Bilmek istediğin her şeye ulaş

Senaryo

Senaryo (sinema), belli bir teknik ve yeteneğe dayanan, yedinci sanat kurallarını ve o günün teknik kurallarını dikkate alan, ilk satırdan son satırına dek sinemaya uygun olarak hazırlanan metin. Bir başka deyişle senaryo, görüntü ve sese dönüşecek bir düşüncenin, bir olayın yazıya dökülmüşüdür.

Kasım 2018

Bora Kasap @borakasap

Senaryo yazımı için özelleştirilmiş ücretsiz program önerebilir misiniz?

Celtx çok iyidir. Eskiden ücretsiz idi ama şimdi ücretli olmuş. Eski ücretsiz versiyonunu bulursanız oldukça işinizi görecektir. Açıklama kısmında siz de bahsetmiştiniz şimdi farkettim ama eski versiyonlarını bulabilirsiniz belki.
Ağustos 2016

Süleyman Berç Hacil @suleymanbercha

Şubat 2015

Kuzeymavi @kuzeymavi

Yaratıcı yazarlığa başlangıç aşamasında olanlar için ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Yoga gibi konsantrasyon isteyen düşünme ve beden yetinizi geliştirici sporlara yönelmenizi tavsiye ederim.
Şubat 2015

Gizli Kullanıcı

Senarist ve yönetmen olmak istiyorum. Bu mesleklerde en iyisi olabilmek için gerekli olanlar nelerdir?

Bunu başarmak yıllarını alacaktır.
Soruna ilk cevabım;
=> Azim, kararlılık ve dayanıklılık. Bunlar tamamen kendine karşı verdiğin mücadele ve onunla yağacağın hesaplaşmalardır.
=> Yaratıcılık, çok yönlülük ve bakış açısı
Bunlar tamamen kendi gayretinin ışığında gelişir. Okudukların, izlediklerin, duydukların hakkında kimsenin sormadığı sorular sorman ve bambaşka bir yöntemle cevaplayabilmen gerekir.
Bazen detaylarda boğulurken, bazen de olayları teleskopla izlemen gerekir.
Bu aşamada sorunun kalmadığına inandığında teknik bilgi kısmına geçerek konu hakkında gerekli bütün bilgileri edinmelisin.
=> Üniversite
Bu konuyu da çok iyi araştırman gerekir. Alanında en etkin ve özgün olan hangisi ise orda olmalısın. Üniversitede sahip olabileceğin en iyi şey kendi yaptığındır. Bunun için gerekli altyapıyı sağlayabilecek ve istediğin bir çok imkanı ayağını getirebilecek hatta aklına gelmeyecek fırsatlar sunabilecek bir okul olması gerekli.
=> Çevre, iletişim becerisi

Yukarıyı tamamlarken bu kısmı da oluşturmalısın. Üniversitenin sağlayacağı en büyük fırsatlar, sinema haftaları, konferanslar, tiyatrolar, gala gösterimleri... Vasıtasıyla bu alanda çok iyi işler başarmış kişilerle tanışmanı sağlamasıdır. Dikkat et! Günler çabuk geçmesin, bir anda mezun olur da bunlardan mahrum kalırsan yazık olur. Belki gün gelecek bu etkinliklerin başındaki kişilerden olacaksın. Belki de davetli olarak...
=> Mali destek
Bu kısım da son iki konuyla doğrudan ilişkili. Ne kadar iyi altyapı o kadar çok gelir. Kısa filmler, web tabanlı çalışmalar, hikayeler derken birilerinin ilgisini çekip birden çok büyük bir projede bulabilirsin kendini.
=> Reklam
Bu kısma kadar geldiğinde elinde mutlaka bir proje veya fikir olmalı. Fikirlerini en değerli varlığın olarak koruyup, ana düşünceyi açıklamadan (en güvendiğin kişiler hariç) sürekli üzerinde tartışarak, okuyarak, benzer filmler ve diziler izleyerek geliştirmelisin. Ortaya çıkanları olabildiğince duyurmalı ve en azından ismini bir kesime öğretmelisin. Projelerin ve fikirlerin en güzel reklamın olacaktır.

Bu başlıklar sayfalarca uzar gider. En iyisi eksik kalanları senin tamamlaman :)
Sektör dışından ekleyebileceklerim bu kadar, umarım yanlış şeyler söylemiyorumdur.
Aralık 2010

Sdadsadsa Fdsafsd @esayeniem

İzmir'deki senaryo atölyeleri hangileridir?

İzmir'de bildiğimiz her hangi bir senaryo atölyesi bulunmamaktadır.
Aralık 2010

Çelik @ERCAN

Senaryo veya kitap nasıl yazılır?

Kitap ve senaryo yazmak, yazmanın birbirinden farklı iki koludur.
Eğer hikaye anlatan bir kitap yazılmak isteniyorsa hikaye kurgulaması esnasında senaryonun hikaye aşamasına çok benzerdir.
Senaryo yazarken 3 ana parça vardır, bunlardan birincisi hikaye, diğeri tretman ve sonuncusu ise diyalog yazmaktır. Dizi yazan senaryo gruplarında, bu 3 bölüm farklı insanlar ya da gruplar tarafından yazılarak toparlanır ve senaryo oluşur.
Senaryo yazımı esnasında öncelikle hikaye ya da karakterler yazılabilir. Genelde hikaye tercih edilmekle beraber bu yazılan türe göre karakterlerin önce yazılmasıyla da başlanabilir. Hikaye yazılırken karakterler tekrar şekillendirilir, karakterler yazılırken hikaye tekrar şekillendirilir, ilk aşama her ikisi birbirine uygun biçimde sentezlenerek bir kurgu yaratılır.
Hikaye ayrıntılı biçimde yazıldıktan sonra, tretmana geçilir. Tretman sahnelerin yazımıdır. Bu aşamada artık 5-10 sayfalık hikayeniz ve karakterlerinizi sahne sahne yazmanız demektir. Sahnelerin sıralaması, aynı duygunun çok farklı sahnelerle verilebileceğini düşünürseniz bu aşama diyalog öncesinde öyküden senaryoya geçiştir.
Tretman yazıldıktan sonra diyaloglar yazılmaya başlanır, artık elimizde tüm sahneler vardır, karakterlerin hangi sahnede neler yapacağını biliriz, ancak onları konuşturmak da diğer aşamalar kadar zordur. Her bir karakterin ruhuna girerek nasıl konuşma dilini karakterle özdeşleştirmemiz gerekmektedir. Bir sahnede "teşekkür ederim" veya "sağol kardeş" yazması arasında büyük fark vardır. Bütünlük tüm senaryo boyunca önemlidir. Karakterlerin kendileriyle çelişen tepkiler vermemesi püf noktalardan biridir.
senaryoekibi.com
Şubat 2013

Tunahan Uzunok @tuzunok

Bir TV dizisinde konudan beklenti nedir? Türkiye standartlarında izlenebilmesi için içeriği ne olmalıdır?

Türkiye standartlarında, bir televizyon dizisinin izlenebilmesi için çok fazla kaliteli olması ve hatta iyi oyunculuğa gerek yoktur. Konunun Türkiye'de çok tutan konulardan birini içermesi yeterlidir genellikle. Hatta bazı iyi yapımlar sırf bu sebepten dolayı görmesi gereken ilgiyi görmüyor ve bir süre sonra yayından kaldırılıyor.

Ben şahsen çok fazla yerli dizi izleyen biri olmamakla birlikte yabancı diziler ile kıyaslanamayacak kadar kötü yapımların yayınlandığını düşünüyorum. Standart bir Amerikan dizisi bile bazen daha iyi oyunculuk ve yaratıcılık içeriyor diye düşünüyorum. Elbette bunun önünde bir çok engel var ve sorunlar çözümlendiğinde bunlar düzelecektir ancak bir çok farklı sektörde sorun olan şey, para, artık dizi sektöründe sorunun kaynağı değildir. Yüksek bütçelerle hazırlanan bir çok yapım var ve kısa süre sonra yayından yavaşça kaldırılabiliyor.

Benim şahsen beklentim içeriğin sıradan unsurlar içermemesidir. Yani, örneğin zengin kız fakir oğlan, ergen liseliler veya üniversite öğrencileri arasında süre gelen bazı hikayeler, çok zengin "bilmem ne oğulları holding" ve aralarında geçen entrikalar... Vs gibi senaryolar belki hep tutabilir ancak bence bunun bitmesi gerek.

Yaratıcı bir senaryonun illa ki karmakarışık olması gerekmiyor, tam aksine bence basit ve anlaşılır bir zemin oturtulmuş bir senaryo içermelidir. Senaryoda geçen olaylar kesinlikle gerçekçi düşünülmelidir ya da fantastik olacaksa bunlar tutarlı olmalıdır. Yani, mantık dışı bir sahne olacaksa sadece bir bölümlüğüne olmamalı, yani kanı bozulmamalı. Ayrıca, şaşırtıcı olmalıdır diye düşünüyorum. Sonraki bölümü veya "ilerde acaba neler olacak" düşüncesini hissettirmelidir.

Özellikle dikkatimi çeken bir durum daha var ve kullanılan kamera ya da ekipmandan olduğunu zannediyorum ama bilemedim şimdi; görüntü kalitesizliği. Bundan kastım şu, standart bir yabancı dizide bile görüntüler ve renkler bir sinema filmi gibidir, yani nasıl anlatsam bilemiyorum ama renkler daha "sephia" ya da flu gibidir. Bizdeki dizilerde ise nedense tv yayını olduğu gün gibi belli ve HD dedikleri olay bence bunu öldüren bir şey.

Tüm bunlar dışında, ben kendim yabancı dizi tavsiyesinde bulunacaksam size, şunları kesinlikle izleyin derim:

  1. Breaking Bad (Oyunculuk böyle bir şey işte): imdb.com/title/tt0903747
  2. Carnivale (Çok kimse bilmez ama 2 sezon sürdürüldü): imdb.com/title/tt0319969
  3. Lost (Sezon 1, 2 ve 3): imdb.com/title/tt0411008
  4. Mentalist (Konu basit, olaylar heyecan verici ve her bölüm ayrı macera): imdb.com/title/tt1196946
Ekim 2012

Senaryo Ekibi @Senaryoekibi

Senaryoyu oluşturan temel unsurlar nelerdir ?

Senaryo oynanmak için yazılan bir hikayedir. Her koşulda bir olayı anlatır. Bunun içinde başka küçük olaylar olduğu gibi, büyük ve birbirine değmeyen olaylardan da oluşabilir. (Bkz, Paramparça aşklar ve köpekler, Babil vb.) Neticede hepsi bir araya geldiğinde bir anlatı (anlam) oluşturur. Bu durumda amacı iyi belirlenmiş olmalı. Bir de içinde mutlaka bir çatışması olmalı, her öyküde olduğu gibi. Çatışmayı besleyen gerilimler de olmalı (gerilimden kastım, çatışmayı yoğunlaştıran ya da çözüme giden yolda çıkan engeller vs... ) Karakterler iyi betimlenmeli ve türüne hizmet etmeli. Bir de mekansal veya ihtiyaç varsa zamansal tasvirler de iyi olmalı.
Bence iyi bir senaryo türü ne olursa olsun merak ögesini iyi bir şekilde oluşturmalı. Yani kız karşıdan karşıya geçerken ona çarpacak arabanın şoförünün zengin bir aslan parçası olduğunu düşünmemeliyim. Öyle bile olacaksa şaşırtmalı. gibi... .
Kasım 2012

Duygu Avcı @punkoala

Sinema ve çizgi filmlerde sıkça rastladığımız çılgın bilim adamı senaryoları gibi kayıtlara geçmiş gerçek olaylar var mıdır?

The Prestige filmindeki Nicola Tesla gerçek bir şahsiyettir. 1900 lü yılların ilk çeyreğinde yaptığı buluşlar çağının çok ötesindeydi. Örnek vermek gerekirse her eve kablosuz elektrik sağlamak.
Ekim 2012

Senaryo Ekibi @Senaryoekibi

Online senaryo yazarlığı kursları hangileridir?

Bu alanda çok fazla ve sayıda kurslar mevcuttur ... Ama ondan önce en önemlisi bol bol kitap okumak, görsel zekamızı geliştirecek olan iyi ödül almış filmleri izlemek, çevrenizi çok iyi gözlemlemek gerekir.

Önce bunlardan başlanınca gerisi gelecektir.
Eylül 2014

Gizli Kullanıcı

Elinizde üzerinde uzun zamandır çalıştıgınız bir hikayeniz var ve dizi olmasını istiyorsunuz. İlk yapacagınız veya başvuracagınız kişi veya kurum ne olurdu?

Bildiğiniz televizyon kanallarını tabana kuvvet dolaşmanız gerekir... Bu daha işin ilk aşamasıdır.
Sabırla bazen hüsranla bitecek sonuçlara kendinizi hazırlamanız gerekiyor
Temmuz 2014

Gizli Kullanıcı

Benim çok güvendiğim bir senaryom var. Ama proje çok büyük Hollywood'a nasıl ulaştırabilirim?

Sinema filmimiz için Hollywood'tan çeşitli bağlantılar kurdum. Dünyaca ünlü oyuncu, yapımcı ve senaristlerle görüştüm. Hatta Antalya'da bir otelde saatlerce bir Hollywood senaristiyle herşeyi konuşma imkanım da oldu. Bu tecrübeme dayanarak, ''Dünyanın en iyi senaryosunu da yazsan, Hollywood'un kuralları geçerli olacaktır'' demeliyim. Bir de proje sahiplerinden banka teminatı istiyorlar. Bankada Milyon dolarların varsa deneyebilirsin. Denesen bile, orada sinema filminin senaryosu tek kişiyle değil, senaryo grubuyla hazırlanıyor. Türkiye'deki gibi ortaya bir fikir atıp, onu 3-5 kişinin geliştirmesiyle olmuyor. Örneğin filmin ilk 5 dakikasını 1 senarist, ikinci 5 dk. Başka senarist ve hatta 20 saniyelik bir sahneyi bile başka bir senarist sırasıyla dakika dakika ayrı ayrı yazıyor. Dünyanın çeşitli ülkerinde internet üzerinden çalıştıkları 10 binlerce senarist de var. İstedikleri kriterleri veriyorlar 10 binlerce kişi fikirlerini gönderiyor ve beğenilenler o film içerisinde kullanılıyor. Bu yüzden bir Hollywood yapımı izlediğimiz zaman ''Adamlar bunu nasıl akıl etmiş'' diye ağzımız açık kalıyor. Çünkü filmlerdeki her sahne ayrı bir senaristin zekasının eseri de o yüzden. Kısacası, istediğin kişilere ulaşsan bile yapım şirketlerinin raflarında bekleyen binlerce proje var. Hem de dünyaca ünlü isimlerin çok önemli projelerini bile bekletiyorlar. Bir gala gecesine katılıp, orada tanışacağın ünlülere senaryo vermek gibi bir şansın da yok çünkü gala gecelerinin yapılacağı mahalleyi bile trafiğe kapatıyorlar. Özel izinle sokağa girişe izin veriliyor. Binanın önünden bile geçirmiyorlar. Yani, ''Benim bir senaryom var'' diyerek o piyasaya girmek imkansız. Bir de şöyle bir gerçek var ki senaryonun noter kaydını alsan bile, ismini ve ufak tefek değişikleri yaparak rahatlıkla senden habersiz kullanabilirler. Mahkemeye verdiğin zaman; ''Seninle aynı şeyi düşünmüşler. İsim farklı, içerikte farklılıklar var. '' diyerek seni geri postalayacaklarına emin ol! Bütün bunlara rağmen, yine de hevesin varsa, IMDb hesabını ücretli olarak oluşturursan, istediğin kişiyle iletişim kurabilirsin.

NOT: Bu yazıyı 2014 yılında yazmışım. Bahsettiğim sinema filmimiz Sultan Abdülhamid Han filmiydi. Gerçekten dünya yıldızlarıyla görüşmüştüm ama (ismini vermeyeyim) yapımcı gereken şartları sağlayamayınca projeyi rafta bekletiyordum. Sonra bir baktım ki Payitaht Abdülhamid dizisi başlamış ve danışmanları da bizim yapımcının ailesinden. Bizim sektörde işler böyledir. Ya kendi başına yapacaksın, ya da çok güvenebileceğin insanlarla yola devam edeceksin.
Mayıs 2014

Mustafa Uğur Şen @mustafaugursen

Yazdığımız senaryoları gerekli yerlere nasıl ulaştırabiliriz?

İlk önce şöyle bir tavsiyede bulunayım... Senaryonuza güveniyorsanız çalınma ihtimali olmaması için hemen noterden tasdik ettirin. Sonrasında hiç bıkmadan, usanmadan, hayal kırıklığına uğramadan televizyon kanallarını dolaşmanız gerekecektir.
Şubat 2014

Ali Kaan Yantiri @akyantiri

Senaryosuna güvendiğiniz ve klasik olmayan film önerileriniz nelerdir?

Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013) Yönetmen: Onur Ünlü
Ocak 2014

Gökhan Biçer @Denizcigokhan

Sinemada uyarlama senaryo ile çekilmiş en iyi film -sizce- hangisidir?

Benjamin Button'un Tuhaf Hikayesi kesinlikle en fantastik film
Daha fazla

45 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.