Bilmek istediğin her şeye ulaş

Server

YÖNLENDİR Sunucu (bilişim)

Mart 2015

Hakan Bayrak @hakanbayrakrs

Counter Strike global offensive için iki bilgisayarı internetsiz nasıl bağlarız?

Bir tane çapraz kablo alıyoruz -ethernet kablosu gibi ammavelakin değil, farklı-
Sanki internet kablosuymuşçasına iki bilgisayarın da ethernet girişlerine bu kabloyu takıyoruz.
Sonra ister sağ alttan ister denetim masasından Ağ ve Paylaşım Merkezi'ne giriyoruz.
Tanımlanamayan Ağ yazan kısma tıklıyoruz;Ağ bulma ve dosya paylaşımını aç deyince çok da güzel oynayabilmeniz lazım. (Ben böyle Left4Dead, AoE falan oynadım yani.)

Tabii işin uzmanı uğrarsa buralara yanlışım varsa düzeltsin. : D
Ocak 2015

Birkan Aydin @birkanaydin

Yılda 800 milyon veri basan bir sistemde, rapor (Asp.NET üzerinden) alınmak istenmektedir. Donanımsal (server) ve yazılımsal (database ve diğer teknolojiler) olarak nelere dikkat edilmelidir? Ana kriterler nelere göre belirlenmelidir? Personel seçiminde hangi yeterlilikler aranmalıdır?

Hali hazırda sistemin çalışıp çalışmadığını, almak istediğiniz rapor ayrıntılarını, varolan donanımınızı vs. belirtmemişsiniz. Soru biraz yüzeysel kalmış bana göre. Ancak fikir olması açısından inploid'e benzer bir sistem olan stackExchange network'deki şu infografiği inceleyebilirsiniz:stackexchange.com/performance
Ocak 2014

Cemal Tekin @sampitt

Server'ın kaldırabileceği trafik nasıl ölçülür? Sitenin trafik istatistikleri stabil değilse, nasıl bir sunucu kiralamalıyız. Bandwith, RAM, CPU, Kapasitesi vs. özellikleri neye göre nasıl olmalı?

ASP.NET'te ve Visual Studio için söylüyorum, bunlar için çok gelişmiş araçlar var.
Mesela "Load test (Yük testi) " yapabilirsiniz ve bu yolla aşağı yukarı bir fikir edinebilirsiniz.

Load test ve Visual Studio hakkında bazı kaynaklar:
msdn.microsoft.com/en-us/library/ms182594.aspx
msdn.microsoft.com/en-us/library/ms182561(v=vs. 90) . Aspx
visualstudio.com/en-us/get-started/load-...

Burada kritik nokta, load testi yaptığınız makinenin konfigürasyonları ile gerçek sunucunuzun konfigürasyonları arasındaki farkı da hesaba katmanızdır. Yani bir i7 işlemcili, 6GB RAM gibi donanıma sahip laptop ile testi gerçekleştirdiğinizde CPU 500 kullanıcı yükünü kaldırıyor ise gerçek sunucunuzun işlemcisinin i7'den kaç kat daha güçlü olduğunu atlamayın.

NOT: Bir diğer çok önemli nokta ise "think time between test iterations" ayarını "0 seconds" olarak bırakmayınız. Bu değer, test edilen aksiyonlar arasında kaç saniye bekleneceğini gösterir. Yani sıfır olursa, sayfaya gelen bir kişi hiç beklemeden arka arkaya butonlara basıyormuş gibi test eder, ki bu yanlıştır. En azından 2 saniye gibi bir aralık verilmelidir.
Kasım 2013

Ömer Arkın @HECTOR

Server 2012 kurulumunu yaptıktan sonra WLAN bağlantısını nasıl oluşturabiliriz?

Öncelikle soruyu biraz daha açabilir misiniz? Bulunduğunuz konumda wlan ağı oluşturup sunucu üzerinden yönetmek mi istiyorsunuz yoksa sunucuyu wlan olarak mevcut ağa dahil mi etmek istiyorsunuz?
Kasım 2012

Aydın Bulut @aydinbulut

Linux sunucuya root olarak nasıl bağlanılır ?

Sunucuya bağlandıktan sonra "su" komutu çalıştırmanız gerekli "su" komutu "super user" anlamına gelir ve terminal üzerinde root hakkı almanızı sağlar. "su" komutu çalıştırıldıktan sonra size şifre soracaktır özel bir şifre belirlenmediyse şayet panel şifreniz ile aynıdır.

Ağustos 2014

Birkan Aydin @birkanaydin

Lisanslı Server 2012 R2-Standart kurulumunda güncellemelere geldiği esnada 'windows unattend ayarını geçiş [offlineServicing] sırasında uygulanamadı' hatası alıyorum ve kurulum yarıda kalıyor. Sebebi ne olabilir?

Bu soruyu Ağustosta sormuştum ama cevabı bulunca yazmayı unutmuşum. Microsoft 'un sitesinden indirmiş olduğum iso dosyalarından kaynaklı bir sorunmuş... Dokuz naz ile elde etmiş olduğum orjinal cd 'den kurduktan sonra sorun düzeldi. Büyük olasılıkla, microsoft üzerinde bulunan türkçe 2012 r2 iso dosyasından bir sorun var.. Hp 'nin yetkilileri de bu sorunu son zamanlarda çok sık aldıklarını fakat henüz bir çözüme ulaşamadıklarını bildirildi.
Aralık 2012

Duygu Uzunalı @duyguuzn

Counter Strike'ta server nasıl kurulur?

Lan ile oynamak için nasıl kurulduğunu sormuyorsunuzdur sanırım?

İnternet üzerinde IP dağıtım genel bir server kuracaksanız işletim sisteminiz önemli.

Counter Strike 1.6 için;

Windows üzerinde: cstrike-planet.com/tutorial/1-windows-ınstall-cs-16/4

Linux üzerinde: cstrike-planet.com/tutorial/1-linux-ınstall-cs-16/6

PS: Bunlar non-steam değil.

9 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.