Bilmek istediğin her şeye ulaş

Quantum Fiziği

Quantum Fiziği Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

İlk kuantum akıllı telefonu SchrödPhone nam-ı diğer (aka) SPhone

CERN'de prototipi imal edilip İsviçre'de üretilen bu telefonu hiçbir zaman şarj etmeye ihtiyaç yokmuş, fabrikadaki yapılan şarjı telefonun kullanım ömrüne rahat rahat yetiyormuş ki ömrünün de yüzyılları geçeceği tahmin ediliyor. Schrödinger A.G. CEO'su kuantum işlemcisinin teorik olarak hiçbir zaman eskimeyeceğini ve daha hızlı bir işlemci üretilemeyeceğini söylüyor. Üzerindeki 890 Peta Bayt'lık kuantum belleği hem RAM hem de Hard Disk görevi görüyor. Quantum inhibitörlü alıcı vericisi de artık sınır tanımıyor, ister uzaydan ister Everest'in zirvesinden isterse de Marianna Çukurundan dünyanın hatta galaksinin herhangi bir yerindeki ağa bağlanıp pırıl pırıl ses kalitesi ve görüntüyle konuşma sağlıyor. Ultra HD 6 inç retina ekranı CEO Christofer Schwearz'a göre cihazın en zayıf noktası. Malum hiçbir ekran yüzyıl bile yaşayamaz şu anki teknolojiyle. Firma bunu da düşünerek ekranı kolayca değiştirilebilir yapmış. Firma upgrade modeller için sonsuza yakın ömürlü quantum ekranlar için kolları sıvamış bile. Schwarz telefonun yanında verilen tablet boyutundaki folyo dokunmatik ekran ve cihazın üstündeki kablolu ve kablosuz bir çok bağlantı olanaklarıyla artık ne tablete ne de bilgisayara ihtiyaç duyulmayacağını söylüyor. Öyle ki televizyona bağlamak için paket içeriğindeki mini HDMI kablosunu kullanabiliyorsunuz. Zaten işleme hızı ve bellek problemi olmadığından değiştirilebilir geniş açı ve zoom objektifleri ile 1giga pixel kamera yerleştirmişler cihaza. Cihazı astronotlardan dalgıçlara herkesin kullanabilmesi için cihaz 1500 Bar su basıncına dayanabilecek şekilde yapılmış. Karbon lifleriyle güçlendirilmiş titanyum kasası 10m yükseklikten betona düşmeye dayanıklı, ayrıca firmanın geliştirdiği quantum sürücülü mini amortisörler ekranın 10m'den düşüşte bile kırılmasını önlüyor. Firmanın ürettiği nano karbon ekran kaplaması taşlamaya bile dayanıklı diyor firma yetkilileri, bunu deneyen kullanıcı olur mu bilinmez. Paket içeriğinde 3 adet de yedek ekran koruması var. 60 gramlık tüy siklet cihaz harici korumaya ihtiyaç duymuyor.

Schwarz, siz kutuyu açana kadar dünyanın en hızlı, en büyük hafızalı, en güçlü alıcı/vericili, en mükemmel telefonuna sahip olacaksınız diyor. Veri akışı mikrodalgalar yerine kuantum sıçramasıyla sağlandığından insan sağlığı üzerinde herhangi bir etkisi yok. SAR değeri 0.000032.Schwarz, kutunun, üstünün iyi okunup algılandıktan sonra açılması gerektiğini de sözlerine ekliyor...

kaynak: Schaman-Tech Labs
Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Schödinger'in kurabiyeleri.

Siz kapağı açana kadar hem kurabiye hem de dikiş malzemeleri olarak var oluyorlar :)

15511
Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kanadalı bir şirket, en az 10 yıl sonra geliştirilebileceği söylenen kuantum bilgisayarını icat ettiğini iddia ediyor.

1080

Kuantum fiziği prensipleriyle geliştirilen bilgisayarın içi uzay boşluğundan 150 kat daha soğuk. Bilgisayar bu sayede aşırı ısınma sorunu olmadan en karmaşık matematiksel denklemleri dahi çözme kapasitesine sahip. 15 milyon dolarlık sermaye ile kurulan Kanadalı D-Wave şirketinin geliştirdiği cihazın, bilgisayar dünyasında devrim niteliğinde olabileceği yorumları yapılıyor.

Kuantum fiziğini temel alarak imal edilen bilgisayarda, atomların ve atomları oluşturan partiküllerin bileşimleri değiştirildi. Böylece geleneksel fizik kurallarının dışına çıktığı iddia edilen D-Wave cihazının aynı anda birden fazla karmaşık hesaplamayı yapabildiği söyleniyor. Ünlü bilimadamı Albert Einstein, bu tür bir cihazın geliştirilme ihtimali için "Çok ileride olabilecek ürkütücü bir adım" yorumunu yapmıştı.

D-Wave'in ürettiği telefon kulübesinden biraz daha büyük boyutlarındaki bilgisayarın meziyetleri henüz tam olarak bilinmese de, dünyanın önde gelen teknoloji firmaları ve kuruluşları şimdiden yeni bilgisayarı incelemek için siparişlerini verdi. Google ve ABD uzay araştırmaları enstitüsü NASA'nın yanı sıra, dev savunma sanayi firması Lockheed Martin'in de kuantum bilgisayarı için sipariş verdiği belirtildi.

Uzun süredir devam eden kuantum bilgisayarı geliştirme çabaları bugüne kadar başarısız olmuş ve test edilen cihazların istenen düzeyde veri işlemesi sadece kısa süreler için gerçekleşebilmişti. 'Süper bilgisayar'a ilgi artıyor Kanadalı D-Wave ise, önce kuantum bilgisayarını geliştirmek için projesini sundu, ardından da projeyi hayata geçirmek için yatırımcılardan finansman bulmak için yola çıktı.

Amazon alışveriş sitesinin kurucusu ve sahibi Jeff Bezos ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA'in girişim sermayesi şirketi Q-Tel'in desteğiyle D-Wave, 100 milyon dolarlık kaynak toplamayı başardı. D-Wave'in CEO'su Vern Brownell amaçlarını şöyle anlatıyor: "Yola çıkarken hedefimiz çok netti. Olabilecek en kısa zamanda ticari açıdan anlamlı tam kapasite çalışan bir kuantum bilgisayarı üretmek. " Şirketlere kuantum bilgisayarı teknolojisini sunmak istediklerini söyleyen Brownell, "Böylece daha önce çözümü imkansız olan problemler çözülebilecek" dedi.

Kuantum bilgisayarlarının bireysel kullanıcılar için olmadığı belirtiliyor. Ancak bu bilgisayarların şirketlere sunacağı fırsatlarla herkesin hayatında değişiklik yaratabilecek potansiyele sahip olduğu da vurgulanıyor. Google yeni bilgisayarı yapay zeka gelişimi alanında kullanmayı hedefliyor. Ses tanımlama veya kredi kartı sahtekârlığını tespit etme gibi karmaşık sorunların çözümünde kuantum bilgisayarlarının giderek daha sık devreye girmesi bekleniyor.

Kaynak: BBC Türkçe


Kaynak: fizikist.com/haber-einstein-in-korktugu-... .
Şubat 2013

Ozlem Yalcin, bir soruya yanıt verdi.

Anti-madde nedir? Nerede bulunur?

Mevcut cisimler periyodik tabloda var olan elementlerden oluşmaktadırlar. Bu elementler yani diğer bir deyişle atomlar bir çekirdeğe ve içerisindeki proton ve nötronlara sahiptirler. Anti-Madde ise atomun çekirdeğinde bulunan bu parçacıkların bir kısım kuantum mekaniksel özelliklerinin tam ters halidir.

Peki nedir bu kuantum mekaniksel özellik?

Günlük hayatta göremediğimiz çok yüksek enerjilerde açığa çıkan renk yükü özelliği örneğin. Bu özelliğin de tersi tanımlama için kullanılabilmektedir.

elektron - yüklüdür ama antielektron (pozitron) + yüklüdür
Astrofizik

Korunum yasaları (yük ve lepton sayısı korunum yasaları gibi) madde ve antimaddenin eşit miktarlarda oluşacağını söyler.

Astrofizik

13,7 milyar yıl önce evrenin oluştuğu Büyük Patlama'da eşit miktarlarda madde ve anti madde ortaya çıkmıştır. Bu maddeler birbirlerini yok etmiş ve bazı kuantum mekaniksel özellikler nedeniyle toplam maddenin çok küçük bir bölümü yok olmaktan kurtulmuş ve evrende görebildiğimiz her şey (yıldızlar, gökadalar, gezegenler ve üzerlerindeki canlılar) bu küçük madde fazlalığının birer ürünü olarak kalmıştır.

Ancak evrendeki büyük büyük yapıların (gökadalar ve gökada kümeleri) hareketleri ve evrenin yapısıyla ilgili yapılan hassas gözlemler, henüz, gözlenememiş ve nitelikleri belli olmayan bir dizi parçacık olduğunu gösteriyor ki, bunlar "karanlık madde" olarak adlandırılıyor.

Astrofizik

Anti madde ile karanlık maddeyi aynı şey değildir. Aralarındaki farka gelince; anti madde bilinen madde parçacıklarının ters elektrik yükü taşıyan karşıtlar, karanlık madde ise henüz belirlenmemiş ama varlıklarını dolaylı yoldan gösteren maddelerdir.

Antimadde, günümüz modern teknolojisinde çözümsel yaklaşımlarda önemli rol oynamaktadır. Tıpta, Pozitron Salma Tomografisi (PET) taramaları, beyin ve kalp fonksiyonlarının saptanmasında kullanılmaktadır. Hastaya pozitron yayan radyoaktif madde enjekte edilir. Pozitronlar, yakındaki elektronlarla biraraya gelince parçacıklar yok olur ve bir gama ışını oluştururlar ve bu ışın PET tarayıcısı tarafından algılanıp organların görüntülenmesinde kullanılır.

Astrofizik


Madde ve anti madde biraraya geldiklerinde birbirlerini yok ettiklerinden evrende doğal olarak bulunmamaktadır. Bazı bilim adamları deney koşullarında bu parçacıklara tuzak kurup yakalamayı başarabilmişlerdir.
Kasım 2012

Özlem Yılmaz, bir soruya yanıt verdi.

Pozitif yüklü bir parçacığı negatif yüklü bir parçacıktan farklı kılan özellikler nelerdir?

Doğada bütün parçacıklar eşit sayıda proton ve elektron içerirler. Bu nedenle doğal olan, parçacıkların yüksüz olmasıdır. Sürtünme gibi çeşitli nedenlerle parçacıklar elektron alabilir veya kaybedebilir. Proton sayısı ise değişmez. Elektron alan parçacık eksi yüklenirken, elektron kaybeden parçacık artı yüklenir. Dolayısıyla parçacıkların yükleri sahip oldukları elektron sayısıyla doğrudan ilişkilidir.

Pozitif ve negatif yüklü parçacıkların farkı paralel levhalarda ortaya çıkar.

Paralel levhalar arasındaki elektrik alan vektörünün yönü (+) levhadan (-) levhaya doğrudur.

Pozitif yüklü parçacık için elektrik alan vektörü yönü ile aynı, negatif yüklü parçacık için elektrik alan vektörünün yönü ile zıt yöndedir.


Kasım 2012

Unknown, bir soruya yanıt verdi.

Saçılma uzunluğu nedir?

Elastik ve Elastik olmayan saçılma diye ikiye ayrılırlar.

Elastik saçılma: Enerji kaybı yoktur çünkü gönderilen nötron ile yayılan nötronlar aynı enerjiye sahiptirler.

Elastik olmayan saçılma: Gönderilen nötronun enerjisinde artma yada azalma olabilir.

Ağustos 2012

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Kuantum ve big bang arasındaki bağlantı nedir?

Kuantum alanı kuramına göre, gözlemlenebilir fizik evren sadece uçsuz bucaksız bir enerji okyanusu üzerindeki küçük çalkantılardan oluşmuştur.

Kuantum ve big bang arasındaki bağlantı, şu esasa dayanır; Big Bang’den hemen önce, ilk boşluğun içine sınırsız bir enerji akısı aktarıldığını, bu akının ilk kuantum değişimine neden olduğunu, bundan da evrenimizin doğduğunu varsayılır.Ağustos 2012

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Bose-Einstein yoğuşması nedir?

Bose-Einstein yoğunlaşması bozonlardan oluşan maddelerin mutlak sıfır sıcaklığına çok yakın değerlere kadar soğutulmasıyla ortaya çıkan maddenin bir halidir.

Bu süper soğutulmuş maddede atomların büyük çoğunluğu en düşük kuantum durumlarına çöker ve böylece makroskopik skalada kuantum etkileri göstermeye başlar.Ağustos 2012

Aykut Kardaş,  yeni bir soru sordu.

Daha fazla

26 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.