Bilmek istediğin her şeye ulaş

Saç

Saç, insanda, baş üzerinde bulunan kıl kümesine verilen genel ad. Saç diğer kıl kümelerine göre daha hızlı uzar. Saçın, büyüme hızı ortalama günde 0,3 mm ile 0,4 mm'dir. Her saç kılının büyüme ve duraklama devreleri birbirinden bağımsız olduğu için bir kıl büyürken diğer kıl dökülebilir. ortalama bir erkek saç teli kalınlığı 0,03-0,04 mm dir. Yeni doğan bebeklerde bütün kıllar aynı devrede bulunur. Bu sebeple 2-3 haftalık bebeklerde aniden saç dökülmesi görülür. 6 aydan sonra saçlar yetişkinlerin saç düzenine uyar. Yaş, ırk, cinsiyet ve hormonların durumuna göre değişik saç şekilleri meydana gelir. Örneğin Afrikalı birinin saçları yaklaşık 3 kat dokudan meydana gelirken ve kıvrılmaya meyilliyken bu oran Uzakdoğulularda 11 kata kadar çıkar ve saçlar düz olma eğilimi gösterirler...

Aralık 2012

Reyhan Yıldız @reyhanyldz

Mart 2013

Koray Bozkurt @Koray85

Saç ekimi hakkında bilinmesi gerekenler

 • Saç ekimi lokal anestezi ile yapılan, bir gün süren cerrahi bir işlemdir.
 • Plastik cerrah tarafından yapılan ve herkese uygulanabilen bir işlemdir.
 • Ekilecek saçlar ense bölgesinden alınır, işlemin başarılı olması için ve yapılabilmesi için bu bölgedeki saçların sık ve saç köklerinin kalın olması daha başarılı bir ekimi sağlar.
 • Saç ekimi yöntemi ile ekilen saçlar ömür boyu kalır ve bir daha dökülmez. Kişinin saç yapısı ve uygulanan işlemin kalitesi saçların dökülmesini azaltan faktörlerdir.
 • Bir bölgeden nakil yapılan bu işlemde, nakledecek saç kökü yoksa bu işlem yapılamaz.
 • Saç ekimi yapan bayanlar saçlarını boyayabilir ve fön çektirebilir bir problem yaşanmaz. Kendi orjinal saçları olduklarını unutmamaları gereklidir her türlü işlemi yaptırmaya elverişlidir.
 • Uygun ve etkin bir planlama ile bu işlem doğal bir görünüm kazanır.
 • Bir saç kökünden 1-4 arası saç teli çıkar.
 • Saç ekimi saç dökülmesi şikayeti olan herkese uygulanabilir. Saçlı deri tamamen uyuşturulur ve hasta bu işlemleri hissetmez. İşlem sonucunda da alınan ağrı kesici ile yine ağrı hissetmez.
 • 7-15 gün gibi bir sürede saçın alındığı bölge iyileşmeye başlar.
 • Saç ekimi yapılan bölge iyileşme süreci geçene kadar bir yere sürtülmemeli ve kaşınmamalıdır. Her gün uygun şampuanlarla yıkanması ile hızla iyileşme gerçekleşir.
 • Saç ekimi konforlu ve steril bir ortamda yapılır bu nedenle herhangi bir sağlık problemine yol açmaz.
 • Saç ekiminin ücretleri yapılacak yere göre değişebilir.
 • Aşamalar sırasıyla; ekilecek saçın alınması, saç köklerinin hazırlanması, ekilecek bölgenin hazırlanması ve ekim işlemidir.
Saç Dökülmesi
 • Saçlar ekildikten sonra 2-6 hafta içerisinde dökülür. Ancak saç kökleri cilt altında kalır ve 2 ay içerisinde bu köklerden yeni saçlar çıkmaya başlar. İdeal sonuca ulaşmak 8 ay gibi bir süre alır.
Saç ekimi fiyatları nasıl belirlenir?
Ekim yapılacak bölgenin fiyatlandırmaları farklılık gösterebilir. Maliyet hastanın muayene bulgularına göre belirlenir. Ekim yapılacak bölgeye nakil olacak greft (Greft, verici bölgeden çıkartılarak saçsız bölgeye nakledilmek için hazır olan saç foliküllerine verilen addır). Başına göre ücretlendirme yapılmaktadır.
Nisan 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Saç Sağlığı İçin Gerekli 10 Besin

Güçlü ve canlı saçlar da tıpkı vücudumuzun diğer bölümleri gibi iyi bir beslenmeye bağlıdır. Saçtaki değişimleri gözlemlemek, ciltteki değişimleri gözlemlemekten daha fazla vakit alır. Mesela sadece bir haftada kötü bir beslenmeyle akne oluşumuna neden olabilirsiniz. Ama durum saçta farklıdır. Kötü beslenmenin sonuçlarını bir kaç ayda gözlemleyebilirsiniz.

Tabi ki saç sağlığı için beslenmenin yanı sıra sigara, uyku düzeni ve hormonal dengesizlikler gibi etkenler de önem taşır. Bu durumları önleyebilecek sihirli besinler maalesef yoktur.

Ama yine de düşündüğünüzden daha güçlüsünüz. Eğer dengeli, çeşitli, protein ağırlıklı beslenir ve bahsedeceğim 10 besine odaklanırsanız saçınızdaki değişimi göreceksiniz.

1. Somon
Somon, saç için çok gerekli olan protein ve D vitamini içermenin yanı sıra Omega 3 yağ asitlerini de içerir. Saç tellerinin %3'ü bu yağ asitlerinden meydana gelir. Omega 3 aynı zamanda saçın nemli kalmasını sağlar.

Eğer somon sevmiyorsanız ringa, sardalya, alabalık ve uskumru balıklarını da tüketebilirsiniz.
Saç Bakımı

2. Ceviz
Ceviz Omega 3, E vitamini ve biyotin açısından zengindir. Saçlar güneş ışınlarından çok etkilendiği için ceviz yemek çok faydalıdır. Biyotin eksikliği saç kaybına neden olur. Ceviz aynı zamanda saçın parlaklığını sağlayan bakır içerir. Salata sosu olarak ceviz yağı kullanabilirsiniz.

Saç Bakımı

3. İstiridye
İstiridyede, eksikliğinde kirpiklerin bile azalmasına neden olan çinko vardır. Çinkoyu takviye olarak da alabilirsiniz ama istiridye aynı zamanda protein içerir. Unutmayın ki saçın %97'sini protein oluşturur. Yeterli protein olmadan saçınız zayıf ve cansız olacaktır.
Saç Bakımı

4. Tatlı Patates
Tatlı patatesler vücudun A vitaminine dönüştürdüğü beta keratin kaynağıdır. Böylece kafa derisindeki yağ miktarı dengelenir. Ve A vitamini eksikliği kaşıntıya ve kepeğe yol açar.

Saç Bakımı

5. Yumurta
Yumurta önemli bir protein kaynağıdır, ayrıca çinko, selenyum, sülfür ve demir içerir. Saç için özellikle demir çok önemlidir çünkü saç köklerine oksijenin ulaşmasını sağlar. Kadınlarda demir eksikliği saç dökülmesine neden olur. Demiri balık, tavuk ve dana eti gibi gıdalardan da edinebilirsiniz.

6. Ispanak
Demir, beta keratin ve C vitamini içerir. Aynısı brokoli, lahana ve pazı gibi sebzelerde de geçerlidir.

Saç Bakımı

7. Mercimek
Protein, demir, çinko ve biyotin içerir. Vejetaryenler için iyi bir seçimdir.
Saç Bakımı

8. Yoğurt
Protein, B5 ve D vitamini içerir. Saç köklerinin sağlığı için oldukça önemlidir. Diğer süt ve süt ürünleri tüketmek de gerekir.

Saç Bakımı

9. Yabanmersini
Egzotik meyveler C vitamini açısından çok zengindir. Saç köklerine giden kan damarlarını güçlendirir. Kivi, domates ve çilek de aynı şekilde tüketilebilir.
Saç Bakımı

10. Kümes Hayvanları
Her türlü kümes hayvanı protein açısından zengin olduğu için saçın sağlıklı görünümü için çok gereklidir.

Saç Bakımı
Haziran 2013

Turan Söylemez @turansoylemez

Saçlarınızı Koruyun

Saç

 • Eğer saçlarınız çok kuruysa sadece saç kremiyle yetinmeyip, saçlarınızı nemlendirmek için özel nemlendirici saç maskelerinden faydalanın.
Saç
 • Saçları iyice durulamak çok önemli; hiçbir şampuan ya da krem kalıntısı kalmayacak şekilde tamamen durulamaya özen gösterin.
Saç

 • Saçlarınızı her gün kaliteli kıl bir fırçayla tarayarak doğal bir şekilde parlamalarını sağlayabilirsiniz. Ancak aşırı tarama kelliğe ve saçınızda kırıklara sebep olabilir.
  Saç


 • Eğer çok ince telli saçlara sahipseniz güneşten koruyan ve yağ şeklinde olan ürünleri kullanabilirsiniz.
Saç

 • Güneşten ve dış etkenlerden korunmanın en iyi yollarından biri de tabi ki saçlarınızı şapka ya da eşarpla korumaktır.
Saç
 • Elektriklenen ve kuruyan saçlarınızla başa çıkmak için saça sürülen ve durulanmayan bakım kremleri oldukça etkilidir.

Saç

 • Düzleştirme ve saç kurutma makinesinden çıkan ısı, saçı bir arada tutan hidrojen bağlarının geçici değişime uğramasına ve mat görünmesine sebep olur.
Saç

 • At kuyruğu ve saç örgüsü saçınızın kırılmasına sebep olur. Eğer her gün bu işlemlere maruz bırakırsanız kalıcı hasarlar meydana gelebilir.
Saç

 • Saçınızı yıkarken ne kadar az şiddet uygularsanız o kadar az zarar vermiş olursunuz.
  Saç
 • Ekler ve dokumalar tıpkı at kuyruğu ve örgüler gibidir. Zamanla kırıklara ve kolay kırılır saçlara sebep olurlar. Bu nedenle kullanılmaması gerekmektedir.
Saç

 • Gölge ve yarı perma boyaları saçınızı ağartma kadar hasara maruz bırakmaz fakat bu işlemler de saçın iç yapısının bozulmasına, kuru bir görünüm kazanmasına ve parlaklığını yitirmesine neden olmaktadır.

Saç

 • Saçları yıkamak için direkt musluk Suyu ısısı idealdir. Çünkü sıcak Su, kafa derisindeki doğal yağı eritir. Bu doğal yağ, saçı tararken veya fırçalarken tüm saç tellerine dağılır ve koruma ve parlaklık sağlar.
Saç

Not: Saç için doğru vitaminler de önemlidir.
 • A vitamini eksikliği, saçları kırılganlaşır ve kepek oluşumunu arttırır.
Saç
 • B1 veya B6 vitaminleri eksikliği, saç dökülmesine sebebiyet verir.
 • C vitamini saç köklerini uyarır ve saç uzamasını ve saç tellerindeki pigment üretimini düzene sokar.
Saç

 • B12 vitamini ise saç köklerini besler.
Temmuz 2013

Devrim Güren @devrimguren

Evde Yapabileceğiniz Doğal Güzellik Malzemeleri

Günümüzde güzellik malzemelerinin fiyatı oldukça yüksek ve içlerinde bir
çok kimyasal var. Peki ekonomik ve doğal güzellik malzemeleri yapmaya ne dersiniz? Bu yazı sizin için öyleyse...

Kişisel Bakım
Saç spreyleri kimyasal içerikler içerdiği için saç spreyleri vücudumuza zararlıdır. Peki hem ekonomik hem de sağlıklı saç spreyi yapma imkanı var mı? Tabii ki de, buyrun size hazırlanışı:
 • 1 adet limon veya portakalar (Limon yağlı saçlar için, portakal ise kuru saçlar için)
 • Su
Limon veya portakalları dört parçaya bölün. Bir kaba limon veya portakalları koyun ve sonra üzerine 1.5 bardak soğuk su ekleyin. Kaynatmaya başlayın. Su yarıya azalana kadar kaynatın. Soğuduktan sonra spreyli bir şişeye koyunuz.

Buzdolabında iki hafta saklanabilir. Durdukça yapışkan olma ihtimali var, bunun için
su ekleyebilirsiniz. Artık doğal saç spreyiniz hazır.

Kişisel Bakım
Argan yağı saç kırıklarını önleyerek saçı besler ve yıpranmış dokuyu
yenileyerek saçı parlatır. Argan yağınız varsa uygulamaya başlıyoruz. Saçınızı temizleyin. Temiz olduktan sonra avucunuza 5-6 damla damlatın ve iki elimizin
avucuna sıvazlayın hızlı hızlı. Hızlı olmasının nedeni yağın ısınması içindir. Saç uçlarımıza elimizdeki yağı iyice yedirmeye başlayalım. Yağlı saçlar yağı direk saç uçlarına
sürmesinler nedeniyse aşırı yağlanma yapar. Saç diplerine sürmemeye dikkat ederek tüm saça yedirelim. Başımızı eğerek de arka kısımdaki saçlarımıza da bu işlemi uygulayalım.

Artık saçınızı korumak doğal yöntemle mümkün. Föne ve kimyasal uygulamalara
maruz kalmayacaktır.

Kişisel Bakım

Kişisel Bakım
 • 500 gram inek sütü
 • 500 gram saf alkol.
Süt kaynatılmadan saf alkolü katınız ve cildi bu karışımla temizleyin. Bu karışım lekeleri de azaltabilir. Karışımı kapalı bir şişede buzdolabında muhafaza
edin.

Kişisel Bakım
 • Bir kahve fincanı yağlı süt
 • İki çorba kaşığı sarı papatya.
İçine su konulan bir tencerenin üzerine başka bir tencere koyun. Malzemeler
üstteki tencerede karıştırıp kısık ateşte ısıtın. Sütün üzerinde kaymak oluşmadan ocaktan alın ve iki saat dinlendirin. Karışımı süzün ve sonra karışımla
cildinizi temizleyin. Hazırlanan karışımı, kapalı bir şişede, bozdolabında bir hafta muhafaza edin.
Temmuz 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Saç Maskesi Hazırlama

Eğer saçınız kuru ve yıpranmışsa, muhtemelen şu an bile buzdolabınızda bulunan bu malzemelerle yapacağınız maske, saçınızın tam ihtiyacı olan şey.

1. Gerekli malzemeler yarım çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı yoğurt ve bir büyük muz.
Saç

2. Bir kapta muzu ezin. Daha sonra yoğurdu ve balı da ekleyerek güzelce karıştırın.
Saç


3. Saçınızın köklerinden başlayarak uçlarına kadar her yerine karışımı sürün.

Saç

4. En az 15 dakika, yapabilirseniz biraz daha fazla bekletin.

5. Saçınızı dikkatlice durulayın ki saçınızda muz parçaları kalmasın.
Saç

6. Son olarak her zamanki gibi şampuan ve saç kremiyle yıkayın.
Saç
Temmuz 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Maşa Kullanmadan Saçı Dalgalandırma

1. Saçınızı yıkadıktan sonra at kuyruğu yapın.Saç Bakımı

2. Saçın ıslak olduğundan emin olun.
Saç Bakımı

3. Daha sonra saçınızı sıkı bir topuz yapın ve tokayla tutturun.
Saç Bakımı

4. Bu şekilde 6-7 saat bekleyin. Gece uyumadan önce yapabilirsiniz.
Saç Bakımı

5. Tokayı çıkartın.
Saç Bakımı

6. Şekillendirici köpük sürün.
Saç Bakımı

7. Hazırsınız!
Saç Bakımı
Temmuz 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Limon Suyuyla Saç Rengi Açma

1. 1/4 bardak ılık suyu, 1 bardak taze sıkılmış limon suyuyla karıştırın ve bir spreyin içine koyun.
Saç Bakımı

2. Saçlarınız kuruysa karışımın içine saç kremi de koyun. Çünkü limonlu su saçı daha da kurutabilir.
Saç Bakımı

3. Cildinize güneş koruyucu sürün. Çünkü güneşte bir süre kalmanız gerekecek.
Saç Bakımı

4. Hazırladığınız karışımı spreyle saçınıza sıkın ve hafifçe tarayın.
Saç Bakımı

5. Dışarıda güneş altında bekleyebileceğiniz rahat bir yer bulun. En az 60-90 dakika bekleyin.

Saç Bakımı

6. 90 dakika geçtikten sonra saçınıza tekrar spreyden sıkın. Yarım saat daha güneşte kalın.
Saç Bakımı

7. Süre dolduğunda duşa girin ve bol saç kremiyle saçınızı yıkayın.

Saç Bakımı

8. Hemen ani değişiklikler beklemeyin. 3-4 hafta içinde saçınızın rengi açılacak. Biraz zaman verin.

Saç Bakımı
Temmuz 2013

Pınarnur Öz @pinarnur

Şampuanın İçerdiği Kimyasallar ve İşlevleri

Şampuanın içerikleri tam olarak şöyledir,

SU: İçindeki su diğer içeriklerin sıvı olarak akışkanlığını sağlar. Şampuanın %80' i sudur.

Dimethicone: Saç kökeninin kalınlaştırır. Saçın elektriklenmesini önler ve parlak görünmesini sağlar. Eğer saçlarınız kıvırcık ve yıpranmışsa şampuanınızda bu içeriğin olmasına dikkat edebilirsiniz.

Panthenol: B vitaminin bir formudur. Saç tellerini içerden ve dışarıdan güçlendirici etkisi vardır.

Ammonium Laurly Sulfate / Ammonium Laureth Sulfate/ Sodium Laurly Sulfate: Bu aktif maddeler deterjanın kimyasal söylemidir. Tüm temizliği yapan kısım.

Cocamide DEA, MEA, TEA/ Cocomidopropyl Betaine: Bu bileşenler şampuanın köpürmesini sağlıyor. Nemlendirici ve inceltici formülü ile şampuanın daha kolay durulanmasını sağlıyor.

Sodium Cidrat( SC) : Saçlarınızın ph seviyesinin korunmasında yardımcı. Yağlı ve kirli saçların daha parlak ve yumuşak olmasını sağlar.

Glikol Distearate /Stearate: Saçlara parlaklık veren bir formül.

Polyquaternium: Yumuşatıcı işlev görür. Saçı kalınlaştırır ve düzeltir.

Ascorbic Acid/ Cidric Acid: C vitamininden elde edilen doğal asitlerdir. Saç derisini yumuşatır ve saça parlaklık verir.

Octyl Salicylate/PABA: Saç renginizi korumaya yardımcı.
Şubat 2014

Devrim Güren @devrimguren

Saç Kırılmasını Önleyin

Saç
Saçlarınız ne kadar güzel gözükürse gözüksün saçınızda kırık olduğu müddetçe güzelliğinize gölge düşürecektir.
Saç kırılmasının nedenleri:
 • Saçı boyamak
Saç
 • Fön uygulamak
Saç
 • Röfle yapmak
Saç
 • Kalitesiz, plastik, tarak ve fırça kullanmak
  Saç
 • Saçları nemlendirmeden taramak
Saç
 • Saç spreyi kullanımından sonra yıkamamak
Saç
 • Havlu ile saçları ellerin arasına alıp sürterek kurulama hareketi yapmak
Saç
 • Saç kremi kullanmamak
Saç
 • Kırıkları koparmak
Saç
 • Yetersiz beslenmek
Saç
Saçlar uzadıkça saçlı derideki besleyici yağlar uçlara kadar erişmekte zorlanır. Böylece saç uçları korumasız ve gıdasız kalarak, zayıflar. Ayrıca uç kısımlar güneşe daha fazla maruz kalır. Diplerine oranla daha yaşlı olduğu için; şampuanlarla, ısıyla, kimyasal işlemler ve saç kurutma makinasıyla da daha fazla karşılaşmış olur. Bunun sonucunda da en çok kırılan yerler saç uçları olur. Bu kırıklardan kurtulmanın en etkili yolu ise kırıkları kestirmektir. Bunun yanında doğru fırça seçimi de oldukça önemlidir. Ahşap saplı ve doğal kıldan yapılan fırçaları tercih edin. Plastik bir fırça kullanmak istiyorsanız, plastiğin saçtaki
elektriklenmeyi önlemesi için, kaliteli antistatik maddeden yapılmış olmasına
dikkat edin. Bunun yanında fırçanın kılları değişik boylarda olursa saçları
daha güzel tarar. Fırçaların, özellikle metal olanların ucuna konulan elektrik
giderici küçük toplar, saçların kırılmasını önler. Kullanılan saç bakım
ürünleri ne kadar kaliteli ve ayrıntılı olursa olsunlar, saçlarımızı besleyen
onlar değil, aldığımız gıdalardır. Saçlarınızı besleyin. Çünkü saç ancak köklerinden
ve kan yoluyla beslenir. Saçlarımızı kozmetikler değil, sadece yediklerimiz
besler.
Saçlarımızın canlı ve sağlıklı olmasını istiyorsanız, her şeyden önce
beslenmenize dikkat etmelisiniz. Yeterince protein, çinko, B12 vitamini, folik
asit ve bakır almalı, sigarayı bırakmalı ve alkol kullanımı azaltmalısınız. Saç kırılmasına karşı
önlemlerinizi alın. Saçlarınızı uzun tutuyorsanız uçlarını düzenli olarak kestirin
veya aşağıdaki resimdeki gibi gösterilen bölgeden kesin.

Saç
İçinde silikon ve keratin desteği olan şampuan, saç kremi ve bakımlar saç kırıklarının bir kısmını ve parçalanma üzere olan saç boyunu doldurur ancak yıkadığınız an uçar. Kırık veya çatallı bölgeler gittikçe genişler ve aşağıdaki gibi kırıklar ortaya çıkar.
Saç
DOĞRU UYGULAMA !
Saçlarınızı nazikçe yıkayın. Çıkmadan iki elinizle yavaşça suyunu sıkın. Havluyla ovalamadan nemini alın. Daha sonra havluyu omuzlarınıza alın ve saçlarınızı salın. 10 dk bekledikten sonra durulanmayan saç kreminizi sıkın ve tarayın. Son olarak ise saç kurutma makinesinin soğuk üfleme moduyla saçlarınızı kurulayın.
Saç

66 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Saç Bakımı

171 Kullanıcı   81 Soru   149 Yanıt