Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sakız

Sakız, çiklet ya da ciklet, çiğnemek için tabletler veya kısa şeritler halinde hazırlanan şekerli ve şekersiz bir maddedir. Çiklet sözcüğü aslında ABD'li Cadbury Adams firmasının ürettiği Chicklets marka sakızlardan dolayı Türkçe'ye yerleşmiştir. Manilkara zapota adlı ağaçtan elde edilen lateks kimyasal yollarla temizlenir. Temizlenen lateks maddesine şeker, nişasta ve koku verici maddeler konularak modern usüllerle sakız yapılır. Fiyatının çok ucuz oluşu bilhassa çocukların fazla kullanmasina sebep olur. Eski Yunanlıların ve Kızıldereliler'in ağaçlardan elde ettikleri sakızları baharatlayarak çiğnedikleri bilinir. Dişlerin sağlıklı kalması için şekersız sakız çiğnenmesi önerilir. Günümüzde sakızların büyük çoğunluğu xylitol, sorbitol ve maltitol gibi maddeler ile tadlandırılır. Xylitol'un diş çürüklerini önlediği düşünülmektedir. Sigarayı birakmak isteyen kişilere özel nikotin içeren çikletler de piyasaya sunulmuştur.

Haziran 2014

Serkan Köse  yeni bir  gönderide  bulundu.

Sakız çiğneme üzerine ilginç bir deney. İnsan algısı gerçekten şaşırtıcı: youtube.com/watch?v=sk7a56kvnby

Beldent Almost identical

Kasım 2013

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Sakızın sağlığa bir zararı var mıdır?

Sakız çiğnemek midedeki hidroklorik asit salgısını artırmaktadır. Bu nedenle aç karnına çiğnendiği zaman bu salgının durmadan salgılanması mideye zarar vermektedir. Ayrıca sakız çiğnemek bu salgıyı artırdığı için sindirimi de kolaylaştırır ( sakız çiğnemenin, bağırsak ameliyatlarından sonra bağırsak hareketlerinin daha erken başlamasını sağladığı tespit edilmiştir.) böylece karnınız çabuk acıkır ve kilo almanıza sebep olabilir. Bu nedenle diyet yapanlara sakız çiğnemeyi tavsiye etmezler.
Ekim 2013

Wahap Ustun, bir soruya yanıt verdi.

Sakızın sağlığa bir zararı var mıdır?

Bazı sakızların dişler içinde zararı vardır. Bazılarının ise diş ve diş etleri için yararı vardır. Mümkün olduğu kadar kenger sakızı kullanmak gerekir. Bulamıyorsak boya içermeyen ve tatlandırıcılardan uzak sakız kullanmamız daha doğrudur. Ve sakızı uzun süreli kullanmak bakteri üreteceğinden 2 saatten fazla çiğnenmemeli, çiğnendikten sonra tekrar kullanılmamak üzere atılmalıdır.
Ekim 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Sakızın sağlığa bir zararı var mıdır?

Sakız
İçeriği nedeniyle sakızın zararları vardır. İçinde bulunan sorbitol adlı tatlandırıcı madde ince bağırsak tarafından emilimi çok zor olan bir maddedir. Yapılan bir araştırmada ortaya çıkardığı rahatsızlıklar arasında aşırı kilo kaybı, şiddetli karın ağrısı ve diyare görülmüştür. Bunların nedeni ise iki bayan deneğin bünyesinde var olan sorbitoldür. Daha sonra iki bayanın sakız bağımlısı olduğu ortaya çıkmıştır.

Sadece sorbitol değil sukraloz, mannitol ve MSG gibi sakızın içinde yer alan maddelerin de zararı vardır. Suklarozun kanserojen olduğu bilinmektedir. Mannitol, öldürücü derecede kalp krizlerine sebebiyet verebilir. MSG ise tat alma duyusunu tetikleyerek yenilen ürünün tadının güzel algılanmasına yol açar. Aslında kalpte ritim bozukluklarına, çarpıntıya, nörolojik rahatsızlıklara yol açabilmektedir.
Temmuz 2013

Özge Uzun  yeni bir  gönderide  bulundu.

Sakız lekesi

Sakız lekesi deterjan ve suyla çıkmaz ama üzerine fıstık ezmesi sürersiniz lekeyi çıkartabilirsiniz.
Mayıs 2013

Tutku Yılmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

~Sakız Hakkında~

Sakız

Türkiye de sakız tüketimi aylık 740 ton civarında. Tüketimin%33' ünün tatlandırıcılı draje sakızlar, %21' ini şekersiz, %28' inin şekerli, %12' sini statik sakızlar oluşturuyor.

Yapılan araştırmalara göre Türkiye de sakız çiğneyen 43 milyon kişi var bunların;
 • %24' ü haftada 2-5 kez,
 • %25' i haftada 1
 • %12 ikisi ise günde bir veya daha fazla
Kadınların sakız çiğneme oranı erkeklerden daha fazla anacak gün geçtikçe erkeklerde de bu oran artıyor.

Yine yapılan araştırmalara göre sakızın bir takım yararları bulunuyor;

 • öğrenme, akılda tutma ve yeniden hatırlama konusunda,
 • öğrencilerin sınav anındaki konsantrasyonlarını artırdığı,
 • sakinleşip, rahatlama, stresi azaltma,
hiçbir zararınında bulunmadığı belirtiliyor.

Sakız
Şubat 2013

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Sakız çiğnemek dişlerimiz için sağlıklı mıdır? Sağlıklı ise ne tür sakız tercih etmeliyiz?

Çiğnenen sakızın şeker içerip içermemesine göre ayrılır. Eğer şekerli sakız çiğniyorsanız dişleriniz için sağlıklı değildir. Ancak şekersiz sakızın yararı olabilir.
Dişlerde var olan bakteriler, dişlerin arasındaki artıklarla beslenirler. Şekerli sakızın bıraktığı şekerle de beslenebilirler. Dişlerde asit üretirler ve çürümeye neden olurlar. Bununla mücadele eden ise tükürük salgısıdır. Tükürük salgısı asitleri yıkar. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgısının artıracağı için bakterilerle mücadeleyi de artırmış oluruz.

Diş


 • Şekersiz sakız, plakların ve çürüklerin oluşumunu engeller.
 • Diş minesinde mineral bozukluklarını onarır.
 • Diş lekelerinin oluşumunu önler, olanları azaltır.
 • Sağlıklı bir ağız için yararlıdır. Sağlıklı bir ağız sağlıklı bir vücut demektir. Bir çok bakteri ağız yoluyla bulaşır. Buna engel olmaya yardımcıdır.
 • Nefesin ferah olmasına da yardımcıdır.

2 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.