Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sevgi

Sevgi, sözlüklerde "İnsanı bir şeye ya da bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu" olarak tanımlansa da, bu tanımın yetersiz ve yüzeysel olduğunu söyleyen birçok yazar, sevginin tam anlamıyla tanımlanamayacağını düşünmektedir. Sevgi denildiğinde genellikle akla ilk önce, iki karşı cins arasındaki duygusal çekim gelmekteyse de, aslında sevgi, yöneldiği hedefe (sevgiliye duyulan sevgi, Allah sevgisi, vatan sevgisi, ebeveyne duyulan sevgi, çocuğa duyulan sevgi vs.) ve biçimlerine bağlı olarak büyük bir çeşitlilik göstermektedir. Şefkat, merhamet ve fedakârlık sevginin farklı kılıklardaki yansımalarıdır. Sevgi yalın anlamıyla bir duygu ve heyecan türüdür. Sevgi, insanın bir şeye ya da bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermesine denir. Bir başka tanıma göre de “sevgi, öğrenilen duygusal bir tepkimedir.” İbn Arabî'ye göre sevginin tanımı yapılamaz. Sevgi ancak tadılır. Tadan kişi de sevginin ne olduğunu yeterince anlatamaz. Aynı zamanda sevgi evrensel bir duygudur. Annenin çocuğunu sevmesi, eşlerin birbirlerini sevmesi, ilâhî bir sır olarak, gayesi “bir tenle bir teni, bir canla bir canı kavuşturmak” olan sevginin evrenselliğine en güzel örnektir. Aynı zamanda İbn Arabî sevgi için, “Sevgi seveni sevilene bağlayan bir bağdır ve sevgi sevenin var oluşudur” der. Sevgi konusunda Neo-spiritüalist görüşler şöyle özetlenebilir: Sevgi insanların ruhunda bulunan değerli ve olumlu bir yetenektir. Fakat insanlar bu yeteneklerini her zaman ideale yakın bir değer olarak kullanamamaktadırlar. Yani insanlar birbirlerini gerektiği gibi sevememektedirler. Sevgi her şeyden önce fedakârlıktır, yani hiçbir karşılık beklemeden başkasına kendinden bir şeyler vermek esasına dayanır. 'Gerçek sevgi'; merhamet, şefkat, fedakârlık gibi diğerkamca davranışlarla, uygulamalarla kendini gösterir; aksi takdirde kuru bir laftan ibaret kalır. Gerçek mutluluk, ebedi olma...

Mart 2017

Metin Atabay  yeni bir  gönderide  bulundu.

İslam ve " Örtünmek "

Tesettürün Amacı Nedir

Kendini Kötü Nazarlardan Korumak ...

Tecavüzlerden Uzak Kalmak ...

Fakat İslam Dininde Esas Olan Şey

Zihniyeti " Arındırmak "

Düşünsene Dostum

Herkes Bebek Gibi Masum Olsa

Kimseden Tahrik Olmayacak Kadar

Masum Bir Kalbe Sahip Olsa

Örtünmeye Ne Gerek Olurdu ...

Sen Bir Bebeğin Yanında

" Bana Zarar Verir " Diye Örtünür müsün

Bilirsin Ki Ondan Kimseye Zarar Gelmez ...

Masumdur Tecavüz Etmez

Aklından Bile Geçmez ...

Öyle de İslam'da Öncelik Budur İşte ...

İnsanın Kalbini Masum ve Temiz Eylemek

Pek Çok Ayetle Birlikte

Hadisi Şerif Yok mudur Zaten

" Güvenilir İnsan Olmakla "

Kalbi ve Zihni Arındırmakla İlgili ...

Önce Herkes Senden Emin Olsun

Bilsinler ki Kimseye Zarar Vermezsin ...

677
Ocak 2017

Tuğçe , bir soruya yanıt verdi.

İlişkide hiçbir şey söylemeden çekip gidilmesi ve açıklama yapılmaması ne demektir?

Bu yeni başlayan bir ilişki ise kalbini kırmadan yavaştan uzayayım sevemiyorum, daha çok aşık olup seni üzmek istemiyorum demek. Uzun ilişkilerde ise anlatamadığı birşeyler olduğunu düşündürürdü bana. Ama ikisi de olgun bir insanın yapacağı bir iş değildir.
Aralık 2016

Mert Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

İlişkide hiçbir şey söylemeden çekip gidilmesi ve açıklama yapılmaması ne demektir?

Hatalıdır. Güvendiği sevdiği için dengesizliklerini kaldıramaz hale gelmiştir ağlamak ve gülmek arasında gitgeli oluşmaya başlamıştır. Duygu karmaşasına tutulmuştur. ''Alışmayalım, sen çok iyisin ama.'' sözlerini duymuş erkektir. Dengesiz türk kızlarına verilmesi gereken en güzel cevaptır. Hiçbirşey dememek.
Nisan 2016

Insan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Okumak

Okumak, neden önemli mi?
Okumak öğrenmenin en güzel yollarından biridir
Okumak hayal gücünü geliştirir, bu da umut etme kabiliyetimizi, sonuçta bir şey hayal etmeden bir umuda bağlanamazsın. Umut ise günümüz insanının en büyük eksikliklerinden biri, hayattan hiçbir umudumuz kalmıyor, her şeyi monoton, tekdüze ve sıkıcı hale getirdik. Hayatımızdan tek umduğumuz, işe gidip gelip başımıza dert açmadan yaşamak.
Okumak farklı bakış açıları kazandırır.
Okumak hitabeti ve yazmayı geliştirir.
Okumak yeni kelimeler öğrenmeni ve kullanmanı sağlar, bu ise seni değiştirir, her gün farklı bir sen olarak çıkabilirsin.
Okumak seni bulunduğun yerden uzaklaştırır.
Okumak cehaletten kurtarır.

Not: Sadece okumak yetmez, yaşamak lazım, sevmek lazım, saygı lazım.
Okuyarak öğreneceksin ama severek anlayacaksın. -Şemsi Tebrizi
Nisan 2016

Insan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Canım arkadaşlarım

Arkadaşlarım, bir tanelerim, dostlarım
Şu dünyada nasıl biri olursak olalım, beraber yaşadığımız inkar edilemez.
Peki şu dünyayı neden birbirimize dar ediyoruz?
Hiç kimse sizin gibi düşünmek zorunda değil. Hatta irade denen bir şey var, herkes her şeyi yapmakta özgür. Birisi yolda bulduğu taşı alıp tapabilir, cehaletin dibine de vurabilir, topluma isyan da edebilir, ya da sadece vasıfsız bir insan da olabilir.
Bırakın, her insan özgür, nasıl olmak istiyorsa öyle olsun. Sırf size uymayan düşüncelere sahip diye nefret duyamazsınız insanlara.
Sorun oradaki şu zaten dapdar olan Dünya'yı iyice birbirimize dar ediyoruz. Herkeste kusur arayıp nefret edecek bir gedik buluyoruz. PAYLAŞIMLARIMIZ NEFRET DOLU.
Sizinle benzer düşüncelere sahip, sizi anlayan birini sevmek kolay, kolaysa sizinle zıt düşünen birine sevgi duyun, Durmadan nefret yayıyoruz: "Onlar böyle aptal", "Bunlar böyle cahil".
Eğer birilerini değiştirmek istiyorsanız, gidip yüz yüze konuşun, anlatın, dinleyin, değer verin; ama burada bir şeyler yazıp okuyan insanların değişmesini beklemek bile zorken, nefret dolu söylemlerimiz insanları tamamen itiyor. Zaten değiştirmek istemiyorsanız yazdığınız, yaptığınız şeylerin çok da bir amacı yok.
Bu sözleri herkes üstüne alınabilir.

LÜTFEN, toplum yeteri kadar kutuplaşmışken, siz de onu daha da kutuplaştırmaya çalışmayın, lütfen.
Sizleri seviyorum.
Şubat 2016

Doğan Ataman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Doğum günü!

Bu gün oğlum Deniz Can'ın doğum günü. Deniz Gezmiş'in adı nice denizlerde. 1 sevinç 1 hüzün. Deniz Gezmiş.
Ocak 2016

Siran Camgöz, bir soruya yanıt verdi.

Sevgi duyduğunuz bir insandan, sevgi beklemek bencillik mi?

Insanoğlu her zaman sevmek ve sevilmek ister. Istek ve iihtiyaç olarak degerlendirilse de alt kavramında bencillik yatar. Çünkü sevdiğimiz gibi sevilmeyi isteriz. Bu noktada kimi ve ne şekilde sevdiğimiz önemli ayrıca o insanın ne sekilde karşılık vereceği de . Bm sevdim diye onun da beni sevmesini bekleyemem bu bencillik olur. Ama adı konan bir ilişkide tabi ki sevgi ve saygı beklerim.
Kasım 2015

Bora Kasap  yeni bir  gönderide  bulundu.

107 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Millet Sevgisi

5 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Yaşam Sevgisi

48 Kullanıcı   10 Soru   64 Yanıt

Yurt Sevgisi

13 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Bebek Sevgisi

22 Kullanıcı   10 Soru   25 Yanıt