Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ruh Sağlığı

YÖNLENDİR psikiyatri Unrecognized parameters: 'rvprop', 'rvsection'

Aralık 2016

Gizli Kullanıcı

Bipolar Bozukluk hakkında ne biliyorsunuz?

VATANDAŞIN KENDİ RUH HALİNDE TUTARLILIK GÖSTEMEMEMSİ.
Aralık 2014

Abdulkerim Özkan @abdulkerim

İnsanlar genelde bir şeye odaklandıklarında ya da öğrenciler ders dinlerken, ders çalışırken bacaklarını, ellerini veya bir uzvunu neden sallarlar?

Huzursuz Bacak Sendromu (HBS)'de olabilir. ( tr.wikipedia.org/wiki/huzursuz_bacak_sen... ) %95'i nedensizmiş. %5'i de oldukça kötü hastalıklardan muzdarip olabiliyormuş. Aslında bu soruyu doktorlara yönlendirmeli, en doğrusunu onlar bilecektir.
Mayıs 2014

Büşra Ekşi @busraeksi

Panik atak hastalığı ömür boyu devam eder mi?

Eğer kişi bunu çözme konusunda uygun destek kaynakları aramazsa (psikoterapi, psikiyatrik destek vb.), şikayetler yaşam boyu devam edebilir. Belirtiler artarak devam edebileceği gibi, farklı şeylere de dönüşebilir. Bedensel şikayetler artabilir. Farklı ağrılar oluşabilir. Kişinin sorunu agorafobiyle giden bir sorunsa, evden çıkmak hiç istemeyebilir, sosyal ilişki ve yaşam kalitesi gitgide olumsuz etkilenebilir. Panik atak'ın bu sorunla ilgili herhangi bir sorumluluk almaksızın gelip geçmesini beklemek çok da uygun değildir. Uygun destek kaynakları aranırsa ömür boyu devam etmesi için bir neden olmaz. Bununla birlikte, değişim için kişinin de sorumluluk alması gerekir.
Nisan 2014

Evin @evinn

Çok üzgünken insan kendini bırakmaması için neler yapabilir?

Kendi geçmişimden iki temel şey söyleyebilirim.
1. Yalnız kalma (sosyal ol)
2. Birşey yap (Resim, programlama, spor)

Önemli olan bu iki içinde hiç boş olma, yani olabildiğince yalnız olduğun ve hiçbir etkinlikte bulunmadığın hiç bir anın olmasın. Bu anlarda zihin mutsuzluğu arttırmakla meşgul oluyor.
Nisan 2014

Yasemin Çalış @yasemincalis

Dokuz yaşındaki kızımın neredeyse 3 yaşından beri geceleri diş gıcırdatma problemi var. Nedeni nedir ve bu sorun nasıl çözümlenebilir?

Diş gıcırdatma çocuk-büyük herkeste psikolojik nedenli olarak meydana gelir. Gündüz yaşadığınız sıkıntıları gece dişlerinizi gıcırdatarak çözmeye (!) çalışırsınız... Bence kızınızın sizinle paylaşmadığı, büyük ihtimalle farkında bile olmadığı ama üzerinde stres yaratan bir durumun olup olmadığını anlamaya çalışın. Bu problemi önlemek için çeşitli apareyler tasarlanıp kullanılabiliyor, bunlardan da faydalanabilirsiniz. Herhangi bir diş hekimi size bu konuda yardımcı olabilir. Ancak sorunu kökten çözmek sizin için daha kalıcı bir yöntem olabilir... .
Kasım 2013

Eskiz @eskiz

Antidepresanlar psikolojik tedavide gerçekten işe yarar mıdır?

Depresyon, isteksizliğin, üzüntünün, günlük hayatta işlev kaybının olduğu, algının bozulduğu, odağın negatif yaşantılara kaydığı ve mutsuzlugun kalıcı ve her alanda olduğuna dair aşırı genellemelerin görüldüğü bir durum olarak tanımlanabilir. Depresyon derinleştikçe kişinin terapiye kanalize edecek enerjisi de kalmaz. Belirtilerin bu düzeyde yaşandığı depresyonlarda ilaç tedavisi kişinin duygusunu, algısını ve buna bağlı olarak da enerjisini düzenleyeceğinden terapiye uyumu artırır. Antidepresanların ve psikoterapinin etkinliğini anlamaya yönelik arastırmalar 6 aylık antidepresan tedavisinin, 6 aylık psikoterapinin ve 6 ay uygulanan kombinasyon tedavisinin aynı etkiyi yaptığını, fakat pskioterapinin ve kombinasyon tedavisinin uygulandığı hastalarda depresyonun tekrarlanma oranının oldukça düştüğünü göstermekte... Yani antidepresanlar belirtileri ortadan kaldırmakta fakat kişiyi depresyona yatkın kılan düşünce ve davranışlardaki değişimi sağlamamaktadır. Bunun için psikoterapi gereklidir.
Bunlarla birlikte belirtilmelidir ki biyolojik kökenli depresyonlarda ilaç olmazsa olmazdır. İlaç kullanma ve bırakma kararı verilirken güveneceğiniz bir psikiyatristle muhakkak iletişim halinde olmak önemlidir.
Eylül 2013

Gizli Kullanıcı

Tecavüzün ruh sağlığına etkileri nelerdir?

Tecavüzün kelimesinin karşılığı; gönülsüz bir kurbanı zorla cinsel bir eğleme katmaktır. Ruh sağlığının bozulması insanın yaşamı boyunca olumsuz her koşulda gerçekleşebilir. Tecavüz de yaşanabilecek olumsuzluklardan birisidir ve ruh sağlığını en yıpratıcı olaylardan birisidir.

Tecavüz sadece zorla cinsel birleşme olarak görülmemelidir. Hangi cinse yapılırsa yapılsın insanı vahşice aşağılayan bir eylemdir. Tecavüze uğrayan kişiye kurban demek hiç de yanlış olmaz. Çoğunlukla kurbanlar kadındır ve bu uğradığı vahşi saldırıda hiç suçunun olmamasına rağmen yetkililere bildirmekten bir çoğu çekinmektedir. Bu durumu içinde yaşar. Tedavi edilemeyen bu hastalıklı durum kişinin ruh sağlığının bozulmasına yol açar.

Tecavüz sonrası mağdur olan kişide bir çok duygu barınır. Hepsini birden yüklenmek kişiyi zor bir duruma sokar. Utanç, aşağılanma, sıkıntı hissi, şaşkınlık, öfke, depresyon , travma sonrası stres bozukluğu ve sıkıntı ile giden bir çok rahatsızlık ortaya çıkabilir. Bunların dışında bir de kişi tecavüz olayına kendinin neden olup olmadığı sürekli sorgular.
Tecavüze uğrayan birisi bunu açık etmez. Bunu kanıtlayan bir haber örneği paylaşmak istiyorum;


' Geçtiğimiz yıllarda İngiliz gazetelerinde insanı şoke eden bir haber yer almıştı. Bir İngiliz tecavüz ettiği bir kadının şikayeti üzerine tutuklandı ve soruşturmanın ilerlemesiyle, bu kişinin son iki yıl içerisinde 1, 000'den fazla kadına tecavüz etmiş olduğu ortaya çıktı. '


Haberde de gördüğünüz gibi tecavüz sadece gelişmemiş ülkelerde saklanan bir eylem değil. Kadın her yerde kadındır ve onlara bu utancı yaşatan insanların saklanmasına göz yummayın. !

Çocukların uğradığı taciz ve tecavüzler ilerideki yaşantısını büyük oranda etkiler. Eğer bunun farkındaysanız ve susuyorsanız onu bu yanlışa mahkum ediyorsunuz demektir. Tedavi edilen ve yardım alan herkes ruhsal sağlığına kavuşabilir.

Mağdur kendi saklayabilir ancak sizler bunu anlayabilirsiniz!

Peki ama nasıl?
 • Tecavüzden hemen sonra “şok dönemi” yaşanır. Bu dönemde kişide hafıza kayıpları, algılama bozuklukları, donukluk, konuşamama ya da sanki hiçbir şey olmamış gibi yapmak gibi davranışlar görülebilir.
 • Kendini bir türlü temiz hissetmiyorsa
 • Yalnız kalmaktan korkuyorsa
 • Kabuslar görüp uyku sorunu yaşıyorsa
 • Yeme alışkanlıkları değiştiyse
 • Bulantı ve kusma
 • Erkeklerden kaçıyor ve temas kurulduğunda aşırı tepki veriyorsa bunlar bir işaret olabilir.
Tecavüz
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Standart bir sağlıklı yaşamın kuralları nelerdir?

 1. Risklerden uzak durun: Hem bedenen hem ruhsal olarak kendinizi yoracak, sıkacak risklerden uzak tutmalısınız. Bu sizi uzun vadede yıpratır. Sigara içmeyin, alkol almayın, uyuşturucu gibi zararlı maddelere alışmayın.Sağlıklı Yaşam
 2. Bol su için: Bunu herkes biliyor. En az iki litre su için bir günde. Su toksinleri atar, metabolizmayı ve organ fonksiyonlarını düzenler. Ayrıca su yönünden zengin besinleri ihmal etmeyin.
 3. Sağlıklı yiyin: Kahvaltılarınızı aksatmayın, öğleleyin ve akşam hafif yiyin, aparatlarla beslenin. Akşam yemeğiniz akşam 5 gibi olsun. Diyet ürünler sağlıklıdır. Kolesterolden korur.Sağlıklı Yaşam
 4. Bağışıklığınızı güçlendirin: Sürekli yorgunluk, enfeksiyon, hastalık durumlarına karşı her zaman tedbirli olun ve bağışıklığınızı hep koruyun. Sağlıklı Yaşam
 5. Uykunuz kaliteli olsun: İyi bir uyku hem ruhsal hem de biyolojik olarak önemlidir. Uyurken vücudun ürettiği hücreler sizin bağışıklığınıza da artırır. Birtakım önemli hormonlar uykuda üretilir, melatonin gibi... Günde 7 saat uyumak kuralınız olsun.Sağlıklı Yaşam
 6. Kilonuz sağlıklı olsun: Ne çok şişman ne zayıf olun. Bu hem sağlık hem de görünüm açısından önemlidir. İyi bir kalp ve damar sağlığı için, kolesterolü engellemek için kilonuz standart olsun. Tabii bunun için egzersizleri de atlamayın.Sağlıklı Yaşam
 7. Hijyenik olun: Ellerinizi yıkamak rutin bir alışkanlık olmalı. Özellikle halka açık yerlerde ellerinizi sık sık yıkayın. Bu da sizi enfeksiyon ve mikroplara karşı korur. Dişlerinizi de düzenli olarak fırçalayın. Cildinizi daima temiz ve dengesinde tutun.Sağlıklı Yaşam
 8. Duygusal dengeniz olsun: Sadece bedenen değil ruhsal olarak da sağlık önemli. Huzursuz, endişe ve kaygılı, melankolik yaşamayın. Kendinizi iyi hissetmek için yapabileceklerinizi yapın.Sağlıklı Yaşam
Nisan 2013

June @june

Elle tutulabilir bir madde olan antidepresanlar ruhsal durumumuza nasıl etki eder?

Antidepresanların mantığı basittir. Bilindiği üzere birçok psikolojik hastalığın temelinde stres, mutsuzluk, kaygı gibi faktörler yatar. Antidepresanlar da bu faktörleri ortadan kaldırır. Peki nasıl kaldırır? Vücudumuzda serotonin adlı hormon kısaca mutluluk hormonudur. Bu hormon insanda canlılık, mutluluk ve zindelik oluşturur. Depresif semptomlar gösteren hastada bunlar en düşük seviyededir. Antidepresanları alan hastanın beyni serotonin salgılanmasıyla uyarılır ve beyin serotonin salgılamasına başlar. Bu hormon vücudun her yerine yayılır, damarların genişlemesini sağlar. Böylece hasta daha canlı, mutlu olur. İlaçların sistemli bir şekilde kullanılması da zamanla depresif hastanın serotonin salgılamasını düzene koyar.
Mart 2013

Koray Bozkurt @Koray85

Akıl hastalıklarının oluşma sebepleri nelerdir?

Akıl hastalıkları, kısaca kişinin gerçekle ilgili bağlantısının kopmasıdır. Akıl hastalıklarında duygulanım ve zihinsel işlevlerde bozukluklar meydana gelir. Ruhsal hastalıklar için bir çok faktör vardır. Sosyal, genetik ve çevresel bileşenlerin bir araya gelmesiyle meydana gelebilir. Genetik bir yatkınlığın olması akıl hastalığının kesin olarak gerçekleşeceği anlamına gelmez. Stresli bir ortam bunu tetikleyen en büyük nedendir. Bir insanın yaşadığı ortama adapte olamaması ve o ortamda stres altında yaşaması önemli bozukluklar oluşturur. Stres altında yaşayan insanların kendine uygun bir ortamda toplumsal kaygılar yaşamadan var olması gereklidir.

Akıl hastalıklarının çeşitleri vardır. Bunların sebepleri de birbirinden farklıdır. Paranoya, erken bunama, melankoli, bunama, şizofreni ve depressif mani örnekleridir.
Sağlıklı bir çevrede yetişen, genlerinde akıl hastalığı olmayan ve sosyal açıdan sağlam bir temeli olan insanlarda akıl hastalığının görülmesi daha azdır. Bir bireyin ruh sağlığının bozulması genel olarak çocukluk döneminde başlar. Sevgisizlik, ilgisizlik, istismarlar, yoksulluk ve bir çok olumsuz şartlar insanın akıl sağlığını tehdit eden durumlardır.
Şubat 2013

Şebnem Şahinöz @pentimento

Terapistinizin hangi özelliklere sahip olmasını istersiniz? Nasıl tedavi edilmeyi tercih edersiniz?

Danışan kişinin danışanını seçebilmesi sadece öneri veya ilk alınan bilgiler ışığında olabilir yalnızca ( akademik geçmişi tecrübesi vsvsv) . Tam bir seçim şansımız maalesef yok. Ama olsaydı konuşkan olmasını isterdim : ) daha rahatlatıcı olurdu kanısındayım monolog olan terapinin bazen diyalog olmalı. Ve bana sorunum hakkında ( manik depresif, narsit, bağılı kişilik vsvs olay ne ise) çok detay vermesini istemezdim belli etmeden iyi etme stratejisi daha başarılı olur kanısındayım. Malumunuz Türkler olarak biçilen kaftana yapışmaya bayılıp ayrılmada zorluk yaşayabiliriz hep bir tanım değil geçici bir dönem olduğunu hissettiren bir danışman iyi olurdu. Sanırım ???
Kasım 2012

June @june

Empati, sevgi, ve şefkat gibi duygular cezaevlerinde var mıdır?

Ben 3 yıl cezaevinde psikolog olarak çalıştım. Deneyimlerimden söyleyebilirim ki oradakilerin elinde kalan şey düşünceleri ve duygularıdır. Çoğu mahkumlar oldukça güzel sanat eserleri ortaya çıkarmakta ve oldukça edebi eserler yazmaktadırlar. Ancak sanırım buradaki sorunun sorulma amacı farklı. Empati sevgi şefkat gibi duygular antisosyal kişilik bozukluğunda göremeyeceğimiz duygulardır. Cezaevlerinfeki mahkumlar da antisosyal olarak kabul edilirse cevabın boyutu değişir. Fakat deneyimlerimden gördüğüm şu ki ancak yüzde 10 luk bir kısmı antisosyal diye nitelendirebiliriz. Geri kalan yüZde 90 lık kısmı antisosyal olarak yorumlayamayız.
Ekim 2012

June @june

En nadir görülen ruh hastalıkları nelerdir?

Dejeneratif bir nörolojik bozukluk olan kuru hastalığı buna örnek gösterilebilir.Çarpıntı,titreme ve kahkaha patlamaları gibi belirtiler gösterir.Tedavi edilemez bir hastalıktır.
Ekim 2012

Zubo1907 @zubo1907

Bir insan şizofreni başlangıcı aşamasında olup olmadığını nasıl anlar?

Şizofreni belirtileri birden ortaya çıkabileceği gibi uzun sürelerde de gelişebiliyor. Belirtileri;

 • Dikkat dağınıklığı
 • İçe kapanma
 • Kendine bakmada azalma
 • Dine bağlanma ve kara sevdaya tutulma
 • Olmayan ses ve görüntüleri gördüğünü söylemeye başlamak
 • Tuhaf hareketler yapmak
 • Çok uzun süre konuşmadan hareketsiz kalmak gibi anormal davranışlarla kendini belli etmeye başlıyor.

Ekim 2012

Hülya Arslan @Harslan

Şizofreni olan biri profesyonel yardım alması için nasıl ikna edilir?

Şizofreni hastaları tedavi olmaktan kaçarlar, çünkü hasta olduklarını farkında değillerdir. Kabul etmezler. Ancak doktor tedavisi almaları şarttır. Bunun için iş yakınlarına düşmektedir. Geçenlerde bir haberde gördüm bir şizofreni hastası 4 5 kişi katletmişti. Bu hastalık çok kötü derecelere kadar varabiliyor gördüğünüz gibi..Öncelikle hasta yakınları, hastalığı kabullenmelidir. Hastadan önce çoğu zaman aileler bunu kabullenemez ve normal davranışlar sergilenmesini bekler. Buna hastalığı daha çok artırır. Şizofren hastalığının ne olduğunu iyice öğrenmeleri gerekir ve hastayı anlamaları gerekip yanında olduklarını hissettirmeleri gereklidir. Bu sayede ikna etmek daha kolay bir hal alır.

Şizofreni hakkında bilgi almak isteyenler:

 1. inploid.com/t/sizofreni-hastaligi-nasil-tedavi-edilir/
 2. inploid.com/t/sizofreni-hastalari-saldirgan-olur-mu/
 3. inploid.com/t/sizofreni-rahatsizligi-olanlar-nasil-bir-ruh-halinde-olurlar/
 4. inploid.com/t/sizofreni-hastaliginin-zekayla-bir-iliskisi-var-midir/
Psikoloji
Daha fazla

43 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.