Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı (Arapça: عيد الفطر Ayd-ül Fitr, Farsça: عید فطر), İslam aleminde, oruç tutma ayı olan Ramazan'ın ardından üç gün boyunca kutlanan dini bir bayram. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde kutlanır. Bayramdan bir önceki gün, Ramazan ayının son günü olan arifedir. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Ramazan Bayramı her sene bir önceki seneden 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık olarak her 33 senede bir Ramazan Bayramı aynı günlere tekabül eder.

Temmuz 2011

Ahmet Faik @AhmetFaik

O eski ramazanlarda en çok neyi özlediniz?

İnsanların oruç tutmasını
Ağustos 2011

Aykut Kardaş @unknow

BBC Ramazan Bayramına özel, internet sitesinde yayınladığı yemek tariflerine, Domuz etini de eklemesiyle ne yaptığını düşünüyorsunuz?

"BBC'den Ramazana özel yemek tarifi alanlar ne yapıyor? Acaba başka adres mi kalmadı?" diye düşünüyorum.
Temmuz 2011

Erol Sürmeli @erolsurmeli

Ramazan bayramı tatili kaç gün?

Cuma günü normalde işbaşı yapmamız lazım. Cuma günü tek gün için okul olacağını zannetmiyorum. 1 haftaya uzatabilirler.
Eylül 2014

Gizli Kullanıcı

Yaz aylarında oruç tutmak sağlığı etkiler mi?

Beslenme alışkanlıklarına ve çalışma koşullarının durumuna göre değerlendirilebilir bu durum. Açık havada güneşin altında bol su kaybederek çalışma söz konusu ise ve bir de karaciğeri ve böbrekleri yoracak ilaç ve besin tüketimi söz konusu ise sağlık olumsuz etkilenebilir. Ancak vücudun su tutmasını sağlayacak besinlerin tüketimi koruyucu maddeler içermeyen besinler oruç sırasında aç ve susuz kalmayı beden için daha kolay hale getirir. Oruç dışı zamanda kola, yapay tatlandırıcı ve şeker içeren besinlerin tüketimi, kırmızı etin fazla tüketimi, mangalda et karaciğer ve böbreklere yük bindirir, 18 saat civarı oruç tutulduğu için de organlar zehirli maddeleri süzmek ve uzaklaştırmak için yeteri kadar sıvı bulamadığı için sağlığın bozulmasına yol açabilir.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Bayram tatili için nerelere gidilebilir?

Bayram tatili için Karadeniz Ereğlisi gidilebilecek güzel yerlerden birisidir. Yaz mevsimi nedeniyle ağaçlar arasında serin bir tatil geçirip doğayla iç içe olmak isteyenler Ereğli'yi tercih edebilir.
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe @yasinemirmeneks

Ramazan bayramına şeker bayramı deme geleneği nereden gelmiştir?

Farsça'da şeker ve şükür aynı yazıldığı için eskiden Ramazan bayramına şükür bayramı denirmiş.Osmanlı dönemlerinde de şükür bayramında tatlı şeyler ikram edildiği için şeker bayramı olarak da söylenmeye başlamış.

7 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.