Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sağlıklı Yaşam

Sağlık

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Nisan 2012

June @june

Sürekli tuzlu şeyler yeme ihtiyacı neden kaynaklanır?

Bir çok neden bulunabiliyor hamilelik, elektrolit dengesizliği, mineral eksikliği gibi...Ya da tuz bağımlısı olabilirsiniz. Ne kadar fazla yiyorsanız o kadar canınız çekebiliyor.

Yapılan araştırmalarda tuz arayışı ile uyuşturucu madde yoksunluğunda görülen davranışların hemen hemen aynı olduğu ve aynı mekanizmalar tarafından kontrol edildiğini söylüyorlar.

Fakat ana neden olarak dehidrasyon oluyormuş genelde. Dehidrasyon; sıcak günlerde yeteri kadar sıvı tüketmemekle bağlantılı. Çünkü tuz vücutta suyu tutan bir madde ve bunu korumaya çalışırken vücutta tuz istiyor. Canınız ekstra tuzlu şeyler istediğinde ilk önce su içebilirsiniz bu isteği azaltmak için...
Ocak 2012

Emel Gerçek @cenin

Brokolinin yararları nelerdir?

 Öncelikle brokoli mineral,kalsiyum ve demir açısından çok zengindir. Bu yüzden kemik erimesine ve demir eksikliğine çok iyi gelir. Bunların yanında brokoli tüketen insanlarda kansere çok ender rastlanır. Kalp dolaşım hastalıkları ise yok denecek kadar azdır.  Brokolide bol miktarda 'indole' isimli bir madde bulunur.Bu madde, kadınlarda östrojen bozukluklarını engeller. Buda kadınların göğüs kanseri olmasını engeller.Ayrıca brokolinin bir diğer faydasıda doğuştan belkemiğindeki son omurun kapanmamış olmasını yani bir diğer deyişle spinabifida hastalığını önlemesidir.
Mart 2012

Aykut Kardaş @unknow

Tırnakları güçlendirmek için neler yapılabilir?

-Tırnak için özel üretilen yağlar kullanılabilir.

-Tırnaklarınız güçsüzse büyük ihtimal bazı vitaminleri ve aminoasitleri eksik alıyorsunuzdur.Düzenli beslenmeye dikkat edin.Dermatoloji uzmanına da danışabilirsiniz.

-Haftada 3-4 kere yumurta yemek tırnaklara iyi gelir.Çünkü yumurtanın içinde biotin vardır.Biotin tırnakları güçlendirmeye yardım eder.

Mart 2012

Emel Gerçek @cenin

Böbrek sağlığı için nelere dikkat etmek gerekir?

-Protein tüketimi azaltılmalı.
-Tuzdan uzak durulmalı.
-Tüketilen suyu kalitesi de önemlidir.(Sertliği az,iyon içeriği normal miktarda olmalı.)
-Kan şekeri ve tansiyon kontrol edilmeli.Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı böbrek yetmezliğine neden olabilir.
-Sigara içilmemeli.Sigara kan akışında azalmaya sebep olur.Bu yüzden de böbrekte yeterli süzülme yapılamaz.
-Gereksiz ilaç kullanılmamalı.
-Düzenli beslenilmeli ve kiloya dikkat edilmeli.
Şubat 2012

Caner Acu @cnr4

Normal doğum yapmanın avantajları nelerdir?

İzlediğim bir belgeselden edindiğim bilgiyi aktarayım (bunu daha önce bu sitede yazmıştım) :
Normal, yani bebeğin vajinadan çıkmasıyla gerçekleşen doğum esnasında bebeğe vajina iç çeperlerindeki bazı bakteriler bulaşıyor ve bu bakteriler ona bağışıklık sağlıyor.
Ocak 2012

Utku @burakutkutok

İçtiğimiz sulardaki pH değeri ne demektir? Neden önemlidir?

TS-266'ya göre, içme sularında pH 6.5-8.5 tavsiye edilen değerdir. 

İçme sularındaki ph değeri önemlidir çünkü,PH ortamın asitlik ya da bazlığının belirlenmesindeki bir parametredir.

Eğer ph

ph>7 ise ortam baziktir. 

Ph'ın 7 olduğu durum nötr ( ne tam bazik ne tam asidik) kabul edilir. 

İçme suları da,belirtildiği gibi nötr ya da nötre yakın asidik,nötre yakın bazik değerler almalıdır.Aksi takdirde çok asidik ya da çok bazik sular insan sağlığına zarar vermektedir.

Ama su kalitesi ve sağlık için sadece su PH'ı yeterli bir kıstas değildir.Bunun yanında nitrat,sertlik gibi değerler de önemlidir.
Mart 2017

Gizli Kullanıcı

2 hafta içinde hızlıca kilo (6-7 kilo) verebilmek için neler yapmalıyım?

Merhaba; lütfen böyle 5 günde 10 günde şu kadar kilo vermem lazım gibi düşüncelerden sağlıklı yaşamak istiyorsanız vazgeçin.Genelde böyle kısa sürede kilo vermeyi nişan veya düğünü olan genç kızlar isterler. Ve yanlış yaparlar. Sşze tavsiyem madem spora başladınız günde ortalama 5-6 km.tempolu yürüyün.Beslenmenizide eski beslenmenizin yarısına kadar indirin.(Tabi bu öneriler yaşınız 40 un altında ve herhangi bir sağlık sorununuz yoksa geçerlidir). Umarım faydalı olmuşumdur.
Kasım 2016

Hasan Karabulut @yasam_kocu

Ekim 2016

Birkan Aydin @birkanaydin

Bildiğiniz ve deneyimlediğiniz alternatif tıp (kocakarı) ilaçları/yöntemleri nelerdir?

Gezmeyi seven yanımdan ötürü yıllardır ishal olurum ve bir çorba veya yemek kaşığu kadar kuru türk kahvesine limonun suyunu katarak höpürtötürüm^^ anında etki süper ilaç :))
Eylül 2016

Marty Mcfly @selimpusat

Ani ve geçici öfke nöbetlerinin temel sebepleri neler olabilir?

Manik yanimizi devreye sokan dopamin hormonunu tetikleyen durumlar sebebiyle olabilir
Ocak 2016

Bazarov @kaisersoze

"Tatlıdan sonra su içilmez" iddiası doğru mudur? Neden?

Hatta bir atasözü bile var,
"Ye yağlıyı iç suyu donarsa dönsün, ye tatlıyı içme suyu yakarsa yaksın" diye. Bu ne saçma söz demiştim ilk duyduğumda ancak sorup soruşturunca meselenin aslını öğrendim. Şeker su ile birleşince hazmı zorlaşıyor ve vücutta daha fazla kalıyor, o yüzden tatlıdan sonra su içilmesi tavsiye edilmiyor. Kesin bilgi mi, tabii ki değil. Duymuştum bir zamanlar.
Nisan 2015

Deniz Özçıkrıkcı @denizBJK

Kıkırdak yumuşaması neden olur? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Ebelik okuyorum ve bu konu hakkında henüz bir bilgim yok doktor olan arkadaşlara bu soruyu yöneltmeniz daha faydalı ve sağlıklı bir sonuç olacaktır
Mart 2015

Gizli Kullanıcı

Grip aşısının herhangi bir zararı var mı? Olmalı mı olmamalı mı?

Ben oluyorum ve olmaya başladığımdan beri bir kez bile grip olmadım. Her virüs mutasyona uğrayıp tekrardan gelmez. Aşı sizi güncel olan çoğu virüse karşı korur, evet mutasyona uğrayıp gelen yeni virüse karşı korumaz, aynen bilgisayarınızdaki virüs koruma programı gibi. Yine de güncel olan virüslerin hemen hepsine karşı korur. Kaldı ki eğer Müslümansanız evrime de inanmazsınız yani mutasyon diye bir şey yoktur. Müslüman için grip aşısı mutlak korumadır.
Şubat 2015

Osman Tüysüz @osmanraul7

Bir ilacın reçeteli mi reçetesiz mi satıldığını online olarak nasıl öğrenebilirim?

Bildiğim kadarıyla bireysel kullanıcılar için güncel olarak ilaçların reçeteli yada reçetesiz satıldığını öğrenebileceğiniz bir bakanlık sitesi / sistem yada herhangibir program yok . Genel anlamda internette ilaç ile ilgili bir miktar araştırma yaptığınız zaman karşınıza çıkan bilgiler (ki buna ilacın reçeteli yada reçetesiz satılamayacağıda dahil) en azından kullanıcı yorumlarındanda olsa karşınıza çıkabilecek bir bilgi. Ve reçetesiz olarak satılamayan bir ilacın bu yönetmeliğinin değişmesi çok zor. yani internette ilacın reçetesiz satılamadığına dair bir bilgi yada yorum ile karşılaşırsanız eğer bu büyük ihtimalle geçerliliğini koruyan güncel bir bilgidir. Fakat sağlık ve ilaç yönetmelikleriyle ilgili değişimler çok hızlı ve çabuk yaşanabiliyor. Bu yüzden dün reçetesiz olarak aldığınız bir ilaç bugün reçete ile (kontrole tabii ilaçlar) satılan katagorideki ilaçlara dahil olmuş olabilir. Eczanede kullanılan ''rx media pharma'' benzeri geniş kapsamlı programlar var. buradan bizler programa girdiğimiz zaman ilaçlarla ilgili çoğu bilgi ile birlikte ilacın reçeteli yada reçetesiz satıldığı bilgisine ulaşabiliyoruz. Programın android sürümü ''google play'' de mevcut ; fakat 200-300 tl arası yüksek bir yıllık kullanım bedeli istiyor . En pratiği sizin yapabileceğiniz bu konu hakkında bilgi almak için en yakınınızdaki eczaneye danışıp bilgi almak. Yada herhangibir ilaçla ilgili reçete şartı olup olmadığına dair bir soru işareti takılırsa aklınıza bende buradan yardımcı olmaya çalışabilirim.
Daha fazla

281 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.