Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şehir Hayatı (İstanbul)

İstanbul

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Haziran 2014

Russel Westbrook, bir soruya yanıt verdi.

Şehrin gürültüsünden uzak, kafa dinlemelik bir cafe açmak istiyorsunuz. Nerede olmalı?

Yalıtımlı camla ile sade bir hava yaratarak ve pencereleri ımkanlar doğrultusunda görünmez kılarak şehir içinde de böyle bir hava sağlanabilir. Ama yok illa şehir psikolojisinden uzak olmalıyım. Tatil köylerinde yol üstü. Dağlık derelik yerlede bir çay bahcesi tercih edilebilir tabi
Haziran 2014

Latif Yıldız, bir soruya yanıt verdi.

Yalova'da yaşayan biriyim. Arada İstanbul'a gidiyorum. Nasıl öğrenci akbili edinebilirim?

Öğrenci belgen ve fotoğrafınla herhangi bir belediyeden birkaç dakika içinde halledebilirsin
Haziran 2014

Sea Snower, bir soruya yanıt verdi.

Metropollerde mi yoksa ufak kentlerde mi daha mutlu olunur? Neden?

Acının farkında ve düşüncesinde olmadığın yerde mutsuz olmayabilirsin. Mutlu olmak değil, mutsuz olmazsın. Bu durum şehir dışında daha olası.
Mart 2014

Seda Atadan, bir soruya yanıt verdi.

Şehrin gürültüsünden uzak, kafa dinlemelik bir cafe açmak istiyorsunuz. Nerede olmalı?

Garipçe, sarıyer sırtları belki büyükdere , kıyı köy,
Aralık 2013

Sevgiseli, bir soruya yanıt verdi.

Emlakçıyla pazarlık teknikleri, % kaç indirim sağlayabilirsiniz?

Yeni binaysa ve lüks yapılıysa kiranın fiyatını düşürmen zor çünkü eski yapılı gibi evin bir kaç yerinde çamur atıp fiyat düşürebileceğin deformasyon bulamazsın. O yüzden evi çok beğendiğini ama okuluna uzak olduğunu ve yol masrafının fazla olacağını öğrenci olduğunu bu konuda yol parası indirimi yapmasını isteyebilirsin. Komisyonu için de sen düşük bir fiyat belirle. O muhtemelen az bulacaktır sonra biraz çıkarsın.
Aralık 2013

Gökhan Köse, bir soruya yanıt verdi.

Marmaray projesini nasıl buldunuz?

Kendi adıma gayet güzel ve yapılması gerekli olan bir projeydi. Gerçekten de iki yaka arasında büyük bir zaman tasarrufu sağlıyor. Ancak güvenilirliği konusunda benim de endişem var. İyi ki japon eli değmiş.
Aralık 2013

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Marmaray projesini nasıl buldunuz?

Ben bir inşaat mühendisiyim, benim için önce can güvenliği gelir. Meslektaşım bir mühendisin bakış açısını açıklamış. Bir de sanırım değinmemiş ama yapım esnasında oluşan kısmi oturmalar tüplerin krikoyla kaldırılıp altına kum eşelenmesi suretiyle iptidai bir şekilde onarıldı diye okudum. O kumun oradan çıkması ve tüplerin tekrar oturması minnacık bir deprem olmasa bile an meselesi. Oy hırsı ve cumhuriyet bayramımızı gölgeleme amaçlı aceleye getirilen bu proje aşağıdaki linklerde yazanların da ışığında tamamen güvensiz. Zaten ilk birkaç gün tünelin tren yerine yürüyerek geçilmiş olması da bu mühendisin yazdıklarını doğruluyor. Ben kullanmadım ve kullanmayacağım, kullananın da şansı açık olsun. Umarım deprem trenin çalışma saatleri dışında olur ve çok can kaybı olmaz.
Aralık 2013

Bircan Çamdalı, bir soruya yanıt verdi.

Marmaray projesini nasıl buldunuz?

İstanbul'lu biri değilim duyduğumuz kadar İstanbul trafiğini bilmeyen yok bu yüzden bence bu proje mükemmel trafiği rahatlatmak açısından yeterince büyük bir proje bu sayede İstanbul trafiği biraz olsun rahatlamıştır.
Aralık 2013

Eski Inploider, bir soruya yanıt verdi.

Marmaray projesini nasıl buldunuz?

Tuzla'da yaşayan biri olarak Sirkeci'ye gitmek için yepyeni bir alternatif. Tuzla'dan Kartal metrosuna geldikten sonra Kartal'dan Ayrılık Çeşme durağında inip Marmaray aktarması ile Kartal'dan 35 dk'lık bir yolculukla Avrupa Yakası'nda olmak gerçekten anlatılmaz yaşanır. Ayrıca Kartal'dan Üsküdar iskele meydanına ulaşım için yepyeni bir güzergah oldu. Proje tartışmasız büyük zaman tasarrufu sağlıyor.

Ancak bazı problemler var ki bunların çözümü görmezden geliniyor. Örneğin Tuzla'da oturan biri olarak anadolu yakası metrosunu kullandığımızda Kartal'da metro bittiği için metrodan çıkanlar Tuzla istikametinde yollarına devam edebilmeleri için otobüs ile aktarma yapmalılar. Ancak bu konu görmezden geliniyor ve Kadıköy'den gelen otobüsler de dolu olduğu için izdiham yaşanıyor. Oysa ki metrobüs mantığında olduğu gibi sürekli seferlerle Tuzla istikametine hizmet rahatlıkla devam edebilir. Ancak burada siyasi bir takım stratejiler olduğunu görüyoruz.

Benzer durum Marmaray için de geçerli olacak. Çünkü Marmaray'da Üsküdar'dan çıkanların gideceği yer bir kaç otobüs durağı ve minibüs kuyruğu olacak. Yol yine aynı yol trafik yine aynı trafik. Metro çıkışlarından sonra da sürekli seferlerle hizmet devam etmeli.

Bir Tuzla'lı olarak "İstanbul Tuzla'dan başlar" diye övünen yerel yöneticiler hizmetin en son Tuzla'ya geldiğini söyleyemiyorlar.
Daha fazla

41 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Komşuluk

9 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt