Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sibernetik

Sibernetik (Yunanca kybernétes: "dümenci") veya güdüm bilimi; canlı ve cansız tüm karmaşık sistemlerin denetlenmesi ve yönetilmesini inceleyen bilim dalıdır. 12. yüzyılda Anadolu'da Artuklu Türklerden fizikçi, robot ve matris ustası bilim insanı El-Cezeri, sibernetik alanın en büyük dahisi kabul edilmektedir. Dünya bilim tarihi açısından bugünkü sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilim adamı olan El Cizirî, "Mekanik Hareketlerden Mühendislikte Faydalanmayı İçeren Kitap" (El Câmi-u’l Beyn’el İlmî ve El-Amelî’en Nâfi fî Sınâ'ati’l Hiyel, Arapça: بَيْنْ اَلْعِلْمِ وَالْعَمَلِ اَلنَّافِعْ فِي صِناعَةُ الْحِيَلْ) adlı eserinde ortaya koydu. 50’den fazla cihazın kullanım esaslarını, yararlanma olanaklarını çizimlerle gösterdiği bu olağanüstü kitapta Cizirî, “Tatbikata çevrilmeyen her teknik ilmin, doğru ile yanlış arasında kalacağını” söyler. Bu kitabın orijinali günümüze kadar ulaşamadıysa da, bilinen 15 kopyasından 10’u Avrupa’nın farklı müzelerinde, 5 tanesi Topkapı ve Süleymaniye kütüphanelerinde yer almaktadır.İnsanî ve mekanik sistemlerin çalışma tarzı ve fonksiyonlarını daha iyi anlatabilmek amacıyla, bilgi işlem sistemleri ve canlı varlıkların kontrol ve iş haberleşme yöntemlerinin karşılaştırmalı araştırılmasına dayanır. Sibernetik, birden fazla disiplin oluşturmakla ilgili olup bilim dallarının her biriyle tam bir uygunluk içinde olan bir dizi kavram yardımıyla bu dallar arasında tam bir ilişki kurulmasını sağlar.

Haziran 2014

Balık, bir soruya yanıt verdi.

CAPTCHA nedir?

Bilgisayarın başında işlem yapıp form dolduran kişilerin insanmı yoksa robot yazılım mı olduğunu tespit edebilmek için buldukları bir çözüm.

Form içerisinde karışık resimler halinde bir bulunan kodlardır. Bu resimleri bilgisayar sistemleri görüp tanımlandıramazlar ancak insan gözüyle anlaşılabilir kodlardır.

Bilgisayar

Eğer resim değilde düz yazı olsaydı böylece otomatik yazılımlar (botlar) yüzünden formlar otomatik doldurulup sahte hesaplar açılabilecekti işte bu da web sitelerinin başına bela bir durumdur ("spam" olarakda tanımlandırabiliriz bu durumu) . Bu yüzden pek çok site Captcha sistemiyle güvenlik önlemi almışlardır.

Captcha Resimli kodlarından başka çeşitleride vardır örneğin bir soru sorulur oraya cevabını yazarsınız atıyorum "1+5 = ? " gibi veya "Ankara'nın baş harfi nedir? " gibi.
Haziran 2014

Erhan Kabakci, bir soruya yanıt verdi.

CAPTCHA nedir?

Bir yerden bir şeyler indirirken, okumaya çalıştıkça canımıza okuyan minik minik yazılar.
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Haziran 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.