Bilmek istediğin her şeye ulaş

Script

YÖNLENDİR Betik dili

Temmuz 2016

Mustafa Kaplan, bir soruya yanıt verdi.

Script nedir?

Yorumlanarak çalışabilen kod dizilerine denir.
Eylül 2014

Cem Turan, bir soruya yanıt verdi.

Yazdığım script çok yavaş çalışıyor. 1200 satırlık bir scriptte ilk olarak 125 satırda 5 tur atan bir FOR NEXT döngüsünü SUB'a gönderip orada da 20 satırlık 3 tur attırıyorum. Bu döngüleri IF ENDIF'lerle yazsam tahminen yüzde olarak ne kadar hız kazanırım?

Günümüzün hızlı tüketen ve kaynaklarını çok da düşünmeyen yaşam anlayışının son yıllarda yazılım disiplinlerini de tehdit ettiğini gözlemlemekteyim. Gerçek bir yazılımcı olmak, bir belirsizliği ortadan kaldıracak mükemmellikte, sistemli, analitik ve algoritmik bir çözüm getirme iddiasında olmak demektir.

Diğer iş kolları bu cümlemden pek bir sonuç çıkaramayabilirler ancak meslektaşlarımın kafalarındaki kurgularını ve hayallerini mutlak bir sistemsel disiplin içinde gerçekleştirmeleri ve bunu asgari kaynak kullanımı ile gerçeklemeleridir, beklenen.

Bugünün yazılımlarına bakıldığında, pek çoğunun değişken tip ve uzunluklarının tanımından, program mimarisinin tasarımına, veritabanı yapılarının oluşturulmasına kadar pekçok konuda, yeterince hassas davranmadıklarını görüyorum. Oysa yazılım disiplinlerini bugüne ulaştıran klasik disiplinlerde bu çok önemli bir konudur. Hafıza miktarlarının bugün GigaByte'lar ile ölçülmesi, bu durumu değiştirmemelidir. Çünkü ihmal edilenler, süpürülmeyen atıklar, kapatılmayan bağlantılar, işlemci komut işleme süreleri gözetilmeden rastgele seçilen alternatifler, özellikle döngüsel yapılarda katlanarak daha büyük bir tıkanmaya neden olma potansiyeline sahiptirler ve oluşan hatanın bunlara dayalı olduğunu düşünmek, genellikle akla gelecek en son iştir.

Program sayacı (PC) değerini altüst edercesine sık ve gereksiz altyordamlara atıflar bile önemli bir sorun teşkil eder. Eskiler, bunun en düzensiz formu olan GOTO kullanımından men ederler öğrencileri ve haklıdırlar.

Bir yazılımcı ne yazdığı kadar neyin üzerinde yazdığına ve hangi ortamlarda çalışacağına da odaklanmalıdır aslında. Sistemin sahip olduğu işlemciden başlayarak disk erişim hızları bile bir sistemin performansını etkiler. Sözgelimi; bilgisayar sistemlerinin en utanılası bileşenlerinden olan sabit disk sürücüsü üzerindeki bir veritabanına optimize edilmemiş yöntemlerle, gelişigüzel her ulaşmanın, mekanik bir disk hareketine neden olacağından ötürü, zamansal maliyeti çok yüksek olacaktır.

Bazı derleyiciler, yazılımcının yaptığı muhtemel atıl kodları ve fonksiyonları optimize etmeye çalışırlar gibi görünse de, derleme ve yorumlama sürati açısından genellikle semantik tarzdaki bu özellik ihmal edilerek yazımsal (syntax) hatalar kontrol edilir.

Bunlar da genellikle üniversitelerde pek sıra gelmeyen ya da alfabedeki ilk harf kadar çıtlatılan, çalıştığınız işletmelerde ise sonuca, bir an evvel ürün teslimine odaklı olunmasında ötürü ihmal edilen ama çok önemli ve gerçek bir yazılımcı olarak yetişmenize katkı verecek konulardır. İmkanlar nispetinde paylaşmaya, eğitimlere dahil etmeye çalışıyorum.
Mayıs 2014

Serhat Atılkan, bir soruya yanıt verdi.

Blog sitesi kurmak için hangi sistemi önerirsiniz? (Wordpress, Blogger, Blogspot, Blogengine vb.)

Blogspot ve Wordpress en popüler ve en yaygın olanlarıdır. Sizin tecrübeleriniz hangisini seçeceğiniz belirler. Blogspot tecrübesiz yada az tecrübeli kullanıcılar için birebirdir. Wordpress ise daha tecrübeli kişilerin seçimi olmalıdır.
Ekim 2013

Emre Kocaahmet, bir soruya yanıt verdi.

Blog sitesi kurmak için hangi sistemi önerirsiniz? (Wordpress, Blogger, Blogspot, Blogengine vb.)

Sorudan anladığım kadarıyla elinizde domain var. Sorunuza şu şekilde cevap vereyim. Zamanım ve Bütçem benim için değerli site hazır olsun ben sadece içerik yazayım diyorsanız blogger öneririm. Google altyapısını kullandığından dolayı sıkıntı yaşamazsınız.
Fakat Bütçem ve zamanım var diyorsanız wordpress öneririm. İstediğiniz birşey olduğunda eklentiler sayesinde sitenize ekleyebiliyorsunuz. Temaya daha fazla hakim oluyorsunuz.

Ekleme: Eğer site açmak için elinizde domain host yoksa 100 lirayı geçmeyecek bir bütçe ile site açabilirsiniz.
Ekim 2013

Ali Emre Çakmakoğlu, bir soruya yanıt verdi.

Blog sitesi kurmak için hangi sistemi önerirsiniz? (Wordpress, Blogger, Blogspot, Blogengine vb.)

Wordpress, blog konusunda artık herkes tarafından bilinen başarılı bir sistem. Eğer teknik bilginiz varsa, dosyaları kendi web sunucunuza yüklersiniz. Eğer yoksa, wordpress.com üzerinden bir hesap oluşturup anında bir blog açabilirsiniz. Wordpress aynı zamanda çok geniş bir topluluğa sahip. Dolayısıyla teknik sorunlarınıza kolayca çözüm bulablir, envai çeşit temaları ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.
Ekim 2013

Hakan Güler, bir soruya yanıt verdi.

Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı, bir soruya yanıt verdi.

Script nedir?


Herhangi bir program dilinde yazılmış uygulama parçalarının tümünün kodlarını içeren kod bütününe "script" adı verilmektedir. Herhangi bir programlama dilinden kasıt her programlama dilinin kullanımı farklı olduğundan yazılan scriptler de o programlama diline ait olduğunu belirten şekilde adlandırılır. Örneğin; PHP ile yazılmış bir script "PHP Script" olarak adlandırılır. Scriptler hazır kod bloglarıdır. Örneğin; Ziyaretçi formu eklenmesi gereken bir websiteniz varsayın. Eğer programlama bilmiyorsanız bunu dışarıdan bir script yani hazır ziyaretçi forumu edinerek halledebilirsiniz. Tabi ki bir kişinin yazmış olduğu scriptleri kullanabilmek için o kişinin iznine ihtiyacınız bulunmaktadır. Ücretsiz dağıtım için yayımlanmışsa o zaman kullanabilirsiniz. Scriptler sadece web tarafından kullanılmazlar. Örneğin; Windows Server üzerinde sistem uzmanları, belirli işlemleri otomatik yapabilmek içinde scriptlerden yararlanmaktadırlar.
Script türleri nelerdir?
1- Visual Basic Script
2- Php Script
3- Javascript
4- Apple Script
5- Shell script
6- Cgi Script
7- Mirc Script
8- Nulled Script vb...
Şimdi kısa kısa bu script türlerini açıklayalım.

Visual basic script nedir?
Microsoft VBScript dili kullanılarak oluşturulan uygulamalara Visual Basic script denilmektedir.

Php script nedir?
PHP programlama dili kullanılarak oluşturulan uygulamalara PHP script denilmektedir.

Javascript nedir?
JavaScript Netscape firması tarafından geliştirilmiş olan bir script dilidir. Script dilleri Web sayfası hazırlayanlara etkileşimli ve dinamik sayfalar hazırlama imkanı vermektedir.

Apple Script nedir?
AppleScript size esnek Mac OS X betik yeteneklerini, UNIX shell araçlarıyla entegre olarak sunar. AppleScript'i yığın işleme, dosya dönüştürme ve değıştirme, işleri belirlenen zamanlarda yapma, veri tabanları ve diğer uygulamalar arasında bilgi transferi ve çoklu uygulamaların eylemlerini birleştirerek otomatik iş akışları yaratmak amacıyla kullanabilirsiniz.

Shell Script nedir?
Bir shell kullanıcıya işletim sistemi (kernel) ile iletişim kurabilmesi için kullanacağı arabirimi sağlayan bir yazılımdır.

Cgi Script nedir?
CGI (Common Gateway Interface), Web Servisleri ile bu servislerin dışındaki programlar arasında etkileşim (ortak çalışma) platformu oluşturmak için geliştirilmiş bir standarttır. CGI, aslında bir script'tir. CGI scriptleri "çalıştırılabilir" kodlar olduğundan, bir başkası, kolaylıkla sizin sisteminizde script'i çalıştırabilir.

Mirc Script nedir?
Mirc scripting sadece Mirc programı içerisinde çalışabilecek şekilde dizayn edilmiş güçlü bir betik dildir veya Mirc scriptleri Mirc kodlama tekniği ile yazılmış toplu haldeki dosyalardır diye tanımlayabiliriz.

Nulled Script nedir?
Çoğu script üstünde script sahiplerinin hakkı vardır. Buna lisans denir. Bir scripte sahip olabilmeniz için onun ücretini ödemelisiniz. Script yazarları yazdıkları scriptleri kodların çalınması ihtimaline karşı şifreleyerek satabilirler işte bu scriptlerin şifrelerinin kırılarak illegal olarak herkese sunulması demektir. Yani Nulled bir script illegal'dir.

Scriptler sistem uzmanlarının ne işlerine yaramaktadırlar?
1- Lokal bilgisayar üzerinde ve Active Directory üzerinde nesneler yaratmak için scriptler yazılabilir. Rutin işlemler bu şekilde toplu olarak yapılabilir.
2- Yazılan scriptler logon script olarak kullanılabilir.
3- Kullanıcı ile etkileşimli çalışmak için kullanılabilir. MsgBox, InputBox deyimleri gibi.
4- Sürülerin map edilmesinde kullanılır.

Sözlükte script ne anlama gelmektedir?
1- Konuşmacının elindeki notlar.
2- El yazısı şeklinde matbaa harfleri.
3- Betik.


Kaynak: script.nedir.com/#ixzz2akqqqtew
Nisan 2013

Enis Özgen,  yeni bir soru sordu.

4 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.