Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sanat Tarihi

Sanat

Sanat tarihi, görsel sanatların tarihsel evrimini inceleyen bilim dalıdır. Sanatın tanımına dair fikirler tarih boyunca sürekli değişmesine rağmen, sanat tarihi, sanattaki değişimlere bir sistem çerçevesinde bakarak bunları sınıflandırmayı, yaratıcılık yoluyla şekillendirilmelerini anlamayı ve yorumlamayı amaç edinir. Sanat tarihi araştırmalarının başlıca iki ilgi alanı vardır. Bunlardan birincisi şunları kapsar: Belli bir sanat yapıtını kimin yaptığını bulmak, bir sanat yapıtının gerçekten, öteden beri yaptığına inanılan sanatçı tarafından yapılıp yapılmadığını belirleyerek özgünlüğünü saptamak, söz konusu yapıtın belirli bir kültürün gelişim çizgisi ya da bir sanatçının meslek yaşamı içinde hangi aşamada gerçekleştirildiğini belirlemek, geçmişte bir sanatçının kendisinden sonrakiler üzerinde yarattığı etkiyi değerlendirmek ve sanatçıların yaşamlarına ilişkin bilgi toplamak, belirli sanat yapıtlarının önceki sahip ve yerlerini (kökenini) belgelemek.

Ekim 2015

Sedef Say, bir soruya yanıt verdi.

Bence Van Gogh tarihteki en samimi ressamdır, siz ne düşünüyorsunuz?

'Samimi ressam' ne demektir? Samimi sanat ne demektir? Bu sorunuzla neyi tartışacağız? Neye cevap arıyoruz? Caravaggio falan yaşasa çok üzülürdü sahiden.
Ekim 2015

Mehmet Güvenç, bir soruya yanıt verdi.

Ekim 2015

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Bence Van Gogh tarihteki en samimi ressamdır, siz ne düşünüyorsunuz?

Van Gogh ile oturup bi içmedim, içsek kesin severdim bu abiyi. Samimi de olurduk bence ama en olurmuydu? Harun Antakyalı varken en olamazdı yaw. Walla Harun daha samimi : -) iyi de içer daha ne?
Ekim 2015

Mehmet Güvenç, bir soruya yanıt verdi.

Bence Van Gogh tarihteki en samimi ressamdır, siz ne düşünüyorsunuz?

"En" kavramı tartışma yaratacak bir durum. Van Gogh tartışmasız en sevdiğim ressam ama onu samimiyet konusunda zirvede tek başına bırakırsak diğer ressamlara samimiyetsiz muamelesi yapıyor oluruz.

Sanatçılar arasında kıyaslama yapmayı dışarıda bırakırsak, Van Gogh'un samimiyetini derinden hissediyorum.
Ocak 2015

Hakan Özerdem, bir soruya yanıt verdi.

Sanat tarihindeki en ünlü ve başarılı ikililer kimlerdir?

Sinema üstünden cevap vermek gerekirse benim tercihlerim;
Joel ve Ethan Coen
Jean-Pierre Jeunet ve Marc Caro
Lana ve Andy Wachoski
Ocak 2015

Fazlı Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Sanat tarihindeki en ünlü ve başarılı ikililer kimlerdir?

Kimya da bir sanattır diyorum ve birlikte Dünya'yı radyoaktif olarak aydınlatan çifti örnek veriyorum. :)

=> Pierre & Marie Curie

Sanat Tarihi
Ocak 2015

Fazlı Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Dünya'nın 7 harikası neye göre seçilmiştir?

Hatırladığım kadarıyla 7 yılda bir seçiliyor ve son seçmeler de online olarak oy kullanma hakkı verilmişti. 7/7/7 de açıklanacak olan listedeki adaylar arasında, çok gariptir, Dünya'dan ve Türkiye'den de bir çok kent ismi yer almaktaydı.

Burada da wikipedia bilgisi mevcut.

=>Dünyanın Yeni Yedi Harikası, İsviçre'de bir organizasyon tarafından cep telefonu ve internet aracılığıyla yapılan bir oylama sonucunda, Dünyanın Yedi Harikası'na alternatif olarak seçilmiş ve 7 Temmuz 2007 tarihinde açıklanmıştır. UNESCO ise bu seçimi, oy kullananların şahsi görüşlerini yansıttığı gerekçesiyle desteklemediğini ve klâsik Dünyanın Yedi Harikası listesinin korunmaya ve benimsenmeye devam edileceğini açıklamıştır.
İsviçre merkezli New7Wonders Vakfı'nın, dünyanın yeni 7 harikasını belirlemek için başlattığı yarışmaya aralarında Ayasofya'nın da bulunduğu 21 finalist eser katıldı. Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 100 milyon kişi cep telefonu ve Yeni Yedi Harika adlı internet sitesinde 6 yıl boyunca oy kullanarak dünyanın yeni 7 harikasını seçti. Cep telefonu ve internet oylarıyla belirlenen dünyanın yeni 7 harikası,Portekiz'in başkenti Lizbon'da ilan edildi. Dünyanın Yeni 7 Harikası; Ürdün'deki Petra Antik Kenti,Çin Seddi, Brezilya'daki Kurtarıcı İsa Heykeli, Peru'daki Machu Picchu Antik Kenti, Meksika'daki Chichen ItzaPiramidi, İtalya'nın Roma kentindeki Kolezyum ve Hindistan'daki Tac Mahal anıtmezarı şeklinde sıralandı.
Eylül 2014

Milk Freud, bir soruya yanıt verdi.

Mona Lisa tablosu neden bu kadar ünlüdür?

Hakkında çıkan dedikodularla hiç alakası yok, tek farklılıgı kendi zamanın da ilk hava perspektifinin uygulandıgı tablo oluşu
Haziran 2014

Sadık Dereköy, bir soruya yanıt verdi.

Tarihe damga vuran kadınlar kimlerdir?

Hz. Meryem, mucizevi bir şekilde 0 yılında Hz. İsa'yı dünyaya getirmiştir.
Haziran 2014

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Tarihe damga vuran kadınlar kimlerdir?

Eğer tarihi etkileyen kadınlar şeklinde sorulsaydı çok az isim sayabilirdim. Tarihe damga vuran kadın ise bunlara göre çoktur:
 1. Marie Curie: Radyoaktiviteyi keşfeden Polonyalı kimyacı ve fizikçidir. 1903 Nobel Fizik ödülü, 1911 Nobel Kimya ödülünü aldı. Nobel Ödülü'nü alan ilk kadın, bu ödülü iki kere alan ilk biliminsanıdır.
  Dünya Tarihi
 2. Margaret Hilda Thatcher: Demir Leydi lakabıyla anılan Thatcher, yakın dönem İngiltere'yi en çok etkileyen liderdi. İngiltere'nin tek kadın başbakanıdır.
  Dünya Tarihi
 3. Benazir Butto: İki kez Pakistan başbakanlığı yaptı. İlk kez bir müslüman ülkenin kadın başbakanı oldu. Darbe sonrası sürgün hayatı yaşamak zorunda kaldı. Sonra yeniden ülkesine dönüp seçime katılma kararı aldıysa da bir suikastle öldürüldü.
  Dünya Tarihi
 4. Coco Chanel: "Time: Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi" listesine giren tek moda tasarımcısı. 1930’lu yıllarda Atatürk'ün, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üniformalarını Coco Chanel’e tasarlattığı az bilinir. Ordumuz 1980'e kadar onun tasarımı formaları giyindi.
  Dünya Tarihi
 5. Sabiha Gökçen: Dünyanın ilk kadın pilotudur. Atatürk'ün manevi kızıdır. 32'si savaş uçuşu olmak üzere, hayatı boyunca 8000 saat civarı uçuş gerçekleştirmiştir.
  Dünya Tarihi
 6. Jeanne d'Arc: Birçok esere konu olan Jan Dark, Yüzyıl Savaşları'nda ülkesi Fransa'ya manevi anlamda büyük güç katmış azizedir. Ünü Fransa'yı aşıp tüm dünyaya yayılmıştır.
  Dünya Tarihi
 7. Kleopatra: Güzelliğiyle tanınan Mısırlı kraliçedir. 9 dil bilirdi.
Daha fazla

178 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.