Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sevgi

Sevgi, sözlüklerde "İnsanı bir şeye ya da bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu" olarak tanımlansa da, bu tanımın yetersiz ve yüzeysel olduğunu söyleyen birçok yazar, sevginin tam anlamıyla tanımlanamayacağını düşünmektedir. Sevgi denildiğinde genellikle akla ilk önce, iki karşı cins arasındaki duygusal çekim gelmekteyse de, aslında sevgi, yöneldiği hedefe (sevgiliye duyulan sevgi, Allah sevgisi, vatan sevgisi, ebeveyne duyulan sevgi, çocuğa duyulan sevgi vs.) ve biçimlerine bağlı olarak büyük bir çeşitlilik göstermektedir. Şefkat, merhamet ve fedakârlık sevginin farklı kılıklardaki yansımalarıdır. Sevgi yalın anlamıyla bir duygu ve heyecan türüdür. Sevgi, insanın bir şeye ya da bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermesine denir. Bir başka tanıma göre de “sevgi, öğrenilen duygusal bir tepkimedir.” İbn Arabî'ye göre sevginin tanımı yapılamaz. Sevgi ancak tadılır. Tadan kişi de sevginin ne olduğunu yeterince anlatamaz. Aynı zamanda sevgi evrensel bir duygudur. Annenin çocuğunu sevmesi, eşlerin birbirlerini sevmesi, ilâhî bir sır olarak, gayesi “bir tenle bir teni, bir canla bir canı kavuşturmak” olan sevginin evrenselliğine en güzel örnektir. Aynı zamanda İbn Arabî sevgi için, “Sevgi seveni sevilene bağlayan bir bağdır ve sevgi sevenin var oluşudur” der. Sevgi konusunda Neo-spiritüalist görüşler şöyle özetlenebilir: Sevgi insanların ruhunda bulunan değerli ve olumlu bir yetenektir. Fakat insanlar bu yeteneklerini her zaman ideale yakın bir değer olarak kullanamamaktadırlar. Yani insanlar birbirlerini gerektiği gibi sevememektedirler. Sevgi her şeyden önce fedakârlıktır, yani hiçbir karşılık beklemeden başkasına kendinden bir şeyler vermek esasına dayanır. 'Gerçek sevgi'; merhamet, şefkat, fedakârlık gibi diğerkamca davranışlarla, uygulamalarla kendini gösterir; aksi takdirde kuru bir laftan ibaret kalır. Gerçek mutluluk, ebedi olma...

Ekim 2016

Gizli Kullanıcı

Beni aldatan sevgilimin çıplak fotoğraflarını yeni sevgilisine ve arkadaşlarına attım, yanlış mı yaptım?

Etik olarak zaten doğru olmayan bir şey, hukukî mecrada da başınız ağrıyabilir, bilginiz olsun.
Eylül 2016

Winterwitch @ilkesanlav

Bir barda yalnızlar gecesi düzenleseniz, insanların birbirleriyle daha çabuk kaynaşmasını sağlayacak nasıl bir yol izlerdiniz?

Yaratıcı drama konusunda araştırma yapabilirsin. Küçük gruplar üzerindeki kaynaştırıcı etkisine inanamazsın. Önerim bu konuda deneyimli bir drama yöneticisisinin oyunu yönetmesinin iyi olacağıdır. Direkt tanışma ve kaynaşma üzerine çok yaratıcı oyunlar bulabilir. Yaklaşık 1 saat sonunda gruptaki herkes birbirini tanıyor ve sohbet edebilir hale geliyor :).
Mart 2016

Hüsnü Kuruntu @husnukuruntu

Sevmek nasıl olur? Sevgisizliğin sebep olduğu olumsuzluklar nelerdir? Sevmenin oluşturduğu güzellikler nelerdir sizce?

Sevmenin güzelliklerini söyleyemem ama sevgisizliğin olumsuzluklarını söyleyeyim: İnsan kimseye sevgini vermediği için yalnız kalıyor ve yalnız hissediyorsun. Sürekli sinirli ve bu sinirini birinden çıkarmak istiyorsun. Bu çok zor bir şey
Mayıs 2015

Gizli Kullanıcı

Duygu mu daha önemlidir düşünce mi?

Önemli olan dengedir sanırım. Hangisini iyi idare edebiliyorsanız sizin için iyisi odur. Genelde duyguyla hareket ederseniz daha çok zarar görebilmeniz mümkün. Düşünceyle hareket edildiğinde mantık vs. eklendiğinden daha az zararla çıkarsınız. Yaşasın duygusuz hayat : D Nede beceriyoruz ya :)
Mayıs 2015

Gizli Kullanıcı

Günümüz insanları neden bu kadar duygusuz, sevgi, saygı, güven niye kayboldu

Chemtrail, haarp, yeni dünya düzeni, tüketim toplumu, açlık, yoksulluk, kaynakların yok olması... Vs vs
Ocak 2015

Oğuzhan Talak @oguztalak

Haziran 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Mayıs 2014

Alper Kocakoc @sagdansoldan

İlişkide hiçbir şey söylemeden çekip gidilmesi ve açıklama yapılmaması ne demektir?

"Şu sebeplerden dolayı olamıyor", "ilgim azaldı" yada "sana ilgi duyamıyorum " vs.
cümlelerini dile getiremeyen ve sadece giden biri için uzmanlar ne der bilemem ama benim fikrim özgüvenden yoksun ve korkak olması. Karşısındaki insana değer versin ya da vermesin, başlarken sesini çıkarabiliyorsan, bitirirken de çıkaracaksın. Dile getirdin ama karşı taraf anlamamakta ve seni yormakta ısrar ediyor o zaman hakkındır çek git.
Mayıs 2014

epileptikatak.tumblr.com'>Goul Chakir Katsapoulos @kibritcikiz

Bir ilişkide, aşk olmasına rağmen, mesafeden dolayı tamamen bağlanmak tehlikeli midir? Ne yapılmasını önerirsiniz?

Günümüzdeki iletişim ve ulaşım imkanları ile hiçbir mesafenin sorun olmadığı kanısındayım. Başka bir ülkede bile olsa tatil biletlerini önceden ucuza alıp görüşülebilir hatta çok uzaktaysa ortada bir ülkede bile buluşulabilir. İnternet varsa görüntülü ve sesli konuşma ücretsiz yapılabilir yani demek istediğim iki taraf da aşıksa çözümler herzaman bulunur, ama biri uzaklığı bahane edip diğeri bu yükü sırtında taşıyorsa (her fırsatta yanına gitmek için çaba harcama, onun gelmesi için zorlama, maddi manevi her imkanı bu uğurda harcama , özlediği günler için acı çekme gibi) ancak diğer kişi normal bir hayat yaşıyorsa ( nasılsa görüşemiyoruz deyip kendi hayatına önem verme, fırsat yaratmaya çalışmak yerine bahaneler uydurma gibi) ozaman bağlanmamakta fayda vardır. Bunun sebebi mesafe değil, karşınızdakinin buna değer olmamasıdır.
Mart 2014

epileptikatak.tumblr.com'>Gizli Kullanıcı

İnsan istediği gibi, güzel bir ilişkiyi yakalamak için ne yapmalıdır?

Birçok yaşlı çifte uzun ilişkilerinin sırrı sorulur . Benim en sık rastladığım cevap "O sinirliyken ben sustum, ben sinirliyken o sustu" cevabıdır . Zaten birçok ilişkinin bitme sebebi öfke halindeyken ağızdan çıkan istenmeyen kötü sözler değil midir?
Şubat 2014

Ayhan Şimşek @zindoz98

İnsanın insana beslemiş olduğu gerçek sevgi nedir, nasıl anlarız?

Bence insan kendisini yeteri kadar sevebildiğinde hem bir sevme yetisi sahibi olur hem de o sevgi taşıp diğerlerini de yıkar. Yani sizi sevdiğini söyleyen insan kendisini de seviyorsa onun sevgisi dürüsttür. İnsanın kendisini sevdiğini nereden anlarız derseniz, onun mutlu olup olmadığına bakmalısınız. Kendisini seven insan bir kedi gibi her zaman mutludur. İnsanın mutlu olup olmadığını nereden anlarız derseniz, sanırım bu insandan insana değişiyor. Bu konuda bildiğim tek şey mutluluğunu "çok mutluyum" diyerek dile getiren insanların aslında süregelen karanlık mutsuzluklarında bir sevinç anı yaşıyor olmalarıdır.

Bir de kendisini sevmeyen bir insan kimseyi sevmez, sevemez. Kendisini sevmediğini anladığınız insanın size olduğunu beyan ettiği sevgisi de gerçek değildir.
Şubat 2014

Gülten Tuna @sensiz

Ekim 2013

Özgür Ersoy @sessizdinleyici

Sevmekle aşk arasındaki fark nedir?

Aşık olmakla sevmek arasındaki farkı sormuşlar ? Cevaplamış Şems: "Senin baktığına herkes bakar; ama senin onda görebildiğini herkes göremez. Herkes aşık olabilir; ama hiçkimse senin gibi sevemez. Tek fark sensin... "Seni özel kılan; sevdiğin değil, sevgin
Ekim 2013

Özgür Ersoy @sessizdinleyici

Sevmek ne demek?

Sevmek önemsemek , gereken ölçüde bağlanmak her zaman ihtiyaç duyulan bir duygudur.
Daha fazla

107 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Millet Sevgisi

5 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Yaşam Sevgisi

48 Kullanıcı   10 Soru   64 Yanıt

Yurt Sevgisi

13 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Bebek Sevgisi

22 Kullanıcı   10 Soru   25 Yanıt