Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sağlık Bakanlığı

Bakanlık

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı

Mart 2016

Abdulkerim Özkan @abdulkerim

İyi ve kötü doktor arasında fark nedir? Bir hastanın doktordan beklentileri nelerdir?

Her doktor mutlaka alanında belli bir bilgiye sahiptir ama iyi ve kötü doktor farkı, doktorların hastaya yaklaşımı ve tavrından kaynaklanır. Biliyorum çok yoğunsunuz, günde yüzlerce insanı muayene ediyorsunuz, bir sürü de manyakla karşılaşıyorsunuzdur (bütün mesleklerde olduğu gibi) ama lütfen hastalarla iletişiminizi biraz daha güçlendirin. Örneğin biz çok saçma sapan sorular sorabiliriz, gereksiz yere endişelenmiş olabiliriz ama bunun açıklamasını güzelce yapın sonra eve gidip Google'da kendimizi kaybedince ne aratırsak aratalım kanser çıkıyoruz. :)
Mart 2016

Abdulkerim Özkan @abdulkerim

Ülkemizde neden aile hekimi çok az tercih edilir? Aile hekimi ile hallolabilecek bir şey için neden üniversite hastanesini tercih ederler?

Ülkemizin insanlarinin yapisi ile alakadar bir soru.Aile hekimlerinin bilgi düzeyinden ziyade olaya yaklasim, daha cok tetkikler ve sonrasinda hastaya yapilan islem. Hastane sartlarinda daha cok tetkik yapilabilme ihtimalini göze alarak tercih edilmiyor diyebilirim.Mesela basi agriyan yurdum insani ilk tercih olarak daha cok nöroloji uzmani beklentisi seklinde doktora basvuruyor.İstekleri bu yönde oluyor. "Tomografi cekmeyecek misiniz? ", "Kitle olabilir mi? ", "Ya beyin kanamasiysa? " gibi yaklasimlarin cogunlugu teskil etmesi esas sorundur. Ha cözüm olarak ne yapilmasi gerekiyor? Normalde böyle sikayetleri olan bir kisinin öncelikle uzman yönlendirmesi ve sevk zinciri yapilmasi gerekli, fakat ülkemizin insan profili buna siyasi sartlar da eklenince bu duruma hazir degil.Yeterince yardimci olabildiysem ne mutlu.
Şubat 2015

Osman Tüysüz @osmanraul7

Bir ilacın reçeteli mi reçetesiz mi satıldığını online olarak nasıl öğrenebilirim?

Bildiğim kadarıyla bireysel kullanıcılar için güncel olarak ilaçların reçeteli yada reçetesiz satıldığını öğrenebileceğiniz bir bakanlık sitesi / sistem yada herhangibir program yok . Genel anlamda internette ilaç ile ilgili bir miktar araştırma yaptığınız zaman karşınıza çıkan bilgiler (ki buna ilacın reçeteli yada reçetesiz satılamayacağıda dahil) en azından kullanıcı yorumlarındanda olsa karşınıza çıkabilecek bir bilgi. Ve reçetesiz olarak satılamayan bir ilacın bu yönetmeliğinin değişmesi çok zor. yani internette ilacın reçetesiz satılamadığına dair bir bilgi yada yorum ile karşılaşırsanız eğer bu büyük ihtimalle geçerliliğini koruyan güncel bir bilgidir. Fakat sağlık ve ilaç yönetmelikleriyle ilgili değişimler çok hızlı ve çabuk yaşanabiliyor. Bu yüzden dün reçetesiz olarak aldığınız bir ilaç bugün reçete ile (kontrole tabii ilaçlar) satılan katagorideki ilaçlara dahil olmuş olabilir. Eczanede kullanılan ''rx media pharma'' benzeri geniş kapsamlı programlar var. buradan bizler programa girdiğimiz zaman ilaçlarla ilgili çoğu bilgi ile birlikte ilacın reçeteli yada reçetesiz satıldığı bilgisine ulaşabiliyoruz. Programın android sürümü ''google play'' de mevcut ; fakat 200-300 tl arası yüksek bir yıllık kullanım bedeli istiyor . En pratiği sizin yapabileceğiniz bu konu hakkında bilgi almak için en yakınınızdaki eczaneye danışıp bilgi almak. Yada herhangibir ilaçla ilgili reçete şartı olup olmadığına dair bir soru işareti takılırsa aklınıza bende buradan yardımcı olmaya çalışabilirim.
Şubat 2015

Nur Macit @ulkumacit

Bioenerji merkezi açmak için neler gereklidir?

Bioenergy= 1-organik"biogaz, bioreaktör"
2-ruhsal "şifacı, reiki, kryon vs... " ?
hangisi :)
Mayıs 2013

Harun Can @haruncan

İçilen suyun pH' ı kaç olmalıdır?

Suyun asitlik derecesini gösteren bir terimdir pH. 0-14 aralığında değişir. 7 nötr, 0-7 asidik, 7-14 arasında alkali su olarak kabul edilmekte..

Bir suyun içerisinde ne kadar çok kalsiyum, magnezyum ve potasyum var ise asitliği o kadar az oluyor. Yani pH' ı alkali tarafta oluyor.

En ideali 7,5- 8,5 arasıdır.( hafif alkali). Aslında bu parametre suyun güvenliği açısından kesin bir bilgi vermez.

Düşük pH lı sular, korozif oldukları için borulardaki bir takım zehirli maddeleri çözebiliyor. Yüksek pH a sahip sularda ise pH ı yükselten kimyasalların zararlı olup olmadığı belirlenmelidir. ( çeşme suları)

Aşağıda ki şemada da bazı içeceklerin pH değerleri mevcut.

Sağlık Bakanlığı
Kasım 2011

Sevda @sueno

'Geleneksel, tamamlayıcı, alternatif tıp düzenlemeleri yapmak' Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün görevleri arasına girdi. Ne dersiniz artık reçetelerde 2 gr civan perçemi, bir tutam sinameki falan görür müyüz?

Bu uygulamadan haberim yoktu fakat bir sağlıkçı olarak sadece modern tıp ile sınırlı kalınmaması taraftarıyım.İnsanlar gün geçtikçe ilaç bağımlısı olma yolundalar oysaki doğadaki mucizelerden de faydalanmak gerekmekte.Belki hastalığın tedavisinde çok faydalı olmaz ama sağlıklı yaşama katkıda bulunacağından şüphem yok..
Eylül 2011

Gizli Kullanıcı

Şubat 2013

Ebru Özkan @Ebruu

Normal doğum ve sezeryan arasındaki farklar nelerdir?

İki türünde bir doğum şekli olduğunu unutmamak gerekir. Sezeryan bir doğumdur. Her ikisininde bireyin özelliklerine göre artıları ve eksileri olabilir. Birey nasıl doğum yapacağına karar verirken bunu aklından çıkarmamalıdır. Doktor tarafından hangi doğumun daha sağlıklı olacağına doğumun son haftasına gelene kadar belirlemesi zordur.

Normal doğum yapabilmek için;

 • Bebek doğuma yaklaşırken baş aşağı inmiş olmalıdır.
 • Plasenta yukarı çıkmalıdır.
 • Fetusun ağırlığı 2500-4000 gr arasında olmalıdır.
 • Tek bebeğe hamile olunmalıdır.
 • Gebeliğin 37-40 haftaları arasında olmak gereklidir.
 • Kanamanın çok olmaması gereklidir.
 • Muayene sırasında çatı darlığının olmadığı gözlediyse ( Bu durum önceden anlaşılabilir ve sezeryanla doğum olacağına karar verilir.)
 • Bütün bu fizyolojik ve anatomik şartların dışında anne adayının ruhsal durumunun normal doğuma izin vermesi gereklidir. Eğer yapamayacağını düşünüyorsa eşinin bu konuda destek olması şarttır.

Normal doğum- Sezeryan
 • Normal doğum fizyolojik bir olaydır. Annenin doğum yapabilmesi için oksitosin denilen hormon devreye girer ve rahim kasılmalarını başlatır. Anne doğumunu doğal olarak gerçekleştirmeye başlar. Normal doğum sonrası anne bir kaç saat içinde kendine gelir ve bebeğini emzirmeye başlar. Sezeryan ise karın ameliyatıdır. Rahim doktor tarafından açılır ve bebek dışarı çıkartılır. Normal koşullarda sezaryan doğum ameliyati 45 dakika kadar sürer. Bebek ameliyat başladıktan 10 dakika sonra çıkarılır daha sonra kesilen katlar dikilir. Bebeğe ulaşmak için ciltten başlayarak 8 kat tabaka kesilmekte ve daha sonra tekrar dikilmektedir. Sezeryan ameliyatlı bir birey ikinci doğumunda normal doğum yapması pek önerilmese de imkansız değildir.
 • Normal doğumda bebeklerin akciğerleri sıkılıp büzülmeye daha hazırlıklıdır. Sezaryen ile doğan bebeklerde doğum sonrası ilk birkaç gün solunum sıkıntısı ve solunum sayısında artma (taşipne) olasılığı biraz daha fazladır.
 • Sezeryanla doğum yapan annenin kendine gelmesi ve ayaklanması bir haftayı bulabilir. Bu süreçte bebeğiyle ilgilenmesi normal doğum yapan anneden daha zor olabilir. Ancak normal doğum sonrası anneye yapılan epizyotomi de (doğum dikişi) özel bakım gerektirir. İyileşmesi bir haftayı bulabilir.
 • Normal doğumda anestezi almanız gerekmez, sezeryanda gerekir. Bunun riski çok yüksek olmasa da her zaman bir risk doğurabilir.
 • Normal doğumun zamanını bilmemek ise bir dezavantaj olabilir. Artık doktorlar tarafından gününü teşhis etmek de mümkündür ancak. Tam zamanlamasını bilmemek olmadık durumlarda doğum gerçekleştirmeye neden olabilir. Sezeryanda bu tür problem yaşanmaz.
 • Normal doğumda genital bölgede sarkma meydana gelebilir. Sezeryanda sarkmalar olmaz.
 • Sezeryan hastane de kalma süresini uzatır bu nedenle daha pahalıya mal olur.
Bunların dışında eğer bir problem yoksa normal doğumu tercih etmekte her zaman yarar vardır. Çünkü doğal olan yolu budur. Ayrıca gözlemlere göre normal doğum yapan annenin ilk saatlerde bebeğiyle daha iyi bir bağ kurabildiği görülmüştür.

Şubat 2013

Ayşegul Yılmaz @aysegulyilmaz

Sağlık Bakanlığınca yasaklanan 'Dekstrometorfan' içeren öksürük şurupları hangileridir?

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklama şöyle;

"Konu tarafımızca önemle takip edilmektedir. Ülkemizde bahse konu sebepten dolayı piyasadan geri çekilen öksürük şurubu bulunmamaktadır"
Yazılı açıklamada ise;

"Yapılan inceleme sonucu ülkemizde kullanılan öksürük şuruplarında "Dextrometorfan" adlı etken maddenin Hindistan kaynaklı hammadde olmadığı anlaşılmıştır. Konu tarafımızca önemle takip edilmektedir. Ülkemizde bahse konu sebepten dolayı piyasadan geri çekilen öksürük şurubu bulunmamaktadır" denildi.
Ekim 2012

Gonca Köse @GNCKSE

Yapay tatlandırıcılar, renklendiriciler ve kokular insan sağlığı için ne derecede risk teşkil eder?

Yapay tatlandırıcılar çok fazla kullanılmazsa eğer sağlık açısından risk teşkil etmez diye biliyorum. Ancak;

 • Siklamat ve sorbitolün fazla alınması diyareye ve hazımsızlığa yol açmaktadır.

Renklendiriciler sağlığı önemli ölçüde tehdit etmektedir.

 • Astıma ve alerjiye sebep olurlar.
 • Kanserojendirler.
 • Koku ise akciğer hastalıklarına sebebiyet verebilir.
 • Bazı kişilerde baş ağrısı ve migreni tetikler.

Şubat 2013

June @june

Temmuz 2012

Lepptin @lepptin

Aile hekimliği ile ilgili olarak; adres değişikliği yapmış kişiler yeni aile hekimlerine nasıl ulaşabilir?

Bulunduğunuz ilçenin Toplum Sağlığı Merkezi'ni arayabilir veya en yakın Aile Sağlığı Merkezi'ne gidip bulunduğunuz sokağa onların bakıp bakmadığını sorabilirsiniz. Bence en kolay yöntemi ise; eski bir komşunuza sorun. Kaydını farklı bir yerdeki aile hekimine aldırmadıysa aynıdır. Sonra da Aile Hekimliği Merkezi'ne gidin ve yeni taşındığınızı belirtin. Onlar da size matbu dilekçe vereceklerdir. Onu eksiksiz doldurup, imzalayıp aile hekimine geri götürün kaydınız yapılacaktır. Kesin kayıtlı hale gelene kadar size misafir hasta olarak bakmak zorundalar (eğer bakmak istemezlerse bunu belirtin). Soru ve şikayetler için 184 SABİM'i arayabilirsiniz.
Daha fazla

78 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.