Bilmek istediğin her şeye ulaş

RAM

Rastgele erişimli hafıza (İngilizce: Random Access Memory, RAM) mikroişlemcili sistemlerde kullanılan bir tür veri deposudur. Buna karşın diğer hafıza aygıtları (manyetik kasetler, diskler) saklama ortamındaki verilere önceden belirlenen bir sırada ulaşabilmektedir, çünkü mekanik tasarımları ancak buna izin vermektedir. Bir RAM yongasında her hangi farklı iki veriye ulaşmak için aşağı yukarı aynı süre harcanmaktadır. Buna karşılık disk ve benzerleri okunan verinin başı bulunan noktaya yakınsa az zaman, uzaksa çok zaman harcamakta ve baş konumu sürekli yer değiştirmektedir. RAM, genellikle bilgisayardaki ana hafıza ya da birincil depo; yükleme, gösterme, uygulamaları yönlendirme ve veri için çalışma alanı olarak düşünülür. Bu tip RAM genelde tümleşik devre biçimindedir. Yaygın olarak hafıza çubuğu veya RAM çubuğu isimleriyle anılır çünkü devre kartı üzerine, küçük devreler halinde, plastik paketleme yardımıyla birkaç sakız paketi boyutundadır. Çoğu kişisel bilgisayarda RAM eklemek veya değiştirmek için yuva bulunur. Çoğu RAM hem yazılıp hem okunabilir. Bu yüzden RAM sık sık "okunan-yazılan hafıza" ismiyle yer değiştirmiştir. Bu bağlamda RAM, ROM'un tersi, daha doğrusu sıralı ulaşılabilir hafızanın tersi olarak kabul edilir. RAM bellekler genelde (2²) byte şeklinde paketlenmiş olarak piyasada bulunur.

Ekim 2013

Ahmet Avcı, bir soruya yanıt verdi.

Yeni taktırdığım 8 gb(4+4) ram lardan sonra bilgisayarım neden normalden çok daha fazla ram kullanıyor?

Mesele normalden kastınızın ne olduğunda, eski 32 bit lik 4 Gbyte lığa göre ise, kullanacak tabi, RAM kullanmak içindir, var ki kullanıyor:)

RAM den geriye kalan yetmiyorsa, kasıyordur, arka planda çalışan ıvır zıvırları kapatmak lazım, geliyor olabilir.

Mesele, eskisine oranla hızlanıp hızlanmadığıdır, her iki duruma Pİ testi yapın, Benchmark programlarıyla karşılaştırın, hızlanmışsa sistem, RAM de çok kullanılır, işlenen veri çoğaldığı için cache bellek de öyle... Cache de yetersiz kalmış olabilir bu arada...


Aslına bakarsanız birçok sebebi olabilir, yazılımsal donanımsal, çokça kullandığı kelime optimizasyon. Donanımda optimizasyon yapmak gerekebilir, bazı yazılımlar buldu mu RAM i gasp eder, bunları ayarlamak gerekebilir. Kim ne kadar RAM kullanıyor bakmak gerek.

Bazı yeni nesil antivirüsler de, RAM yetersizse, bazı işlemleri askıya alıp, arka planda beklemeye geçer, RAM i buldu mı, kullanır birşeyleri tarar durur, o da olabilir.
Ekim 2013

Unluckypod, bir soruya yanıt verdi.

Yeni taktırdığım 8 gb(4+4) ram lardan sonra bilgisayarım neden normalden çok daha fazla ram kullanıyor?

donanım hatası/sn 400 ü geçiyor 3ds max i çalıştırdığımda, photoshopta ise 600 ü geçiyor mesela. Bu tür hatalar ram sorunlu olunca olurmuş. Ne dersiniz?
Eylül 2013

Ömer Arkın, bir soruya yanıt verdi.

Tek adet 8 GB RAM ile 2 adet 4 GB RAM arasında ne fark vardır? Çalışma prensibi ve performans açısından hangisi tercih edilmelidir? Genel olarak oyunlar için 8 GB RAM yeterli midir?

Çift bellek kiti, dual çalışarak bir miktar daha performans getirisi sağlar. 2x4 Gb almanızı öneririm 4x2 ya da 8x2 olmasında fayda var. Ramlerin dual çalışması tek kite göre daha verimlidir.
Haziran 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Windows 7'de flash belleğimi nasıl RAM olarak kullanabilirim?

  1. Flash belleğini bilgisayara takın ve Bilgisayar'ı açın.
  2. Flash bellek sürücüsünün üzerine sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin.
  3. ReadyBoost sekmesini açın. Aşağıdaki gibi Bu aygıtı kullan seçeneğini işaretleyin. Flash belleğinizin boyutuna göre RAM desteği için ayıracağınız alanı sürükleme çubuğundan ayarlayın.Windows 7
  4. Uygula'ya, ardından Tamam'a tıklayın. Flash belleğiniz takılı olduğu sürece RAM'e destek olarak kullanılacaktır.

Windows 7
Mayıs 2013

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Bilgisayar RAM'lerinde yazan MHz değeri performansı nasıl etkiler?

Öncelikle Hertz salınımın hız birimidir, frekans da denebilir. RAM'lerde ise iki önemli parametre vardır. Birincisi boyutudur ki artık GB, gigabayt'larla ölçülüyor. Diğeri MHz (mega hertz) hız parametresidir. RAM'ler prensip olarak (en azından eski tip HDD) bilgisayar harddisklerinden hızlı çalışırlar, dolayısıyla çalıştırdığınız her program, açtığınız her dosya hızlı çalışması amacıyla öncelikle RAM'e yüklenir ve oradan çalıştırılır. RAM'in MHz değeri yani hızı uygulamalarınızın ve dosyalarınızın açılma, kapanma, kaydetme hızlarını direkt olarak etkiler. Bu durum aynı şekilde işletim sisteminizin kurulum hızında da etkilidir. Diğer parametre yani hacim yani GB değeri ise hangi büyükülükte dosyaları ya da kaç adet programı problemsizce çalıştırabileceğinizi belirler (Ctrl+Shift+Esc Windows Görev Yöneticisini açar, işlemler sekmesinde Bellek kısmında hangi uygulamanın o esnada ne kadar RAM kullandığını görebilirsiniz). RAM hacmi dolduğunda bilgisayarlar otomatik olarak harddisklerini RAM olarak kullanmaya başlarlar ki bu da eğer hızlı bir SSD kullanmıyorsanız bilgisayarınızdaki her türlü işlemin yavaşlaması anlamına gelir. RAM hızları anakartlara uyumlu olmak zorundadır, sonuçta bilgisayarın tüm aygıtları gibi RAM'leri de anakart yönetir ve hiç bir parçanın veri iletim hızı anakarttan hızlı olamaz, olabilse dahi işleyebileceği kadar veriyi anakart o aygıta sağlayamayacağı için anakartın hızıyla aygıtın hızı sınırlanır.
Mayıs 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Bilgisayar RAM'lerinde yazan MHz değeri performansı nasıl etkiler?

Bir RAM'in üstünde yer alan Mhz değeri RAM'in veriyolu genişliğini belirtir. Yani RAM'in bilgiyi aktarım sürecinde doğrudan etkilidir. RAM ne kadar yüksekse bilgi o kadar çabuk işlenir. Bir oyun oynadığınızı düşündüğünüzde oyun başlamadan önce "Loading" kısmı sizin RAM'inizle ilgili bir durum. Eğer RAM'iniz ne kadar yüksekse bu ekran o kadar hızlı kapanıp oyun başlayacaktır. Bu örnek üzerinden gidersek, "Loading" kısmı yazıldığı sırada RAM oyundaki grafikleri belleğine alır ve oyun başlamadan önce sizin oyunda kullanacağınız görüntülerin grafiklerinin tümünü ara belleğine alır. RAM'inizin Mhz değeri yüksek olursa veri yolu, haliyle veri hızının alınması da hızlı olacağından oyunun açılması da kısa bir zaman alacaktır.
Mayıs 2013

Ahmet Erduğan, bir soruya yanıt verdi.

Bilgisayarda Mhz'leri farklı RAM'ler kullanmak performansı nasıl etkiler?

Uyumsuzluk yapmadığım sürece sorun yok. Yanlız dosya kopyalarken veri kaybetmene sebep olabilir
Temmuz 2012

Kartal Gündüz, bir soruya yanıt verdi.

Bilgisayarınızın kapasite ya da performansının yüzde kaçını kullanıyorsunuz?

Calisirken %80 in altina pek dusmem. Normal kullanimda ise (net, muzik dinleme, yazim isleri vs.) %5-10 arasindadir.

121 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.