Bilmek istediğin her şeye ulaş

SEO (Search Engine Optimization)

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Aralık 2013

Mehmet Ali Köse @mehmetalikose

Google Hummingbird algoritması tam olarak nedir?

Google arama motorunu, kullanıcılarına doğru ve daha fazla arama sonuçları vermek amacı ile geçtiğimiz zaman içerisinde Caffeine, Panda, Penguin gibi yeni algoritmalarla yeniledi. Bu algoritmaların en yenisi olan ve yaklaşık 1 ay önce "Hummingbird" (Sinek Kuşu) akımını başlatan google, yapmış olduğu çalışma ile ilgili duyuruyu 15. Yaş gününde yaptı. Yapılan açıklamada Google'ın arama motorundan sorumlu Başkan Yardımcısı Amit Singhal Hummingbird (Sinek Kuşu) 'ın google üzerindeki aramaların %90'ının etkileneceğini ve algoritmalar arasında Caffeine'den sonra ikinci en büyük değişikliğin Hummingbird olduğunu belirtmektedir.

GoogleGoogle'ın Yeni Algoritması Hummingbird

Google, Hummingbird algoritması ile kullanıcılarına uzun ve detaylı sorgulamalarda daha ayrıntılı arama sonuçları sağlamayı öngörüyor. Daha öncesinde google arama motoru üzerinden yapılan aramaların tek kelime üzerinden sonuçlar vermesi yanı sıra Hummingbird algoritması ile google birden fazla kelime ile sağlıklı, doğru arama sonuçları vermeyi hedefliyor.

Ayrıca yaklaşık 1 aydır aktif olarak google aramaları üzerinde uygulanan ummingbird
algoritması ile arama sonuçları bölümünün sağ tarafında arama ile ilgili ayrıntılı bilgiye yer vererek daha hızlı, daha sağlıklı bilgi ortamı yaratıyor. Örnek olarak Google'ın kurucularından birisi olan Larry Page'ı google 'da arattığımızda alt taraftaki
arama sonuçları ile karşı karşıya kalıyoruz.
Aralık 2013

Sertac Kaya @seoizle

En İyi WordPress Teması

En iyi wordpress teması olarak sizlere tavsiyemiz DIYthemes firmasının üretmiş olduğu “THESİS” isimini taşımaktadır. Aynı şekilde yine yurtdışı kaynaklı “GENESİS”
temaları kodlama ve grafik dizayn olarak oldukça başarılı. Türkiye’de
profesyonel anlamda duyumlarımıza göre çok fazla bu iş ile uğraşan
olmasada, “Safir Tema” isminde satış yapan kişi ile “Ertan dönmez“‘ adlı şahısın yaptıklarını önerebiliriz. Bahsini geçirdiklerimiz sadece wordpress tabanlıdır.

WordPress’in çıkartmış olduğu bedava temaları çok önermiyoruz. Şu ana kadar bahsettiklerimiz hep seo açısından iyi kodlaması ve grafik dizaynı olanlardı. Eğer seo için değil amaç grafik tasarım ağırlıklı derseniz size “Template Monster”
olarak piyasaya çok kaliteli temaları süren firmayı önerebiliriz. Web
sitelerine yakın bir zamanda Türkçe çeviri yapan firma gerçekten her
sektörde inanılmaz temalar üretmekte. Template monster’ın bir özelliği
ise o web sitesi teması sadece sizde olsun isterseniz, başkasına satış
yapmadan direk size satabiliyor. Tabi bu iş için ücret olarak yaklaşık
5000 doları gözden çıkartmanız gerekiyor.

Neye Göre En İyi Tema?
Yeni nesil temaların artık çoğunda mobil uyumlu kodlamaya firmalar önem
vermekte. 2014 itibarı ile Google çalışanları, mobil uyumlu sitelere
daha çok puan verecekleri aşikar. Bunun en büyük kanıtlarından birisini google pagespeed sayfasındaki test içerisinde görebilirsiniz. Sayfa hızı test edildikten
sonra hız kriterlerinde daha henüz puanlamaya girmeyen “Kullanıcı Deneyimi BETA”
isimli yerde, test yapılan web sitesinin mobil telefonlardaki hatalarını gösteriyor. Bu bölümde yer alan 2 önemli kısım: “sayfalarda kullanılan font büyüklüğü” ve “linklerdeki fontların okunabilirliği” üstüne. Resmi web sitemiz seoizle.com adresinde bu duruma oldukça hassas bir şekilde yaklaşmaktayız.

Görsellik + Kodlama + Yönetim = 10
Şu ana kadar hep görsellik ve kodlama hakkında yorum yaptık. Birde
temaların kullanım kullanım rahatlığının öneminden bahsedelim. Satın
aldığınız şablonda eğer kullanıcı rahatça yönetim yapamıyorsa bu durumda
bir eksi puan anlamına gelmektedir. Eğer kullanıcı bir çok şeyi manuel
olarak kendi becerisi ile yapıyorsa tema satın alm. nın bir manası da
alm. yor. Son olarak eğer SEO amaçlı bir site yapıyorsanız, flash animasyonu olan hazır web sitelerinden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Nedeni hem sitenizin açılış hızını olumsuz yönde etkilemesi hemde bir çok arama motorunun içerisinde “flash” animasyonu olan web sitelerine sıcak bakmaması.
Ocak 2014

Ramazan Altun @ramdal

Sosyo Hapis

Merhaba sayın blog okuyucuları,

Bugünkü yazımda yine sizlere "Sosyo Hapis" olarak ele aldığım yazımın ikincisini yazacağım. Ama sadece bir farkla, o da bugünkü yazımda diğerinden farklı olarak biraz yapılan araştırmalara yer vereceğim.

Açıkçası önemli olan vaktimizin hırsızı bunlardır desem yeridir. Çünkü ele alınan verilere göre biz millet olarak ve bazılarımız zamanın çoğunu buralarda geçiriyor. Acaba neden böyle hiç düşündünüz mü? Merak etmeyiniz sizin yerinizde ben biraz olsa da düşündüm : ) düşünmek zorunda kaldım, çünkü çok acı bir durum.

Gelin sizlerle bir turneye çıkalım, bakalım güzelim dünyada sosyal ağ olarak ne haldeyiz ona bakalım. Şimdi bir çay yapın kendinize ya da kahve bu tamamen size kalmış bir şey saygılar... Aslında turne demişken şöyle Dünyayı gezmek en büyük hayalim desem yeridir. Neyse konumuzdan fazla uzaklaşmayalım çünkü dozu aşılmış hayaller kurmak bazen zararlı oluyor : ) yok ya şaka yaptım bu hayatta her şeyin bedava olduğu tek şey hayallerimizdir. Neyse bu yıl sosyal ağda ne haldeyiz onu anlatacaktım size ama sabah sabah sendromu beni çeşitli hayallere götürüyor. Odaklanmak mümkün değil. Polyannacılık gibi.

İnternet ortamında kullanılan sosyal ağlarla ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Hangi ülkelerde hangi siteler arama sonuçlarında daha fazla görünüyor, daha başarılılar bunu görmüş olacağız.

Facebook


Sosyal ağların ortaya çıkmasıyla insanlar bu dünya ya hızlı bir geçiş yaptılar. İnsanların internet kullanımı büyük oranda arttı. Durum böyle olunca günümüzün büyük bir kısmı bu sitelerde geçiyor. We are Social'ın yaptığı araştırmaya göre (wearesocial.sg/blog/2012/05/people-spend...) günümüzün %22'si sosyal ağlar üzerinde geçiyor. Ardından %21'lik oranla "Arama" geliyor.

Sosyal ağların kullanımına tüm dünyada 2011'de 1. 2 milyar kişi kullanırken, 2017'de bu oran 2. 55 milyar olacağı öngörülüyor. Bu da dünyadaki internet kullanıcılarının %78'inin sosyal ağlara dahil olacağı anlamına geliyor.

Facebook

Sosyal ağların bu kadar yoğun olması bizi nereye götürür bilemem ama fikrimce iyi bir yere götürmeyeceği kesin gibi. Şimdi gel bakalım bu kadar sosyal ağ arasında en çok hangileri kullanıyor ona bakalım. Karşımıza ilk olarak Facebook çıkıyor. Ardından Twitter, Linkedin, Instagram, Pinterest, Tumblr ve Google+ olarak kullanım oranı dağılıyor.

Facebook

İnsanların bu kadar yoğun sosyal ağ kullanımları göz önüne alındığında, arama motorlarını da bu dünyanın dışında değerlendirmek yanlış olur. İnternet kullanıcılarının aktif olarak yer aldığı her platformda mutlaka arama motorları da önemli bir rol üstleniyor. Yukarıdaki analizde %22'lik sosyal ağ kullanımından sonra gelen %21'lik arama oranı insanların sürekli arama yaptığının diğer bir göstergesidir.

Neyi Analiz Edeceğiz? Analizde Hangi Siteler Olacak?

Çok sayıda sosyal ağın (Facebook, Twitter, Youtube, Foursquare, Linkedin, Google+, Pinterest, Instagram, Vine, Slideshare, Tumblr..) sadece Facebook ve Twitter'ın dünyadaki arama motorlarında (SEO) görünürlük oranlarını analiz edeceğiz. Hangi ülkelerde daha fazla kullanıldığını bunu göreceğiz.

Analiz Metodolojisi

FACEBOOK
Bu kadar sosyal ağlar arasında Facebook'u ele alalım. Facebook'un Dünya'da kaç kişi kullanıyor bunu görelim. Bilgiler tamamen SEO görünürlükleri üzerinde yapılmıştır.

Facebook

Facebook’un analiz edilen kelimeler içerisinde elde ettiği görünürlük toplamı 46, 891, 488. En fazla SEO görünürlüğüne ise %31. 44 ile Amerika’da sahip. Türkiye ise %7. 99’luk oranla 5. Sırada yer alıyor. Arama motorları analiz edilen 100 milyon kelime içerisinde toplam 18, 093, 735 kelimeyi Facebook ile ilişkilendirmiş görünüyor.

TWITTER
Şimdi ise Twitter'i ele alalım bakalım o ne durumda.

Facebook

Twitter’ın toplamda elde ettiği SEO görünürlüğü 25, 680, 823 oldu. En fazla %42. 86 ile Amerika’da görünürlüğe sahip iken %4. 81 ile Türkiye’de 7. Sırada listede yer almış. 100 milyon anahtar kelime içerisinde ise 5, 311, 929 kelime Twitter ile ilişkilenmiş görünüyor.

Gördüğünüz gibi gerçekten bir virüs gibi yayılıyor. Diğer verileri de hiç göstermedim. Bu durum iyi mi kötü mü bilemedim. Neyse bugün de sizlere gerçek verileri gösterdim. İnternet ortamında kullanılan sosyal ağlarla ilgili bilgi verdim. Sosyo Hapis olarak adlandırdığım bir yazımın sonuna geldim.

Bugün sadece bilgi amaçlı bir yazı oldu. Diğer yazımda görüşmek dileğiyle esenle kalınız...

Diğer yazılarımız sitemizde; bilimcelll.blogspot.com.tr/2013/12/sosyo... .
Mart 2014

Cihan Çakır @cihancakir

Meta Tag Uygulama

HTML web sayfaları oluşturmak için kullanılan temel koddur. Arama motorları belirli HTML kodlar vasıtası ile verilmek istenen mesajı alırlar. Aşağıda, en önemli meta tag lar verilmiştir.

Title Tag
Title Tag ı arama motorları tarafından ençok önem verilen tag lardan biridir. Site başlığı olarak ta adlandırılır. Bu tag arama motorlarına, hangi konu ile ilgili yayın yapıldığını, bildirirler. Site başlığımız ne kadar düzenli ve anlaşılır olursa, seo açısından o derece faydalıdır. Kısa ve öz anahtar kelimelerinizi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Meta Description Tag
Arama motorlarında web sitenizin yapısı ile ilgili bilgi veren açıklama bölümüdür. Bu bölümde web sitenizi kullanıcılara tanıtmak için yazılan slogan tarzında bir yazı olması gerekmektedir. Web site sahiplerinin yaptığı en büyük yanlışlardan birisi de Title tag ve Meta Description larını tüm anahtar kelimeleri ile doldurmak olmuştur. Özellikle google arama motoru bu tür yapıdaki siteleri genelde üst sayfalarda listelememe yoluna gitmiştir.

Meta tag uygulaması site içi seo yu destekleyen bir yapıdır. Tek başına da bir şey ifade etmez. Fakat anahtar kelimelerin belirli bir yapıda spam a kaçmadan meta tag larda kullanılması, o kelimede tıklanma oranınızı artırabilir.

Meta keywords Tag
Web sitenizin hangi anahtar kelime aramalarında çıkmasını istediğiniz ve arama motorlarına bu konuda en net bilgi verdiğiniz tag dır. Bu tag ın kullanımından, arka arkaya aynı anahtar kelime ve varyasyonlarını kullanmak web sitenizi tehlikeye atabilir. Bir çok sitede, bu tag ın kullanımı yanlış yapılmaktadır. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, bu tag ı bilinçsizce kullanmak web sitenizi arama motorlarının uyguladığı filtrelere sokabilir. Bu filtrelerden etkilenmemek için, uzman kişilerden destek alabilirsiniz
Kaynak: kurumsalseo.com.tr/metatag-uygulama.html
Eylül 2014

Erdi Çatan @erdicatan

Google’ın spame karşı yaptığı çalışma gazeteleri vurdu

Kısa süre önce Twitter’da konuşulmaya başlanan Hürriyet, Milliyet, Habertürk, Radikal, Mynet gibi Türkiye’nin en önemli yayınlarının spam içerik üretmesi konusunda Google’dan beklenen adım geldi. Söz konusu haber siteleri şu anda Google aramalarından limitli bir indeks kaybı yaşıyor. Google aramalarında bahsi geçen haber sitelerinin marka isimleriyle aramalarda ilk sırada yer almıyor.
Konuyla ilgili ulaştığımız kaynaklarımız çok ince uğraşılmış ve uzun süreçli bir çalışma olduğunu ancak yorum yapamayacaklarını paylaştılar. Son zamanlarda haber sitelerinin arka sayfalarda SEO’ya yönelik yayınladığı haber dışı içerikler internet ortamında çokca konuşuluyordu.
Google’ın yaptığı bu çalışmanın da buna yönelik olarak biraz da tepkisel bir engelleme olduğu yorumunu yapabiliriz. Daha önce benzer bir tartışma Google ile News Corporation yaşamıştı ve şirket Google’dan içerikleri çekilebileceklerini açıklamıştı.
Yeni bilgiler elimize ulaştıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

1659

Alıntıdır :
webrazzi.com/2014/09/16/googlein-spame-k... .
Eylül 2014

Erdi Çatan @erdicatan

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar Ve Ne Kadar Maaş Alır
Dijital Pazarlama
: Basit anlamıyla değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurmuş pazarlamanın elektronik ( dijital ) ortamda yapılmasıdır Dijital pazarlama Hizmet ve ürünlerin müşterilerin ilgisini çekmek , satışların artışını , müşteri iletişimi ve etkileşimini geliştirmek ve arttırmak için stratejileri belirleme, uygulama ve ortak çalışma yapacağı diğer birimlere uygulatma görevini üstlenen bir birimdir . Dijital pazarlama ile geleneksel pazarlama ile amaçları aynı olsa da işlevsel anlamda çok farklıdır . Dijital pazarlama internet pazarlaması ve online pazarlama olarakta bilinmektedir. Dijital Pazarlama pazarlamaya göre daha ölçülebilir , ve interaktif kabul edilir dijital pazarlamacılar internet aracılığı ile daha kısa sürede daha yakından müşterileriyle ilişki ve etkileşim kurabilmesi ve müşterilerinde aynı şekilde daha çabuk geri bildirimde bulunması firma ve müşteriler için büyük kolaylık sağlamaktadır . Dijital pazarlama uzmanları çeşitli stratejilerle ve dijital ortamda reklam kampanyalarını oluşturmakla, müşteri ilişki yönetimini kontrol etme, kurumsal markalaşma algısını oluşturma görevlerini üstlenmektedir. Deneyimli bir dijital pazarlama uzmanının firmasına büyük cirolar elde ettireceği için dünyada ve yavaş yavaşta ülkemizde bu mesleğe gereken önem fazlasıyla artmaktadır ve ülkemizde bu mesleğe ait hiç bir akademik eğitim bulunmadığı için dijital pazarlama uzmanı açığını bu alana yan sektörlerde görev veya eğitimini almış kişiler tarafından büyük bir geçiş gözlemlenmektedir Dijital pazarlamanın uzun bir geçmişi olmamasının da bu sektöre geçişte büyük katkısı olmuştur. Sektöre girmeyi düşünen arkadaşlar bu avantajı değerlendirmek için henüz geç kalmış değilsiniz bu açıktan hala yararlanabilirsiniz . Dijital medya, eğlence, haber, alışveriş ve sosyal etkileşimin kısacası günlük hayatın giderek büyüyen kaynağıdır Dijital medya uzmanlarının hakim olması gereken konular Rakip analizi , arama motorları , sosyal medya , tanıtım ve reklam faaliyetleri , hedef kitle belirleme ve o kitleye ulaşma ve başarılı bir içerik yöneticisi olmak zorundadır. Ve karlılığı arttırmak ve maliyeti azaltacak stratejiler belirlemelidir . Raporlama hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.
Dijital Pazarlama ile ilgilenmek isteyen arkadaşlar Dijital Pazarlama Nedir Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir adlı yazımı okumalarını tavsiye ederim
Makalede kısaca açıklamış olduğum dijital pazarlama kanalları hakkında makaleyi okuyarak ilk adımı atmış oldunuz ve bu kanallar hakkında kendinizi geliştirmeye başlarsanız dijital pazarlama uzmanı olma konusunda büyük bir adım daha atmış olacaksınız Unutmayın bu sektörde görev alan kişiler sizden zeki değil çalışarak insanın isteyipte yapamayacağı şey yoktur
Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?
İşe yeni başlayan dijital pazarlamacının maaşı 1250 TL – 1600 TL arası
1-4 Yıl deneyimi olan bir uzman 1.600 TL – 3500 TL arası
Profesyonel başarılı firmasına yüksek cirolar kazandıran ve firmasına büyük katkı sağlayan Dijital Pazarlama Yöneticileri kendi maaşlarını kendileri belirlemektedir .
Yukarıda vermiş olduğum maaş aralıkları her firma veya her sektör için geçerli değil genel olarak ortalama maaşlardır

Dijital Pazarlama İle İlgili Daha Fazla İçeriğe Ulaşmak İsterseniz Kişisel Blogum'dan bana ulaşabilir sektörle alakalı merak ettiklerinizi sorabilir ve yorumlarınızla siteme katkıda bulunabilirsiniz
Erdi ÇATAN
erdicatan.com/
Ekim 2014

Sefa Gedik @sefagedik

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

1659
SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO’nun yapı taşı ve vazgeçilmezi olan makaleyi SEO’ya uygun hale nasıl getirebiliriz?

SEO, doğru yapılırsa sizleri İnternet’in renkli dünyasında vezir, yanlış yapılırsa rezil edebilir. Bu alan öğrenilecek bir sektör değildir, araştırılacak ve deneme-yanılma yöntemleri denenecek bir alandır. Yıllardan beridir, bloglarda, forumlarda ve haber sitelerinde bu alana ait bilgiler verilmeye çalışılmaktadır. Ancak çoğu sitede doğru verildiği sanılan bilgilerin çoğu palavra ve yanlış yöntemlerdir. Kaan Gülten’in de dediği gibi bilgi paylaştıkça çoğalır. Türk blog ve sitelerinde bu alanlarda %100 doğru bilgiye asla ulaşamazsınız. Bizlerde sizlere %100 doğru bilgi sunamayacağız. Bunun sebebi sürekli gelişen bu sektörde doğru bilinen şey zamanla yanlış olabiliyor. Yapılan güncellemeler bizleri yanıltabiliyor. Ancak makalelerimizin güncel ve en az yanlış payı olmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Seo’nun öneminin artmasıyla makale satışı, alışı ve pazarının da önemi arttı. İnternet ortamında para ile makale satan bir çok yazar bulunmakta. Ancak bu yazarlar konu ile alakalı olmadığı için bilgi değil de reklam yazısı yazıyorlar. Siz değerli ziyaretçilerimizden istediğimiz, mümkün oldukça kendiniz veya bu konuda bilgi sahibi olan bir yazar makale yazsın.Sadece makale yazarak SEO işleminde başarı sağlayamazsınız, sitenizin altyapısı sağlam olmalı, sosyal medyada aktif olmalısınız ve seo kurallarını uygulamalısınız. Bu yazımızda SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? göstereceğiz.

· Yazacağınız yazının tek bir cümlesi bile kopya bir içerik olmamalı.
· Yazınızda mutlaka H1 tagı kullanmalısınız.
· Makaleniz en az 200-300 kelime olmalı.
· Anahtar kelime oranınız %2-%4 olmalı. (100 kelimede 2-4 anahtar kelime)
· İlk 100 kelime’de anahtar kelimenize mutlaka yer vermelisiniz.
· En çok geçen kelimeleri tespit ederek bunları anahtar kelimelerinizde veya etiketlerinizde kullanabilirsiniz.
· Anahtar kelimelerinizi kalın, italık ve altı çizili olarak belirtebilirsiniz.
· Yazınızı paragraflara ayırmanız sizlere +1 puan kazandıracaktır.
· Her yazınızda en az bir resim kullanın.
· Makalenizde video bulundurmanız sizlere +1 puan kazandıracaktır.
· Kullanacağınız resim optimize edilmiş(boyut olarak küçültülmüş) alt ve genişlik etiketlerine sahip olmalı
· Önemli kısımları renklendirebilirsiniz.
· İçerik kod oranına mutlaka dikkat etmelisiniz. SEO kurallarına uyacağım diye kod oranınız içerik oranınızdan fazla olmasın.

· Uzun yazılarınıza read more yani devamını gör eklemeniz fayda sağlayacaktır.
Kaynak: SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?
Ekim 2014

Erdi Çatan @erdicatan

Google Güncellemeleri

Webmasterlar tarafından yakından bilindiği gibi Google belirli periyotlar ile algoritmalarında değişiklikler yapar Bu sebeple Google sitenizi indexlerken bazı kriterleri göz önünde bulundurarak listeler arama yapan kullanıcılara kaliteli siteleri en üst sıralarda çıkarmaktır . Google kriterlerine uygun olan siteler aramalarda üst sıralarda yer bulduğu için bir çok site sahibi bu kriterlere uygun olarak siteler dizayn etmeye çalışmaktadır.
Google yılda ortalama 150-600 arası algoritma güncellemesi yapabilmektedir Bu nedenle kısa sürelide olsa siteler arasında anlık dalgalanmaların yaşandığı gibi bu değişen algoritmalar nedeniyle site başarıları uzun soluklu olarak yer değiştirebilmektedir
Google‘nin Son Zamanda Dikkat Çeken Güncellemeleri
Panda Algoritmasının Dikkat Alıp Cezalandırdığı Site Yapısı
Kalitesiz içerik
Hemen çıkış oranı diye tabir edilen yazılarınızda ziyaretçinin kalma süresi son derece önemlidir
Katma değeri olmayan veya arama motorları için oluşturulmuş zayıf boş içerikler
Dill ve imla kurallarına uyulmadan yazılan yazılar
Yinelenen içerikler
Kırık ve ulaşılamayan linkler
Penguen Algoritmasının Dikkat Alıp Cezalandırdığı ve Ödüllendirdiği Site Yapısı
Rasgele alınmış link çılgınlığı yapan siteler cezalandırıldı
Siteye ziyaretçi oranının arama motorlarından organik ziyaretçi olmasını önemli kılmıştır
Hummingbird Algoritmasının Dikkat Alıp Cezalandırdığı ve Ödüllendirdiği Site Yapısı
Site algoritması düzenli ve site haritasının önemi artmıştır.
Anahtar kelimelerin ne kadar çok kullanılmasına değil, anahtar kelimeyi barındıran en kapsamlı içerik daha öncelikli olarak ziyaretçilere sunulacak.
Hummingbird web site sahiplerini mobil kullanıcıları için hizmetler üretmesi konusunda önemini vurguluyor.
Websitenize yapılan yorumların bu güncellemede önemi 3 kat daha da artıyor.

Alıntıdır : erdicatan.com/google-guncellemeleri

Dijital Pazarlama İle İlgili Daha Fazla İçeriğe Ulaşmak İsterseniz
Kişisel Blogum'dan bana ulaşabilir sektörle alakalı merak ettiklerinizi
sorabilir ve yorumlarınızla siteme katkıda bulunabilirsiniz.

Erdi ÇATAN
erdicatan.com/
Ekim 2014

Acekse @acekse

Seo da başarıyı elde etmek için gerekli olan ipuçları

Günümüzde web sitelerinin başarıya ulaşması için arama motorlarına uygun optimize (Search Engine Optimization) yapılmalıdır. Öncelikle seo konusunda ne kadar bilgili olduğunuzu test ediniz. Aşağıda yer alan maddeleri uygulamaya koymaya başlayınız. Yeterli bilgiye sahip değilseniz yanlış uygulamanız kaçınılmaz olacaktır ve web sitenizi başarıya götürmekten ziyade sizi hayal kırıklığına uğratabilir.
Sırasıyla uygulamaya başlayınız.

1659

 • Hedef kitlenizi belirleyiniz.
 • Doğru hedef kitleye uygun anahtar kelimeleri analiz ediniz ve kesinlikle başarılı olabileceğinizi düşündüğünüz kelimelere yer veriniz.
 • Anahtar kelimelerinizi tam olarak ifade edecek metinlere web sitenizde yer veriniz. Görsel içerikler kullanmaya çaba gösteriniz.
 • Web Sitenizin sayfalarında basit url yapısını kullanınız. Örneğin : aceksemedia.com/? P=357 yerine aceksemedia.com/web-tasarim bu şekilde kullanırsanız daha başarılı bir url yapısına sahip olursunuz.
 • Web Sitenizin mobil uyumlu kodlama yapısına sahip olduğuna emin olun. Web siteniz internet desteği sağlayan tüm mobil cihazlarla uyumlu olmalıdır.
 • Web siteniz için paravan siteler kurun ve web sitenizle alakalı makalelere ver veriniz.
 • Sosyal paylaşım sitelerine önem veriniz. Siteniz hakkında paylaşımlar yapınız.
 • Geniş kitlelere sahip, temiz içerikli sitelerden referans linkler alınız.
 • Web Sitenizde kopya içeriğe yer vermeyiniz. Sitenizde özgü içerikler hazırlayınız.
 • Ziyaretçilerinizin sitenizde dolaşımını kolaylaştırınız. Hiyerarşik menüler oluşturunuz.
 • Web Sitenizi arama motorlarına tanıtınız. Sitenizi web dizinlerine ekleyiniz.
 • İnternet Sitenizi sık sık güncelleyiniz.

Yukarıdaki sıralamayı uygulamanız web sitesiniz için faydalı olacaktır.
kaynak web sitesi : aceksemedia.com
Ekim 2014

Aykut Başyiğit @aykutbasyigit

En İyi 10 WordPress SEO Eklentileri

SEO günümüzde herhangi bir web sitesi ya da bloğun en önemli parçalarından biridir. Her gün binlerce internet sitesi açılıyor. Sanal alemde bunca site varken kendi bloğumuzu üst sıralara taşıyabilmek için mutlaka SEO yapmamız gerekmekte. Bu yazımda sizlere arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmeniz için kullanmanız gereken en iyi WordPress SEO eklentilerini tanıtacağım.

SEO Eklentileri ne işimize yarar?
SEO olmadan arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanız imkansıza yakındır. Bu nedenle arama motorları üzerinden ziyaretçi çekmeniz zorlaşacaktır. SEO sayesinde arama motorlarında üst sıralara çıkıp daha çok ziyaretçi kazanabilirsiniz. SEO hakkında bilginiz yoksa üzülmeyin, fazla bir şey yapmanıza gerek yok. Sadece aşağıda anlatacağım eklentileri kullanarak Google, Yahoo, Bing gibi arama motorlarında üst sıralara tırmanabilirsiniz. Kullandığım ve tavsiye ettiğim WordPress SEO eklentilerine gelecek olursak;

1. WordPress SEO By Yoast
En popüler SEO eklentilerinden biridir. En büyük rakibi All in SEO Pack ile birlikte bu alanda zirvedeler. İkisi de çok başarılıdır, hangisini kullanmak istediğiniz size kalmış fakat ben Yoast kullanıyorum ve onu öneriyorum. Özelliklerine gelecek olursak;
-XML site haritası
-RSS Optimizasyon
-htaccess ve robot.txt dosyalarına doğrudan erişim
-Çoklu site uyumluluğu
-Sayfa analizi
-Meta & başlık ayarları
-Sosyal ağ desteği
-ve dahası…

2. Squirrly
Bu eklenti özellikle blog yazarları için vazgeçilmez özelliklere sahiptir. Eklenti, kullanıcı ve arama motoru dostu makale yazmanızı sağlar. Yazı editörünüzde makalenizi yazarken sağ tarafta kelime analizi yapabilir, size en uykun kelimeyi seçebilirsiniz. Ayrıca fotoğraf, sosyal ağ gibi bir çok özelliği bulunuyor. Squirrly eklentisi favori eklentilerimden biri.

3. Google XML Sitemaps
Bir sitenin olmazsa olmazlarından biri de xml site haritasıdır. 15 milyondan fazla indirilen bu eklenti sayesinde Google, Yahoo, Bing, Ask gibi arama motorlarına site haritanızı gönderip, siteniz hakkında daha detaylı bilgi edinmelerini sağlayabilirsiniz. Yayınladığınız içerikler site haritası sayesinde anında arama motorlarına bildirilir ve yakın zamanda indekslenmiş olur.

4.SEO Friendly Images
Görseller içeriğin önemli parçalarından biri. Her makalede en az bir mümkünse daha fazla görsel bulundurmalısınız. SEO Friendly Images eklentisini makalelerinize eklediğiniz görsellerin başlık ve alt etiketlerini ayarlamanıza yardımcı olarak arama motorlarından sitenize daha çok ziyaretçi gelmesine yardım eder.

5. Google Analytics
Sitenizdeki ziyaretçileri ölçmek için en iyi sayaç eklentisi tabii ki Google Analytics eklentisidir. Kurulumunu kolayca yaptıktan sonra sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini, adsense oranlarınızı ve dahasını kolayca görebilirsiniz.

6.Nofollow Case
Nofollow Case eklentisi sitenizdeki linklerin nofollow olmasını sağlar. Örneğin hazır tema kullanıyorsunuz ve sosyal ağ ayarlarını yaptınız. Sitenizden Facebook, Twitter, Instagram gibi sitelere gidecek linkler dofollow olarak görünecektir. Bu link çıkışları siteniz için zararlıdır. Ya da yorum yazan kişiler internet adreslerini yazdıklarında bunlar da dofollow gözükecektir. En iyisi bunların hepsini nofollow yapmaktır. Bu eklentiyi kurarak link çıkışlarınızı nofollow yapabilirsiniz.


7. W3 Total Cache
Sitenizdeki ziyaretçi ve içerik trafiği yoğunlaştığında ister istemez yavaşlamalar olabiliyor. Bu yüzden hızlandırmak için bazı eklentiler kullanmanız gerekmekte. W3 total cache eklentisi sitenizi cacheleyerek sunucuya düşen yükü sırtlar, böylece siteniz hızlanır.

8.Sociable
Sosyal imleme, seo için hatırı sayılır bir öneme sahip. Bu eklenti sayesinde ziyaretçilerinizi, ürettiğiniz içerikleri sosyal imleme sitelerine eklemeleri için teşvik edebilirsiniz. Bu da daha çok ziyaretçi demektir.

9.Broken Link Checker
Bu eklenti de tavsiye ettiğim, son derece kullanışlı olan güzel bir eklenti. Sitenizdeki tüm iç ve dış kırık linkleri bularak silmenizi sağlar. Kırık linkler arama motorlarının sevmediği şeylerdi. Bu eklentiyi kullanarak kırık linklerinizi düzeltebilirsiniz.

10. HeadSpace2
Son derece basit bir kullanıma sahip olan HeadSpace eklentisi ile yazılardaki, anasayfadaki, sayfalardaki, yazar sayfalarındaki, kategorilerdeki tüm meta etiketlerini (başlık, anahtar kelime, açıklama) yapılandırabilirsiniz. Ayrıca diğer seo eklentileriyle uyumluluğu, anahtar kelime önermesi, site başlık ve açıklamaları vb. gibi özellikleri de vardır.

Kaynak: aykutt.com/2014/10/en-iyi-10-wordpress-s. . .
Aralık 2014

Celilcan Celil @celilcan

Google algoritmaları

2014 yılı içerisinde gerçekleşen google güncellemelerini bu sayfamızdan sürekli olarak güncelleyeceğiz.
Arama motoru optimizasyonukonusunda Türkçe kaynakların ne kadar az olduğunun farkındayız. Bu nedenle bir nebze olsun sizleri bilgilendirmek için elimizden geldiğince işlevsel yazılar yayınlamaya çalışıyoruz.


1659
Google geçen yıl yaptığı penguen 2.1 güncellemesinden sonra 2014 6 şubat tarihinde page layout algoritması güncellemesini duyurdu.Top heavy update diye de tabir edilen bu algoritma daha çok sitelerinde reklam yayınlayanları ilgilendiriyordu. Bu güncelleme ile ilgili oluşturduğumuz yazımızı okuyarak daha geniş bilgi edinebilirsiniz.
1659
Uzun zamandır forumlarda ve seo makalelerinde sözü edilen yumuşak panda güncellemesi 24 Mart 2014 tarihinde ise isimsiz bir update ile geldi ve bir çok sitenin canını yakan google nereye varmak istiyor bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Her ne kadar searchenginelandsitesinde bu güncellemenin ‘soft panda güncellemesi’ veya ‘next generation panda’ diye isimlendirmiş olsa da google tarafından resmi bir isim koyulmayan bu güncelleme ile bir kısım sitelerin arama motorlarında düşüş yaşadığı ve hit kaybına uğradığı anlaşılmaktadır. Ancak sonuç olarak bu değişiklik sonrasında Türkçe küçük ve orta seviye sitelerin %8 – 10 aralığında hit artışı yaşayacağını tahmin ediyorum. En nihayetinde bu güzellik panda algoritması sonucu ceza almış siteler için bir iyileştirme niteliğindedir ve köklü bir değişiklik olduğu kesinlikle kabul edilmelidir.
Daha 2013 Temmuz ayında uygulanan panda güncellemesi sonucu penaltı cezası alan ve sıralama kaybı yaşayan siteler , gerekli düzenlemeleri yapmışlar ise aşağıdaki gibi bir görüntü elde etmeleri gerekiyor. Soft panda ile panda mağdurlarına ( güya ) pozitif yönde sıralama etkisi getirdiğinden bahsediliyor.
1659
Soft panda algoritmasından sonra düşüş yaşayanlara genel tavsiyeler :
 • Düşük kaliteli yazılarınızı güncelleyin veya silin
 • Arama motorlarını yanıltma amaçlı oluşturulmuş 100 kelimenin altında bulunan makalelerinizi gözden geçirin veya silin
 • Title etiketinde ilgili ve 80 karakteri geçmeyen ifadeler girin.
 • Yinelenen içerik grubuna giren makalelerinizi toparlayın kalitesiz olanları silin veya
  nofollow
  etiketini kullanın.
  1659
 • Anahtar kelime yoğunluğunu ve H1, H2 etiketlerini belirli bir oranın üzerinde kullanmayın
  1659
 • Her zaman tekrarladığımız gibi düşük kaliteli ve arama motorları için oluşturulan makaleler yerine ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek yazılara yer verin.
 • Site hızınızı elinizden geldiği kadar hızlandırın.

Yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşıp yorum yaparsanız seviniriz. Bu yazı google ‘ın güncelleme sıklığına bağlı olarak değişecektir.


2014 tüm google algoritma güncelleme listesi :

31 Ocak 2014 – French Link Network Taken Down güncellemesi
11 Şubat 2014 – Panda Refresh
6 Şubat 2014 – Page layout güncellemesi
19 Mayıs 2014 – Panda 4.0 ( Spam içerik )
20 Mayıs 2014 –Payday – Loans 2.0 ( Doğrulanmış güncelleme ve Spam içerik ile mücadelede yeni bir çığır diye düşünülüyor )
13 Haziran 2014 güncellemesi – Meta Filter 2.0 güncellemesi :Daha önce 2012 yılında ilk kez duyurulan meta filtre güncellemesidir. Forum tabanlı siteleri etkileyen ve genel olarak hit artışına sebep olan bir düzenlemedir. Detaylar ortaya çıktıkça konuya ekleme yapılacaktır.
12 Haziran 2014 - Paydayloans 3.0 : 2. Sürümünü çıkarmasının hemen bir ay sonrasında 3. Sürümünü çıkararak bizlere büyük bir süpriz yapan google spam ile savaşmayı sürdürüyor. 2.0 ‘ın üzerine daha etkin bir negatif seo ve daha akıllı bir spam içerik temizliği olarak açıklıyor. Casino, viagara vs. gibi spam query ‘leri etkileyen bu algoritmanın Türkiye’deki etkileri henüz bilinmiyor.
28 Haziran 2014 – Authorship Photo Drop algoritması : Bir süredir yazar resimlerini arama sonuçlarında gösteren google sürpriz bir şeklide arama sonuçlarından bu görselleri kaldırdı.
24 Temmuz 2014 – Pigeon algoritma güncellemesi : Bu güncelleme ile google daha çok yerel arama sonuçlarının daha doğru sonuçlar göstermesini sağlamayı amaçladı. Şimdilik sadece ingilizce içerikli siteleri etkileyen algoritma hem google haritalar hemde normal web aramasında etkilidir. Algoritma ile ilgili detaylar ortaya çıktıkça paylaşmaya devam edeceğiz.
06 Ağustos 2014 – HTTPS/SSL Update : Çok yakında sitemizden de duyurduğumuz üzere google SSL sertifikası ile çalışan sitelere tabiri caizse öncelik vereceğini ve sıralamada yükselteceğini belirtmişti. Bu güncelleme de 06 Ağustos tarihi itibarı ile devreye girmiş oldu.
22 Eylül 2014 – Panda 4.1 güncellemesi : Panda serisinin devamı geliyor. Türkiyedeki etkilerini bu hafta sonunda 28 Eylül pazar günü göreceğimizi düşünüyorum. Her panda güncellemesinde olduğu gibi içerik kalitesi, kullanıcı davranışları, hemen çıkış oranları gibi metrikleri dikkate alarak sıralama değişikliği olacaktır.
17- 19 Ekim 2014 – Penguen 3 :Link profilini ilgilendiren penguen algoritmasının 3. Versiyonu bugün yarın çıkacak demiştik ve çıktı. Seo makalelerimizi okuyanlar bu güncellemeyi sıkıntısız atlattılar. Ceza alanlara ise link temizliği yolları göründü. Çok büyük sıralama kayıpları yaşatan bu update ‘in etkileri hala devam ediyor.
25 Ekim 2014 – Panda Refresh :İçerik bazlı sıkıntıları çözmek için çıkarılan ek güncelleme.
25 – 27 Kasım 2014 – Penguen 3.1 (Penguin Twear – Rollback Week ) :Penguen 3 google ‘ı kesmemiş olacak ki. 3.1 ini bir ay dolmadan duyurdu. Tam sonuçları belli değil güncel bilgileri paylaşmaya devam edeceğim. Google tarafından doğrulandı.
2 Aralık 2014 – Penguen 3.2 :Google tarafından doğrulanmadı.
5 Aralık 2014 – Penguen 3.3 :Google tarafından doğrulanmadı.
6 Aralık 2014 – Penguen 3.4 Double-Take güncellemesi :Algoritma güncellenmeye devam ediyor. Olumlu ve olumsuz durumları buradan yazacağız. Zararlı backlinkler ile sıralama kaybı yaşayan sitelerde yapılan link temizliği bu algoritma ile düzelmiş görünüyor.
Nisan 2015

Emre Uzun @bemreuzun

SEO Danışmanlığı hizmeti neleri kapsamına alır?

Öncelikle konuya seo danışmalığını tanıtarak başlamak istiyorum. SEO web sitelerini arama motorlarına göre geliştirme işlemlerinin tamamını kapsayan çalışmalar bütünüdür. Günümüzde her bir web sitesine uygulanması gereken arama motorları tarafından da önerilen basit optimizasyon kuralları vardır. Site yöneticileri bu kurallarla tanışarak Google’da iyi sıralamalar elde etmek için bazı geliştirmeler yapabilirler. Ancak çok rekabetli sorgularda bu tarz başlangıç düzeyinde çalışmaların yapılması yeterli gelmeyecektir.Özellikle kurumsal web sitelerinin rekabetli kelimelerde üst sıralarda yer almaları için bu işin uzmanlarına yani SEO Danışmanlığı çalışması yapan kişilere başvurmaları gerekir.

1659

Profesyonelce yapılan SEO Danışmanlığı anlaşmaya bağlı olarak çeşitli şekillerde gerçekleştir. En çok tercih edilen ve önerilen çalışma şekillerinden biri bir projenin başlangıç aşamasında SEO Danışmanına başvurmaktır. Kurumsal web projesini inceleyen uzman arama motorunda üst sıralarda yer alınması ve daha fazla ziyaretçi dolayısıyla da geri dönüşüm alınması için en uygun planı belirleyerek firma sahibine sunar. Bu tür bir çalışmada sitenin semantik altyapısının oluşturulmasından site dışı link alma çalışmalarına kadar tüm yapılacak olanlar SEO planına dahil edilir. Sıkça tercih edilen bir başka anlaşma şeklinde ise mevcut kurumsal web siteleri hazır bir şekilde SEO Uzmanına teslim edilir ve uzman bu site üzerinde geliştirmeler yaparak web görünürlüğünü artırır. Her iki çalışmasında da amaç başta Google olmak üzere önemli arama motorlarında üst sıralar elde ederek daha fazla hedef kitleye ulaşmak ve karlılığı artırmaktır. Bunun dışında uzman mevcut web siteleri üzerinde birtakım algoritmik veya manuel spam cezaları varsa bu tür olumsuz durumlardan da siteyi çıkararak geliştirme çalışmaları yapabilir.
Profesyonel SEO Danışmanlığı
SEO uzmanlık, deneyim, sabır ve sorumluluk gerektiren bir iştir. Sitelere yanlış uygulanan SEO teknikleri geri dönüşü olmayan bazı hatalara yol açabilir. Bunun sebebi yeterince tecrübe sahibi olmayan bazı kişiler tarafından kulaktan dolma bilgilerle optimizasyon çalışılması yapılmasıdır. Deneyimli bir SEO uzmanı tarafından siteye uygulanan tüm çalışmalarda derinlemesine analizler yapılarak ve sektörün durumu iyi incelenerek hazırlanan stratejik bir gelişim planının sonucunda harekete geçilir. Verilen bu tarz Profesyonel SEO Danışmanlığı hizmeti ile kurumsal siteler rekabetli kelimelerin arama sonuçlarında üst sıralarda yer alarak hedeflenen maksimum karlılığa ulaşmış olurrlar. Verilen kaliteli hizmet sayesinde sitelerin birkaç aylık değil uzun vadede iyi sıralamalarda kalmaları sağlanır.
Siz de sitenizin hedef kitlesine en kısa şekilde ulaşmasını istiyorsanız geç kalmadan profesyonel SEO Danışmanlığıhizmetimizden yararlanın. Üst menüde bulunan Seo Danışmanlığı seçeneğine tıklayarak gerekli sayfamıza gidip bilgilere göz atabilirsiniz.

bemreuzun.com.tr/seo-danismanligi
Temmuz 2015

Aykut Başyiğit @aykutbasyigit

En İyi WordPress Site Hızlandırma Eklentileri

Bugün milyonlarca web sitesi sahibi WordPress kullanıyor, diğer sistemleri kullananlar da yavaş yavaş WordPress’e taşınıyor. WordPress’in bu denli tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri milyonlarca yararlı eklenti desteklemesidir. Ancak eklentilerin az da olsa zararı vardır. Aşırı eklenti kullanırsanız siteniz yavaşlayabilir. Ama korkmayın, hangi eklentileri kullanacağınızı iyi bilirseniz sitenizi gözle görülür bir şekilde hızlandırabilirsiniz. Bu yazımda anlatacağım eklentiler sayesinde hiçbir kod bilgisine gerek duymadan WordPress sitelerinizin performansını arttırabilirsiniz.

1. W3 Total Cache
W3 Total Cache, en popüler WordPress eklentilerinden biridir. Eğer WordPress bloğunuz varsa biraz da bu işlerle uğraşıyorsanız, zaten bu eklentiyi çoktan duymuşsunuzdur.
Bu eklenti sitenizi önbellek özelliğini etkinleştirmek için tasarlanmıştır. Sitenizi cacheleyerek sunucuya binen yükü azaltır ve sitenizin hızlı açılmasını sağlar.
2.Plugin Organizer
Yukarda bahsetmiştim, eklenti sayısı arttıkça siteniz yavaşlamaya başlar. Bu eklenti ile diğer eklentileri kontrol edebilirsiniz. Mesela normalde ziyaretçi sayfaya girdiği anda
tüm eklentiler sırayla çalışmaya başlar. Ama bazı eklentiler bazı sayfalarda aktif olmasa bile düzgün çalışabilir. Şimdi eğer eklentisiz düzgün çalışıyorsa, eklentiyi boş yere çağırıp
sayfayı ağırlaştırmanın ne anlamı var? İşte bu eklentiyle bazı eklentileri bazı sayfalarda devre dışı bırakabilirsiniz ya da yüklenme sıralarını değiştirebilirsiniz.
3. WP Smush.it
İçerikteki görsellerin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Gerek kullanıcı deneyimi, gerekse SEO için, bir makalede mutlaka en az 1 mümkünse 2,3 görsel kullanmamız gerekiyor. Hal böyle olunca, ortalama bir sitedeki görsel sayısının ne kadar fazla olduğu ortada. Peki bu kadar görsel varken bunlar siteyi yavaşlatmaz mı? İşte burada bu eklenti devreye giriyor. Şu an kendi bloğumda da kullandığım bu eklenti, sitenizdeki görsellerin kalitesini düşürmeden boyutunu küçültür. Üstelik eklentinin ayarı da yok. Sadece indirip etkinleştiriyorsunuz ve gerisini o hallediyor. Sonuç: sıfır kalite kaybı ve site hızlanması. Harika değil mi?
4. WP-DBManager
Veritabanı bir wordpress sitenin beyni gibidir. Arkaplanda durur ama her şey ona bağlıdır. Bu yüzden veritabanını optimize etmek de çok önemlidir. Eğer phpmyadmin bilginiz yoksa veritabanınızı optimize etmek için eklenti kullanmanız gerekiyor. Bu alanda en popüler veritabanı optimize eklentisi WP-DBManager’dir. Kullanımı da kolaydır ve bir kaç işlemde veritabanınızı temizleyebilirsiniz.
5.BJ Lazy Load
Bu eklenti sayfanızda scroll edildikçe, yani aşağılara doğru inildikçe sorgu sayısını arttırır. Yani siteye ilk girildiğinde bazı şeyler yüklenmeyecek. Aşağılara doğru inilirse geri kalanı yüklenecek. Bu sayede sayfalar daha hızlı açılacak ve bant genişliğinden kazanç sağlayacaksınız.
Sonuç:Yukarıda tavsiye ettiğim 5 eklenti ile WordPress sitenizi hızlandırabilirsiniz. Tabii illa ki istediğiniz hıza ulaşamayabilirsiniz. Bu durumda sorun hosting firmanızdan kaynaklanıyor demektir. Hosting firmanızı değiştirmenizi tavsiye ederim. Eğer sizin de tavsiye ettiğiniz eklenti ya da kafanıza takılan soru varsa yorum yazmaktan çekinmeyin. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. İyi bloglamalar!


Kaynak:aykutt.com/2014/10/en-iyi-wordpress-site. . .
Temmuz 2017

Stratejik Seo @stratejikseo

Adwords mü? SEO mu?


Dijital pazarlama çalışmaları içerisinde Google AdWords reklamları ve SEO çalışmaları çok önemli iki ayrı alandır. Firma ve markaların kullanıcılara kolay ulaşabilmesi, ürün ve hizmetlerinin tanıtımlarını yapabilmesi, site ziyaretçi sayısını yükseltmesi ve satış oranlarını arttırabilmesi adına iki yöntemde oldukça etkili ve önemlidir. İnternette pazarlama faaliyeti yürüten firmaların ve markaların genel olarak aklındaki soru ise “Google AdWords mü? SEO mu? ” hangisi daha yararlı? Genelde bu şüpheci yaklaşımı internet üzerinde çalışmalarına yeni başlayacak olan kişi ve firmalar sormaktadır.

Aslında bu sorunun net ve keskin cevapları vardır. Ancak birinin diğerinden daha iyi olduğunu net olarak söylemek imkansız daha doğrusu yanlış olacaktır. Çünkü Google AdWords reklamları veya SEO çalışmaları her ikisi de kendi sistemi içerisinde avantajları olan, dijital dünyanın en efektif pazarlama yöntemleridir. Dijital pazarlama yatırımlarının büyük bir bölümünü oluşturan AdWords ve SEO arasındaki tercih farkı ise mevcuttaki pazarlama stratejinize, belirlediğiniz hedefe göre değişecektir. Yoksa birinin diğerinden daha üstün olduğu veya birini yapın, diğerini yapmasınız da olur diye bir ayrım yapmak doğru olmayacaktır. O zaman şimdi açıklamalı ve kıyaslamalı olarak Google AdWords mü SEO mu? Sorusunun cevabını, hangisinin ne avantaj sunduğuna istinaden açıklayalım.

7509


AdWords’ü veya SEO’yu Tercih Etmek Diğerinin Sağlayacağı Faydanın Yerine Geçmeyecektir


Öncelikle temel olarak bilinmesi gereken bir durum var ki AdWords ve SEO çalışma mantığı bakımından birbirinden ayrıdır. Yani birinden birini tercih ettiğinizde, diğerine yapmadığınız yatırım ve çalışmanın, tercih ettiğinizden elde edilmesini bekleyemezsiniz. Sonuçta ikisinin de kendi pazarlama prensibi içerisinde farklı getirileri vardır. Yani AdWords reklamı verdiğinizde arama sonuçlarında ilk sayfada reklamınız yayında kaldığı sürece çıkabilirsiniz. Kullanıcılar size ulaşabilir. Ancak reklamı yayından kaldırdığınızda kullanıcıların ilk sayfada size ulaşması mümkün olmayacaktır. SEO çalışması ile ise anahtar kelimeler bazında sitenizi ilk sayfaya getirdikten yapılan doğru çalışmalar neticesinde uzun süreler boyunca kullanıcıların ilgili ve benzer anahtar kelimeler ile yapacağı aramalarda size ulaşması mümkün olacaktır. Yani bu bağlamda AdWords reklamları tercih edildiğinde reklam yayından kalktıktan sonrada ilk sayfada çıkma beklentisi olmamalıdır ki bu olmayacaktır. Bu verilen örnek haricinde daha birçok örnek ile ikisinden biri seçildiğinde diğerinden beklenen faydanın oluşması gibi bir durumun olmadığını anlatabiliriz. Yani bundan dolayı pazarlama çalışmalarınızda o anki şartlarda ihtiyacınız olanı tercih edip sonrasında diğeri üzerine de çalışmalar yaparak, ikisini birbirini destekleyecek şekilde kullanmanız her zaman en doğru tercih olacaktır.

AdWords Hızlı Sonuç Verir SEO Uzun Vadeli Bir Yatırımdır

AdWords reklam çalışmaları hızlı sonuç veren bir yöntemdir. Reklam kampanyanızı yayınladıktan ortalama 15 dakika sonra web sitenizi ve reklamınızı reklam bölümünde görmeye başlarsınız. Böylelikle reklam yayını başladıktan sonra internette sizin ürün ve hizmetlerinize yönelik arama yapan kullanıcılar size ulaşacaktır, sitenizi ziyaret edecek ve alışveriş yani satın alma işlemi gerçekleştirecektir.

SEO çalışmaları ise AdWords çalışmalarına göre uzun soluklu bir çalışmadır. Hem AdWords’e göre yapılacak çalışmalarda daha fazla detay ve ayrıntı vardır hem de arama motorlarına varlığınızı hissettirmeniz biraz zaman alır. SEO çalışmalarında sektörünüzün veya anahtar kelimelerinizin rekabet durumuna göre alt yapı çalışmaları 1-2 ay kadar sürmektedir. Üçüncü aydan itibaren etkisini tam olarak göstermeye başlayan SEO çalışmaları ile ortalama olarak 4’üncü aydan itibaren ilk sayfaya gelmeniz mümkündür. Bu süreç orta ve biraz daha üst düzey zorluktaki anahtar kelimeler için gerçerli olup kesin bir süreç değildir. Yapılacak çalışmalar ve bulunulan sektöre göre ilk ay içinde başarılı sonuçlar almakta mümkündür. Bu süreçten sonra ise ürün ve hizmetlerinize yönelik arama yapan kullanıcılar daima ilk sayfada sizin web sayfanıza ulaşacaktır. Yani reklam vermeden de ilk sayfadaki yerinizi alacaksınız. Google AdWords’e göre oldukça uzun bir zaman gerektirdiği görülse de SEO çalışmalarının etkisinin de uzun zamanlar boyunca sürdüğü unutulmamalıdır.

7509
Kısa Süreli Geri Dönüşlerde AdWords Uzun Süreli Yatırımlarda SEO

Google AdWords’e yönelik yapılan yatırımların ve reklam çalışmalarının karşılığını reklamınız yayına girdikten itibaren almaya başlarsınız. Bu bir nevi SEO çalışmalarına göre kısa sürede ve ikna edici olarak kullanıcıların dijital pazarlamaya yönelik güvenini arttırmaktadır. Mesela yeni bir ürün ya da hizmetinizi ön plana çıkartmak ve bir an önce aksiyon elde etmek istiyorsunuz o zaman AdWords’ü tercih etmeniz doğru olacaktır. Çünkü aynı ürünü SEO ile ön plana çıkartıp kullanıcı ile buluşturmanız zaman alacaktır. Ama bunu AdWords aracılığıyla yaparsanız aynı gün içerisinde dahi satış geri dönüşümleri elde edersiniz.
SEO çalışmaları uzun vadeli bir yatırımdır. Ayrıca SEO çalışmaları hiç bitmeyen sürekli devam eden bir durumdur. Web sitenizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi sürekli ön planda tutmak ve her daim arama motorlarında ilk sayfada yer almak için tercihiniz SEO olmalıdır. Çünkü AdWords çalışmaları reklam yayında kaldığı sürece etkisini göstermektedir. Ancak SEO çalışmalarının geri dönüşlerinizi belirli bir süre sonrasında devamlı almaya başlarsınız. Altyapısını her ne kadar uzun sürede oluştursa da etkisini de uzun vadede göstermektedir. SEO çalışmaları sayesinde ayrıca hem ilk sayfa sıralamalarında hem de diğer sayfa sıralamalarında da varlığınızı göstereceksiniz. Önemli olan doğru SEO çalışmasının düzenli olarak ve bilinçli bir şekilde yapılmasıdır. Eğer geçici bir kazanç elde etme niyetiniz yoksa her zaman SEO çalışmalarını tercih etmeli ve yapmalısınız.

TBM Fazla Olan Kelimeler için SEO Maliyeti Düşük Olan Kelimelerde AdWords

Hem SEO çalışması hem de AdWords çalışmalarını beraber yürüten firmaların yatırım harcamalarında dikkat edecekleri husustan birisi de anahtar kelimelerin rekabet gücü ve maliyetidir. Bu doğrultuda maliyeti yüksek olan anahtar kelimeler bazında AdWords reklamı vermek maliyeti oldukça arttıracaktır. Tıklama başı maliyet (TBM) kriterleri baz alındığında maliyeti yüksek bir anahtar kelime üzerinden reklam verilmesi kullanıcıların reklamınıza her tıklamasında bütçenizi kısa sürede bitirecektir. Bundan dolayı maliyeti düşük olan anahtar kelimeler üzerinden reklam vererek, kısa sürede kullanıcıyla buluşabilir ve geri dönüş elde edebilirsiniz.

Maliyeti yüksek olan anahtar kelimelerde markanızı ön plana çıkartmak için en doğru tercih SEO çalışmaları olacaktır. Hem yapacağınız SEO çalışmalarında TBM faktörü olmayacağı için bu maliyet yükünden kurtulmuş olacaksınız. Kısa sürede harcayacağınız reklam bütçenizi SEO çalışmaları ile uzun vadede daha garanti bir yatırım olarak kendinize avantaja dönüştürebilirsiniz.

Google AdWords’ün Yönetilmesi Daha Kolay SEO Daha Karışık ve Kapsamlıdır

Google AdWords reklamlarının AdWords hesabı üzerinden yönetildiği bir kullanıcı paneli mevcuttur. Bu panel üzerinden kullanıcılar tüm reklam ayarlamalarını, optimize çalışmalarını ve reklam durdurma, yeniden başlatma ve benzeri işlemleri yapabilmektedir. Ancak SEO çalışmaları oldukça kapsamlı bir yöntemdir. Bundan dolayı kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti almak genel itibariyle daha yararlı olmaktadır. Çünkü SEO çalışmaları kapsamında web sitesinde site iççi SEO çalışmaları site dışında ise site dışı SEO çalışmaları yapılmaktadır. Yapılan bu çalışmaların hepsi belirli bir mantığa ve kurala göre ilerlemektedir. Ayrıca SEO çalışmalarını arama motorlarının özellikle de Google algoritma güncellemeleri etkilemektedir. Bundan dolayı düzenli olarak takip ve araştırma yapılarak SEO çalışmaları her zaman güncel olarak ilerletilmelidir.

Sonuç

Dijital dünyada yapılacak dijital pazarlama çalışmalarında firma veya markasını ön plana çıkartmak isteyenlerin, rakiplerinin önüne geçmek ve kullanıcılara kolay ulaşmak, kullanıcılarında markaya kolay ulaşabilmesini sağlamak için SEO ve AdWords çalışmalarının bir arada yürütülmesi en doğru tercihtir. Çünkü SEO çalışmaları ile uzun vadeli yatırımlar yaparak web sitenizi arama motorlarında ilk sayfaya getirmeniz kullanıcı gözünde sizin daha güvenilir bir marka olmanıza katkıda bulunacaktır. Bunun etkisiyle de kısa sürede satış yapma gereksinimlerinizde vereceğiniz AdWords reklamlarında ilk sayfadaki etkinizden dolayı daha verimli geri dönüşler elde edeceksiniz. Yani tam anlamıyla her iki dijital pazarlama yöntemi de kendi prensipleri çerçevesinde avantajlara sahiptir. Önceliğinizi belirlerken hedeflerinize, bütçenize ve planlamalarınıza göre hareket etmeniz ama her zaman SEO ve AdWords çalışmalarını bir arada ilerletmeniz daha yararlı olacaktır.

Bonus

Eğer hedef kitleniz tam tespit edilebilir değilse ya da sektörünüzde yeni bir ürün / hizmet ortaya çıkardıysanız bu alanlarda hedef kitle ve anahtar kelime tespiti yapmak oldukça zor olacaktır. Bunun yanı sıra yürütülecek Adwords ve SEO çalışmalarının doğruluğu şüpheli olacağından yatırımınızın boşa gitmesi oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bu gibi durumlarda öncelikle yapmanız gereken hedef kitle tanımlaması ve potansiyel müşterilerin toplanmasıdır. Bunun için öncelikli Dijital Pazarlama kanalınız sosyal medya olmalıdır. Bireysel ya da sosyal medya danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak sosyal medya kanallarında ürün ve hizmet tanıtımı yaparak öncelikle kitlenizi oluşturmalısınız. Yeterli hedef kitle oluşturulması, marka bilinirliği sağlanması ardından Adwords reklamlarına yoğunlaşmalısınız. Adwords reklamları sonucunda sitenizde gelen ziyaretçilerin hangi arama terimleriyle geldiğini analiz edip bu kelimeler ve türevleri üzerine SEO Çalışmalarına başlayabilirsiniz. Son aşamada ise marka bilinirliği sağlandıktan belirli bir ziyaretçi kitlesi yakalandıktan sonra remarketing çalışmalarıyla satış dönüşüm oranınızı arttırabilirsiniz.

AdWords ve SEO çalışmaları hakkında bilgi almak veya SEO danışmanlığı ya da Google AdWords danışmanlığı hizmeti almak için bizimle ile iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak:stratejikseo.com/adwords-mu-seo-mu
Eylül 2017

Ayhan Karaman @ayhankaraman

SEO'da Başarıya Ulaşmak İçin Yapmanız Gerekenler

Google’da yükselmek için 200’ün üzerinde farklı faktör bulunmaktadır. Bu sayının ne kadar doğru olduğu tartışılır. Bunun şu anda ki büyüklüğü bile korkutucu. Bizler bu faktörler arasından en önemli olanları sizler için seçtik ve bu yazımızda paylaşacağız. Paylaşacağımız faktörlerden bazıları zorunlu bazıları ise sektörünüze bağlı olarak değişkenlik gösterir. Rekabet oranı yüksek olmayan bir sektörde SEO faktörlerinin tümünü dikkate almanız sizi avantajlı bir seviyeye getirir.

1659

Eğer gerçekten SEO konusunda başarılı olmak, SEO’ya odaklanmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız bu yazıyı dikkatli olarak okuyunuz.

İç Optimizasyon Faktörleri

İşte arama görünürlülüğünü etkileyen sayfa optimizasyon faktörleri;
 • Başlık Etiketi;
Başlık meta etiketi (Title) bir arama motoru için güçlü sinyallerden sadece birisidir. Anahtar kelimenizi başlık kısmının en başında kullanmanız ile en sonunda kullanmanız arasında çok büyük bir fark vardır. Başlangıçta kullanmanızın arama sonuçlarına ciddi oranda etkisi olacaktır.
 • Açıklama Etiketi;
Açıklama meta etiketi (Description) SEO açısından oldukça önemlidir. Bu etikette arama motorlarına çok önemli sinyaller vermektedir. Ayrıca kullanıcılarınızın sitenize tıklaması konusunda çok önemli bir rolü olduğunuda belirtmek istiyorum. Açıklama kısmına da anahtar kelimeniz ile başlamanız arama motoru sonuçlarında iyileşmek için büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Devamı ve Kaynak:ayhankaraman.com/seo-da-basariya-ulasmak. . .

164 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Yerel SEO

3 Kullanıcı   10 Soru   31 Yanıt