Bilmek istediğin her şeye ulaş

Saç

Saç, insanda, baş üzerinde bulunan kıl kümesine verilen genel ad. Saç diğer kıl kümelerine göre daha hızlı uzar. Saçın, büyüme hızı ortalama günde 0,3 mm ile 0,4 mm'dir. Her saç kılının büyüme ve duraklama devreleri birbirinden bağımsız olduğu için bir kıl büyürken diğer kıl dökülebilir. ortalama bir erkek saç teli kalınlığı 0,03-0,04 mm dir. Yeni doğan bebeklerde bütün kıllar aynı devrede bulunur. Bu sebeple 2-3 haftalık bebeklerde aniden saç dökülmesi görülür. 6 aydan sonra saçlar yetişkinlerin saç düzenine uyar. Yaş, ırk, cinsiyet ve hormonların durumuna göre değişik saç şekilleri meydana gelir. Örneğin Afrikalı birinin saçları yaklaşık 3 kat dokudan meydana gelirken ve kıvrılmaya meyilliyken bu oran Uzakdoğulularda 11 kata kadar çıkar ve saçlar düz olma eğilimi gösterirler...

Ağustos 2016

Selin Alagz @selinalagz

Kasım 2014

Emre Kaya @emre_kaya

Saçın dökülmemesi için ne tarz önlemler alınabilir?

Ben Bioksin kullandım uzunca bir süre sonra yaşıtlarımın dalga geçmesi sonucu bıraktım. Kafamda çok saç var hatta yaşıtlarımın %90'ından çok daha fazla :) Bundan 4 yıl öncesine kadar saçlarım belime kadar uzundu ve dökülüyorlardı. Önce saçları kestirdim ardından da Bioksin kullanmaya başladım, bu şampuanı kullandığınızda saçlarınızın güçlendiğini ilk yıkamadan itibaren hissedebiliyorsunuz. Yalnız dökülmeye karşı bir durum olup olmadığını ne yazık test edemedim. Şampuan saçları sertleştiriyor ve kıllar kalınlaşmış hissi veriyor ama saçın dokunabildiğimiz kısmı zaten ölü doku, köklerine ne yaptığını bilemiyorum. Yine de yıllarca Bioksin'e devam ettim, dökülme de yok. Şimdi saçlarım kestirdiğimden dolayı mı dökülmedi yoksa şampuandan mı bilmiyorum ama denemeye değer diyorum. Tabii bir de geçenlerde abimin bir arkadaşıyla tanıştım, benden iki yaş büyükler, ikisinin de kafasının yarısı saçsız ve ikisi de Bioksin'i suçladı :) İkisi de doktor bir de... Ben memnun kaldım, o ikisi suçluyorlar şampuanı. Bence kelin merhemi olsa başına sürer mantığıyla kendiniz denemek zorundasınız.

Bir de anımı anlatayım aklıma gelmişken. Salzburg'da yaşadığım dönemlerde organik marketten organik bir saç kremi kullanıyordum ve süper iyi geldiğini düşünüyordum. Bir gün o kremi getirmemeye, satmamaya karar vermişler, çağırdım müdürü, hesap soruyorum. Adam da anlatıyor, bakın bu ürün de en az diğeri kadar iyi diye ki o ürünü de denemişim zaten. Yav hacı dedim (Almanca tabii) bu krem kötü, artık satmadığınız iyi idi. Elimi belime kadar olan gür saçlarımdan geçirdim, bi aynaya bak sen mi bilecen yoksa ben mi dedim tamamen kel olan müdüre :) Neyse benim krem gelmedi tabii, zaten yaptığım esprinin üstüne gelse şaşırırdım. . .
Ekim 2014

Ayhan Şimşek @zindoz98

'Kızıl Saç' hangi beden ve karakter özellikteki kişilerde en iyi ifadeyi sunar?

Şimdi bu kızılına göre değişir. Açıkçası benim tercihim bakır kızılı veya İrlanda kızılı denilen türüdür. Bembeyaz tende çakır gözlerle, bana duruluğu ve onun altındaki vahşi güzelliği anımsatır. Bayılırım, yani erkek olsaydım eğer, ya öyle bir kadını alırdım hayatıma ya da o kadını yaratırdım :)
google.com/imgres? İmgurl=http%3A%2F%2Fi...
Tabii ateş kırmızısını da severim, lakin daha fazla tutkulu olur. O kadın her erkeği kendine esir eder. Güçlüdür yani ama tercihim değildir.
Ekim 2014

Gizli Kullanıcı

Saç dökülmeleri için en etkin çözümler nelerdir?

Saç dökülmelerini önleyen en etkin çözümler;
*Stresten uzak durmak,
*Şeker, troid, demir değerlerinin oynaması saç dökülmesinin en büyük sebepleri, karşılaşıldığında tahlil yaptırıp, gerekli takviyeyi almak,
*Saç kremini saç derisine boca etmemek, ikisi bir arada şampuanlardan uzak durmak,
*Dışarıdan yağlarla maske yapmak dışında, içeriden takviye almaya çalışmak, beslenmeye dikkat etmek,
Eylül 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Bebek şampuanlarının diğer şampuanlardan farkı nedir?

Bebek Şampuanında Olmaması Gereken Maddeler:

Bebek banyosunu yaptırırken sadece su kullanmak yeterli olmaz. Normal şampuan yada sabunlar ise tercih edilmemelidir. Bu ürünlerin içinde bebeklere zarar verecek kimyasal maddeler vardır. Hem cildi bu maddeleri emdiğinde uzun vadede zararlar verebilir hem de bebeğinizin cildini tahriş edebilir. Bebekler için özel üretilen bebek şampuanı bebek banyosu için olmazsa olmaz bir üründür.
Bebek şampuanı seçerken oldukça dikkatli olunmalı, bebek ürünlerinde olmaması gereken kimyasalları içermediğinden emin olunmalıdır. Peki ya bu kimyasal maddeler nelerdir ve neden zararlıdır?
SLS; açılımı sodium lauryl sulfattır. Temizlik ürünlerinde bulunur. Deterjan, şampuan gibi bolca köpüren ürünlerin içinde oldukça fazladır. SLS köpürme özelliği veren bir maddedir. Temizleme özelliği vardır yağ ve kiri deriden uzaklaştırır. Ancak bunu cilde zarar vermeden yapmaz. Aşındırıcı özelliği vardır. Cildi, saçı yahut kullanılan ürünü (kıyafet vs.) yıpratır. Sağlığı ve cildin nem dengesini bozar. Asıl önemli kısmı çocuklara zararıdır. Bebek şampuanı içerisinde SLS bulunması göz gelişimini olumsuz etkiler, deriye zarar verir oldukça tahriş eder, hücrelere değin zarar verdiğinden saç dökülmelerine sebep verir.
Paraben; son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanılan bir maddedir. Ürünlerin raf ömürlerini daha da uzatmak amacıyla kullanılır. İlaç ve kozmetik sektöründe yaygındır. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda parabenin cilt tarafından emilerek vücuda karışabildiği görülmüştür. Parabenin östrojen hormonuna benzer bir etki gösterdiği bilinmektedir. Meme kanseri teşhisi konulan hastalar incelemeye alındığında dokularında bol miktarda parabene rastlanmıştır. Kesin kansere yol açıyor denememesine karşın kanserli doku oluşumunu teşvik ettiği uzmanlar tarafından düşünülmüştür. Ürünlerin içerisinde“ethylparaben, butylparaben, propylparaben” şeklinde görülebilir.
Formaldehit; ürünlerin bozulmaması için kullanılan bir maddedir. Kullanım alanı oldukça fazladır (gıda ürünleri, tekstil, boya, kozmetik ürünleri…) . Uzun zamandır ürünlerin içinde kullanılan bu ürün önemli mutajen ve alerjenler arasında yer alır. Bronşit, astım, kronik rinit, gastrit gibi hastalıklara neden olabilir. Daha da önemlisi yanlışlıkla yutulduğunda -ki bebek şampuanında kullanılması sonucunda bebeğiniz risk altında olur- kanserojen bir maddeye dönüşür.
26 parfüm alerjeni; Yapılan araştırmalar sonucunda alerjik oluşumların yüksek bir bölümünün bu 26 alerjik madde yüzünden oluştuğu saptanmıştır. Cilt temas edilen su, krem ve şampuan gibi ürünleri emme özelliğine sahiptir. Bebeklerin ciltleri hem daha hassas hem daha savunmasızdır ve bu maddeleri içerdiği ürünlerin kullanılması sonucu bebeğin alerjik bir reaksiyon göstermesi kaçınılmaz olur. AB tarafından belirlenmiş 26 parfüm alerjeni ise şu şekildedir;
· Amyl – cinnamic alcohol
· Anisyl alcohol
· Benzyl salicylate
· Benzyl alcohol
· Benzyl benzoate
· Benzyl cinnamate
· Cinnamic alcohol
· Cinnamic aldehyde
· Citral
· Citronellol
· Coumarin
· Eugenol
· Farnesol
· Geraniol
· HMPCC
· Hydroxycitronellal
· Isoeugenol
· Lilial
· Limonene
· Linalool
· Methylheptin carbonate
· Oak moss abs
· Tree moss abs
· α- Amyl –cinnamic aldehyde
· α- Hexyl – cinnamic aldehyde
· γ-Methylionon
phthalates ; ürünlerin kokularının daha kalıcı olması için kullanılan bir maddedir. Bebek ürünlerinin özelliklerinden bir tanesi de hoş kokmalarıdır. Dikkat edilmelidir ki bebeğiniz için kullandığınız bu ürün güzel kokarken siz farkında olmadan bebeğinize zarar vermesin. Phthalatesin zararları tam olarak kesin olmamasına karşın araştırmalar insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği yönündedir. Ayrıca gelişme ve üreme sağlığı üzerinde de olumsuz etkisi olduğu bilinir.
Bebekler çok hassas ve narin varlıklardır. Bağışıklık sistemleri tam gelişmemiştir ve dış etkenlere karşı savunmasızlardır. Bu yüzden oldukça dikkat edilmesi gereken konular arasındadır bebek bakım ürünlerinin seçimi. Bebeğiniz için şampuan seçimi yaparken bu zararlı kimyasal ürünleri içermediğine dikkat edilmelidir. kaynak: bebeksampuani.tumblr.com
Ağustos 2014

Belgi Saygı @belgisaygi

Elektriklenen saçlar için önerileriniz nelerdir?

Erkek bayan için fark yaratıyor mu bilmiyorum ama son dönemde (yeni saç uzatmaya başlamış biri olarak) saç şekillendirici krem kullanmaya başladım. Saçlarım hem yeni uzamaya başladığı için (iğrenç geçiş evresi) hem de dalgalı olduğu için çok şekilsiz duruyor. Fakat saç şekillendirici krem duştan sonra saçlar nemli iken kullanılıyor. O an ne şekil verdiyseniz uzun süre o biçimde kalıyor, kuruduktan sonra da.

Jöle tavsiye etmiyorum, çünkü jöle saça çok zarar veren bir şey. Jöle, özellikle uzun saçlarda zaten pek işe yaramayacaktır ve kısa saçlara ise zarar verir.

Saç şekillendirici krem için örnek ürün bulamadım fakat bir de Wax denen ürünler var. Bu ürünler uzun süre kullanımdan sonra sorun yaratabiliyor saçlarda ama çok kullanmazsanız sorun olmaz diye düşünüyorum.

Elbette bu yazdıklarım erkekler için, kadınlar için önerileri ise bilenler versin ayrıca :)
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Saç yıkamak için en iyi sabun hangisidir?

bittimsabunu.gen.tr/

Bu sabundan memnunum. Fakat saç teli analiziniz önemli (kuru yada yağlı saçlar gibi)

Bir inceleyin derim.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Bemiks ampül saç uzatır mı?

Bemiks ampülün endikasyonlarına baktığımzda; Beriberi, pellegra, pellegroid hastalıklar gibi B grubu vitaminlerin eksikliğine bağlı hastalıklarda, Bemiks ile yeterli tedavi sağlanabilir. B vitaminin neden olduğu; Ağız boşluğu hastalıkları, Mide-barsak hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve deri hastalıkları gibi tedavilerde işe yaramaktadır. Deri hastalıkları içinde tırnak ve saçlardaki kırılganlıkta bulunur. Bemiks ampulün içinde bulunan B vitamini saçların dökülmesini ve saçların kırılmasını engellediği için saça uygulamak çok faydalıdır.

Saçlarının çabuk ve sağlıklı uzamasını isteyenler için;


Malzemeler:

Sinameki Otu: Bu ürünü aktarlardan kolayca edinebilirsiniz.
Bemiks Ampul: Eczaneden rahatlıkla bulabilirsiniz. Bemiks Ampul B vitaminidir.
Tatlı Badem Yağı: Aktardan, marketlerden temin edebilirsiniz.
Sprey Şişe: Sıvı bir karışım hazırladığımız için uygularken bize yardımcı olacak.
Çam Terebentin Yağı: Bu ürünüde kolayca aktar veya marketten alabilirsiniz.

Hazırlanışı:
  1. 1 çorba kaşığı Sinameki Otunu yarım çay bardağı suyumuzla cezvede 2 3 dakika kaynatıyoruz.
  2. Kaynattığımız otumuzu süzgeç yardımı ile birtabağa süzüyoruz, 5 10 dakika soğumasını bekliyoruz.
  3. Sprey şişemize; sinameki otunun sıvısını, 1 adet Bemiks Ampülü, 1 kapak tatlı badem yağını ve son olarak 5 6 damla çam terebentin yağını koyuyoruz. Ve iyice çakalıyoruz.
  4. Kuru olan saçınızı tutamlara ayırıp saç diplerine sürüyoruz. En fazla 5 en az 2 saat saçınızda bekletin.
  5. Haftada 1 kere uygulamanız gerekiyor.
Nisan 2014

Yolalinda @yolalinda

Bayanlarda saç dökülme sebepleri nelerdir? Saç dökülmesine nasıl çözümler bulunabilir?

Saçın dökülmesi değil dökülmemesi anormal bir durumdur herkesin saçı dökülür erkeklerde yeniden çıkmaz ama kadınlarda saç yeniden çıkar siz hiç kel kalmış bir kadın gördünüz mü saçınız aşırı dökülüyorsa size önerim saçınızı sıcak suyla yıkamayın saçınıza her gün fön çektirip röfle boya gibi kimyasal ürünleri fazla uygulamayın aynı zamanda stres sıkıntı yada bir hastalık saçın aşırı dökülmesine sebep olur ya da sizin saçınız için uygun şampuan yada bakım ürünleri kullanın en uygunu kimyasal değil organik ürünlerdir saçınızı elinizden geldiği kadar doğal kullanmaya gayret edin.
Nisan 2014

Osman Tüysüz @osmanraul7

Bir kişinin saçları aşırı derece yağlanıyorsa bunun nedeni nedir? Yağlanmaması için neler yapılmalıdır?

Bu dertten çok yakınan arkadaşlarım var her gün duş alıp yağlı saçlarla gezmek gerçekten çok kötü bir görüntü oluyor. Kuaföre sorduğumda bana şöyle demişti; Saçın dibindeki gözeneklerde yağ tabakası var ve saçını ne kadar çok sıcak suyla yıkarsan bu gözenekler açılıyor ve daha çok yağlanmasına neden oluyor. En başta saçlarınızı mümkün olduğu kadar ılık suyla yıkayın. Çok fazla saçlarınızla oynamayın oynadıkça saç diplerindeki yağlar yayılmaya başlıyor. Saçlar yağlandıkça yıkanma, aslında yıkandıkça yağlanmaya neden oluyor. Kısır döngüden kurtulmak için daha az şampuanlanmaya, bitkisel çözümleri denemeye çalışın. Saçın sık şampuanlanması hem saçı hem de saç derisini kurutur. Kuruyan saç derisi kendini korumak için daha fazla yağ üretmeye başlar.

Saçları tuzla ovalamak, kükürtlü sabunla saç diplerini yıkamak işe yarayabilir. Ayrıca şu sitede farklı maskeler verilmiş. Deneyebilirsiniz. cilt.net/yagli-saclara-cozum/
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı

Saçların kabarması nasıl önlenebilir?

Saçların kabarmasının nedeni kuruluk olabilir. Bu yüzden beslenme çok önemli. Vitamin eksikliğinden kaçınmak için gerekli vitaminler alınmalı ve bol bol su içimeli.

Ayrıca saç kurutma makinesi, düzleştirici, maşa vb gibi cihazlar da kabarmada ve kırılmada etkili. Bunların kullanımı azaltılabilir ya da en düşük ısıda kullanılabilir. Nemlendirici maskeler de işe yarayabilir.
Nisan 2014

Serpil Yıldırım @serpilyildirim

Saç kıran tedavisi nasıl olur?

1. Tedavi amaçlı hasta olan yerde bulunan saçlar tıraş edilir. Bölge haftada iki kere yıkanır.
2. Bir avuç kepek, altı bardak suda kaynatılır. Kaynatılan karışım süzülerek içine bir bardak limon suyu katılır. Bununla hastalıklı bölge yıkanır.
3. Bir çorba kaşığı zeytinyağı ve bir kahve fincanı soğan suyu karıştırılır. Bu karışım hastalıklı bölgeye sürülür.
4. Biraz ak kızıl ağaç yaprağı mikserden geçirilerek suyu çıkarılır. Elde edilen su hastalıklı bölgeye sürülür.
5. Mantar enfeksiyonundan oluşan saçkıran için , üç tane sarımsak ve tuz havanda dövülür. İçine 1-2 damla alkol koyularak temiz bir bezle hasta bölge kızartılana kadar ovulur. Bu işlem her hafta bir kez yapılmalıdır.
Daha fazla

66 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Saç Bakımı

171 Kullanıcı   81 Soru   149 Yanıt