Bilmek istediğin her şeye ulaş

Saç

Saç, insanda, baş üzerinde bulunan kıl kümesine verilen genel ad. Saç diğer kıl kümelerine göre daha hızlı uzar. Saçın, büyüme hızı ortalama günde 0,3 mm ile 0,4 mm'dir. Her saç kılının büyüme ve duraklama devreleri birbirinden bağımsız olduğu için bir kıl büyürken diğer kıl dökülebilir. ortalama bir erkek saç teli kalınlığı 0,03-0,04 mm dir. Yeni doğan bebeklerde bütün kıllar aynı devrede bulunur. Bu sebeple 2-3 haftalık bebeklerde aniden saç dökülmesi görülür. 6 aydan sonra saçlar yetişkinlerin saç düzenine uyar. Yaş, ırk, cinsiyet ve hormonların durumuna göre değişik saç şekilleri meydana gelir. Örneğin Afrikalı birinin saçları yaklaşık 3 kat dokudan meydana gelirken ve kıvrılmaya meyilliyken bu oran Uzakdoğulularda 11 kata kadar çıkar ve saçlar düz olma eğilimi gösterirler...

Mart 2013

Ferşat @fersault

Kimler saç uzatmamalıdır?

Saç bakımını sevmeyenler. :P
Ağustos 2016

Selin Alagz @selinalagz

Kasım 2014

Emre Kaya @emre_kaya

Saçın dökülmemesi için ne tarz önlemler alınabilir?

Ben Bioksin kullandım uzunca bir süre sonra yaşıtlarımın dalga geçmesi sonucu bıraktım. Kafamda çok saç var hatta yaşıtlarımın %90'ından çok daha fazla :) Bundan 4 yıl öncesine kadar saçlarım belime kadar uzundu ve dökülüyorlardı. Önce saçları kestirdim ardından da Bioksin kullanmaya başladım, bu şampuanı kullandığınızda saçlarınızın güçlendiğini ilk yıkamadan itibaren hissedebiliyorsunuz. Yalnız dökülmeye karşı bir durum olup olmadığını ne yazık test edemedim. Şampuan saçları sertleştiriyor ve kıllar kalınlaşmış hissi veriyor ama saçın dokunabildiğimiz kısmı zaten ölü doku, köklerine ne yaptığını bilemiyorum. Yine de yıllarca Bioksin'e devam ettim, dökülme de yok. Şimdi saçlarım kestirdiğimden dolayı mı dökülmedi yoksa şampuandan mı bilmiyorum ama denemeye değer diyorum. Tabii bir de geçenlerde abimin bir arkadaşıyla tanıştım, benden iki yaş büyükler, ikisinin de kafasının yarısı saçsız ve ikisi de Bioksin'i suçladı :) İkisi de doktor bir de... Ben memnun kaldım, o ikisi suçluyorlar şampuanı. Bence kelin merhemi olsa başına sürer mantığıyla kendiniz denemek zorundasınız.

Bir de anımı anlatayım aklıma gelmişken. Salzburg'da yaşadığım dönemlerde organik marketten organik bir saç kremi kullanıyordum ve süper iyi geldiğini düşünüyordum. Bir gün o kremi getirmemeye, satmamaya karar vermişler, çağırdım müdürü, hesap soruyorum. Adam da anlatıyor, bakın bu ürün de en az diğeri kadar iyi diye ki o ürünü de denemişim zaten. Yav hacı dedim (Almanca tabii) bu krem kötü, artık satmadığınız iyi idi. Elimi belime kadar olan gür saçlarımdan geçirdim, bi aynaya bak sen mi bilecen yoksa ben mi dedim tamamen kel olan müdüre :) Neyse benim krem gelmedi tabii, zaten yaptığım esprinin üstüne gelse şaşırırdım. . .
Ekim 2014

Ayhan Şimşek @zindoz98

'Kızıl Saç' hangi beden ve karakter özellikteki kişilerde en iyi ifadeyi sunar?

Şimdi bu kızılına göre değişir. Açıkçası benim tercihim bakır kızılı veya İrlanda kızılı denilen türüdür. Bembeyaz tende çakır gözlerle, bana duruluğu ve onun altındaki vahşi güzelliği anımsatır. Bayılırım, yani erkek olsaydım eğer, ya öyle bir kadını alırdım hayatıma ya da o kadını yaratırdım :)
google.com/imgres? İmgurl=http%3A%2F%2Fi...
Tabii ateş kırmızısını da severim, lakin daha fazla tutkulu olur. O kadın her erkeği kendine esir eder. Güçlüdür yani ama tercihim değildir.
Ekim 2014

Gizli Kullanıcı

Saç dökülmeleri için en etkin çözümler nelerdir?

Saç dökülmelerini önleyen en etkin çözümler;
*Stresten uzak durmak,
*Şeker, troid, demir değerlerinin oynaması saç dökülmesinin en büyük sebepleri, karşılaşıldığında tahlil yaptırıp, gerekli takviyeyi almak,
*Saç kremini saç derisine boca etmemek, ikisi bir arada şampuanlardan uzak durmak,
*Dışarıdan yağlarla maske yapmak dışında, içeriden takviye almaya çalışmak, beslenmeye dikkat etmek,
Eylül 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Bebek şampuanlarının diğer şampuanlardan farkı nedir?

Bebek Şampuanında Olmaması Gereken Maddeler:

Bebek banyosunu yaptırırken sadece su kullanmak yeterli olmaz. Normal şampuan yada sabunlar ise tercih edilmemelidir. Bu ürünlerin içinde bebeklere zarar verecek kimyasal maddeler vardır. Hem cildi bu maddeleri emdiğinde uzun vadede zararlar verebilir hem de bebeğinizin cildini tahriş edebilir. Bebekler için özel üretilen bebek şampuanı bebek banyosu için olmazsa olmaz bir üründür.
Bebek şampuanı seçerken oldukça dikkatli olunmalı, bebek ürünlerinde olmaması gereken kimyasalları içermediğinden emin olunmalıdır. Peki ya bu kimyasal maddeler nelerdir ve neden zararlıdır?
SLS; açılımı sodium lauryl sulfattır. Temizlik ürünlerinde bulunur. Deterjan, şampuan gibi bolca köpüren ürünlerin içinde oldukça fazladır. SLS köpürme özelliği veren bir maddedir. Temizleme özelliği vardır yağ ve kiri deriden uzaklaştırır. Ancak bunu cilde zarar vermeden yapmaz. Aşındırıcı özelliği vardır. Cildi, saçı yahut kullanılan ürünü (kıyafet vs.) yıpratır. Sağlığı ve cildin nem dengesini bozar. Asıl önemli kısmı çocuklara zararıdır. Bebek şampuanı içerisinde SLS bulunması göz gelişimini olumsuz etkiler, deriye zarar verir oldukça tahriş eder, hücrelere değin zarar verdiğinden saç dökülmelerine sebep verir.
Paraben; son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanılan bir maddedir. Ürünlerin raf ömürlerini daha da uzatmak amacıyla kullanılır. İlaç ve kozmetik sektöründe yaygındır. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda parabenin cilt tarafından emilerek vücuda karışabildiği görülmüştür. Parabenin östrojen hormonuna benzer bir etki gösterdiği bilinmektedir. Meme kanseri teşhisi konulan hastalar incelemeye alındığında dokularında bol miktarda parabene rastlanmıştır. Kesin kansere yol açıyor denememesine karşın kanserli doku oluşumunu teşvik ettiği uzmanlar tarafından düşünülmüştür. Ürünlerin içerisinde“ethylparaben, butylparaben, propylparaben” şeklinde görülebilir.
Formaldehit; ürünlerin bozulmaması için kullanılan bir maddedir. Kullanım alanı oldukça fazladır (gıda ürünleri, tekstil, boya, kozmetik ürünleri…) . Uzun zamandır ürünlerin içinde kullanılan bu ürün önemli mutajen ve alerjenler arasında yer alır. Bronşit, astım, kronik rinit, gastrit gibi hastalıklara neden olabilir. Daha da önemlisi yanlışlıkla yutulduğunda -ki bebek şampuanında kullanılması sonucunda bebeğiniz risk altında olur- kanserojen bir maddeye dönüşür.
26 parfüm alerjeni; Yapılan araştırmalar sonucunda alerjik oluşumların yüksek bir bölümünün bu 26 alerjik madde yüzünden oluştuğu saptanmıştır. Cilt temas edilen su, krem ve şampuan gibi ürünleri emme özelliğine sahiptir. Bebeklerin ciltleri hem daha hassas hem daha savunmasızdır ve bu maddeleri içerdiği ürünlerin kullanılması sonucu bebeğin alerjik bir reaksiyon göstermesi kaçınılmaz olur. AB tarafından belirlenmiş 26 parfüm alerjeni ise şu şekildedir;
· Amyl – cinnamic alcohol
· Anisyl alcohol
· Benzyl salicylate
· Benzyl alcohol
· Benzyl benzoate
· Benzyl cinnamate
· Cinnamic alcohol
· Cinnamic aldehyde
· Citral
· Citronellol
· Coumarin
· Eugenol
· Farnesol
· Geraniol
· HMPCC
· Hydroxycitronellal
· Isoeugenol
· Lilial
· Limonene
· Linalool
· Methylheptin carbonate
· Oak moss abs
· Tree moss abs
· α- Amyl –cinnamic aldehyde
· α- Hexyl – cinnamic aldehyde
· γ-Methylionon
phthalates ; ürünlerin kokularının daha kalıcı olması için kullanılan bir maddedir. Bebek ürünlerinin özelliklerinden bir tanesi de hoş kokmalarıdır. Dikkat edilmelidir ki bebeğiniz için kullandığınız bu ürün güzel kokarken siz farkında olmadan bebeğinize zarar vermesin. Phthalatesin zararları tam olarak kesin olmamasına karşın araştırmalar insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği yönündedir. Ayrıca gelişme ve üreme sağlığı üzerinde de olumsuz etkisi olduğu bilinir.
Bebekler çok hassas ve narin varlıklardır. Bağışıklık sistemleri tam gelişmemiştir ve dış etkenlere karşı savunmasızlardır. Bu yüzden oldukça dikkat edilmesi gereken konular arasındadır bebek bakım ürünlerinin seçimi. Bebeğiniz için şampuan seçimi yaparken bu zararlı kimyasal ürünleri içermediğine dikkat edilmelidir. kaynak: bebeksampuani.tumblr.com
Ekim 2013

Ayşe Aliosman @ayse13

Saçların daha çabuk uzaması için ne yapmamız lazım? Beslenmekle alakası var mı? Ve dökülen saç tekrar çıkar mı? Çıkması için ne yapabilirim?

Soruya cevap verecek arkadaşlara öncelikle
Bioksin Firmasının Sahibinin Kel Olduğunu hatırlatmak istedim.
Ağustos 2012

Gonca Köse @GNCKSE

Aralık 2011

Emel Gerçek @cenin

Kasım 2011

Ruhsar Keles @ruhsarrr

Saç satma işlemi nasıl yapılır? Kuaförler saç satın alır mı ve piyasası nedir?

Bir arkadaşımın kuaförü  var  saç  kaynak-boncuk vs  o işleri yapıyor öğrenip irtibat telefonları ile size mesaj atarım sizde danışırsınız.
Ağustos 2011

Aykut Kardaş @unknow

Bob Marley'in saç modeli nedir?

Rasta deniyor ama senin sorduğun bumuydu yoksa modeli derken başka bir şeyi mi kastettin?  ( ör: alabulus :)  )
Ocak 2010

Matilda @matilda

Saçınızı her kestirdiğinizde moraliniz bozuluyor mu?

Tam tersi moralim bozuldukça saçımı kestiriyorum:)
Daha fazla

66 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Saç Bakımı

171 Kullanıcı   81 Soru   149 Yanıt