşfetmen ve onların çözümü için digital projeler üretmen değerli olacaktır. Bu yüzden problemlere odaklanmalısın. Mezuniyet sonrası kullanabileceğin referansın olabilir hatta kendi girşim projen olabilir. Bu yüzden bakış açını önce gözden geçir. Yalnızca bitirme projesini ne olursa olsun geçeyim diye düşünüyorsan online kitap, film siparişi verebileceğin bir internet sitesi klasik bir çözüm olabilir. Mezuniyet sonrası değerli bir referansım olsun diye düşünürsen basit oyunlar hazırlayabilirsin. Hem eğlenceli hem öğretici olur senin için ve şu an sektörde oyun programcılığı değerli bir konu. Bunun dışında çevrendeki problemlere odaklanmanı tavsiye ediyorum. Bu algılarını farklı bir yöne çevirecek ve problemlerden proje geliştirme keyfini ve girişimciliği sana tattıracaktır.
Mart 2013

İsmet Acar @acarfb

Bir veri tabanı oluşturulacak ve bunda ana başlıklar onların altında alt başlıklar olacak her alt başlık içinde en fazla 5 etkinlik olacak. Bu etkinliklerin günlerini söyleyecek bir uygulama yazılmak istenirse neler yapılmalıdır?


Kategori_ID - Kategori_Adı - Alt_Kategori - Tanımlama
1         bilgisayar     0     dizüstü ve masaüstüdür
2 dizüstü 1
3 masaüstü 1
4 minibook 2 minibişeydir
5 notebook 2
6 mininotebook 5

yukarıda bir örneklendirme yaptım, bu sana alt kategori oluşturma olayında ve etkinlik vs ne istersen tablololamanda yardımcı olacaktır. Alt_Kategoriler Kategori_ID den oluşuyor, 0 lar ana başlıktır. Ona göre sql sorgusunu yazarsan, işin içinden çok basit bir şekilde çıkarsın basitçe.
Daha fazla

529 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Phyton

171 Kullanıcı   9 Soru   39 Yanıt

C Programlama Dili

115 Kullanıcı   23 Soru   70 Yanıt

Fortran

13 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt

Ruby

32 Kullanıcı   9 Soru   23 Yanıt

C# (Programlama Dili)

381 Kullanıcı   82 Soru   195 Yanıt

C (Programlama Dili)

58 Kullanıcı   6 Soru   20 Yanıt

C++ (Programlama Dili)

98 Kullanıcı   20 Soru   45 Yanıt

VB (Programlama Dili)

20 Kullanıcı   7 Soru   20 Yanıt

Basic

4 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Visual Basic

13 Kullanıcı   10 Soru   27 Yanıt

Groovy

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

D (Programlama Dili)

34 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Vlisp (Visual LISP)

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Objective-C

4 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt

Derleyiciler

1 Kullanıcı   2 Soru   3 Yanıt