Bilmek istediğin her şeye ulaş

Semptom

Tıpta belirti, araz, beldek veya semptom; hastanın şikayeti veya hissettiğidir, bu anlamda hastaya özneldir ve nicel değildir. Buna karşın hasta hakkında laboratuvar testi veya diğer objektif (nesnel) yöntemlerle elde edilen bilgilere bulgu denir. Bazı belirtiler hem öznel hem nesnel olabilir, örneğin bir yara hem hasta hem doktoru tarafından görülebilir. Acı yalnızca hasta tarafından algılanabildiği için bir belirtidir, bir kan testi sonucu ise bir doktor veya laboratuvar taraından ölçülebildiği için bir belirti değil, bulgudur. Örneğin, hastanın başının ağrımasından yakınması bir belirtidir. Doktor, ayrıntılı bir sorgulamayla, bu yakınmanın enseden başın arkasına doğru yayılan ve zonklayıcı tarzda bir şikayet olduğunu öğrenebilir ve bu tabloyu, muhtemel bir hipertansiyon halinin belirtisi olarak değerlendirebilir ("ön tanı"). Muayenede, tansiyon ölçme, göz dibi muayenesi vb. yöntemlerle, hastanın "belirti"lerine uyan yüksek tansiyon "bulgu"ları elde edilebilir. Doktorlar hasta öyküsü alırken "başvuru yakınması/şikayeti" olarak semptomları kaydeder.

Eylül 2013

Gizli Kullanıcı

Mantar kendini nasıl belli ediyor?

Mantar enfeksiyonları ayak parmak aralarında beyaz veya kızarık, kepekli, çatlak, kötü kokulu yamalarla; ayak tabanlarında su kabarcıklarıyla; kasıklarda yarım ay şeklinde kepekli, kızarık veya kahverengi yamalarla; tırnaklarda ise renk ve şekil bozukluğu ile karşımıza çıkıyor. Özellikle genital bölgedeki kızarıklık ve kaşıntı bu kısımdaki mantarların en net belirtisidir. Ayrıca en çok mantar enfeksiyonun vücutta görüldüğü bölge ayaklardır.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

İnternet bağımlılığının belirtileri nelerdir?

 • İnternetle ilgili aşırı düşünme. Yani sürekli olarak interneti düşünmek, internette neler yapacağını planlamak.
 • İstenilen keyfi almak için interneti bir çözüm olarak görmek.
 • İnterneti kullanmayı kontrol etmeye yönelik bir girişimde başarısız olmak.
 • İnternetsiz kalınca huzursuzluk veya sinirlilik hali.
 • Planlanandan daha uzun süre internet başında kalma.
 • Aşırı kullanım nedeniyle okul, iş ve çevre ile ilgili sorunlar yaşamak.
 • İnterneti problemlerden veya sorumluluklardan bir kaçış olarak görmek.
Eğer bunların kendinizde olduğunu düşünüyorsanız bir uzman yardımı almalısınız.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Hepatit A nasıl belirti verir?

Hepatit A en çok temizlik ve hijyenin yeterli derecede sağlanamadığı durumlarda görülür. Hepatit A'ya neden olan virüs hasta kişilerle temas veya sağlıksız içme suyu, gıdalarla bulaşır.

Belirtileri
 • 10-15 günlük bir kuluçka dönemi sonrasında bulantı, idrarda koyulaşma, dışkının renginde açılma, gözlerde sarılık, halsizlik gibi belirtileri olur.
 • Şiddetli kusma da görülebilir.
 • Halsizlik, yorgunluk, eklem ağrısı görülebilir.
 • Bazı yemeklere ve sigaraya karşı tiksinti olabilir.
 • Mide – bağırsak şikayetleri, karın üst bölgesinde ağrı görülür.
 • Çok yüksek olmayacak derece ateş görülür.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Hepatit C hastalığı hangi belirtileri verir?

Hepatit C'nin belirtileri çok açık değildir, hatta hiç belirti göstermeyebilir. Zamanla ufak değişimler söz konusu olur. Karaciğer yetmezliği, siroz, karaciğer kanseri gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Hepatit C virüsü karaciğere yerleştikten sonra yıllarca herhangi bir belirti vermeden varlığını sürdürerek burada çoğalır ve karaciğere zarar verir. Yıllar sonra karaciğere verdiği bu tahribat siroz, karaciğer kanseri gibi hastalıklarla kendini gösterebilir.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.