Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sağlıklı Beslenme

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Haziran 2018

Süleyman Gönülkırmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

Çoban Salatası Sağlıktır

Çoban salatası başka bir işleme gerek duyulmadan kolaylıkla tek öğünde, pek çok farklı vitamin ve etken maddeyi bünyemize kolay yoldan alabileceğimiz harika bir fito-besin kaynağıdır. Vücudumuzun savunmasında bizlere en iyi destek sağlayan kolay yiyecek grupları salatalardır. Bazılarımız her gün soframıza salatayı koymayı alışkanlık haline getiririz. Dünyada çok ilginç karışım ve sunumlar salata olarak isimlendirilebilmektedir. Bizim konumuz bu grubun en etkili ve en taze karışımı olan ‘’Çoban Salatası’’dır. Dağlarda, yaylalarda, kırlarda ve ovalarda hayvan otlatma işlemini yapan çobanın o günkü koşullardaki doğada kendiliğinden yetişen yenebilen otları toplayarak kendine doğal bir salata yapmasından dolayı böyle bir isimlendirme yapıldığı anlatılan mitoslar arasındadır. Bir Yörük çocuğu olarak meralarda hayvan otlatmam nedeniyle bu hikâye bana da uygun gelmektedir.

Çoban salatasının içeriği yapıldığı yere, mevsime ve yöreye göre değişmektedir. Bu salatanın mükemmel bir iksire dönüşebilmesi ‘doğal’ ve ‘taze’ olmasına büyük oranda bağlı olacaktır. Özellikle semt pazarlarına çıktınızda çoban salatanızı oluşturmada kullanabileceğiniz bitkiler için bir liste hazırlamak her zaman yararlıdır. Hemen sayabileceğimiz marul, soğan, sarımsak, gelincik, havuç, turp, maydanoz, ısırgan, yemlik, turp otu, tere, dereotu, domates, roka, lahana, biber, brokoli, havuç, suteresi, semizotu, deniz börülcesi, kaya koruğu, hardal, kişniş, nane, pazı, fesleğen, kekik, karnabahar, ebegümeci, kuzukulağı, acur, salatalık, arap saçı, kuşkonmaz, karahindiba, tekesakalı, yemlik, madımak, ışgın gibi yeşillikleri farklı sayı ve kombinasyonlarda harmanlayıp ilginç bir çoban salataları elde etmek mümkündür.
En basit 6-7 farklı malzeme ile oluşturduğunuz bir çoban salatasında bile 200’ün üzerinde özel yapıda potansiyel aktif kimyasal madde yer alır. En basit tanımlama ile hazırladığınız bir saltaya biraz koruk üzüm biraz asma filiz/sürgünleri ekleyin, “resveratrol” gibi çok güçlü bir antioksidanlı çoban salatanız olur. Yukarıda saydığım yeşilliklerin pek çoğunun fito-kimyasalları yüksek aktiviteye sahiptir. Bulunduğunuz yörelerde yenebilir özellikte olan otlardan da güzel yeni çoban salataları oluşturmak olanaklıdır.
Çoban salatası yenmesi ile bu bitkilerde yer alan taze aktif kimyasalları kolay ve doğal yoldan almış oluruz. Salatanızı elde ettiğiniz ölçülerde çok çeşit ve renkten oluşturmaya çalışınız. Oluşturulan her bir çoban salatası bizim en sağlıklı yeşil iksirlerimizdir.

Çoban Salatası Hazırlamanın Püf Noktaları
  • Salataya koyacağınız yeşilliklerin/bitkilerin iyice yıkanması,
  • Yıkanan salata malzemelerinin bir kasede biraz sirkeli suda bekletilmesi,
  • Salata malzemelerinin biraz iri kıyım doğranması,
  • Mümkün ise uygun olanların elle parçalanması,
  • İri kıyım doğramaların öncelikli yapılması,
  • Soğan, maydanoz gibi daha ince doğramaların en son yapılması,
  • Salata malzemelerinin doğranmasının kısa sürede tamamlanması,
  • Salatanın üstten soğuk sıkım ya da sızma zeytin yağı akıtılarak mühürlenmesi,
  • Salatanın servisten hemen önce karıştırılıp, kişilere ayrı servis edilmesi,
  • Salataya tuzun eklenmeyip, tuz kullanımının kişilere bırakılması,

Bu küçük püf noktaları, salatanın canlı kimyasının korunması ve lezzetinin artmasına katkı koyar. Bir çoban salatasının en güzel sosu güzel bir zeytinyağı, limon, sirke ve nar ekşisinin tekli ve çoklu kullanımı olabilir.
TARIM MÜHENDİSİ Süleyman GÖNÜLKIRMAZ

apelasyon.com/Yazi/830-coban-salatasi-s. . .
Mart 2017

Süleyman Gönülkırmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

BESLENME ve ÇOCUK ZEKÂSI

Çocukluk dönemi beyin gelişiminin en kritik aşamalardan birisidir. Beslenme çocuğun öğrenme, odaklanma ve kişisel becerilerini etkilemektedir. Beyinin tam gelişmesine katkı sağlayan gıdaların doğal ve dengeli olması önemlidir.
Beyin için yaşamsal olan önemli yiyeceklerin üzerinden geçelim.
1-Yumurta:Doğal yumurta tek başına tam proteindir. Yumurta biyolojik olarak yeni bir canlı oluşturulması için formüle olması nedeniyle besinleri dengeli taşıyan en güzel beyin gıdalarından birisidir. Ayrıca,
çocukları bir sonraki öğüne kadar uzun süre tok tutmada da başarılıdır. Önemli olan yumurtayı çocuğun az veya çok bir şekilde tüketmesini sağlamaktır. Yumurta haşlanmış, yağda, salatada, sandviç içinde de
tüketilebilir.
2-Yoğurt:Tam yağlı doğal yoğurdun sahip olduğu besin değeri özellikle içerisindeki yağ beyin sağlığı için bulunmaz bir değerdir. Yapılan deneyler yoğurt tüketenlerin zihinsel kapasitelerinin arttığını göstermiştir. Yoğurt stresi azaltmada, bağırsaktaki probiyotikleri artırarak bağışıklığının devamını sağlamada başarılı bir
doğal besindir.
3-Tohumlar:Ceviz, fındık, fıstık, keten tohumu ve badem bu tohumların en önemli özelliği esansiyel yağ asitleri, vitamin ve minerallerle dolu olmasıdır. Beyinin oluşmasını, gelişmesini ve fonksiyonunu üst düzeyde sürdürmesinde bu tohumların yerine geçebilecek hiç bir gıda yoktur.
4-Yeşillikler: Pek çok yeşilliğin kimyasını iyi bildiğimi söyleyebilirim. Bu yeşilliklerin içerisinde bir kimyasal dünya var. Beyin hücrelerinin oluşmasına ve büyümesine bu yeşilliklerde yer alan antioksidanlar önemli katkılar sağlar. Önemli saydığım bazı yeşillikler ise; Maydanoz, nane, fesleğen, radika, semizotu, ısırgan, soğanı sayabilirim.
5-Doğal tatlılar: Kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, dut kurusu doğal tatlılardır. Glikoz vücudun her hücresi için ana enerji kaynağıdır. Beyin nöronlarla (sinir hücreleri) çok zengin olması nedeniyle vücuttaki tüm şeker enerjisinin yarısını kullanan bir organdır. Beyin ile şekerin ilişkisi çok önemlidir. Beynin istediği şeker; Bir dizi kimyasal işlemlerle ortaya çıkarılmış, modifiyeli şeker değildir. Bizim biyolojik yapımız şekeri meyve ve sebzelerden almaya göre programlanmıştır.
6-Balık: Beyin hücrelerinin içi yağ deposudur. Bu yağların en önemlisi de omega-3’tür. Sağlıklı bir çocuk beyninin yaklaşık %10’u omega-3’tür. Omega-3 içeren her gıdanın alınması beyini güçlendirir ve korur. Somon, ton balığı ve sardalye omega-3 yönünden zengin balıklardır. Haftada 300 gram balık yenmesinin yeterli olduğu kayıtlarda vurgulanmaktadır.
Anne/Babaya Hatırlatma Notu:
-Bazı Ebeveynler doğal yoğurt ve doğal yumurtayı marketlerde bulamadıklarını söylerler. Söz konusu olan sağlık ve çocuğunuz ise; Neden her şeyi marketlerden arama gibi bir kolaylığı seçiyoruz. Doğal yoğurdu evlerde kolaylıkla herkes yapabilir. Kaldı ki yoğurt 10 yıla kadar herkesin evinde yapılırdı. Yoğurdun ekşimesi ve bozulması güzeldir. Bu değişim doğallığını gösterir. -Ülkemizin hala %25’i çiftçilikle uğraşmaya devam etmektedir. Tanıdığınız bir iki çiftçi ailesi olsun, arkadaş olun çiftçilerle yumurta, salça, badem, ceviz, zeytinyağı isteyin onlardan. Kaldı ki son yıllarda organik pazarlara
ulaşmak kolaylaştı. En son çözüm de kargo ile istemek. -Şeker, çocuklar için çok riskli bir beslenme şekli haline geldi. Araştırmalar şaşkınlık verici. Ödül olarak şeker ve çikolatayı lütfen azaltın ya da kaldırın derim. Yemek ve çalışma masalarına küçük ölçekte kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, dut kurusu, ceviz, fındık, fıstık ve badem
bırakın, çocuklar bir şekilde onları yerler. Ceviz, fındık, fıstık ve bademi kavurulmamış olanları tercih edin derim.
Süleyman GÖNÜLKIRMAZ
#otadami @otadami
Kasım 2016

Hasan Karabulut  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yoğun Çalışanlar İçin Sağlıklı Ve Pratik Beslenme Önerileri

Yoğun iş temposunda nasıl sağlıklı beslenebilirsiniz. Pratik ve sağlıklı beslenme önerileri başlıklı makalemiz bu konuda size rehberlik edecek niteliktedir.
Eylül 2016

Süleyman Gönülkırmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

KAÇIN ŞEKER GELİYOR

Babam
ve eniştemin kanser ile tanışmasından sonra (2006) çok sayıda makale ve
araştırmayı okudum. Kanser ile ilgili olanları detaylı kalın çizgilerle inceledim.
İnsan sağlığına ilişkin bazı bilgilerin kapalı/açık çok net yazılmadığı ve
tartışılmadığını gördüm. Bu bilgilerden birisinin de “şeker” olduğunu
söyleyebilirim.


Milliyet
Gazetesi Yazarı Sayın Meral Tamer, Kanserini okuyucuları ile paylaştı. Meral
Hanıma salata ve bitki çayları ile ilgili önerilerimin yanında, şeker
kullanımına ilişkin bir uyarım olmuştu, 15. Mayıs 2010 tarihinde. Maildeki
ifadem “kristal şeker alımının
sınırlandırması çok önemli”
şeklindeydi.


Şekere
ilişkin düşünceme yakın ifadeler, hekimlerce 2 yıl sonra söylenir oldu. Google’
un güzel yanı her ifadeyi tarihiyle birlikte kayıt altına almasıdır. Şeker
kanser ilişkisi hekimlerce bilinmesine karşılık, hekimler hedef olmamak için
yabancı bir yayının yazmasını bekliyorlar. Daha sonrada o makale üzerinden ateş
ediyorlar.


Bugün
bende bir baklavayı sevmeme karşılık, aşırılıktan ve çayda şeker kullanımından
tamamen ayrıldım. Şekersiz çayın keyfinin çok daha güzel olduğunu fark ettim.
Bugün çalıştığım birimde 15 mühendis arkadaşımdan sadece 3 kişi çayını şeker
ile tüketir durumda. Yıllık kişi başına 30 kg üzerinde şeker tüketilmesi,
kimyasal yapımızı kanser ve diğer hastalıklara karşı açık hedef
oluşturmaktadır. Kimyasal yapımız, şekeri bitki ve meyvelerden almaya daha
uygun bir yapıda olduğunu söyleyebilirim. Bu yapıya lütfen yardımcı olalım.


Yapısında
şeker bulunan ürünlerde hangi özellikte şekerin kullanıldığını
sorgulamalıyız?İlk önerim şekerden
kaçın diyorum. Şekerle mini bir buluşmanız olacaksa bununda şeker pancarından
elde edilmiş şeker olmasını öneriyorum ve istiyorum. Beslenme ve sağlıklı
olmakta aslında hiçbir karmaşa yok. Bilinerek veya bilinmeyerek karmaşa
yaşatılmaya çalışılıyor. Sağlıklı beslenmek ve sağlıklı olmak çok basit ve
yalın ifadeleri bilinmektedir.


Bugün
Akdeniz çanağındaki insanlar sağlıklı ve uzun yaşamları ile bilim insanlarının
dikkatini çekmişlerdir. Bu yaşamlar üzerine çok sayıda araştırma ve kitap
kaleme alınmıştır. Akdeniz insanın elde etmiş olduğu bu beslenme ve yaşam şekli
pek çok ülkelere de esin kaynağı olmuştur. İnsanlara esin kaynağı olan bir
başka bölge de Japonya’nın güneyinde yer alan Okinawa adası sakinleridir. Bu
ada sağlıklı uzun yaşam adası olarak anılmaktadır.


Fare
ve laboratuvar deneyleri (in vivo-in vitro) çok açıktır. Tek başına şekerden
sakınmak bile, bizleri daha sağlıklı yapacaktır. Yeni çıkan pek çok ürün şeker
yükü ile çıkmaktadır. Bu ürünler bizi tatları ile yakalamakta ve içine
çekmektedir. Şeker ile oluşturulan damak özelliği bizi sürekli o ürüne çekmekte
ve almamızı sağlamaktadır.


Bağışık
sistemimizi şeker ile dinamitlemeyelim derim.

“Kaçın
Şeker Geliyor”

“Sağlıkta”kalın
NOT-1-Bu yazım besthaber portalınfa Mayıs-2012 yayınlandı.
2-Son araştırmalar şekerin Kalp ve damar sistemini de etkilediğini çok açık olarak ortaya koymaktadır.
BİLGİLERİNİZE S: G:
Süleyman GÖNÜLKIRMAZ Ziraat Mühendisi-Antalya
otevi.com
#otadami @otadami
Aralık 2015

Süleyman Gönülkırmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

ZEYTİNİ SEVİYORUM

Zeytin
ağacının tam tarihçesi hakkında kesin bir bilgi elimizde bulunmamasına
karşılık, Ege ve Akdenizde birçok bölgede zeytinin işlendiği ve
işletildiğine ilişkin tarihi kanıtlara rastlanmaktadır. Bu bölgelerde
bir gezintiye çıkılacak olursa zeytinyağlarının akıtıldığı tarihi taş
olukları (yolları), yakın çevresinde 20–30 yıl önceye kadar çalışmış
‘taşlı yağhaneleri’ görmek olasıdır. Bazı yağhaneler o kadar iyi
durumdadır ki çalışması az önce paydos edilmiş gibidir.

Zeytin,
pek çok dinde ve dilde kutsallığın, barışın, sağlığın, zenginliğin,
hayatın adı olmuştur. İlginç olan zeytinin kimyasal yapısı çok dikkatli
incelendiğinde, zeytin için söylenmiş olan her kelime bu kimyasal
bütünlüğün içinde duruyor gibidir. Zeytinyağı yaşamına girdiği
kralları, kraliçeleri, yöneticileri, şövalyeleri, askerleri sağlıklı
yaşatmıştır.

Dünyada yer alan en ilginç sıvılardan birisi
zeytinyağıdır. Zeytinyağı yaşamına girdiği kişileri sağlıklı yaşatmaya
başlar. Bunun en güzel örneği, Akdeniz çanağında yer alan kişilerin daha
sağlıklı ve uzun ömür yaşamalarıdır. Zeytin ve zeytinyağı kullanımı ile
sağlıklı olma denklemini gösteren pek çok çalışma yapılmıştır. Bu
çalışma sonuçları zeytin ve zeytinyağına ilgiyi artırmıştır. Zeytin ve
zeytinyağlıların başrol olduğu “Akdeniz” kelimesi ile başlayan pek çok
diyet ve beslenme programları tüm dünyada küçük farklılıklarla
uygulanmaya başlanmıştır.

Yaşayan kimyasal bir fabrika olan
bedenimizi daha fazla zeytinyağı ile buluşturmalıyız. Hipokrat’ın
söylemiş olduğu “Yedikleriniz ilacınız, ilacınız yedikleriniz olsun”
sözünün tam ifadesi zeytin ve zeytinyağı ile tam anlam kazanmaktadır.

Zeytin ve zeytinyağı Akdeniz kuşağında yer alan ülkelerin
üniversitelerince iyi araştırılmış bir bitkidir. Bu araştırmalarda
zeytinyağının birçok özellikleri belirlenmiştir. Zeytinyağının, kalp ve
damar hastalıklarının önlenmesinden kanserin engellenmesine kadar etkili
özellikleri hayvan ve laboratuvar deneyleri (in vivo-vitro) ile ortaya
konmuştur. Bu çalışmalar sonunda bugün zeytinyağına özel bir ilgi
doğmuştur.
Meme kanserinde etkili olan ‘catechol’ ve kanserden
koruyucu özelliği ile yıldız olan omega-9 yağ asidi olan ‘oleic-acid’ ve
‘cinnamic-asid’ en bol taşıyan bitki zeytinden başkası değildir.
Zeytinin yapısında kanserden koruyucu olarak görev yapan yirmi beşin
üzerinde doğal madde bulunur. Bu maddelerin bünyemizde harikalar
yararması zeytin yememize ve yağını kullanmamıza bağlıdır.

Vaka
kontrol çalışmaları ve zeytinyağı klinik uygulamaları göstermiştir ki
zeytinyağı tüketimi meme kanseri ve kolon kanser arasında belirgin bir
ilişki bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar zeytinyağının metastazı
engellediği ve kanserin dışında kalan çevre dokuları da kanserden
koruduğunu ortaya konmuştur. Kanseri yaşamış veya yaşamakta olan
kişilere yağ seçeneği olarak ‘sızma zeytinyağı’nın dışında bir hiç
seçenek sunmuyorum.

Zeytin yapısında güçlü antitümör kimyasallar
da bulundurur. Mesane, mide ve prostat tümörlerinde zeytin yapısında
bulundurduğu ‘alpha-tocpherol’ maddesi ile bizlere yardımcı olur. Her
türlü tümörde etkili olan ‘verbascoside’ maddesini bol miktarda
bulunduran bitki yine zeytindir. Sadece yağında otuza yakın antioksidant
bulunduran, etkili kimyasal harmonisi olan zeytinyağını yaşamınıza bir
şekilde koyun derim. Türkiye’de kişi başına yıllık zeytinyağı tüketimi
yaklaşık 2 litre, Yunanistan’da yaklaşık 21 litre, İtalya’da 12
litredir. O, altın sıvı sağlığın her zaman etkin bir doğal iksiridir.
Bugün, başta TARİŞ ve MARMARA BİRLİK olmak üzere, Türkiye’de zeytinyağı
üretimini iyi ve kaliteli yapabilen pek çok işletme vardır.
“Sağlıkta” kalın.
Süleyman GÖNÜLKIRMAZ Ziraat Mühendisi-Antalya
otevi.com
#otadami @otadami
Ekim 2015

Süleyman Gönülkırmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

ADEM Oğlu ve HAVVA Kızın Sağlığı için yazdım.

1-Vücudumuz kimyasal bir organizasyondur.

2-Bedenin işletim sistemi doğal gıdalara göre tasarlanmıştır.

3-Magarinin yapısı Gıda Tüzüğüne uygun olabilir, bizim beden işletim sistemine uygun değildir.

4- Vücuda ait olmayanı vücuda koymaya çalışarak , bedenimizin ölmesine farkında olmadan yardımcı oluruz.

5-Sentetik gıdaların doğada karşılığı yok, bedendemizde de yeri yoktur.

6-Sağlıklı olmak yada olmamak içimize gönderdiğimiz gıdanın kadim gen yapısına bağlıdır.

7-Yeryüzü kadim kimyasalların evidir. Evrene bitki, meyve olarak savrulmuşlardır.

8-Vücudu sadece ilaçlarla dengelemeye çalışmak, vücudun tümden balansını bozmaktır.

9-Bedeniniz bazen bir meyveyi ister, çağırır. O meyveyi bulun ve bol bol yiyin.

10-HAVVA Kızı, Hamilelikte doğal beslenmek, çocuğun özünü kurtarmaktır.

11-HAVVA Kızı, Paketleniş gıda içerisinde yer alan doymuş yağ, renklendirici, aroma ve kıvam artırıcı maddeler çocuk bedenine ağır gelmektedir.

12-HAVVA Kızı, İyi beslenme alışkanlığı bir annenin çocuğuna bırakacağı en büyük mirastır.

13-ADEM Oğlu, Çocuklarınla kapalı AVM otoparklarına hiç inme derim, bu bölge egzoz gazı ve ağır metallerle doludur.

14-ADEM Oğlu, Vardiyade üretilen gıdaları eve taşıma, bunlar sağlığımızı tüketiyor, çoğu zaman.

15-ADEM Oğlu, Hobilerilerin arasında evde baharat, salça ve turşu yapmakta olsun.

16-ADEM Oğlu, Havva Kızı Salata sağlığınızın en güzel sigortasıdır. Salatasız sofra hep fakirdir.

17-Kahvaltı en kıymetli öğündür, kahvaltıda ceviz, çörekotu, canlı nane yer almalıdır.

18-Karışık bitki çayının düzenli içilmesi, bağışıklığın güçlenmesini sağlar.

19-Semizotunun kimyası şaşırtıcı, cacığınız semizotlu olsun derim.

20-Zeytinyağı, bedenin sahip olduğu yaklaşık 100 bin km damar ağını en iyi koruyan mücizevi bir sıvıdır.

21-Sağlık için canlı limon kullanın, şişelenmiş limon suyu illüzyon kimyaya sahiptir.

22-En iyi kapsül nar ile üzümdür. Günlük reçetenizde bulunsun derim.

23-Katkı maddeleri ile oluşturulmuş doğal yapısı dışına çıkarılmış salam, sosis, jambon benzeri gıdalar bugün risk gurubuna (WHO) alındı.

24-Tercih ettiğimiz paketli gıdalarla ve aldığımız kirli hava ile vücudumuzu çılgınca kirletiyoruz.

25-Hastaneler hep dolu hep dolu, doğal beslenemediğimiz için sağlıkta yenilginin resmidir.

26-Vücudun ihtiyacı olan besinleri doğru gıdalarla tamamlama işlemine beslenme, sadece açlık dürtüsünü bastırmaya doymak denir.

27-Kanseri yaşamız ADEM Oğlu, HAVVA Kızı, Bedeni doğru beslediğimiz zaman vücut her şartta iyileşme süreciniz yeniden baştabilmektedir.

28-Bedenize ağır gelen düşünceleri bana gönderin, ben onları yere bırakmayı öğrendim .

NOT: Bu bilgilerin fayda değeri, okumaktan çok uygulayıcı olanlaradır.
Süleyman GÖNÜLKIRMAZ Ziraat Mühendisi-Antalya
otevi.cm
#otadami @otadami
Şubat 2015

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Un ve şeker vegan gıda mıdır?

Soru bana yönlendirilmiş ancak pek bilgim olduğunu söyleyemeyeceğim. Bana göre hayvansal olmayan herşey vegan gıdadır. Ancak veganlar oldukça hassas olduklarından herşeyi biraz fazla irdeliyorlar sanırım. Bugün yapılan araştırmalarda eski çağ mağara dönemlerinde yaşayanların kemik yapılarının son derece sağlıklı olduğu ortaya çıkmıştır ki gayette et ağırlıklı besleniyorlardı. Hatta bugünlerde popüler olan taş devri diyeti(paleo) bolca protein ağırlıklı gıda içermektedir. Sorun şu ki zararlı olan fazlaca işlem görmüş ürünlerdir(tükettiğimiz ürünleri göz önünde bulundurursak neredeyse herşey hormonlu ilaçlı vs.) Konunun dışına çıktım ancak son günlerde heryerde o kadar çok vegan kelimesini duyuyorumki antipatik gelmeye başladı.
Sonuç olarak un şeker bence vegan gıdalardır ;)
Şubat 2015

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Un ve şeker vegan gıda mıdır?

Hayvansal olmayan her şey vegan gıdadır. Bazı uç veganlar şeker ve nişastanın da vücutlarını uyuşturduğunu düşünerek ikisini de yemezler.
Şubat 2015

Demet Yiğit, bir soruya yanıt verdi.

Un ve şeker vegan gıda mıdır?

Yaş, cinsiyet, din, eğitim düzeyi ve sağlıkla ilgili genel görüşlere bağlı olarak farklı vejetaryen diyet tipleri ortaya çıkmıştır.Vejetaryen diyet tamamen sebze, meyve, tahıl, fındık ve bazen de yumurta ya da süt ürünlerinden oluşan bir diyet olarak tanımlanır. Vejetaryen diyetlerin birçok varyasyonu vardır. Yarı vejetaryenler et, kümes hayvanları ve balıktan çoğu zaman kaçınırlar. Pescovejetaryenler et ve kümes hayvanlarından kaçınır fakat balık tüketirler. Laktoovovejetaryenler tüm et, balık ve kümes hayvanlarını tüketmekten kaçınır fakat süt, peynir, yoğurt ve diğer süt ürünleri ile yumurtayı tüketirler. Veganlara geldiğimizde ise diyetlerinden hayvansal kökenli tüm ürünleri çıkardıklarını görürüz. Hayvanın sadece kendisi değil, ürettiği ürünler de veganların diyetinde yer almaz. Mesela hayvansal kökenli olduğunu düşündükleri bal bile tüketmekten kaçındıkları gıdalar arasında olabilmektedir. Un ve şeker hayvansal kaynaklı gıdalar olmadığı için vegan beslenmesinde yer alabilmektedir.
Ocak 2015

Süleyman Gönülkırmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

EN İYİ KIŞ ÇAYI !!!

Kış geldi geliyor derken, tam geldi. Kış mevsimsel bir döngüdür. Her kış her bölgede aynı yaşanmamasına karşılık, düşük sıcaklık, virüsler için daha uygun ortamın oluşması kışın getirdiklerindendir. Kışa hazırlık için evlerimizden arabalarımıza kadar pek çok alanda önlemi değişiklikler yaparız.

Kışa hazırlık yapmamız gereken bir de kendi vücudumuz vardır. Vücudumuz 7/24 çalışan kimyasal bir fabrikadır. Kış ile birlikte vücudumuz, özellikle kolay yayılabilen çok farklı özellikteki virüslerin saldırısına maruz kalır. Bazen bir iş arkadaşımızın Hapşu! Demesi, bazen de toplu ulaşım aracındaki bir kişinin Hapşu! Demesi, hasta olmamıza yetebilmektedir. Virüslerin hastalık yapma riskini engellemenin en iyi yolu bağışıklık sistemini güçlendirmektir.
Bağışıklık sistemini güçlendirecek birbirinden farklı bitkisel çay reçeteler gazete ve televizyonların sağlık programlarında sunulmaktadır. Burada önemli olan her bir bitkinin bir gücü ve bu güç oranında da savunma sistemine katkı sağlamasıdır. Bitkiler ilgi alanım olması nedeniyle “Kış çayı” olarak isimlendirilen farklı bitki karışımlarını genelde incelerim.

Etkili bir kış çayı için, bitki monografilerini inceledim. Soğuk algınlığına karşı güvenilir 3 kuruluşun endikasyonlarından yararlanarak etkili bir bitki çayı hazırladım. Bu kuruluşlar; E Komisyonu (Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu komisyon), Avrupa Bilimsel FitoterapiKooperasyonu (TheEuropeanScientificCooperative on Phytotherapy=ESCOP) ve Doğal Standart Araştırma Birliği (Natural StandardResearch Collaboration) ’dir.
Aşağıdaki bitkilerden 4-5 adedini temin edip, bitkilerden birer tutam bir demliğe koyup, soğuk su ile yıkayınız. Bu karışımın üzerine klor oranı düşük kaynamış doğal kaynak suyu ekleyiniz. Ardından bitkilerle birlikte çayı 2-3 dakika kaynatmanız yeterlidir. Son olarak bitki çayın demlenmesi için 5 i­le 7 dakika bekletilmesi yeterlidir. Tatlandırmak isterseniz şeker yerine bal kullanınız.
Koruyucu iyi bir kış çayınız hazır, Afiyet Olsun.
Kış çayını oluşturan bitkiler
1-Mürver
2-Ihlamur çiçeği
3-Papatya
4-Nane
5-Ekinezya
6-Anason
7-Ebegümeci
8-Maydanoz
9-Okaliptüs yaprağı

Süleyman GÖNÜLKIRMAZ Ziraat Mühendisi-Antalya
otevi.cm
#otadami @otadami
Ocak 2015

Adem Şahin, bir soruya yanıt verdi.

Haftada 1 kilo vermek için günde kaç kalori almam gerekir?

Ben sana nasıl zayıflayacağını söleyim zayıflama hapları falan faso fiso
fazla tuzlu şekerli hamur işi yeme sebze meyve ve süt gibi yoğurt gibi haşlanmış tavuk gibi yağsız doğal besin değeri yüksek yiyecekler tüket ve akşam altıdan sonra yemek yeme ve eğer zayıflamak istiyosan spor şart günde yarım ekmekten fazla ekmej tüketme akşam yemeğinde ekmek yeme ve yatmadan önce muhakkak evde egzersiz yap ve bol su tüket bitki çaylarıda olabilir ve koşu yapmak zayıflamada çok önemli etkendir öğle yemeğinden sonra düz koşu ve egzersiz yap

belki inanmassın ben bu şekilde haftada 5 kilo vere biliyorum.
Ocak 2015

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Haftada 1 kilo vermek için günde kaç kalori almam gerekir?

Bu sorunun cevabını tam olarak verebilmek için bazal metabolizma hızınızı bilmemi gerekir. Bunu ölçtürüp kalori hesabınızı kendiniz yaparsanız daha sağlıklı bilgiler edinebilirsiniz. Fakat ortada korkunç yanlış anlaşılmalar var. Kalori hesabı yapmak değil olay, almanız gereken besin değerlerinin içerikleri. Ortalama değerlerle konuşmak gerekirse 25-30 yaş arası bayanların günde alması gereken kalori miktarı 1200 civarıdır. Ama siz gidip de bu 1200 kalorinin 1000 kalorisini yağdan alırsanız yaptığınız hesap sizi zayıflatacağına şişmanlatır. Günlük alacağınız kalorinin en az kısmı yağ olmalı. Çok olan kısım protein, iyi karbonhidratlar (kepek, yulaf) ve lif içermeli. Şöyle de bir link verebilirim ortalama değer elde etmeniz için ama dediğim gibi besin değerlerini hesaplamanız daha doğru olacaktır.

healthyweightforum.org/eng/calculators/. . .
Kasım 2014

Unluckypod, bir soruya yanıt verdi.

Sağlıksız tavuğu nasıl anlarız?

Tavuk alıyorsun çok zor pişen köy tavuğu alacaksın ama et fiyatına geliyor ya da öle bişey...ama aldığına değiyor çok lezzetli. Ben artık yılda en fazla 3 veya 4 defa tavuk yiyorum o da aşeriyorum gıdaklıyorum da yiyorum. Malesef kemikler elime aldığım an kırılan bir tavuğu yiyemiyorum arkadaş. Halbuki köy tavuğunun kemiğini kırmak imkansızdır:) ayrıca okuduğumuz kadarı ile yüksek oranda antibiyotik içeriyor tavuklar. Gerçi son zamanlarda okuduğum kadarı ile ette de varmış antibiyotik. Bence en sağlıklısı vejeteryan olmak.
Daha fazla

49 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.