Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ruh Sağlığı

YÖNLENDİR psikiyatri Unrecognized parameters: 'rvprop', 'rvsection'

Ağustos 2012

Ahmet Faik @AhmetFaik

Anhedoni nedir?

Normalde zevk alınması gereken durumlardan zevk almama hali, hazsızlık.
Ocak 2012

Aykut Kardaş @unknow

Hava durumu kişiliğimizi etkiler (ne kadar etkiler) mi?

İster istemez etkileyecektir.Hava durumu ve iklimler insan sağlığını bile etkilemektedir.Kışın hastalık oranları artmakta,yazın kızarıklıklar,yanıklar oluşmaktadır.Sadece bunların psikojik etkisi düşünüldüğünde bile etkisi kaçınılmazdır.

Diğer yandan karanlık,kapalı bir hava ister istemez can sıkıcı olurken,bahar geldiğinde herkes dışarı çıkmak ister.Piknik yapmak bile toprağa basmaktır ve enerji boşaltımıdır. Yazın denize gitmek,yüzmek,insanı spor yapmaya iterken,besin değişiklikleri de insan metabolizma hızını etkilemektedir.Değişen vücut yapısı da depresyon,bunalım,stres gibi etkenler üzerinde de değişkenlik yaratmaktadır.
Aralık 2016

Gizli Kullanıcı

Bipolar Bozukluk hakkında ne biliyorsunuz?

VATANDAŞIN KENDİ RUH HALİNDE TUTARLILIK GÖSTEMEMEMSİ.
Aralık 2014

Abdulkerim Özkan @abdulkerim

İnsanlar genelde bir şeye odaklandıklarında ya da öğrenciler ders dinlerken, ders çalışırken bacaklarını, ellerini veya bir uzvunu neden sallarlar?

Huzursuz Bacak Sendromu (HBS)'de olabilir. ( tr.wikipedia.org/wiki/huzursuz_bacak_sen... ) %95'i nedensizmiş. %5'i de oldukça kötü hastalıklardan muzdarip olabiliyormuş. Aslında bu soruyu doktorlara yönlendirmeli, en doğrusunu onlar bilecektir.
Ağustos 2012

Ahmet Faik @AhmetFaik

Öfori nedir?

Kişinin hoşnutluk duyduğu ve kendisini iyi hissettiği bir ruhsal
durumdur. Psikiyatride öfori, her zaman patolojik anlam taşır ve çok
kere organik serebral hastalığın önemli bir erken belirtisidir. Bulaşıcı
değildir, kişinin neşeli halinin sebebi yoktur; çünkü hoşnutluk duygusu
bilinç yoksunluğuna ve üzüntü yahut anksiyeteyi duyamamaya dayanır.
Kandaki alkol miktarıyla ilgili olarak da oluşabilir. Ayrıca morfin,
meperidin ve daha az olmakla birlikte metadon gibi narkotik aneljezikler
de öfori yapabilir.
Wikiden alıntı --> tr.wikipedia.org/wiki/Öfori
Mart 2011

Çetin Kaerdan @Kalamar

Mutlu musunuz?

Bütün bu boktanlıklara inat "Mutluyum! "
Aralık 2010

Exlibris @exlibris

Yaygın anksiyete bozukluğu olan birini tanıyor musunuz?

Benim tanıdığım öle çok fazla değildi ancak bazı zamanlarda inanılmaz derecede korktuğu için hiç yapmadığı şeyleri bile yapabilme noktasına geliyor. Yalnız kalamadığı için mesela saçma sapan hareketlerde bulunmuştu sırf bu korkusu için. Ben yanındayken de mesela hiç anlamazsın titremeye başlar sarılır sen bir şey anlamazsın ama korkar kötü bir şey ama dediğim gibi benim tanıdığım teşhisli bir hasta değildi ama bazı durumlarda bu şekilde davranırdı.
Aralık 2010

Nilgün Tan Arslan @niltan

Eylül 2012

Mehmet Niyazi @neomania

Depresyondan tamamen kurtulmak mümkün müdür? Tekrarlama olasılığı nedir?

Bu sorunun yanıtı, kişiye, depresyonun düzeyine ve uygulanan tedaviye göre değişir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda psikoterapi, özellikle de bilişsel davranışçı terapi uygulanan kişilerde depresyonun tekrar etme olasılığının ilaç tedavisine göre daha az olduğu görülmüştür. Elbette bu sonuçtan ilaç tedavisinin iyi olmadığı veya tekrara yol açtığı gibi bir sonuç çıkarılmamalıdır. İlaç tedavisinin de bazı avantajları olabilmektedir. Bu nedenle son zamanlarda her iki tedavinin beraber kullanımı artmıştır.


Depresyon geçirmiş bir kişinin buna eğilimli olabileceğini ve zorlayıcı yaşantılarda depresyonun tekrar edebileceğini söylemek yanlış olmaz. Ancak bu durum depresyon geçiren her kişi için geçerli değildir.

Depresyonun ciddi, tanı alan bir depresyon mu olduğu yoksa daha hafif düzeyde bir depresif durum mu olduğu önemlidir. Ayrıca, iyi bir psikoterapi uygulamasından sonra depresyon tekrar etse dahi kişi bununla tek başına başa çıkmayı öğrenebilir ve durum ağırlaşmadan kendi kendine müdahale edebilecek duruma gelebilir. Bu anlamda işin ehli kişilere gitmek önemlidir.

Tanı alabilecek düzeyde bir depresyonda psikiyatri uzmanı bir hekimin müdahale ekibinde bulunması ve yönlendirmesi önemlidir. Psikoterapi yapacak uzmanın, lisans veya yüksek lisans seviyesinin yanında mutlaka psikoterapi eğitimi almış olması gerekir.
Mayıs 2012

June @june

Huzurlu bir ruhun belirtileri nelerdir?

 • Her anın tadını çıkarmak
 • Geçmişte yaptıklarını yargılamayı bırakmak
 • Olayları kontrol etmeye çalışmayı bırakmak
 • Başkalarını yargılamayı bırakmak
 • Doğa ile bağlantı kurmak
 • Geçmiş korku ve endişeleri unutmak
Ruh Sağlığı

Ocak 2012

Tailchute @tailchute

Genetik faktörler depresyonu etkiler mi?

Yıllar önce ünlü bir bilim dergisinde yapılan araştırmaya göre genlerinde serotonin bulunan kişilerin depresyona girmeye yatkın oldukları belirtildi. Bu gene sahip olan insanların sadece stresli olaylar olduğunda depresyona yatkın hale geldiğini belirten araştırmacılar, serotonin genine sahip olmayan kişilerin ise genellikle stresle baş edebildiğini söylediler.

Araştırmacılar yakın zamanda 56 araştırmayı analiz etmişler ve stres ile depresyon arasında kuvvetli bir bağ olduğunu bulmuşlardır. Bu duruma göre  az serotonin bulunan genin sahibi  aşırı stresli bir ortamda bulunduğunda depresyona girme ihtimali daha fazla oluyor.

Şubat 2013

Şebnem Şahinöz @pentimento

Terapistinizin hangi özelliklere sahip olmasını istersiniz? Nasıl tedavi edilmeyi tercih edersiniz?

Danışan kişinin danışanını seçebilmesi sadece öneri veya ilk alınan bilgiler ışığında olabilir yalnızca ( akademik geçmişi tecrübesi vsvsv) . Tam bir seçim şansımız maalesef yok. Ama olsaydı konuşkan olmasını isterdim : ) daha rahatlatıcı olurdu kanısındayım monolog olan terapinin bazen diyalog olmalı. Ve bana sorunum hakkında ( manik depresif, narsit, bağılı kişilik vsvs olay ne ise) çok detay vermesini istemezdim belli etmeden iyi etme stratejisi daha başarılı olur kanısındayım. Malumunuz Türkler olarak biçilen kaftana yapışmaya bayılıp ayrılmada zorluk yaşayabiliriz hep bir tanım değil geçici bir dönem olduğunu hissettiren bir danışman iyi olurdu. Sanırım ???
Kasım 2012

June @june

Empati, sevgi, ve şefkat gibi duygular cezaevlerinde var mıdır?

Ben 3 yıl cezaevinde psikolog olarak çalıştım. Deneyimlerimden söyleyebilirim ki oradakilerin elinde kalan şey düşünceleri ve duygularıdır. Çoğu mahkumlar oldukça güzel sanat eserleri ortaya çıkarmakta ve oldukça edebi eserler yazmaktadırlar. Ancak sanırım buradaki sorunun sorulma amacı farklı. Empati sevgi şefkat gibi duygular antisosyal kişilik bozukluğunda göremeyeceğimiz duygulardır. Cezaevlerinfeki mahkumlar da antisosyal olarak kabul edilirse cevabın boyutu değişir. Fakat deneyimlerimden gördüğüm şu ki ancak yüzde 10 luk bir kısmı antisosyal diye nitelendirebiliriz. Geri kalan yüZde 90 lık kısmı antisosyal olarak yorumlayamayız.
Ekim 2012

Hülya Arslan @Harslan

Şizofreni olan biri profesyonel yardım alması için nasıl ikna edilir?

Şizofreni hastaları tedavi olmaktan kaçarlar, çünkü hasta olduklarını farkında değillerdir. Kabul etmezler. Ancak doktor tedavisi almaları şarttır. Bunun için iş yakınlarına düşmektedir. Geçenlerde bir haberde gördüm bir şizofreni hastası 4 5 kişi katletmişti. Bu hastalık çok kötü derecelere kadar varabiliyor gördüğünüz gibi..Öncelikle hasta yakınları, hastalığı kabullenmelidir. Hastadan önce çoğu zaman aileler bunu kabullenemez ve normal davranışlar sergilenmesini bekler. Buna hastalığı daha çok artırır. Şizofren hastalığının ne olduğunu iyice öğrenmeleri gerekir ve hastayı anlamaları gerekip yanında olduklarını hissettirmeleri gereklidir. Bu sayede ikna etmek daha kolay bir hal alır.

Şizofreni hakkında bilgi almak isteyenler:

 1. inploid.com/t/sizofreni-hastaligi-nasil-tedavi-edilir/
 2. inploid.com/t/sizofreni-hastalari-saldirgan-olur-mu/
 3. inploid.com/t/sizofreni-rahatsizligi-olanlar-nasil-bir-ruh-halinde-olurlar/
 4. inploid.com/t/sizofreni-hastaliginin-zekayla-bir-iliskisi-var-midir/
Psikoloji
Eylül 2012

Nazende @nazende

Depresyonda olan insanlara hayat tarzı değişiklikleri nasıl etki eder?

Depresyona neden olan etkiler her insan için farklıdır. Kurtulma yolları da her insan için yine değişkenlik gösterir. Bu konuda depresyon başlığı altında bir çok bilgi paylaşılmış.

 1. inploid.com/t/depresyona-girdigimizi-nasil-anlayabiliriz/
 2. inploid.com/t/depresyondan-cikmanin-tek-etkili-yolu-ilac-kullanmak-midir/
 3. inploid.com/t/depresyondan-cikma-yollari-nelerdir/

Depresyonu ruhsal ama geçici bir hastalık olarak görmeliyiz. Ruhumuzu tedavi etmenin yolları; Kendiniz için vakit ayırmak, düzenli olarak egzersiz, koşmak, yürümek, negatif insanlar ve olaylardan kaçınmak ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmak gereklidir.


Daha fazla

43 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.