Bilmek istediğin her şeye ulaş

Rap

Müzik

Rapin kökeni 1970'lerde özellikle siyahi insanların yaşadığı Amerika'nın kenar mahallelerine, yâni bir diğer deyişle "getto"lara dayanmaktadır. Aynı dönemlerde ortaya çıkan Hip-Hop kültür akımının bir koludur. RAP'in "Rhytm And Poem" ('Ritim ve Şiir' ya da 'Ritmik Şiir') veya "Rhytmic American Poetry" (Ritmik Amerikan Şiiri) sözcüklerinin kısaltması olduğu görüşü yaygın olsa da aslında rap kelimesi, İngilizce sözlük anlamı olarak "ağır eleştiri" anlamına gelmektedir. Rap, sözlerin müziğin tempo ve ritmine uyarlanarak söylendiği bir yapıdadır. Hiphop kültürünün içindeki başlıca dört elementten biridir. (Rap, DJ'lik, breakdance ve graffiti...) Rap yıllar boyunca değişim geçirmiştir ve rap içinde çeşitli alt türler oluşmuştur. (Gangsta, g-funk gibi...) Rap çoğunlukla hızlı ritimle söylenen sözlerdir. Bu şekilde müziğin temposuna uygun olarak kâfiyeli kelimelerden oluşan sözler söylemek de MC'lik olarak adlandırılmaktadır. MC'nin açılımı olarak Master of Ceremonies (Seremoni Ustası), Microphone Control ya da Mic Check (Mikrofon Kontrol) gibi terimler söylenebilir. Rap terimi 1979 yılında keşfedilen iki kayıt sâyesinde hiphop'la özdeşleşmiştir. Bunlardan ilki King Tim III'nin Personality Jock'u idi ki bu şarkı hiphop'un bilinen ilk kaydı olarak târihe geçmiştir.

Ekim 2015

Hızır  yeni bir  gönderide  bulundu.

Allame - Hayalin Yeri Yok

Allame Resmi Youtube Kanalına Abone Olmak İçin: https://goo.gl/IMQbIh verse_1 zamanda yolculuk zararla son bulur azarla korkunu bir mektuptur kalan masanda b...
Mayıs 2015

Cloud Dream, bir soruya yanıt verdi.

Eminem neden bu kadar ünlü olmuştur?

Çoğu artistle her tarza uygun herşeyi anlayıp dinleyicinin kalbine dokunarak ünün yolunda tırmanırken sarfettiği çaba onu ünlü yapmıştır
Eylül 2014

Ozan Emre Gül  yeni bir  gönderide  bulundu.

Maje Sfenks - FunKing (2014)

Maje Sfenks - FunKing (2014) Beat: Farazi İletişim: www.facebook.com/harun.olmeezz www.twitter.com/ilizyonist
Nisan 2014

Ilayda Şahin, bir soruya yanıt verdi.

Eminem neden bu kadar ünlü olmuştur?

Çünkü tupac rapı buldu benim en çok sevdiğim ünlü eminem oldu
çünkü tupac rapı buldu eminem soyunudevam ettiren 2. Ünlü olsu : D
Şubat 2014

Onur Tayfun, bir soruya yanıt verdi.

Eminem neden bu kadar ünlü olmuştur?

  • Doğru zamanda doğru şarkılar yapıyor,
  • Popüler olduğu dönemde ki rap sanatçılarının neredeyse tamamı siyahi idi, kendisinin bu kültüre bir fark getirdiği ortada,
  • Şarkılarında ve demeçlerinde lafını asla esirgemediğinden, karşısında Obama ya da Bush bile olsa çekinmeden eleştirebilmesinden dolayı,
  • Söz yazma konusunda olağanüstü yeteneği.


Eminem'in ünlü olmasının sebeplerindendir.
Şubat 2014

Provolon, bir soruya yanıt verdi.

Eminem neden bu kadar ünlü olmuştur?

Siyahilere ait olduğu bilinen bi muzik türünü belkide çoğu siyahi muzisyenden çok daha iyi yaptığı için
Şubat 2014

Merdo Perdo  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yasiin Bey

Eski lakabıyla Mos Def, gerçek adı Dante Terrell Smith olan 11 Aralık 1973 Brooklyn doğumlu Amerikalı bir Müslüman rap sanatçısıdır.

Genellikle tarzı protesttir. İlk solo albümünü 1999'da Black on Both Side adıyla çıkardı. Genellikle politik tavırları olan bu sanatçının Grammy adaylıkları da vardır.

Yakın zamanda sahne adını Yasiin Bey olarak değiştirdi. Çoğu şarkısında "Bismillah" diye başlar.

Ayrıca güzel bir not düşmek gerekirse: The Ecstatic adlı albümünün "Supermagic" parçasında Selda Bağcanın ince ince bir kar yağar şarkısını kullanmış ve nakaratında Selda Bağcanın kendi sesine yer vermiştir
Şubat 2014

Halil Ertekin  yeni bir  gönderide  bulundu.

Saian - KangrenSaian - Kangren feat. Ayşegül Erkurt

" Hayatınız boyunca dinleyebileceğin en anlamlı şarkıdır iddia ediyorum!

Şarkının hikayesi aynen şu şekildedir;

"mersin’de olağan bir yaz içre olağan sıcaklar yaşıyorduk. Aylardır süregelen işsizliğin yaşattığı sıkıntı ve gerilim üzerime tünemişti, kalkacak gibi de görünmüyordu. Bunların üzerine sevdiğim kadının -ona isim gülmesinin güzeli‘ni verdim- annesi kanser tedavisi görüyor, sızımız katmerleniyordu. Gülmesinin güzeli biliyordu ya da hayır! ; hastaneye her defasında (bana baka) ölümü karşılamaya gidiyordu. İçinde kocaman bir dehliz vardı ve umut burada kaybolurdu.

ben o kadınla hiç tanışamadım. Hastane odalarına beni almazlardı, sakıncası vardı. Zaten kimse o durumda birisiyle tanışmak istemez, haklı. En fazla hastane kapısından aydan’ı 5-10 dakika görüp, oradan geri dönmüşlüğüm vardı. Ne zaman aydan’ın yanına o kötü zamanlarında gidiyor olsam kendi kendime içimden ismet özel’in ”(…) sana durulanmış kelimeler getireceğim… çünkü seni dik tutacak bilirim…” dizelerini yineleyip durdum. Onun yanında o kelimeleri hiç bulamadım. Hoş, zaten böyle zamanlarda iyi konuşmasını bilmem. Ben zaten iyi konuşmasını bilmem, ama sıkı düşünürüm (bir gün hastane kapısında eline şiir tutuşturmuştum!) . Kısacası hayat pek iç açıcı değildi. ‘nasılsın? ’ demek ağır geliyor, çoğu gece uyku tutmuyor, uyuyabilmek için dişlerimi sıkarak ıslık çalıyordum. Ya da rüyamda. Gerçeğe eklenmeliler.

dehliz büyük. Okumaktan başka uğraş edinemedim (o sıralar turgenyev‘in bazarov‘una -varolan değerlerin mutlak reddi kesin cezbedicidir hey! - kafayı taktımdı) . Bir taraftan da bu boşluğu lehime çevirmek, ve küçük de olsa bir albüm kaydetmek istiyordum (acıdan ve öfkeden beslenmek gibisi yoktur!) . Çok uzun süre, kayıt yapacak stüdyo bulamadım. Bu kangren‘i yazmama engel olmadı. Sanırım bir hafta içinde yazıp tamamladım. Ayşegül (babası ölü amcamdır, kasım 13’te bulduk ölümü) bahsi geçen zamanın tanığı ve içindeydi. Şarkıma dahil olmasını istedim, oldu.

2012 ağustos’unun, (sanırım) son gününde kaybettik. Artık şarkı çok defa çalındı, çok sigara yandı, çok kişi dinledi. Bugün 18 ocak 2013. Dün gece yine, omzuma ve göğsüme, gözyaşlarını döktü döktü döktü. ”

saian.

Sözleri ise böyledir;
uslandın şehirdeki girdaptan boğuldun velhasıl
söyle sana pencerenden etine saplanan güneşten başka ne lazım?
bakma bana ben fırtına biçmek için rüzgar ekerim
hiç düşündün mü, bir manası var elbet çayla gelen iki küp şekerin?

tamam yaşamak pek iç açıcı değil şu zaman burkuldun.
ama kabûl et sen de farkettin yağmurun nasıl büyüdüğünü yutkundun!
isterdim bir yağmurdan artakalan koku şu şarkıya sığsın
şimdi sana sigaramdan yüz bularak soruyorum, nasılsın?

ben fena değilim sadece biraz laçka!
elimden gelen yok hastane kapısında eline şiirler tutuşturmaktan başka
bir de geceleri uyku tutmuyor, sabahı zor ediyorum
ulan bu öfke denen illet var ya; dişlerimi sıkıyorum!

bazısı beyhude diklenir şu dünyaya hah! Ne diyeyim?
kızıyorsun evet biliyorum ama işte ben onlardan biriyim.
olsun be, tutun yıkılma sakın hep ayakta kal, diren!
ben mesela oturup sana böyle bir mektup yazdım ismi kangren.

Büyük adamsı Saian, vesselam! "
Aralık 2013

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Rap dinlemeyi sever misiniz? Kimleri dinlersiniz? Sevdiğiniz şarkıları nelerdir?

Türk Rap deyince Youtube aramalarının verdiği o ilk isimlerden yola çıkarak dinlediğimiz parçaların ördüğü duvar maalesef oldukça yüksek.Ve tek tip. Buyrun iyi Rap dinleti afiyet olsun.

-

-
Eylül 2013

Osman Onal, bir soruya yanıt verdi.

Eminem neden bu kadar ünlü olmuştur?

Güzel müziktür ve düğünlerde sevilen bir müziktir
Eylül 2013

Osman Onal, bir soruya yanıt verdi.

Eylül 2013

Osman Onal, bir soruya yanıt verdi.

HipHop/Rap hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Arkadaş müzik dediğin hiphop olur laa.
Eylül 2013

Cihan Soylular, bir soruya yanıt verdi.

HipHop/Rap hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Temelinde Afrika'dan ''köle'' olarak Amerika kurulurken çalışmak üzere getirilen insanların kurduğu bir akımdır. Afro Amerikalılar yıllarca 2. sınıf vatandaş olarak görüldü. Hala da öyle. Önceleri hükumeti eleştiren sözler söyledikleri için içeri atılıp işkence görenleri oldu. Buna yöntem olarak ritm üstüne o sözleri söyleyip sıradan bir şarkı gibi göstermeye çalıştılar. Ve Hiphop'un temelleri atılmış oldu. Bu kültürün temelinde ters gittiğini fark ettiği her duruma başkaldırı yatıyor. Adidas'ın Hiphop'u temsil eden yegane kıyafetlerden olmasının da sebebi budur. Amerikan mallarını boykot (bildiğiniz üzere Adidas Alman malıdır). Tabi önce ritm üstüne sözlerle daha sonra duvar yazıları geldi. Grafiti dediğimiz sanat ortaya çıktı. Peki Rapçilerin, Grafitici'lerin neden mahlasları vardır? Devlete baş kaldıran bir toplumun kendi ismini kullanması hele ki o dönemlerde biraz sıkıntılı olurdu sanırım :) Saygılar. Rap'le kalın! :)
Mayıs 2013

Halil Ertekin  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mayıs 2013

Halil Ertekin  yeni bir  gönderide  bulundu.

Daha fazla

293 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.