Bilmek istediğin her şeye ulaş

Seri Üretim

Seri üretim bir ürünün genellikle montaj hattı aracılığıyla çok sayıda üretilmesidir. Seri üretimin kullanım alanı bir yığın biçiminde işlenmesi gereken maddelerden (gıda, yakıt, kimyasallar, vb.) ayrı ayrı işlenebilen maddelere (ev malzemeleri, otomobiller, vb.) dek uzanmaktadır. Seri üretim teriminin geçmişi Encyclopedia Britannica yetkililerinin 1926 yılında Ford Motor Company'yle yaptığı bir röportaja dayanmaktadır. The New York Times ise bu terimi Britannica'nın hazırladığı makaleden önce bir yazıda başlık olarak kullanmıştır.Unrecognized parameters: 'rvprop', 'rvsection'

Eylül 2014

Yunus Emre Bayraktar, bir soruya yanıt verdi.

Modüler Mobilya'da en sık kullanılan bağlantı elemanları nelerdir?

  1. Minifix
  2. 3X16 Vida

Bunlar vazgeçilmezleridir.
Hemen hemen bu ikisinden oluşmaktadır ve her 1 Minifix için 1 adet Kavela da kullanıldığını bilmek gerekir.
Mayıs 2013

Fatih Orhun Uzun, bir soruya yanıt verdi.

Konserve üretimi nasıl yapılıyor? Konserve gıdalar sağlıklı mı?

Konserve elverişli nitelikleri hammaddenin bir takım ön işlemlerden sonra, teneke kutulara, cam kavanozlara veya amaca uygun benzerkaplara doldurulması, kapların hava almayacak şekilde (hermetikli) kapatılması ve ısıl işlemlerle (pastörizasyon ve sterilizasyon) bozulma yapabilen mikroorganizmaların öldürülmesi yoluyla üretilen dayanıklı bir üründür.

Hamileler tükettiğinde bebek gelişimi önler, erkeklerde kısırlığa sebep olabiliyor. Bozulmaması için katılan bol miktarca tuzda böbreklere zarar verir. Konserve meme kanseri, obezite ve şeker hastalığınada sebep olabilir.

Nisan 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Kağıdın üretim aşamaları nelerdir?

Kağıt üretimi kısaca bitkiyi liflerine ayırma ve hepsini bir hizaya sokarak içine çeşitli kimyasalların katılmasıyla gerçekleşir. Bu üretimdeki temel aşamalar:
  1. Ağaçlar kesilerek kütük haline getirilir.
  2. Kütüğün kabuğu içe zarar vermeyecek şekilde soyulur.
  3. Soyulan kütükler kimyasal bir suya atılır. Bu kimyasal suyun içinde ağaç liflerini bir arada tutan lignin adlı maddeyi çözen karışımlar vardır. Bundan sonra kağıt beyazlatılır.
  4. Elde edilen hamur karıştırıcı makineye girer. Burada hamurun içine kaliteyi artırması için Çin kireci gibi dolgular, renk pigmentleri, suya dayanıklılık sağlayan maddeler katılır. Karıştırıcı lifleri pürüzsüz bir hamur haline getirir.
  5. Hamur suyundan arındırılması için sıkı tel örgü şeklindeki bir bende dökülür. Sudan daha çok ayırmak için ayrıca soğurma yöntemi kullanılır. Bu aşama sonunda hamur bir silindir tarafından sıkıştırılır.
  6. Ek silindirlerle bu işlem sonunda hamur sudan tamamen arınır ve düzleşir.
  7. Son aşama olarak da ağsı durumdaki hamur sıcak silindirler sayesinde iyice kurutulur.
Mart 2013

Hilal Korkmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

Hayvanların işlenmesindeki süreç ile ilgili bir video, not: izlemek biraz zor, ( kan yok)

La surconsommation on Vimeo

La surconsommation désigne un niveau de consommation situé au-dessus de celui des besoins normaux ou d'une consommation moyenne. Image provenant du film Samsara…

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.