Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sabun

Sabun, suyla birleştiğinde temizlemede kullanılan maddelerden kalıp ya da sıvı şekilde olanlara verilen genel ad. Sabunun temizleyici etkisi, suyu çeken ince bir tabaka ile yağ parçacıklarını sarabilme yeteneğinden doğar. Evlerde kullanılan sabunlar, doğada bulunan bitkisel ve hayvani yağlardan elde edilen yağ asitlerinin tuzlarıdır. Serbest halde bulunan karboksilli asitlerden de çeşitli sabunlar yapılabilir. Sentetik temizleme maddelerinin kullanıldığı 1930 yılından itibaren aynı manada kullanılan sabun ve deterjan kavramları birbirinden ayrılmıştır. Sabunun tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Pompei'deki lav örtüsü altında kalan toprakta sabun kalıpları bulunmuştur. Modern sabun imali, 19. yüzyılda Fransız kimyageri, Eugène Chevreul'ün sabunun bir yağ asidi tuzu olduğunu göstermesinden sonra gelişmiştir. Tarihte, sabunlar genellikle sodyum, soda küllerinin ya da potasyum ve tuzlarının ve yağlı asitlerinin kül suyuyla sabunlaştırma tepkimesine girmesi sonucu elde edilirlerdi. Temeldeki yağların hidrolizi gliserol ve rafine sabunu oluşturur. Sabun, temizleme amacı yanında kozmetik, losyon, krem, sprey, ilaç yapımında kullanılır. Endüstride boya, plastik döküm, metal çekme işlerinde, sentetik kauçuk ve plastiklerin birçok türünün imalatında, su geçirmez tekstil üretiminde, metallerin paslanmasını önleyici yardımcı malzeme olarak birçok alanda kullanılmaktadır. Sabunun en büyük olumsuzluğu sert sularda köpürmesidir.Köpürme faaliyeti olunca sabun etkisini yitirir.Bunun nedeni ise sert suda bulunan magnezyum ve kalsiyum ile sabunun etkileşmesidir.

Ağustos 2016

Marty Mcfly, bir soruya yanıt verdi.

Saç yıkamak için en iyi sabun hangisidir?

bittimsabunu.gen.tr/

Bu sabundan memnunum. Fakat saç teli analiziniz önemli (kuru yada yağlı saçlar gibi)

Bir inceleyin derim.
Haziran 2014

Russel Westbrook, bir soruya yanıt verdi.

Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Göksel Kurtuluş, bir soruya yanıt verdi.

Renkli sabunlar neden elimizi boyamaz?

Cevabım aslında sorulmuş ancak sonradan kaldırılan başka bir soruya olacak, ancak cevap sabunun neden elimizi boyamadığına da açıklık getirebilir.
Soru şöyleydi;
Renk renk kalıp sabunlar ile ellerimizi yıkarken bile köpükleri hep beyaz çıkar, neden?

Bir cismin rengini, görünür isik araligindaki frekanslardan hangilerini sogurup, hangilerini yansittigi belirler. Ancak cismin bize görünen rengi, üzerine hangi tür isigin düsürülmüs olduğuna da baglidir. Örnegin mavi pigmentli bir boya yüzeyi, üzerine düsen isinlardan mavi olanlari yansitip, digerlerini sogurur. Ve böyle bir zemin üzerine beyaz isik düsürüldügünde, biz o zemini mavi görürüz. Çünkü zeminden yansiyip da gözümüze ulasan isinlar, mavinin frekans araliginda olup, diğerleri sogurulmustur. Halbuki aynı zemin üzerine, örneğin sadece kahverengi isik düsürülmüs ise, bu isik sogurulacagindan, cisim bize siyah görünür. Keza bir pencere cami, üzerine düsen beyaz isigi yansittiginda, bize ayna gibi; öte yandan batmakta olan günesin isinlarini yansittiginda ise, altin bakir alasimi rengi kizil bir parlaklikta görünür. Halbuki malzeme, yani cam, aynı camdir. Gelelim sorunun cevabına...
Örnegin mavi bir sabunla, aydinlik bir banyoda elimizi yikamaya basladigimizi düsünelim. Elimizi islatip da sabuna sürdügümüzde, elimize bulasan sabun kremi, hala mavi renktedir. Çünkü rengi belirleyen, sabun malzemesindeki renk pigmentleridir. Ancak, ellerimizi tekrar islatip ovusturmaya basladigimizda, sabun kremi suyla seyrelmis hale gelir. Öte yandan kabarciklar olusturarak köpüklenmektedir. Bu kabarciklar, artık sadece sabun kreminden degil, suyla krem karisimindan olusmaktadir. Su saf haliyle seffaf iken, bu karisim opaktir ve üzerine düsen isinlarin hemen tümünü yansitir. Bu nedenle de beyaz görünür. Ancak, elimizi ovusturmaya devam ettigimizde, suyla sabun karisimi iyice köpürmeye, köpügü olusturan baloncuklar büyümeye baslar. Büyüdükçe incelir ve seffaf hale gelirler. Bu durumda, üzerlerine düsen isigin hemen tümünü geçirip, pek azini yansitmaktadirlar. Seffaf görünmeleri de zaten bu yüzdendir. Fakat, baloncuk yüzeyinin, içinden geçen isiga yaptigi bir sey daha vardir. Baloncugun bir yüzeyinden girip diğer yüzeyinden çikan isik, her iki yüzeyde de kirilir. Farkli frekanslardaki isik, yüzey malzemesinin et kalinligina bagli olarak, farklı açilarla kirilir. Yani malzemenin kirilma indisi, isigin frekansina da baglidir. Bu durumda biz, aynı baloncuga bakarken, baloncugun yüzeyine bakış açimizi degistirdigimizde, yüzey renginin degistigini görürüz. Çünkü bakış açimizi degistirdigimizde, gözümüze artik, farklı bir frekans araligindaki isinlar ulasabilmektedir. Hatta kafamizi oynatmamiza dahi gerek yoktur: Baloncuk yüzeyi kavisli oldugundan, yüzeyin farklı bölgelerinden gözümüze ulasan isiklar, farklı frekanslardadir. Rengarenk bir baloncuk görürüz, yakamozlanmakta olan...
Haziran 2013

Devrim Güren  yeni bir  gönderide  bulundu.

Evinizde Sabun Yapın

Eğer kimyasallardan korkuyorsanız ve içeriğini bilmediğiniz ürünler kullanmaktan pek hazzetmiyorsanız evde kendi sabununuzu yapmak bu konuda size biraz tatmin sağlayacaktır. Kendi meyve suyunuzu meyveleri sıkarak yapmanızı önerdiğimiz gibi temizlik maddelerini de kendi çözümlerinizle halletmenizi öneriyoruz.

Malzemeler neler?
 1. Zeytinyağı
 2. Su
 3. Sodyum hidroksit (NaOH)
 4. Termometre
 5. Sabun kalıpları
 6. Çelik tencere (6-7 litrelik olabilir)
 7. Bir su bardağı (ölçek olarak)
Tahta yemek kaşığı ve mikser


Yapım Aşaması:
 • Çelik tencereye 6 bardak su koyun. İçine yavaş yavaş 1 bardak NaOH'ı karıştıra karıştıra ekleyin. Ancak hepsini bir kerede dökmemeye özen gösterin. Karışım yavaş yavaş kendini ısındırmaya başladıktan sonra ısının 40° C'ye düşmesini bekleyin.
Sabun
Sabun

 • 3 bardak zeytinyağını ayrı bir kapta 40° C'de ısıtın.
 • Karışım 40° C'ye düştükten sonra, 40° C'deki yağı yavaş yavaş tahta kaşıkla karıştırarak çelik tenceredeki karışıma dökün. Daha sonra mikserle minimum 10 dakika düşük devirle karıştırın. Karıştırma işlemi bittikten 10 dakika sonra bırakın ve bundan sonra her 5-10 dakikada bir mikserle 1-2 dakika süreyle yine karıştırın. Bu süre içinde 40° C'yi muhafaza etmeniz önemlidir. Bunun için de termometreyle sürekli kontrol edin.

Sabun

 • Karışım muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam edin. Karışımın sabun kıvamına geldiğini anlamak için kaşığı karışıma batırın. Eğer kaşık izi kalıyorsa sabun olmuş demektir.
 • Çelik tencereyi bir battaniyeye sarın ve 24 saat sonra çıkarın, kalıplara dökün. Kalıplarda 2-3 gün bekletin.
Sabun

 • Daha sonra sabunları kalıptan çıkartın ve havalanacak bir mekana koyun.
Sabun
Haziran 2013

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Evde sabun nasıl yapılır?

Evde kendi yapacağınız bir bitkisel sabunu kullanmak çok faydalı olur. Bunun için gereken malzemeler:
 • 160 gr bitkisel yağ
 • 50 ml su
 • 16 gr kostik
 • Lavanta yağı (yada başka bir yağ da kullanabilirsiniz)
 • Termometre
Yapılışı: Suyu cam kavanoza döktükten sonra, kostiği ilave edin ve karıştırmaya başlayın. Bu sırada maske kullanmaya dikkat edin. Karışımı bir saat dinlendirin. Isısı oda sıcaklığına düştüğünde bir sabun kalıbı içerisine bitkisel yağı dökün. Daha sonra üzerine hazırlamış olduğunuz kostik karışımını koyun. Blender yardımıyla iyice karıştırın. Karıştırırken lavanta yağını yavaş yavaş eklemeye başlayın. Sabun kalıplarının altına yağlı kağıt koyun ve karışımı ekleyin. 4-5 gün sonra kullanıma hazır hale gelir.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2013

Tutku Yılmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bitkisel Sabunların Özellikleri

Limon Sabunu

Bitkisel Ürünler
Ciltteki gözenekleri açarak cildin nefes almasını sağlar.
Sivilce, çiller ve siyah noktalara iyi gelmekte..
Cildin nem dengesini sağlar.

Papatya Sabunu;
Bitkisel Ürünler
Göz altı morluklarına ve göz kapağı iltihaplarına iyi gelmekte..
Selülit tedavisinde kullanılır.
Egzama, kaşıntı mantar gibi sorunlara iyi gelir.
Saçlara parlaklık ve dolgunluk verir.

Tarçın Sabunu;

Bitkisel Ürünler
Vücuttaki çiller, çatlaklar, sivilce ve yaralar iyi gelmekte..
Cildi rahatlatır..
Dudakları dolgunlaştırır.
El ve ayaklardaki nasırlara doğal antiseptiktir.
Afrodizyak etkisi vardır.

Kayısı Sabunu;
Bitkisel Ürünler
Bol miktarda E vitamini içerir bu nedenle nem kaybını önleyerek cildin direncini artırır.
Tüm cilt tipleri için uygundur. Düzenli kullanıldığı taktirde sivilce, siyah nokta ve lekelerin giderilmesinde etkili..

Buğday Sabunu;

Bitkisel Ürünler

Hücre yenilenmesinde etkilidir..
İçerisinde A, Dve B vitaminleri bulunur.

Bal Sabunu;

Bitkisel Ürünler
Cilde zarar veren bakterilerin çoğalmasını önler.
Cildin doğal yağ dengesini ayarlar.
Cilde yumuşaklık ve parlaklık verir.
Ciltteki gözenekleri temizler.
Sivilce ve yaraların iyileşmesinde etkili..

Kükürt Sabunu;

Bitkisel Ürünler
Cilt yüzeyinde oluşan kuruma; siyah noktadan ve ölü deriden kurtulmasını sağlar.
Yağlı ciltler için uygundur.

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.