Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sağlık Bakanlığı

Bakanlık

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı

Mart 2016

Abdulkerim Özkan @abdulkerim

İyi ve kötü doktor arasında fark nedir? Bir hastanın doktordan beklentileri nelerdir?

Her doktor mutlaka alanında belli bir bilgiye sahiptir ama iyi ve kötü doktor farkı, doktorların hastaya yaklaşımı ve tavrından kaynaklanır. Biliyorum çok yoğunsunuz, günde yüzlerce insanı muayene ediyorsunuz, bir sürü de manyakla karşılaşıyorsunuzdur (bütün mesleklerde olduğu gibi) ama lütfen hastalarla iletişiminizi biraz daha güçlendirin. Örneğin biz çok saçma sapan sorular sorabiliriz, gereksiz yere endişelenmiş olabiliriz ama bunun açıklamasını güzelce yapın sonra eve gidip Google'da kendimizi kaybedince ne aratırsak aratalım kanser çıkıyoruz. :)
Mart 2016

Abdulkerim Özkan @abdulkerim

Ülkemizde neden aile hekimi çok az tercih edilir? Aile hekimi ile hallolabilecek bir şey için neden üniversite hastanesini tercih ederler?

Ülkemizin insanlarinin yapisi ile alakadar bir soru.Aile hekimlerinin bilgi düzeyinden ziyade olaya yaklasim, daha cok tetkikler ve sonrasinda hastaya yapilan islem. Hastane sartlarinda daha cok tetkik yapilabilme ihtimalini göze alarak tercih edilmiyor diyebilirim.Mesela basi agriyan yurdum insani ilk tercih olarak daha cok nöroloji uzmani beklentisi seklinde doktora basvuruyor.İstekleri bu yönde oluyor. "Tomografi cekmeyecek misiniz? ", "Kitle olabilir mi? ", "Ya beyin kanamasiysa? " gibi yaklasimlarin cogunlugu teskil etmesi esas sorundur. Ha cözüm olarak ne yapilmasi gerekiyor? Normalde böyle sikayetleri olan bir kisinin öncelikle uzman yönlendirmesi ve sevk zinciri yapilmasi gerekli, fakat ülkemizin insan profili buna siyasi sartlar da eklenince bu duruma hazir degil.Yeterince yardimci olabildiysem ne mutlu.
Şubat 2015

Osman Tüysüz @osmanraul7

Bir ilacın reçeteli mi reçetesiz mi satıldığını online olarak nasıl öğrenebilirim?

Bildiğim kadarıyla bireysel kullanıcılar için güncel olarak ilaçların reçeteli yada reçetesiz satıldığını öğrenebileceğiniz bir bakanlık sitesi / sistem yada herhangibir program yok . Genel anlamda internette ilaç ile ilgili bir miktar araştırma yaptığınız zaman karşınıza çıkan bilgiler (ki buna ilacın reçeteli yada reçetesiz satılamayacağıda dahil) en azından kullanıcı yorumlarındanda olsa karşınıza çıkabilecek bir bilgi. Ve reçetesiz olarak satılamayan bir ilacın bu yönetmeliğinin değişmesi çok zor. yani internette ilacın reçetesiz satılamadığına dair bir bilgi yada yorum ile karşılaşırsanız eğer bu büyük ihtimalle geçerliliğini koruyan güncel bir bilgidir. Fakat sağlık ve ilaç yönetmelikleriyle ilgili değişimler çok hızlı ve çabuk yaşanabiliyor. Bu yüzden dün reçetesiz olarak aldığınız bir ilaç bugün reçete ile (kontrole tabii ilaçlar) satılan katagorideki ilaçlara dahil olmuş olabilir. Eczanede kullanılan ''rx media pharma'' benzeri geniş kapsamlı programlar var. buradan bizler programa girdiğimiz zaman ilaçlarla ilgili çoğu bilgi ile birlikte ilacın reçeteli yada reçetesiz satıldığı bilgisine ulaşabiliyoruz. Programın android sürümü ''google play'' de mevcut ; fakat 200-300 tl arası yüksek bir yıllık kullanım bedeli istiyor . En pratiği sizin yapabileceğiniz bu konu hakkında bilgi almak için en yakınınızdaki eczaneye danışıp bilgi almak. Yada herhangibir ilaçla ilgili reçete şartı olup olmadığına dair bir soru işareti takılırsa aklınıza bende buradan yardımcı olmaya çalışabilirim.
Şubat 2015

Nur Macit @ulkumacit

Bioenerji merkezi açmak için neler gereklidir?

Bioenergy= 1-organik"biogaz, bioreaktör"
2-ruhsal "şifacı, reiki, kryon vs... " ?
hangisi :)
Şubat 2014

Mehmet @mehmet47

Günümüzde insanların en büyük sorunu nedir?

Tatminsizlik, seçenek çokluğu, bilgi kirliliği, ne kendilerinden ne de başkalarından tatmin olmuyorlar, ne aradıklarını bilmediklerini düşünüyorum. Bununla birlikte,memnun olmamayı gelişme öngörüsü olarak sunan zihniyete de karşıyım, bildikçe mutlu olan değil mutsuz olan bir algı dayatılıyor. Belki bir bakıma boşa geçirilmiş zamana üzülmek anlaşılabilir ama; elindeki değer ne ise ona durup bakmayı,keyfini çıkarmayı,özümsemeyi atlıyorlar. Aynen şuna benziyor,bir esere sahip olma heyecanı,sonra sahip olup,karşına geçip, keyif almadan bir diğerine odaklanıyorlar.
Şubat 2014

Şenol Deniz Ikizer @senolikizer

İnternetten kontakt lens almak ne kadar güvenilir?

12 yıldır lens kullanıyorum ve yaklaşık olarak 4-5 yıldır da lenslerimi internet üzerinden alıyorum. Internetten veya mağazadan almanın bir farkı yok. Reçeteyi tarayıp internet sitesine gönderiyorsunuz, lensiniz dopdoğru geliyor. Internetten lens almak güvenli değildir, kör olursun vs gibi şeyleri kim uyduruyor merak ediyorum. Büyük ihtimal geleneksel satış kanallarının müşteriden pay kaybetmemek için ortaya attıkları bir saçmalıktan öte değil.
Şubat 2014

Osman Iş @patronos

Beslenme ve Diyetetik bölümü sizce nasıldır?

Soruya diyetisyenlik yapanlar daha iyi cevaplar verecektir. Bence günümüzün en gerekli olan bölümlerinden bir tanesi çünkü artık insanlar standartları el verdiği kadar sağlıklı beslenmeye, ideal kiloda olmaya çalışıyorlar. Sağlıklı yaşam ve kilo konusunda son yıllarda televizyon programları, çok satan kitaplar ve ünlü diyetisyenler sayesinde önem verdiğimiz konularda biri haline geldi. Eğer ilgi alanınız bu yöndeyse seçmeniz iyi bir seçim olabilir. Sağlık bölümleri diğer bölümlere göre iş alanı daha geniş ve olanaklı bölümlerdir. Hastanelerde, özel kuruluşlarda, Beslenme eğitimcisi olarak, araştırma ve endüstri kuruluşlarında çalışabilirler.
Ekim 2013

Gizli Kullanıcı

Yardımcı hemşirelik nedir? Bu yönetmelik sizce uygulanmalı mıdır?

Lisans bölümünden mezun olanlar "hemşire" olarak nitelendirilirken meslek lisesi mezunu olup da bu göreve atananlara "yardımcı hemşire" nitelendirmesi yapılacak. Bence güzel bir sistem çünkü elbette ikisinin bilgisi, yeteneği çok farklı olacak. Ayrıca birisi daha çok çalışıyor olacak. Bu nedenle çok çalışan daha iyisini hak edecek. Ayrıca söz konusu mesele insan sağlığı ki insan sağlığı ciddi bir meseledir ve iyi bilenler tarafından yönlendirilmelidir.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Sağlık kurumlarının logolarında neden yılan figürü bulunur?

Yılan

Eski Mısır'da tıbbın iki sembolünden birisi yılandır. Bütün Eski Yakın Doğu'da olduğu gibi Eski Mısır'da da yılan, ilahi bir varlık sayılmaktadır. Antik Mısır'ın yılan suretindeki ilahesinin adı Lütufkar Uto ya da Wazit'dir. Buna mukabil bütün Mısır'da şeytan olarak tanınan Apophis de yılan suretindedir. Eski Mısır sanatında görülen bir başka yılanlı tasvir ise, kuyruğunu ısırarak halka şeklini alan yılan motifidir. Kuyruğunu ısıran ya da yutan yılan yani Uroborus.

Tıp kelimesinin orijinini aldığı Teb (Thebai) şehrinin totemi yılandır. Teb şehri ise eski Mısır'ın en önemli sağlık merkezidir. Ayrıca Milattan 3000 yıl önce Mısır'da yaşamış İmhotep'in, tarihte bilinen ilk hekim olduğu iddia edilmektedir. Adı "Sulh ve sükundan gelen" anlamında olan bu hekim, engin tıbbi bilgisinin yanı sıra mimari ve astrolojide de söz sahibi, yazarlık ve rahiplik yapan, çok yönlü bir bilgindir.

Sanat tarihiyle ilgili eserler, yılanın tıp sembolü olarak ilk defa kullanılmasının Sümerlerde görüldüğünü belirtmektedir. Sümer tanrılarından birinin adı "Yaşam Ağacının Hakimi" manasına gelen Ningişzida'dır. Bu tanrının sembolü olan ağaca sarılmış haldeki biri erkek biri dişi iki yılandır.

Sopanın yaşam ağacını, yani yaşamı; yılanın ise gençliği temsil ettiği bu motif, binlerce yıl boyunca çeşitli ülkelerde yalnız sopa ya da sopa-yılan, ya da birbirine sarılmış iki yılan halinde koruyucu ve şifa verici bir sembol olarak resimlerde, kabartmalarda kullanılmış ve Asklepios kültünden bu yana da hekimliğin amblemi olmuştur.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Portakal gazının içeriği nedir? Yan etkileri nelerdir?

Portakal gazı Vietnam Savaşı'nda ABD tarafından kullanılmış bir yaprak dökücüdür. Yan etkileri kas bozuklukları, kemik rahatsızlıkları, doğumsal anormallikler ve felçtir.

Vietnam'daki etkileri:

Biber Gazı

Biber Gazı

Biber Gazı
Mayıs 2013

Serkan Ozel @serkanozel

Meyve aromalı maden suları sağlığa zararlı mıdır?

Gerçek maden suyu sade olandır. Meyveli maden suları yapaydır ve fazla tüketildiğinde böbreklere zarar verir. Maden suyunun yapay olup olmadığını test etmenin yolu vardır. Ağzınızda yutmadan önce köpürüp çoğalıyor ve sonra birden bire azalıyorsa o maden suyu yapaydır. Gerçek maden suyunda çoğalma olmaz ve biraz dili yakar. Ne kadar doğru bilmiyorum ama 8 tane arka arkaya içilen yapan maden suyu ölüme neden oluyor diye bir duyum almıştım.
Mayıs 2013

Harun Can @haruncan

İçilen suyun pH' ı kaç olmalıdır?

Suyun asitlik derecesini gösteren bir terimdir pH. 0-14 aralığında değişir. 7 nötr, 0-7 asidik, 7-14 arasında alkali su olarak kabul edilmekte..

Bir suyun içerisinde ne kadar çok kalsiyum, magnezyum ve potasyum var ise asitliği o kadar az oluyor. Yani pH' ı alkali tarafta oluyor.

En ideali 7,5- 8,5 arasıdır.( hafif alkali). Aslında bu parametre suyun güvenliği açısından kesin bir bilgi vermez.

Düşük pH lı sular, korozif oldukları için borulardaki bir takım zehirli maddeleri çözebiliyor. Yüksek pH a sahip sularda ise pH ı yükselten kimyasalların zararlı olup olmadığı belirlenmelidir. ( çeşme suları)

Aşağıda ki şemada da bazı içeceklerin pH değerleri mevcut.

Sağlık Bakanlığı
Nisan 2013

June @june

Sağlık Bakanlığı'nın logosundaki 'T.C.' ibaresinin kaldırılmasını nasıl karşılıyorsunuz?

TC kaldırılsa ne olur kamu kuruluşları ekonomide karadelik olmaya devam ediyor.
Şubat 2013

June @june

Daha fazla

78 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.