Bilmek istediğin her şeye ulaş

Radyo

Radyo, elektromanyetik radyo dalgalarındaki ses modülasyonunu önce elektronik ortama sonra da sese çeviren elektronik alet. Türk Dili dergisinde Kırgız Türkçesinde radyo anlamında kullanılan үналгы /ünalgı/ sözünün Türkiye Türkçesinde kullanılması da gündeme getirilmiştir.

Ocak 2013

Zekican Sarısoy @zekicansarisoy

Sizce dünyanın en iyi Radyo Dj'i kimdir?

İtalyan asıllı Guglielmo Marconi'dir. O kadar iyidir ki radyoyu bile o bulmuştur.
Ağustos 2011

Aykut Kardaş @unknow

Kaybedenler Kulübü'nün gerçek kahramanlarının tekrar yayın hayatına soktukları BiNeviRadyo programını dinliyor musunuz?

Dinlemiyorum. Dinlemem de. Film her ne kadar özgün bir hikayenin kurgulanarak senaryo haline getirilmiş şekli olsa da sonuçta insanlarda olumlu ve güzel etkiler bırakmıştı. Filmde izlediğimiz hikaye Mete Avunduk ve Kaan Çaydamlı'yı insanların gözünde bi' nevi halk kahramanına dönüştürmüştü. Ama gel gelelim ki filmden sonra yaptıkları bu proje, aslında her şeyin altındaki ticari önemi insanlara tekrardan hatırlattı. Film ile kazandıkları olumlu eleştirileri bu programla birlikte yıktıklarına inanıyorum.
Ağustos 2011

Aykut Kardaş @unknow

Radyo programcılığı yapan veya yapmaya devam eden var mı?

Evet, ben yapıyorum;

Denizli'nin en büyük radyolarından bir radyo,

Yerel bir Radyo; RADYO20

gerçekten keyif veren, bir zaman sonra hayran kitlen olan,

telefonların yağdığı, hediyelerin aktığı bir iştir. güzel iştir, herkes yapamaz

Ocak 2013

June @june

Akıllı telefonların bir çoğunda neden radyo sinyali alıcıları artık yok?

Birçoğunda yok evet. Mesela S4'e kadar tüm Samsung Galaxy serilerinde FM Radyo özelliği bulunuyordu. S4'te bu özelliği kaldırarak Samsung bazı kullanıcılar tarafından tepki çekmişti. Samsung'un yaptığı açıklama akıllı telefon üreticilerinin genel zihniyetini ortaya koyuyor bir anlamda:
"Çalışmalarımız gösteriyor ki ilgi, sosyal ağlar ve Youtube üzerinden müzik dinlemeye yani dijital yayına doğru kayıyor. Yeni amiral gemi modelimiz de dijital içeriği, modern formatları ve bilgi tüketim kanallarını kullanan müşterileri hedef alıyor."

Düşündüğümüzde ise haklılık payı olduğunu söyleyebiliriz. Akıllı telefonlar herkesin elinde hızla yer almaya başlıyor. 3G hatta 4G teknolojisinin gelişmesiyle ve bunlara uygun fiyatlarla erişebilme olanağı ile hızlı internet herkesin elinin altında. Telefon üreticileri de bunu telefon hacmini minimize etmek için kullanıyor ve telefonda FM Radyo alıcılarına yer vermiyor.
Kasım 2012

Kadir Babacan @kadirbabacan

Radyo programından beklentileriniz nelerdir?

İyi müzik insanın iyi şeylere inancını artırıyor. Pek tabii öncelikle iyi bir playlist gerek ancak bir radyo programından beklentilerimizi sıralayabilmemiz için öncelikle "yayın saati, yayın mecrası, hedef kitlesini" bilmemiz gerek. Sohbet ağırlıklı olacaksa bu hedef kitle çok daha büyük bir önem arz ediyor. Ancak temel olarak aklıma ilk olarak şunlar geliyor:

  • Programa girişte, programın ne kadar süreceği, nasıl parçalara yer verileceği ve hangi konulardan konuşulacağı, canlı konuk alınıp alınmayacağı gibi bilgilerin özet olarak geçilmesi iyi olabilir.
  • Kimi zaman konuşma üzerine verilen efektler çok yorucu olabiliyor. Efekt kullanımına dikkat edilmeli. Örneğin: Gerçekten çok iyi espriler yapıyor olabilirsiniz, lakin kahkaha efektini her seferinde kullanmak itici geliyor.
  • Müzik ağırlıklı bir program yapılıyorsa ve dinleyiciler de özellikle bu müzikler için bulunuyorsa, parçaların üzerine konuşulması "güzelim parçayı yedi yeaa" duygusu yaratıyor. Bu nedenle çalacağınız parçaları değil, seçtiğiniz temel bir müziği fon yapabilirsiniz.
  • Yine müzik ağırlıklı bir program yapıyorsanız parça bilgilerini paylaşmanın yanı sıra belki parçaya yahut sanatçıya ait bilgiler verebilirsiniz. Bu nedenle playlist'e öncesinden çalışmakta fayda var.
  • Sohbet ağırlıklı bir program yapıyorsanız, ne kadar genel bir konu olursa olsun, o konu hakkında enteresan bilgileri bir kenara not edin. Bunlar, ilginç istatistikler, yakın zamandan konu ile ilgili haberler, meseleyi daha önce tartışmış kişilerin yorumları olabilir. Pek tabii kaynak belirtmeniz, verdiğiniz kaynakların güvenilir ve ulaşılabilir olması da başka bir önemli konu.
  • Konunuz program yaptığınız yayın saatine uygun mu? Sabah işe gidiş ya da akşam iş çıkışı saatlerinde insanlar eğlenceli şeyler konuşulsun ister. Zaten trafikteyiz, yeni uyanmış yahut işte çok yorulmuşuz. Radyoyu kafa dağıtmak için dinliyoruz. Sinir harbine düşmek için değil (=
Ocak 2012

Tailchute @tailchute

64 bitte yaşanan Windows Media Player Plugin eklenti sorunu nasıl çözülebilir?

Büyük ihtimal chrome kullanıyorsun. sorun bendede vardı sorunu şöyle çözdüm.Şimdi örnek olarak verdiğim watchfomny.com%2fturk-tv.php'>watchfomny.com/turk-tv.php   linke gir ve orda kanallar belirecek.Sağ taraftaki kanallardan rastgele birine tıkla.Bunlardan herhangi birine tıkladığında Windows Media Player Eklentisi bulunamadı indirilsinmi diye soracak.[Eğer çıkmazsa farklı kanal dene].Hatta üst taraftan Eklenti Al diye seçenek çkıyor.Ona tıkla ve 10-15 saniye içinde eklentiyi yükleyip halledecek.Sonra C yada D diskinde PFiles adında bir klasör oluşturacak onu sakın silme.Yoksa WMP Plugin çalışmıyor...

Umarım yardımcı olur.Bu şekilde yaptım ve hiçbir sorun kalmadı...
Ağustos 2011

Aykut Kardaş @unknow

İnternet üzerinden radyo yayını nasıl yapılır?

Çoğu sistem kendi bilgisayarından yayın yapmanı sağlayacak sistemlerdir dejavantajı çoktur.
Misal bağlantın yavaş ise veya seni dinleyen kişi sayısı arttıkça kesilmeler hatta yayından kopmalar olacaktır.
Ben bir organizasyon için yaptığımız sistemde web üzerinden radyo hostingi yapan bir firma ile anlaşıp onların sistemleri üzerinden kesintisiz hızlı bir şekilde yayın yapmıştık
Hosting firmalarının avantajları daha fazladır.
Daha kaliteli alt yapı bunların en başındadır.
Radyo yayını için hazır sistemleri mevcuttur bir sürü playlist oluşturup istediğin saatte istediğini çalabilirsin.
Herhangi bir ek programa ihtiyacın olmaz kullanacağın arabirimi onlardan aldığın sistemin içinden yapabilirsin. Daha çok dinleyici bağlandığında istatistiksel bilgilere daha rahat ulaşırsın kim nereden bağlanmış hangi ülkeden seni dinliyorlar vb. gibi.
Daha geniş kitlelere daha rahat yayın yapılabilir.
Herhangi bir sorun veya arızada karşında sana yardım edebilecek birilerini bulmak daha kolay olur...
Bir de başınızı ağrıtabilecek diğer konu da çaldığınız parçaların telif haklarıdır.
Bu konu çok önemlidir herhangi bir ceza almamanız için.
Eylül 2014

Gizli Kullanıcı

Nikola Tesla’nın en ünlü buluşları nelerdir?

Nikola Tesla kimdir? Tesla bugün üretilen bir elektrikli araba markası hem de bir Rock grubunun ismi. 2006 yapımı Prestij filminde bu sıradışı bilim insanının hayatına ve gizemine bir nebze olsun değinilmişti.

Fizik

Gerçekte ise Tesla(Sırp Kiril: Никола Тесла, 10 Temmuz 1856, Smiljan – 7 Ocak 1943, New York), yüzlerce patentli buluşa sahip olmasına rağmen, elektrik alanındaki çığır açıcı buluşlarına rağmen ne yazık ki Nobel Ödülü’ne bile layık görülmemiştir. 10 Temmuz 1856 ‘da doğan Nikola, tüm ömrünü bilime adamasına rağmen, paraya değer vermediğinden sonunda bir otel odasında yalnız olarak ölmüştür. Bugün yaşadığımız modern hayatı ona borçluyuz sanırım. İşte Nikola Tesla’nın en önemli ve en bilinen buluşları :

Dönen Manyetik Alan (1882) : Tesla’nın ilk çığır açıcı buluşu, Hırvatistan’daki profesörünün ona doğru akım yerine alternatif akımla çalışan bir motor yapmanın imkansız olduğunu söylemesiyle ortaya çıktı. Tesla hocasının bu fikrinden emin değildi, bu nedenle kafasında bu denemeleri yaparak alternatif akımla çalışabilecek bir motor için dönen manyetik alan tasarladı . Böylece alternatif akımla çalışan ilk motorun nasıl olabileceğini keşfetti. Gerçekten Tesla’nın bunları kafasında tasarlayıp oluşturması, hatta kafasında deneyler yapması ne kadar büyük bir zekaya sahip olduğunu gösteriyor.

AC Motor (1883) : Tesla AC(alternatif akım) için olan bütün planları , ertesi yıl fiziksel modeli üretene kadar kafasında(beynini harddisk gibi kullanabilme yeteneğine sahipti) taşıdı. Alternatif akım manyetik kutuplar hiçbir mekanik yardım olmadan sürekli değişir. DC(doğru akım) motorlarında bu nedenle motoru saran bir armatür vardır. İşte bu dönen manyetik alanı motorda pratik hale getirerek AC jeneratörler ve transformatörler yarattı.

Tesla bobini (1890) : Tesla’nın adını taşıyan bu bobin, Tesla’nın şovlarında kullandığı çarpıcı makinelerdi. Çok fazlı alternatif akımlar kullanarak çok yüksek voltajda şimşekler yaratabilen bir makinedir. Böylece fraktal şeklinde şimşekler yaratılabiliyor. Günümüzde eğlence ve gösteri amacıyla kullanılıyor. Hatta müzik bile yapanları var.

Radyo (1897) : Tesla ilk kez Houston Sokağı’ndaki (Newyork) laboratuvarından 40 km uzaktaki Hudson Nehiri’ndeki bir tekneye kablosuz iletim sağlamıştı. Bunun 1895’te yanan laboratuvarında yaptığı da düşünülüyor. Tesla radyo(telsiz) ilişkin antenlerden, radyo alıcılarına kadar herşeyi keşfetse de , radyo keşiflerini yakından takip ederek çalan Guglielmo Marconi tarafından bulunmuş gibi gösterildi. 1943’te ABD Yüksek Mahkemesi Tesla’nın patentinin önceliği olduğunu tanısa da , Marconi radyonun babası olarak bilinmektedir. Tesla’nın Marconi’nin patentlerini çaldığını bilmekteydi. Tesla Marconi için şöyle demişti, “ Marconi iyi bir adam. Bırakın devam etsin. Benim patentlerimin 17 tanesini kullanıyor, ”demiştir.

Tesla bu buluşunu ilk kablosuz tekneyi, floresan ve neon lambaları , toprakta yanan kablosuz lambaları ve Niagara’dan hidroelektrik güç elde etmek için kullanmıştı. Radar ve Emar(Elektro Manyetik Rezonans İndüksiyon) cihazlarında ve hatta Tesla’nın robotlarda bile payı var. Doğru akımın avukatı Thomas Edison, yıllarca Nikola Tesla’yı kötülemiştir. Alternatif akımı kötülemek için kasaba kasaba dolaşıp, alternatif akımla hayvanları öldürmüştür. Alternatif akım sayesinde bugün evlerimize kadar elektrik gelmektedir. Doğru akımla uzun mesafelerde elektrik taşımak oldukça maliyetli ve mümkün değildir. Tesla 7 Ocak 1943’te öldüğünde ünü solmuş, parası bitmişti. Her şeye rağmen insanlık onun buluşlarına ve teknolojisine pek çok şey borçlu.

kaynak: fizikist.com/haber-nikola-teslanin-en-un... .
Mart 2014

Murat Emecan @marcos

Bildiğiniz yabancı yayın yapan radyo var mı ?

Joy Fm, Absoulute 80s, Kiss, Magic... ...
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Radyo nasıl çalışır?

Radyo
Ses dalgaları farklı frekanslarda titreşir. Bu titreşimler stüdyoda mikrofonlarla toplanır ve aynı frekanslardaki elektrik salınımlarına, yani elektrik sinyallerine dönüştürülür. Bu sinyaller yükselteçlerden (amplifikatör) geçirilerek güçlendirilir ve ardından bu ses frekansları, vericide üretilen daha yüksek frekanstaki radyo dalgalarının üzerine bindirilir. Bu radyo dalgaları ses frekanslarını uzaklara taşır. Ses sinyalleri ile taşıyıcı radyo dalgalarının aynı dalga düzeninde birleştirilmesi, yani her iki dalganın üst üste bindirilerek tek bir dalga haline getirilmesi gerekir; bu işleme "modülasyon" denir. Modüle edilmiş ses sinyalleri antene beslenir ve oradan elektromanyetik dalgalar biçiminde yayılır. İki tür modülasyon sistemi vardır: Genlik modülasyonunda (kısaca AM), elektrik salınımları yüksek frekanslı taşıyıcı dalgaların genliğini değiştirir. Frekans modülasyonunda (kısaca FM) taşıyıcı dalganın genliği aynı kalır, ama frekansı ses frekanslarıyla değişir. Televizyon vericilerinde görüntü sinyallerini göndermek için, ses sinyalleri için de FM sisteminden yararlanılır.


Radyo alıcısında, iletkenlerden (bobinlerden) ve sığaçlardan oluşan bir düzeneğin yardımıyla frekans ayarı yapılır ve böylece istenen sinyaller alınır, öbür sinyaller ise alıcı devresinin dışında bırakılır. Transistörler, zayıflamış olarak alıcıya ulaşan sinyalleri güçlendirir. Ses frekansları ayrılır ve elektrik salınımları hoparlöre gönderilerek burada yeniden ses titreşimlerine dönüştürülür.
Radyo
Radyo
Radyo
Temmuz 2013

Enis Özgen @Enisozgen

Ocak 2013

June @june

Radyo ve Televizyon yayınları sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir ?

Öncelikle programa hazırlık yapmış olunması gerekir. Hangi gün hangi saatte program yaptığını bilmeden mikrofonun başına elini kolunu sallayarak mikrofona konuşmak ile program başlatılmaz. Bir radyo programı nasıl başlarsa öyle gider. Eğer programı yaparken kendinizde bir heyecan varsa programın zevkli geçeceğinden şüpheniz olmasın. Her şeyden önce doğal olunması gerekir. İnsanları kandırmak ve gereksiz konuşmalar yapmak şarkıların üzerine konuşmak ve jingle basmamaya dikkat edilmesi gerekir. Programın içeriği ve formatı programcı tarafından benimsenmeli ve ona göre hareket edilmelidir. Konuşma yaparken doğal olunması gerekse de kendi arkadaşlarınla ve normal sakin bir konuşma radyo heyecanını bitirir. Konuşurken hafif bir radyo programı edası katmak gerekir ses tonuna. Farklı olmak her zaman dinlenir. Bunlar şahsi fikirlerim..
Eylül 2012

Nurullah Garip @garipkhan

Daha fazla