Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sanat Tarihi

Sanat

Sanat tarihi, görsel sanatların tarihsel evrimini inceleyen bilim dalıdır. Sanatın tanımına dair fikirler tarih boyunca sürekli değişmesine rağmen, sanat tarihi, sanattaki değişimlere bir sistem çerçevesinde bakarak bunları sınıflandırmayı, yaratıcılık yoluyla şekillendirilmelerini anlamayı ve yorumlamayı amaç edinir. Sanat tarihi araştırmalarının başlıca iki ilgi alanı vardır. Bunlardan birincisi şunları kapsar: Belli bir sanat yapıtını kimin yaptığını bulmak, bir sanat yapıtının gerçekten, öteden beri yaptığına inanılan sanatçı tarafından yapılıp yapılmadığını belirleyerek özgünlüğünü saptamak, söz konusu yapıtın belirli bir kültürün gelişim çizgisi ya da bir sanatçının meslek yaşamı içinde hangi aşamada gerçekleştirildiğini belirlemek, geçmişte bir sanatçının kendisinden sonrakiler üzerinde yarattığı etkiyi değerlendirmek ve sanatçıların yaşamlarına ilişkin bilgi toplamak, belirli sanat yapıtlarının önceki sahip ve yerlerini (kökenini) belgelemek.

Ocak 2012

Ahmet Faik @AhmetFaik

Sanat tarihindeki en ünlü ve başarılı ikililer kimlerdir?

Richard Burton ve Elizabeth Taylor
Sanat Tarihi

Charles ve Ray Eames
Sanat Tarihi

Eylül 2012

Caner Sayın @cnrsyn

Sanat tarihinin en ünlü çifti kimdir?

 • Adem ve Tanrı

Sanat Tarihi

VE,
 • Adem ve Havva

Sanat Tarihi
Ekim 2012

Aykut Kardaş @unknow

Mona Lisa tablosu neden bu kadar ünlüdür?

16. yüzyıla ait en önemli eserlerden biri olarak kabul edilen Mona Lisa oldukça ilginç ve başarılı bir eserdir. Yağlı boya tablosu olmasına rağmen üzerinde ne bir parmak izi ne de fırça darbesi tespit edilebilmiştir. Mona Lisa tablosunun bu nedenle nasıl yapıldığı hala gizemini korumaktadır ancak bununla ilgili birkaç teori bulunmaktadır.

Döneminin çok ötesinde bir zekaya ve yeteneğe sahip olan Leonardo Da Vinci sadece bir ressam ve sanatçı değildir. Değeri çok sonradan anlaşılan oldukça önemli bilimsel çalışmalara ve felsefi yapıtlara da imza atmıştır. Bu nedenle yapımı üzerinden 400 yıl geçmesine rağmen Mona Lisa hala üzerinde çalışmalar yapılan ve en ünlü eserlerin başında yer alan bir tablodur.

Louvre Müze’sinin en önemli eseri olarak kabul edilen bu eser yüz ifadesindeki belirsizlik, kompozisyonundaki anıtsallık, atmosferdeki ilginçlikler nedeniyle uzun süre konuşuldu ve araştırmalara konu oldu.

Ocak 2013

Mustafa Oztunc @mcoztunc

Son zamanlarda tarihi binalarda çıkan yangılar bir tesadüf müdür yoksa bilinçli ve sistemli yapılan bir yıkım mıdır?

Her ikisi de olabilir. Birinci ihtimal üzerinde duracak olursak bizler tarihi eserlerimize baştan sahip çıkmıyor ya yıkıldıktan sonra dert yanıyor karşı tarafı suçluyoruz ya da tarihi eserlerimize gereken bakım ve onarımı zamanında yapamamamızdandır. İkici ihtimalde ise devlet kendi tarihi eserlerini görmezden gelir, eserin bulunduğu araziyi imara açmak için kasıtlı olarak plan ve proje dahilinde gereken adımları yapabilir.
Şubat 2012

Aykut Kardaş @unknow

Garip akımı nedir? Ne zaman ve nasıl ortaya çıkmıştır?

Garip akımı, 1941'de Orhan Veli, Melih Cevdet Anday ve Oktay Rıfat üçlüsünün şiirlerini Garip adıyla bir kitapta toplamalarıyla ortaya çıktı.

Garipçiler, şiirdeki aşırı duygusallığa, basmakalıp söyleyişe karşı çıktılar ve söyleyiş güzelliğini esas olarak gördüler. Tüm kurallara karşı çıkıp kuralsızlığı kural olarak benimsediler.

Onlara göre şiirin ölçü, uyak ve dörtlükle alakası yoktu ve şiir özgür bir şekilde yazılmalıydı. Bu anlayış doğrultusunda, şiirin konularını bir hayli genişlettiler ve günlük konuşma dilini şiire eklediler.
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

Tarihe damga vuran kadınlar kimlerdir?

Eğer tarihi etkileyen kadınlar şeklinde sorulsaydı çok az isim sayabilirdim. Tarihe damga vuran kadın ise bunlara göre çoktur:
 1. Marie Curie: Radyoaktiviteyi keşfeden Polonyalı kimyacı ve fizikçidir. 1903 Nobel Fizik ödülü, 1911 Nobel Kimya ödülünü aldı. Nobel Ödülü'nü alan ilk kadın, bu ödülü iki kere alan ilk biliminsanıdır.
  Dünya Tarihi
 2. Margaret Hilda Thatcher: Demir Leydi lakabıyla anılan Thatcher, yakın dönem İngiltere'yi en çok etkileyen liderdi. İngiltere'nin tek kadın başbakanıdır.
  Dünya Tarihi
 3. Benazir Butto: İki kez Pakistan başbakanlığı yaptı. İlk kez bir müslüman ülkenin kadın başbakanı oldu. Darbe sonrası sürgün hayatı yaşamak zorunda kaldı. Sonra yeniden ülkesine dönüp seçime katılma kararı aldıysa da bir suikastle öldürüldü.
  Dünya Tarihi
 4. Coco Chanel: "Time: Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi" listesine giren tek moda tasarımcısı. 1930’lu yıllarda Atatürk'ün, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üniformalarını Coco Chanel’e tasarlattığı az bilinir. Ordumuz 1980'e kadar onun tasarımı formaları giyindi.
  Dünya Tarihi
 5. Sabiha Gökçen: Dünyanın ilk kadın pilotudur. Atatürk'ün manevi kızıdır. 32'si savaş uçuşu olmak üzere, hayatı boyunca 8000 saat civarı uçuş gerçekleştirmiştir.
  Dünya Tarihi
 6. Jeanne d'Arc: Birçok esere konu olan Jan Dark, Yüzyıl Savaşları'nda ülkesi Fransa'ya manevi anlamda büyük güç katmış azizedir. Ünü Fransa'yı aşıp tüm dünyaya yayılmıştır.
  Dünya Tarihi
 7. Kleopatra: Güzelliğiyle tanınan Mısırlı kraliçedir. 9 dil bilirdi.
Aralık 2013

Tolga Domurcukgül @tolgadomurcukgl

Bence Van Gogh tarihteki en samimi ressamdır, siz ne düşünüyorsunuz?

'Samimi ressam' ne demektir? Samimi sanat ne demektir? Bu sorunuzla neyi tartışacağız? Neye cevap arıyoruz? Caravaggio falan yaşasa çok üzülürdü sahiden.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Çin Seddi hangi amaçla yapılmıştır?

 • Kuzeyden gelen ve sürekli artmaya başlayan Türk saldırılarına karşı önlem almak
 • Ülkeden kaçışı önlemek, halka göz dağı vermek
 • Diğer ülkelere Çin'in tek bir yönetim altında birleştiğini göstermek.
 • Ülke savunmasını daha da güçlendirmek.
 • Esir alınan beylik yöneticilerinin ağır bir işte çalıştırmak suretiyle cezalandırmak
Çin
Mayıs 2013

June @june

Arkeolojik eserlerin hangi tarihe ait olduğu nasıl belirlenir?

Karbon Yöntemi: Arkeolojik kalıntılar genelde içinde karbon bulundurur. Bu eserlerde radyoaktif izotopunun yoğunluğu veya radyoaktivitesi ölçülerek tarihlendirme işlemi yapılır. Bu yöntem 1950 yılında bulunmuştur ve günümüzde ana tarihlendirme yöntemi olarak son 50 bin yıla kadar giden kalıntıları tarihlendirir.

Tarihlendirmede diğer kullanılan yöntemler:
Arkeoloji
Mayıs 2013

Turan Söylemez @turansoylemez

Tüm dünyaca bilinen "Happy Birthday to You" şarkısı nasıl ortaya çıktı?

Bu şarkı ilk kez 1893'te "Good Morning to All" (Herkese Günaydın) başlığıyla Song Stories of the Kindergarten adlı kitapta yayımlandı. Kentucky'li iki kız kardeş, çağdaş kreş-çocuk eğitiminin öncülerinden Mildred ve Patty Smith Hill tarafından yazılan şarkı kreşe gelen küçüklere karşılama olarak yazılmıştı. 1924'te Robert H. Coleman yayımladığı şarkı kitabında, şarkının adını ve ilk kıtasını değiştirmemiş ancak ikinci kıtaya "Happy birthday to you" satırını eklemişti.

1934'te Broadway'de oynanan As Thousands Cheer müzikalinde şarkı söylenince, kardeşlerin üçüncüsü dava açtı ve ablaları şarkının patentini 1893'te aldıkları için davayı kazandı. Şarkının her ticari çalınışında telif alacaklardı.

Şarkı Broadway oyunundan çıkarıldı, telefonla yarım milyon kişiye doğum günü şarkısı göndermiş olan Western Union şirketi bu hizmetini kaldırdı. Fakat doğum günü şarkısı olarak melodi ve sözler dünya çapında yaygınlaştı.
Tarih
Şarkı bu iki kız kardeşin bir buluşuydu.

Tarih
Şarkının çaldığı Broadway oyununun afişi.
Şubat 2013

Hakan @hakkan

Dünya'nın 7 harikası neye göre seçilmiştir?

Günümüzde herkesin kabul ettiği Keops Piramidi,
Dünya Tarihi

Babil'in Asma Bahçeleri,
Dünya Tarihi

Zeus Heykeli,
Dünya Tarihi

Rodos Heykeli,
Dünya Tarihi

İskenderiye Feneri,
Dünya Tarihi


Kral Mausollos'un Mezarı (Halikarnas Mozolesi),
Dünya Tarihi

Artemis Tapınağı,
Dünya Tarihi

listesi M.Ö 2. yy'da son halini aldı. İsviçre merkezli New7Wonders Vakfı 2007'de yedi yeni harikayı belirlemek için altı yıl boyunca süren bir anket oluşturdu. Oylama 07.07.2007'de sona erdi. Bu oylamaya göre yedi yeni harika:

Ürdün'deki Petra Antik Kenti,
Dünya Tarihi

Çin Seddi,
Dünya Tarihi

Brezilya'daki Kurtarıcı İsa Heykeli,
Dünya Tarihi

Peru'daki Machu Picchu Antik Kenti,
Dünya Tarihi

Meksika'daki Chichen Itza Piramidi,
Dünya Tarihi


İtalya'nın Roma kentindeki Kolezyum,
Dünya Tarihi


Hindistan'daki Tac Mahal anıtmezarı şeklinde sıralandı.
Dünya Tarihi
Şubat 2013

Berkant Eskicioğlu @berkantesk

En ünlü Japon sanat eserleri nelerdir?

Kanagawa'nın Büyük Dalgaları-Katsushika Hokusai
Sanat

Balıkçının Karısının Rüyası-Hokusai
Sanat
Ocak 2013

Ayşegul Yılmaz @aysegulyilmaz

Sanat hakkında her insanın bilmesi gerekenler nelerdir?

Benim de çok sevdiğim günümüz sanatçılarından ve düşünürlerinden Damien Hirst'ün sanat hakkındaki az ve öz sözleri olaya açıklık getirebilir;

 • Sanat para için yapılmayan en pahalı şeydir.
 • İş sanata geldiğinde hiç bir şey çok azdır, her şey çok fazla.
 • Sanat; yapabilme yeteneği değildir, yapabilmeye karar vermektir.
 • Sanat boşluğu doldurmak değildir ancak boşluğa bir konu koymaktır.
 • İyi fikir, iyi bir fikrin son ihtiyacı olan şeydir.
 • Harika sanat, harika yanlışlarla olur.
Ayrıca Norbert Lynton-Modern Sanatın Öyküsü kitabı sanat tarihini anlamak için bir ders kitabı niteliğindedir.

Daha fazla

178 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.