Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şehir Planlama

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Şubat 2014

Hakan Damar, bir soruya yanıt verdi.

Sayısal beceri eksikliği şehir ve ülkelerin üstesinden gelmesi gereken bir mesele midir?

Evet. Kesinlikle devletlerin, eğitim sistemini planlarken bu konuya ayrıca düşünmesi gerekmekte. Türkiye'nin gelişimi için mutlaka Matematik, İngilizce ve Algoritma dersleri çok iyi öğretilmesi gerekmektedir.

Hangi tür, alan olursa olsun, tüm lise seviyesindeki öğrencilere basit seviyede bir programlama dili ile yazılım geliştirme gösterilmelidir. Buradaki asıl amaç herkes yazılım/bilgisayar mühendisi olsun değil. Algoritmik zekalarını geliştirmektir.

Bu hayatın her noktasında onlar için faydalı olacaktır. Mühendislerin, Bilim insanlarının yaptıklarıda budur aslında. Bir problem vardır ve bu problemi çözmek için bir algoritma geliştirilmesi gerekmektedir. Bu algoritmayı kurguladıktan sonra bir yazılım dili ile bunu bilgisayar için anlaşılabilir şekilde ifade ettiğinde buna basit seviyede yazılım diyebiliriz.

Sonuç olarak, bu çalışmalar ile genç nesillere problem tanımlamayı ve çözmeyi öğreterek, algoritmik zekalarını geliştirecektir diye düşünüyorum.
Ocak 2014

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Taksim Gezi Parkına ne yapılsa hoşunuza gider?

Bir şehrin en önemli parkına ne yapılması gerekiyorsa o yapılabilir. Şu yapılsın diye görüş bildirebiliriz ama aslında sanatçıların ve peysaj mimarlarının konusu. Her şehrin, hatta her şehirdeki belli semtlerin bir karakteristiği vardır. İstanbul'daki bir parkı işlemekle Ankara'daki bir parkı işlemek farklıdır. Bir metropolün merkez parkıyla, bir taşra şehrinin parkını işlemek de farklıdır. Ama genel kabul görmüş şeyler de vardır. Kanal B'de, bir mimar olan Nejat Yavaşoğulları, Üsküdar'da yapılmış veya düzenlenmiş bir parkı eleştirmişti. Parkın etrafı demir korkuluklarla çevrilmiş ve sadece belli yerlerden giriş verilmiş. -Bu anlamda- parkların (lunapark değil tabii) rahat girilebilen yerler olması gerektiğini belirtmişti.
Aralık 2013

Onur Tayfun, bir soruya yanıt verdi.

Taksim Gezi Parkına ne yapılsa hoşunuza gider?

Park olarak, direnişimizin temsili olarak kalmalı bence. .
Aralık 2013

Ilknur Korkmaz, bir soruya yanıt verdi.

Taksim Gezi Parkına ne yapılsa hoşunuza gider?

Gezi parkının bulunduğu konum çok talep edilen bir bölge. Parkın etrafına halk için emniyet adalet için hizmet yazılı billboardların asılması bölgedeki insanların huzurunu temin eder
Aralık 2013

M..., bir soruya yanıt verdi.

Taksim Gezi Parkına ne yapılsa hoşunuza gider?

Güzel şehir mobilyaları eklenmesi hoş olabilir
Ekim 2013

Rasih Uğur Uyanık, bir soruya yanıt verdi.

Dünyanın önemli bir bölümünde alışveriş merkezleri metruk binalara dönüşmüşken, giderek çoğalan AVM'lere bizim ne kadar ihtiyacımız var?

Ankara'da haftasonu yanyana bulunan 2 AVM de ağzına kadar doluydu. Her mağazada kasalarda sıralar vardı. Foodcourt katı zaten hıncahınç. Görünen o ki biz, kullanıcılar AVM leri böle kullanmaya devam ettiğimiz sürece çok ihtiyacımız var.
Ekim 2013

Özge Can Balaban, bir soruya yanıt verdi.

Dünyanın önemli bir bölümünde alışveriş merkezleri metruk binalara dönüşmüşken, giderek çoğalan AVM'lere bizim ne kadar ihtiyacımız var?

İstanbul özelinde hiç yoktu ... artık var ... yoğun çalışma hayatı (gerekliliği tartışılır - bence tek nedeni kontrolsüzlük ve çalışma şartlarının patronların insiyatifine bırakılmış olması), inanılaz bir insan yoğunluğu ( gereklilği tartışılır - büyüme programları tüm ülke geneline yayılsa olmazdı ), ulaşım eziyeti (kent pazarı olarak tabir edebileceğimiz; bölgelerin ana caddeleri veya alışveriş alanlarına kısıtlı ve eziyetli lulaşım sorunu ve en önemlisi soyutlanmış korunaklı sitelerde artış ve kentlinin bu alanlara göçü düşünüldüğünde alışveriş merkezlerine ihtiyaç var. Ama aslında yok, l olmamalı. Yaşanabilir bir kent yaratıldığında kent kendi alışveriş alanlarını yaratır. Uzun süre maruz kalındığında sağlığa olumsuz etkisi olan yapay ışığa gerek kalmayan, yorgunluğa neden olan gereksiz bir uğultunun olmadığı aanlarda alışveriş yapmak kadar keyifli ve mutlulk verici birşey olabilir mi? Dünyanın birçok yeri derken gelişmiş ülkelerden bahsediyoruz sanrım. Sonuçta garden cities ( bizdeki karşılığı Kemer Country sanırım : ) ), gated communities (bizdeki karşılığı korunaklı soyutlanmış siteler ) de ithal ettiğimiz oluşumlar. Bunlar gelişmiş ülkelerde suç olgusunu artırır oluşumlar olarak görüldü ve kente geri göç etmesi için toplum ters yönde etkilendi. Eeee bizde 50yıl sonra moda oldu. Son onyılda kent merkezleri yine revaçta çünkü insanlar yaşayarak sistemin olumsuzlukarını gördü ve geri göçe başladı ( tabii üst gelir düzeyinden bahsediyoruz : ) inceleyiniz Galata Bölgesi. Konu ile ilgili olarak Tarabaşında suç neden bitmiyor, Sulukule Kentsel Dönüşüm neden oldu? EEEE birilerine kent merkezinde ev lazım yıprat-yıldır-boşalt : ))) AVM sistemine dönersek ne zaman akıllanacağız. Bizim akıllanmamızla ilgili değil artk durum. Zaman yok, kalabalık çok, trafik gani ve bir AVM dışarıda 3-4 belki fazla saatinizi alacak işlerinizi 1saatte halletmenizi sağlıyor hemde otoparkı var veya içine metro ile direkt ulaşım var... Üst düzey gelir grubuna gelince : ) Kanyon mu Nişantaşı mı? Tabii ki revaçta olan Nişantaşı : )))
Eylül 2013

Özge Can Balaban, bir soruya yanıt verdi.

Taksim Gezi Parkına ne yapılsa hoşunuza gider?

Bozmasalardı direniş sonrası halini bir açık hava müzesi hoş olurdu... Pembe JCB, renkli pankartlar, küçük bir çadır vs... Ö bir turist çekerdi ki... arada maskelerle gider figüranlık da yapardık... Hem park olurdu hem de al sana gelir kapısı...
Ağustos 2013

Gokhan İnce, bir soruya yanıt verdi.

Taksim Gezi Parkına ne yapılsa hoşunuza gider?

RT ye sormak lazım çok çılgın projeleri varmış :) Avm, Topçu Kışlası, sinema, kütüphane, ciğerci, kebap salonu :))) Bana soracaksan bırak öyle kalsın doğuda çoğu köyün yola, elektriğe, suya ihtiyacı var; onlara odaklansın hükumet boş işlerle uğraşmasın..
Ağustos 2013

Oktay Nak, bir soruya yanıt verdi.

Taksim Gezi Parkına ne yapılsa hoşunuza gider?

Daha çok serinlik katacak ağaç, daha bol oturacak bank. Taş yığınına döndü şehir...
Ağustos 2013

İlker Uğur, bir soruya yanıt verdi.

İstanbul'un üçüncü havaalanının terkosa yapılacak olması İstanbul'un kuzeyinde oluşturulması planlanan yeni şehir ve kanalistanbul projeleriyle bağlantılı mıdır?

Kesinlikle birbirine bağlı olduğunu düşünüyorum. Zaten bu planlamanın gereğidir. Bu kadar büyük bir proje yapıyorsanız etrafını yan projelerle doldurarak kullanılır kılmanız gerekir. Üçüncü Köprü, Üçüncü Havalimanı ve Kanal İstanbul birbirlerine destek olacak projeler. Bu arada üçüne de karşı olduğumu belirtmek isterim. İkna edici argümanlar maalesef ortada yok.
Yatırım yapılmak isteniyorsa bunu anlıyorum zira ekonomiyi hareketlendirmek için bu tip projeler faydalı ama özellikle çevre konusunda cevaplanmamış sorular ve şu an FSM Köprüsü etrafındaki yapılaşmanın bir benzerinin gerçekleşmesi İstanbul'un doğal yapısına büyük zarar verebilir. Bunu da maalesef zaman gösterecek.
Daha fazla

9 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.