Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sahne Sanatları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Nisan 2016

Fatih Gündoğan, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

İstanbul'da Devlet Tiyatroları bu başlıkla aynı fikirde değil... Tüm salonlar sürekli dolu. Özel tiyatroların durumundan emin değilim, zira ömrü hayatımda 2 defa özel tiyatroya gittim.

Bence daha çok devlet tiyatrosu olmalı.

Ayrıca arada biryerlerde sokak tiyatrosu da görsek fena olmaz. . .
Ocak 2016

Siran Camgöz, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

İnsanlar bence tiyatroya meraklı ülkemizde; ancak bell bir kesim tabi ki. Okuyan, öğrenmeye aç ve sanata meraklı kesim. Devlet tiyatrolarında biletler gayen uygun. İnsanalrın tiyatroya gitmemesi paradan önce tiyatronun ne amlama geldiğini dahi bilmemesidir. Sanat, etinlikik, resim veya söyleşi gibi durumlar ülkem insanında işe yaramıyor. Vaktim yok veya param yok diyenlerin elinde son moda cep telefonları, avm veya kahvehane gezdiğini görmekte mümkün.

Temel eğtiim ailede başlar. Aile sinema, tiyatro gibi sanat etkinliklerini önemsemediği sürece çocukta önemsemiyor büyüyünce de önemsemeyen bir birey oluyor. Kalabalık ailelrde zaten iş daha da zor. Bir biletin 10 tl olduğunu düşünürsek 5 kişilik bir aile sadece tiyatro için 50 tl ödeyecek. Bu parayla evime birşey alırım diyorlar. Belki haklılar; ama beden kadar ruhun da beslenmesi gerekir.

Tamamen sosyalbilim sorunu bu. Parayı ıphone veya tablete yatırıp sanata niye meraklı değil bu toplum. Yine de kendi tercihleri deyip geçebiliriz de '' onlar ama ne tiyatrosu be '' demese daha iyi olacak. Birşey anlamıyor veya hissedilmiyor olabilir; ama tiyatroya giden çok şey anlıyor, ilk önce zevk alıyor.
Mart 2015

Ömer, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

Türkiye olarak sanat, kültür ve bilimin değerlerini henüz kavrayabilmiş degiliz. Bu yüzden akşam işten gelen Mehmet amca çayını demleyip televizyonun karşisina oturmak varken niye kalkip bide üstüne para verip tiyatroya gitsin. Yani demek istedigim televizyon karsisinda yayilmak adamın nefsine daha cok hitap ediyor. Bu nefsi kırmakta tabi ki eğitimden geciyor. Önce kültürel sanatsal ve bilimsel değerlerin kişiye ne gibi bir katkisi oldugunu kişiye empoze etmek gerek sanirim ancak bu sekilde artacagini dusunuyorum. Tabi bide maddi boyutu var meselenin ama kültürel değerlerin farkinda olan bir kişinin ve tiyatro bilinci olanın maddi sıkıntı cektigine inanmıyorum. Zaten en başta temel ihtiyaçlarını karşilayamiyorsa insan diğer deģerlerle uğraşabilecegine inanmıyorum ben.
Aralık 2014

Abdullah Gürel, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

Tabi insanlar bazı ihtiyaçlarını giderdikten sonra vakit bulduklarında giderler tiyatroya gitmeme sebepleri bu olabilir. Ama bir neden daha vardır tiyatro gerçek dünyayı yansıtan en gerçek , en canlı bir sahne o sahne insana bir takım anılar duygular yaşatır belki o yüzden gitmiyor da olabilirler.
Aralık 2014

Gökçe`n, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

Herkes tiyatrocu olmus da ondan. Millet kendi yazıp oynamaktan baska oyunlara firsat bulamıyor arkadaş.
Kasım 2014

Miraz Rusipi, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

Bu ülkede İnsanlar bir kenti överken en çok hangi niteliklerinden bahsediyorlar?
tiyatro var, opera var, cafe var, sinema salonu var Kentimizin sosyal yanı çok iyi
Bu ülkede insanlar en az nereye giderler?
Kitap evi, Sinema, tiyatro, Opera
Bu ülkede nereler iğne at yere düşmez mertebesindedir?
Gelenev, Kahvehane, alış veriş merkezi
Kasım 2014

Hxdcml, bir soruya yanıt verdi.

Kasım 2014

Eskiz, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

Maddiyat değil bahanesi. Televizyon yokken tiyatro oyununa yada sinemaya gitmek olması gereken bir durummuş. Televizyon onların boşluğunu daha ulaşılabilir şekilde doldurmuş. Sinemaya da eskisi kadar gidilmemekte mesela. Ama yine de, halkın geneli için, alışkanlık olamamasının en büyük sebebi; tiyatronun "elit" bir tabaka için olduğu imajı. Bu opera gibi sanatlar içinde geçerli.
Kasım 2014

Gurkan Bektaş, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

İnsanlarin tiyatroya gitmesi için ilkin ekonomi sonra kültür devrimi yapmak gerek sanırım.
Ekim 2014

Belgi Saygı  yeni bir  gönderide  bulundu.

İyi bayramlar!!

Sanat ne işe yarar veya sapıklık nasıl çıkar, kendi cinsine ve cinselleğine tahammülü olmayanlara da iyi bayramlar! dirensanat.com/fatos-dilber-sanat-da-ka...
Eylül 2014

Gizem, bir soruya yanıt verdi.

Eylül 2014

Erhan Kabakci, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

Vatandaş ac (ç değil c ile) geziyor, siz kalkmış tiyatrodur sanattır sepettir diyorsunuz. Tiyatro kaç para haberiniz var mı? Millet ekmek bulamıyor.

ayrıca tiyatroya gitmek yerine camiye gidin, namaz kılın. Hem sevap işlersiniz, hem de fiziki aktivite olur.
Eylül 2014

Balık, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

Çünkü Tiyatro'nun kendisi (yani profosyonel oyuncular) Sinema ve Dizilere yoğunlaşmış ve Tiyatro; TV ve Sinema'ya oyuncu yetiştirme atölyeleri haline dönmüş vaziyette. Bu sadece Türkiye'ye has bir durum değil.

Sinema ve TV teknolojisi çıktığından beri Tiyatro tenha bir mekan haline geldi. Örneğin; "Emek" dediğimiz yer insanlara önce tiyatro olarak açılmıştır. Tiyatro şeklinde inşaa edilen bir yer için "... Sinema'sı yıkılmasın" diye ayaklanan tiyatrocular gördü bu ülke. Hatta kendisi sinema, tv'ye yoğunlaşmış olan bu insanlar parada ve egosunda bir eksiklik hissettiği an hemen tiyatroya olan ilginin azlığından şikayet ediyordu. Bizi "izleyici" kelimesi içerisinde aptal kendilerini "sanatçı" kelimesi içerisinde akıllı gördükleri için bu hallere düşürdüler kendilerini. Kısaca tiyatrodan nemalanmak dışında tiyatronun çok umurlarında olduğunu sanmıyorum.

Tiyatro

Şimdi millet "tiyatro'ya ne gerek var" diye söz edince bizim bir takım sanatçı geçinen aptallar buna karşılık hemen Newyork/Broadway örneği veriyor. Yahu e be insan! Broadway'e duyulan heyecan ve popülaritenin başlıca sebebi insanların hollywood yıldızlarının canlı performanslarını (bence çırpınışlarını) birebir tecrübe fırsatını bulmalarından kaynaklı. Kaldıki oranın dünyadaki popülaritesinin bir sebebi de tiyatronun Newyork'da olmasından kaynaklı. Sen Urfalı bir yemek ustasına Manhattan'da bir dükkan aç bak nasıl popüler olur. Yani herşeyin temelinde Tiyatro ilk günlerindeki tiyatro değil bunu anlamadan milletin tiyatro ilgisini Broadway modeliyle eleştirmeyi lüzumsuz bir çaba olarak görüyorum

Tiyatro'nun eski büyüsünü yitirdiği ve eski bir sanat yöntemi olduğunu milletimiz anlamakta zorlanıyor. Bu zorlanmaya sebep olan izleyiciler değil daha çok bitmiş bir kültürü çıkar uğruna yaşatmaya direnen izlenenlerden (oyunculardan) kaynaklandığını düşünmekteyim. Tiyatronun kendisi Sinema ve TV'ye yoğunlaşmışken tekrar geri Tiyatroya ilgi çekmenin günümüz dünyasında manâsız bir çaba olduğunu düşünüyorum.
Eylül 2014

Ergün Tuna, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

Yaşamın kendisi tiyatro olmuş... neden tiyatroya gitsinler... ??? ... ...
Eylül 2014

Rıdvan Bayhan, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde insanlar tiyatroya neden az gidiyor?

Biz niye tiyatroya gidelim ki? Tiyatro ayağımıza geliyor. Hem de her hafta yeni bölümleriyle! Pasif pasif izliyor, izlerken çayımızı yudumluyoruz. Alternatif o kadar fazla ki birini beğenmezsek diğerine atlıyoruz. Tiyatro hiç aklımıza bile gelmiyor. Ne zaman ki "dengesiz kulladığımız" o teknolojiyi -cansız sahneyi- evimizden çıkarırız, belki o zaman evden çıkar canlı sahneye yol alırız... .
Daha fazla

55 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Tiyatro

327 Kullanıcı   24 Soru   164 Yanıt

Opera

2 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Matine Suare

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Yaratıcı Drama

4 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt