Bilmek istediğin her şeye ulaş

Projeler

Projeler

Nisan 2017

Cemile  yeni bir  gönderide  bulundu.

Nasıl Yapılacağı Bilinmeyen Proje :)

Öncelikle merhaba, inşaat mühendisliği ikinci sınıf öğrencisiyim kafamda yapmak istediğim bir şey var.Ancak nasıl yapılır kısmı ve geleceği muallak olan bir proje. İşe yarar mı? Kullanılabilir mi? Kabul edilir mi? Ben daha fazla okuyup cevap vermek isteyenleri sorularla boğmamak adına proje içeriği ve amacımı açıklayayım. Yapmak istediğim şey mobese kameralarına veya şu hızlı geçiş sistemi gibi bir yapı kurup tüm plaka ve araç sahibi bilgilerini buraya yükleyerek , çalıntı araçları ya da emniyet tarafından aranan plakaları okuyup emniyete sinyal verecek veya bilgilendirecek bir sistem oluşturmak niyetim . Benim nasıl yapılabilir kısmında düşündüğüme gelirsek ; ilk önce bir program yazmalıyım diye düşünüyorum ve bu programa Türkiye de kayıtlı olan (ya da pilot bir şehir seçilirse o şehirde kayıtlı olan) tüm araç plaka ve bilgilerini yükleyerek bomba yüklü araç veya çalıntı araç belki uyuşturucu taşıyan araçlar , programı yüklediğimiz sistem (mobese kameraları , hızlı geçiş sistemi hatta trafik ışıkları bile olabilir) tarafından plaka okunacak ve emniyetin bir bölümüne iste atıyorum 35 gds 1234 plakalı araç tarih : 12/04/2017 saat: 13.44.23 de şu istikamette şurdan geçti gibi bir bildirim yapacak bu da emniyet güçlerinin işini kolaylaştırırken biz halkı da daha huzurlu bir yaşama ulaştırır diye düşünüyorum.Umarım açıklayıcı olmuştur.:)
Ekim 2016

Sercan Yılmaz, bir soruya yanıt verdi.

Sizce en iyi proje takip aracı/uygulaması hangisidir?

Biz ciddi bir projenin yönetim sürecinde wrike ve trellodan yararlandık. Slack ile hala irtibat halindeyiz. Bahsettiğim proje, bir e-ticaret sitesinin tasarımı, user friendly özelliklerde, crm odaklı kodlaması ve revizeleri kapsıyordu. Sorunsuz şekilde kullandık, verim aldık.
Ekim 2016

Sercan Yılmaz, bir soruya yanıt verdi.

Bir sektöre çözüm üreten internet projemiz var. Ücretli bir sistem ancak test ya da beta aşamasında, kullanıcılardan alınacak ücret nasıl olmalıdır?

Benim önerim,

İsteyenlere "kısıtlı özelliklerde" ücretsiz bir versiyon sunmanız. Bu, sistemin tercih edilmesi için iyi bir neden. Akabinde de, kullanıcılara sunulan özellikler bakımından 2 ya da 3 farklı ödeme seçeneği altında daha kapsamlıya doğru giden kullanım imkanları verebilirsiniz.

Zaten test süresinde bi açık beta yaparak feedback almanız çok önemli, o dönem için zannediyorum ücret talep etmiyorsunuzdur.
Ocak 2016

Denizden Babam Çıksa  yeni bir  gönderide  bulundu.

Su kirliliğine karşı yeni çözüm önerisi: Seabin Project


7740

Su kütlelerinde meydana gelen fiziksel kirlenmelere karşı geliştirilen projeler, özellikle gemilerden yada arıtılmadan denize bırakılan deşarjlardan denize karışan metal yada plastik gibi suda çözünmesi uzun yıllar alan ve bu süre içinde su kütlesi içinde yaşayan canlılara zarar verme ihtimali yüksek olan atıkların ortamdan uzaklaştırılması için büyük öneme sahip.
Denizlerde meydana gelen fiziksel kirlenmelere karşı Avusturalya merkezli Seabin tarafından geliştirilen proje, suyun içindeki plastik ve metal atıkları, deterjanı v hatta suyun üst tabakasını kaplayan yağ tabakasını vakumlama yoluyla toplayarak kendi içinde biriktiriyor ve kirlilik yaratan unsurların toplu olarak suyun içinden uzaklaştırılmasına imkan sağlıyor.

Seabin'in fiziksel su temizleyicisi, herhangi bir su kütlesi içinde kolaylıkla kullanılabiliyor; denizler, körfezler, marinalar, göller, balık çiftliklerindeki havuzlar ürünün kullanılabileceği başlıca alanlar. Kompakt tasarıma sahip olan ürünün balıkçı teknelerinden süper yatlara kadar pek çok teknenin içinde kendine kolaylıkla yer bulabilecek olması, denizlerin ve göllerin fiziksel temizliğinin sağlanmasına büyük katkı sağlayacağı vurgulanıyor.


Ürünün geliştirilmesi, özellikle marinalarda ve limanlarda meydana gelen fiziksel kirlenmeye nasıl bir çözüm üretilebileceği sorusuna yanıt aranmasıyla başlıyor. Çünkü bu alanların açık deniz gibi doğal dinamiklerden uzak kaldığı ve kirliliği oluşturan unsurların bölgeden uzaklaştırılmasının daha zor olduğu gözlemleniyor.

Seabin'in çalışma prensibi ise oldukça basit. Suyun yüzeyinde kalan bir hunisi var ve alt tarafında da suyla birlikte su yüzeyindeki kirlilik unsurunu vakum etkisiyle çekecek olan vakum aparatı var. Su, vakumlanarak Seabin'in içinden geçerken kirlilik unsuru ürünün içindeki filenin içinde toplanarak tekrar suyun içine karışmasını engelliyor. İsteğe bağlı olarak Seabin'in deterjanları ve yağları bünyesinde toplayabildiği ayrı bir aparatı da var. Ayrıca Seabin, günün her saati sorunsuzca çalışabilecek şekilde tasarlandı. İhtiyacı olan tek şey, suyu denizden çekecek olan bir küçük bir su pompası.

Deniz suyunu adeta "süzerek" temizleyen Seabin'in toplama bölümünde doğal fiber malzemeden imal edilmiş bir file bulunuyor ve bu filenin değiştirilmesi son derece kolay. Ürün, en kolay ve güvenli şekilde kullanılabilecek şekilde tasarlandı ve şu anda çalışır halde.7740


Ürünü geliştiren ve ürünle aynı ismi taşıyan Seabin, ürününü prototipten standart üretime geçirebilmek, Seabin'i daha iyi ve gelişmiş bir ürüne çevirebilmek için Indiegogo üzerinden destek arıyor. Dünya üzerindeki su kütlelerinin fiziksel temizliğinin sağlanması için son derece ekonomik, kolay, çevreci ve sürdürülebilir bir çözüm olan Seabin'e destek vermek sularımızın geleceğine yapacağımız önemli bir yatırım.

Seabin projesi ile ilgili detaylı bilgi için http: //seabinproject.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazı,Kaan Uğrasız (@travego) tarafından denizdenbabamciksa.com için yazılmıştır.
Nisan 2015

Ali Yasir Yılmaz, bir soruya yanıt verdi.

Bilgisayar programcılığı bitirme projesi olarak ne yapabilirim?

Kinect sensörünü kullanarak bir şeyler yapabilirsin bence
Mart 2015

Yasin Baran, bir soruya yanıt verdi.

Sosyal sorumluluk bilinci ile gerçekleştirilmiş başarılı girişimcilik hikayelerine örnek verebilir misiniz?

CETURK fikriyle temelleri atılmış günümüzün Geleceğiyazanlar(Turkcell) projesi.
Mart 2015

Yasin Baran, bir soruya yanıt verdi.

Bilgisayar programcılığı bitirme projesi olarak ne yapabilirim?

Benim tavsiyem android ile uğraşıyorsan, android oyun yap. Dünya üzerinde en büyük pazar payına sahiptir. Özellikle ülkemizde artık elinde akıllı telefonu olmayan sayısı oldukça azdır sanırım ve bunların çoğu da android. İyi bir oyun fikriyle, bence hem para kazanabilir, hem kendine iş imkanı sağlamış, hem de okulu bitirmiş olursun :) Unity gibi programlar kullanarak android oyun geliştirebilirsin. Kararını verdikten sonra zaten araştırdığın zaman yardımcı olabilecek birçok kaynak bulabilirsin. Başarılar, kolay gelsin :)
Şubat 2015

Artpro, bir soruya yanıt verdi.

Sosyal sorumluluk bilinci ile gerçekleştirilmiş başarılı girişimcilik hikayelerine örnek verebilir misiniz?

Ruhsar kardeşim benim çok takip ettiğim konular arasında değil ama madem soruyu bana yönlendirdin izlediğim bir videoyu paylaşayım. Bilmiyorum aradığın cevaba ne kadar yakın.
Şubat 2015

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Bilgisayar programcılığı bitirme projesi olarak ne yapabilirim?

Eğer proje bittiğinde hiç kimse tarafından kullanılmayacaksa, hiç kendini yorma, internetten indir bir şeyler gitsin... Bende senin okuduğun okullardan birinde okudum. Hatta bütün sınıfın projelerini hocayla birlikte inceledim. İçinden mp3 'de çıktı need for speed 'te ama hepsi o veya bu şekilde o okuldan mezun oldular. Ya bilimsel bir şeyler yapmaya çalış, çalışmasa da en azından kendine ve dünyaya bir şeyler katmış olursun, ya hiç olmayan bir şey yap, ya da var olan bir şeyin en iyisini yap.

402 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Proje Yönetimi

741 Kullanıcı   31 Soru   88 Yanıt