Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sebze

Bitki

Sebze, bitkilerin pişirilerek yenen kısımlarına verilen isimdir. Her ne kadar meyve ve sebze terimleri birbirlerine zıt anlamda kullanılmaktaysa da aslında botanik açıdan meyve kabul edilen birçok bitki kısımları mutfaklarda sebze olarak kullanılır. Örneğin patlıcan, domates, kabak gibi sebzeler aslında botanik bakımdan aynen erik, kayısı, şeftali gibi meyve sayılmaktadırlar.

Eylül 2016

Winterwitch @ilkesanlav

Ocak 2015

Ebru Kurt @ebrukurt

Domates meyve mi yoksa sebze midir?

Inploid'den öğrendiğim ilk bilgi bu olmuştu. Domates meyvedir. Bitkiyi değil de meyvesini yiyorsak mutlaka meyve oluyor.

bkz. inploid.com/t/meyve-ve-sebze-arasindaki-...
Ekim 2014

Gizli Kullanıcı

Sebzeli Patates Suflesi nasıl yapılır?

 • 3-4 tane orta boy haşlanmış patetes
 • Süt
 • Yumurta
 • Muskat
 • Karabiber
 • Pulbiber
 • Nane
 • Tereyağ
 • Kaşar peyniri(iki üç çeşit peyniri karıştırmanızı tavsiye ederim)
 • Dereotu
 • Maydonoz
 • Sıvıyağ
 • Krema
 • Arzuya göre haşlanmış havuç veya bezelye eklenebilir.
Haşladığınız patatesleri ezin. Bir miktar tereyağını eritin ve harca yedirin. Yumurtaları sarılarındna ayırın. Harca yavaşça ekleyin(dikkat yumurtalar pişmesin) Kıyılmış maydonoz, dereotu, tüm baharatlar, krema, rende peynirleri(mozeralla-cheddar-eski kaşar yada bergama tavsiyemdir) ve tuzu harca ekleyin. Yumurta aklarını bir miktar tuzla köpürene dek çırpın. Yavaşça harca ekleyin. Sufle kaplarını yağlayın. Yarısına kadar bu harçtan boşlatın. Önceden 180 derece de ısıtılmış fırında pişirin. Sufleleri pişirirken fırının kapağını asla açmayın. Piştikten sonra dil yanlamalrına dikkat. Patates ve peynir zor soğuyan besinlerdir. Bir miktar beklemenizi tavsiye ederim tabi bu sırada sufleler birazcık sönecek ama unutmayın mühim olan tadı =).
Patatesler tazesye sufleler cıvık kalabilir harca bir miktar un eklemenizi tavsiye ederim böyle bir durumda.
Aşçılık
Haziran 2014

Emel Gerçek @cenin

Şevketibostan nedir? Faydaları nelerdir?

Bitki

Ülkemizde Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişen yabani bir bitkidir. 50 cm’ye kadar boylanabilen bir yıllık otsu bitkidir. Ege ve Akdeniz bölgesindeki pazarlarda Şevketibostan ya da kısaca Şevketotu adlarıyla satılır.

Faydaları
 • Sindirim ve safra salgılarını artırır.
 • Bağırsaklardaki aşırı gazları söktürür.
 • Karın ağrılarıyla birlikte görülen sindirim güçlüğünü giderir.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Hemoroid ve ishali iyileştirmekte etkili olur.
 • Yaraları temizlemekte ve iyileştirmekte etkilidir.
 • Doku ve damar büzücü niteliği nedeniyle kanamaları durdurur.

Şevketibostan bitkisinden yemek yapabilir, zeytinyağlılar hazırlayabilir ya da otu kurutup çay olarak içebilirsiniz.
Aralık 2013

Ahmet Kara @ahmetkara

Zeytin meyve mi sebze mi?

Tohum içerdiği için, zeytin ağacının çiçeklerinden oluştuğu için, bitkinin kök, gövde veya yaprağı olmadığı için zeytin meyvedir. Meyve ve sebzenin farkı İnploid'den aldığım ilk gerçek bilgidir... :)

kaynak:
inploid.com/t/meyve-ve-sebze-arasindaki-... .
Aralık 2009

Yade Dorbek @anti_social

Meyve ve sebze arasındaki fark nedir? Herkes bir sürü şey söylüyor, sizin bildiğiniz doğru hangisi?

Meyve bitkinin generatif kısmından oluşur. Yani domates, salatalık, biber, patlıcan, elma, portakal aslında bunlar birer meyvedir. Sebze ise bitkinin vegetatif kısmından meydana gelir; marul, lahana gibi :)

Basit olarak; eğer yediğimiz bitki bölümü; tohum içeriyor ve bitkinin çiçeğindeki bazı kısımların gelişmesi ile meydana geldiyse MEYVE, yok eğer, kök, gövde, yaprak ve sadece çiçek veya çiçek tomurcuklarından meydana geldiyse SEBZE deriz.
Mart 2013

Cansu Arı @laxativefect

Neden mavi renkli doğal gıda (sebze, meyve...) yoktur?

Meyveler oluşmadan önce gerekli üretimi yapmaları gerekmektedir. (Atp, enzim vs vs). Yapıldıktan sonra meyve için gerekli glikoz molekülünü üretir bu üretim kloroplastlarda meydana gelir ve kloroplast içindeki klorofil pigmenti renkli bir yapıya sahiptir. Bu renk genellikle yeşil olmakla beraber; sarı, turuncu renkler de olabilmekte (bitkiden bitkiye farklılık gösterir). Mavi klorofil pigmenti yoktur. Dolayısıyla mavi organik meyve de yoktur.
Mart 2013

Duygu Avcı @punkoala

Pişirilmeden asla tüketilmemesi gereken sebzeler hangileridir?

Asla tüketilmez diye bir şey yok. Aksine sebze ve meyvelerin çiğ tüketilmesini öneriyoruz. Hatta kabuklarını soymadan tüketmeniz çok daha iyi olur diyoruz.( sebze ve meyvelerdeki birçok mineral ve vitamin özellikle dış yapraklarda, kabuğunda veya kabuğun hemen alt kısmında bulunurlar.) Soymadan yiyemeyeceğinizi düşünüyorsanız eğer çok ince bir şekilde soymanızı tavsiye ederim.

Sebzelerden bahsetmişken bir kaç ek bilgi eklemek istiyorum;
 • Sebzeleri yıkarken çok uzun süre suda bekletmemek gerekiyor. Bu bekleme sırasında bazı vitaminlerin suda çözünmesinden dolayı sebzenin besin değeri düşebiliyor.
 • Sebze yemeklerine ne kadar su katarsanız o kadar vitamin kaybı olur. Özellikle yeşil yapraklı sebzelerin su oranı yüksektir. Bu nedenle hiç su koymadan pişirebilirsiniz.
 • Sebzeyi haşladıysanız eğer suyunu dökmemelisiniz. Suda eriyen vitaminlerin büyük bir kısmını atmış olacaksınız. ( vitamin C, folik asit, B2, vb) Bu suyu çorbalara, soslara ekleyebilirsiniz.

Günde en az 5 porsiyon sebze ve ya meyve tüketmeniz dileklerimle...
Ağustos 2012

Ece Naz Sonat @lorquina

Maydanozun faydaları nelerdir?

Maydanoz 1. yy dan bu yana tıbbi olarak da kullanılan bir bitkidir. Çok kuvvetli idrar söktürücü etkisi vardır. İdrar yolları antiseptiğidir. Taş düşürme esnasında faydalanılabilir. Romatizma ve Gut hastalığında oldukça etkilidir. Sindirim ve beslenme bozukluklarında birebirdir.

Maydonoz ayrıca çok iyi bir besin kaynağıdır, demir, fosfor, magnezyum. B1, B2, C vitaminleri ve beta-karoten içerir.

Ancak, içerisinde Apiol denilen bir uçucu yağ vardır ve aşırı tüketimi hamilelikte düşük riski yaratır.

Uzun süre aşırı miktarda alınırsa, mide bağırsak kanallarında kanama ve karaciğer de iltihap meydana getirebilir.
Temmuz 2012

Ceysun Ülgener @Cess

Sebzeler yenilmeden önce neden sirkeli suya batırılması gerekir?

Sirkeli suda bekletilen sebze ve meyveler 10 dakika bekletildiği zaman hepatit B ve bağırsak enfeksiyonuna neden olan bakteriler ölüyor. Bu nedenle sirkeli suda bekletmek oluşabilecek hastalıklara önem almayı sağlar.
Şubat 2012

June @june

Meyveler ve bazı sebzeler neden pişirilmemektedir?

Vitamin ve mineral kaybını önlememek için genelde sebzeler pişirilmemektedir. 

Uzun süre pişirilen bir sebze kimi zaman antioksidan özelliğini de yitirmektedir.

Pişirme besin değerlerinin düşmesine neden olmasının yanı sıra,lezzet kaybına da neden olmaktadır.

Pişmiş yemek,ne kadar geç tüketilirse o kadar çok besin değerini de kaybeder.Hemen tüketilemeyecek besinler,bu yüzden de pişirilmez.
Temmuz 2014

Nurselin Öztürk @nurselinozturk

Lifli gıdalarda saf lif elde etmenin yolu nedir

Her gıdaya göre değişen bir yöntem vardır. En basit olarak düşünecek olursak limon portakal gibi meyvelerdeki lifi yani pulpu elde etme yolu ürünün suyunu çıkarmaktır. Spesifik olarak gıda belirtilmesi cevabın netleşmesi için şarttır.
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı

Mantarın zehirli olduğunu nasıl anlarım? Zehirlenme belirtileri nelerdir?

Mantarlar; öldürücü, zehirli, yenebilen ve yenmeyen mantarlar olarak sınıflandırılır. Öldürücü mantarların tamamı zehirlidir. Ülkemizde yaklaşık 15 tane kadar öldüren tür mevcuttur ve bol miktarda bulunur. Bunlardan sonra yaklaşık 200 tür kadar mantar zehirli olarak kabul edilir. Bunlar hastanelerde kalmaya yol açan zehirlenmelere neden olmaktadır.

Geri kalan çok büyük sayıda mantar yenmez. Yenmeme sebepleri küçük olmaları, sert olmaları, pis kokmaları gibi nedenler olmaktadır.

Mantarların zehirli ya da yenebilir olduğunun ayırt edilmesinin yalnızca uzman kişiler ve laboratuvar ortamında anlaşılabilir. Güncel kaynaklardan tür tayinleri yapılarak anlaşılmaktadır. Halk arasında bilinen metotlar zehirlenmelere yol açar. Mantar yedikten sonra ufak bir sindirim sorunu yaşasanız bile bu mantarın yenilmeyecek türden olduğunu gösterir.

Zehirlendiğimi nasıl anlarım?
 • Mantarı yemenin bir kaç saat sonrasında gelişen belirtilerde genellikle sindirim sorunları yaşanır. Kusma, ishal, terleme, göz bebeğinin küçülmesi gibi belirtiler görülür.
 • Öldürücü olan ise 12-24 saat içinde belirtiler vermeye başlar.

Zehirlenen kişiye yiyecek ve içecek vermemek çok önemlidir. Kişiyi sakin bir şekilde en yakın sağlık kuruluşuna taşımak gerekir.
Mart 2014

Emel Gerçek @cenin

Balkabağının faydaları nelerdir?

Sağlık

Latince adı: Cucurbita moschata
Halk arasında söylenimi: Helvacıkabağı
 • Lif yönünden çok zengin bir besindir bu da sindirim sistemini düzenlenmesinde yardımcı olur.
 • Bal kabağına rengini veren lutein beta ve alfa karoten maddeleri bulunur. Bunlar vücudumuz tarafından A vitaminlerine dönüştürülür.
 • Yağ oranı ve sodyum çok çok azdır. Kalp damar hastalarının tüketmesi için bir zarar teşkil etmiyor.
 • İçinde bulundurduğu vitaminler; B1, B2, B3, B5, B6, B9, E, C, Demir, Çinko, Kalsiyum, Bakır, Fosfor, Potasyum
 • Bağırsak kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.

Sağlık
Daha fazla

38 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Domates

1 Kullanıcı   3 Soru   2 Yanıt

Patates

6 Kullanıcı   3 Soru   4 Yanıt

Bezelye

0 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Turp

0 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt