Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sıcak İçecekler

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Haziran 2013

Devrim Güren @devrimguren

Sağlıklı İçecekler Piramidi

Alkollü İçecekler

Eğer zayıflamak istiyorsanız yediğiniz besinler ve kalorileri kadar içtiğiniz içecekler ve kalorileri de önemlidir. Çünkü bazı içecekler yediğimiz gıdalar kadar kalori içerebiliyor. Bunun için sıvıları iyi tanımıyorsanız kilo vermeye çalışırken kilo almak gibi olumsuz bir sonuçla da karşılaşabilirsiniz.

Su, çay-kahve, süt,gazlı/gazsız içecekler, meyve suları, alkol ve diğer içtiğimiz sıvılar, sağlıklı içecek piramidinde nerede yer alıyorlar? Amerikan Klinik Beslenme dergisinde yayınlanan sıvı piramidini ve her yönüyle içecekleri inceleyelim.

Alkollü İçecekler
 • SU
Günlük sıvı ihtiyacının, diğer içeceklere oranla daha büyük bir kısmını sadece sudan alan kişilerin, genel olarak daha sağlıklı bir beslenme programı yürüttükleri yapılan araştırmalar göstermiştir.


Su, metabolizma ve normal fizyolojik fonksiyonlar ve florid, kalsiyum ve magnezyum gibi elzem mineraller için gereklidir. İçilebilir musluk suyu ya da şişelenmiş su olması kalori için bir fark yaratmamaktadır. Su “0” kalorili bir içecektir. Kadınlar için 9 bardak, erkekler için 13 bardak önerilmektedir.

İnsan vücudu, besin almadan haftalarca hayatını devam ettirebilmesine rağmen, su olmadan ancak birkaç gün yaşayabilir. Şiddetli susuzluk durumunda (%10'luk kayıplarda), bilinç kaybı meydana gelir. Fiziksel performansta azalma, vücut ısısının artması, konsantrasyonda azalma, uyku hali, yorgunluk ve halsizlik gelişir. Hidratasyonun sağlanması (vücuda su alınması), böbrek fonksiyonlarını da düzenler. %12-20 su kaybı ise hayati önem taşımaktadır; ölüm gerçekleşebilmektedir.

Alkollü İçecekler
 • ÇAY VE KAHVE
Siyah, yeşil, beyaz ve oolong gibi tüm çay çeşitleri Asya kökenli küçük bir ağaç olan camelliasinensis bitkisinin yeşil yapraklarından elde ediliyor. Çay, önemli bir antioksidan kaynağıdır. Flavonoidler olarak adlandırılan bu antioksidanların, anti bakteriyel özellikleri bulunduğu ve dişlerin asitlere karşı daha dayanıklı olmasını sağlamalarıyla diş sağlığına faydaları da olabilmektedir. Günde 3 bardak çay tüketiminin miyokard enfaktüsü riskini %11 oranında azaltabileceği bulunmuştur. Bunun yanında, çayda doğal olarak bulunan bir aminoasit olan Theanine'in, konsantrasyonu artırmaya yardımcı olmaktadır. Şeker eklemeden tüketilen çayın kalorisi 0'dır. Günde 8 bardak tüketimi uygundur.

Kahvenin kendisi kalori içermez (0 kaloridir) ancak süt ve şeker eklemesiyle kalorisi katlanır. Günlük alınabilecek maksimum kafein için kahve tüketimi günlük 2-3 fincanla sınırlı tutulmalıdır. Kafeinsiz kahve tüketiliyorsa bu ölçü biraz daha artırılabilir.

Alkollü İçecekler
 • YAĞSIZ VEYA DÜŞÜK YAĞLI SÜT VE SOYALI İÇECEKLER
Süt, kalsiyum ve D vitaminin önemli bir kaynağıdır ancak tam yağlı tüketiminde doymuş yağ oranı yüksek olacağı için yağsız veya düşük yağlı olanlar tercih edilmelidir. Böylece daha az yağ, daha az kolesterol ve daha az kalori alınır. Kemik mineral yoğunluğunu koruyabilmek için süt içmek büyük önem taşımakla birlikte yapılan çalışmalar sütte bulunan kalsiyumun kilo kontrolünde de yardımcı olduğunu göstermektedir. Yağsız ya da az yağlı olmak üzere günde 2-3 bardak tüketilebilir.

Soya sütü, yüksek kaliteli protein, B vitamini ve demir kaynağıdır. Soya sütünde, laktoz bulunmamaktadır ve laktoz hassasiyeti olan insanlar açısından iyi bir tercih, inek sütüne alerjisi olan insanlar için de iyi bir alternatiftir. Kolesterol içermez ve doymuş yağ oranı düşüktür.

Alkollü İçecekler
 • KALORİSİZ YA DA TATLANDIRICILARLA TATLANDIRILMIŞ İÇECEKLER
Diyet içecekler, kalorili ve şekerli içeceklere oranla tercih edilir olsa da bu içecekler üzerinde uzun süreli yapılan çalışmalar bulunmadığı için daha dikkatli tüketilmesi uygun olacaktır. Normal içecekler, şekerle ya da yüksek miktarda fruktoz şurubu eklenerek; diyet içecekler ise sakarin veya aspartam eklenerek tatlandırılır. Oluşan tat, yapay ve doğal aromalarla oluşmaktadır.

Maden suları ise doğal olarak minerallerden zengindir. Yeraltında oluşma süreçlerinde hemen hepsi değişik düzeylerde kalsiyum, magnezyum ve sodyum, bazıları da flüorür içerir. Bu mineraller insan sağlığı için yaşamsal önem taşırlar. Maden suyu seçimi yapılırken düşük sodyum, yüksek magnezyum ve kalsiyum içerikli olanlar tercih edilmelidir. Fazla tüketimi böbreklere yük getirebileceğinden günde 1-2 taneyle sınırlandırmak uygundur. Soda ile maden suyu aynı şey değildir. Soda düz suya (çeşme ya da kuyu suyuna) bikarbonat ve karbon dioksit (CO2) eklenmesiyle elde edilen yapay içecektir. Bu yüzden sadece bikarbonat ve karbon dioksit içerir. Maden suyu gibi zengin mineral özelliği taşımamaktadır.

Alkollü İçecekler
 • MEYVE VEYA SEBZE SULARI VE ALKOL
%100 meyve ve sebze suları vitamin ve kalori açısından zengin olmakla birlikte lif açısından fakir içeceklerdir. Bu nedenle yeterli lif alabilmek için meyve ve sebzenin kendisinin tüketilmesi daha uygundur.

Alkolün bir gramı 7 kalori içerir. Bu sebeple her içkinin alkol oranına göre kalori değeri farklıdır. Örneğin şarap % 12-14 oranında alkol içerir ve 1 kadehi 90-100 kaloridir, Rakı, Viski, Votka da bu oran % 45-50 lere çıkar ve bu içkilerin 1 kadehi 250-300 kaloridir, 1 shut votka yaklaşık 105 kaloridir. Yani 1 ölçü rakı içtiğinizde, neredeyse 3 ölçü şarap içmiş kadar kalori alırsınız. Kadınlarda günlük 1 ölçü, erkeklerde ise günlük 2 ölçü alkolün tüketilebilir. Bu miktar, şarap için 1 kadeh, bira için 330 ml, rakı, votka ve viski için 1 duble ile sınırlıdır.

Alkollü İçecekler
 • KALORİLİ VEYA ŞEKERLİ İÇECEKLER
Bu içecekler yüksek kalorili olmalarının yanı sıra hiçbir besleyiciliği bulunmamaktadır. Hışırtıyı oluşturan karbondioksit; şişe ya da teneke kutu kapanmadan hemen önce eklenir. Gazlı ve meyveli içeceklerde sonradan eklenmiş şekerle ya da yüksek miktarda fruktoz-mısır şurubu eklenerek, tatlandırılır. Bu nedenle diş çürükleri, Tip 2 diyabet ve yüksek kalori alımına bağlı olarak kilo artışına neden olmaktadır. Kalori alımınıza dikkat ediyorsanız tercih etmemenizi öneririm ya da günde 1 bardaktan fazla tüketilmemesi daha uygun olacaktır.
Temmuz 2013

Tutku Yılmaz @t_u_t_k_u

Evde Boza Yapımı

İçecek
3 bardak bulgur2 kahve fincanı pirinç
3 bardak toz şeker
1 kibrit kutusu maya

 • Bulguru akşamdan su ile ıslatıyoruz. Ertesi gün bulgur ve pirinç iyice ezilinceye kadar pişirilir. Mikserle çırparak ince süzgeçten geçirelim.
 • Daha sonra karışımı hafif ateşe koyuyoruz. İçine şekeri ekliyoruz. Şeker eriyinceye kadar karıştırılır.
 • Ateşten alınır soğumaya bırakılır, ama ara ara karıştırmaya devam ediyoruz.
 • Ilıdığını hissedince içine mayayı da ekliyoruz. ( ılık su ile eritilmiiş olmalı maya)
 • Ağzı kapatılarak 2-3- gün bekletilir.
 • İçinde göz göz kabarcıkların olduğunu görürseniz bozanız hazır demektir. Bu yapılan boza 6-7 gün dayanma süresi vardır.
Tarçın ve toz leblebi ile beraber tüketebilirsiniz.
İçecek

FAYDALARI
İçerdiği aktif maya sayesinde annelerde süt yapımını artırır.
Probiyotik etkisi vardır.
Bünyeyi dirençli kılar gribal enfesksiyonlara karşı.
Protein ve B vitamini içerir. Gebeler ve sporcular için çok faydalıdır.
Bozanın içindeki mayalanma sonucu laktik asitin hazmı kolaylaştırmada etkisi vardır.
Zihin açar ve sinirleri dinlendirir.
Mide bezlerinin faaliyetlerini olumlu yönde etkiler.


BESİN DEĞERLERİ
100 ml bozada; 240 kcal enerji, 57.5 gr karbonhidrat, 3.5 gram protein, 0.5 gram yağ, 29 miligram kalsiyum, 1.3 miligram demir, 97 mg fosfor, 1.16 mg Niasin, 0.05 mg Ribovflavin ( B2 vitamini), 0.09 mg Tiamin ( B1 vitamini), 1 mg çinko,
Ağustos 2013

Tutku Yılmaz @t_u_t_k_u

ÇAY: Bilinen ve Bilinmeyen Gerçekleri

Çay
Abartılmadan içilen günlük siyah ve yeşil çayların sağlığa faydalarını biliyoruz.

Bütün çay çeşitlerinin içeriğinde katesin bileşiği vardır.( bir tür antioksidan)
Çay yapraklarında çözülebilen kafein bulunur. Eğer sadece iki dakika demlenirse uyarıcı etkisi vardır.5 Dakikadan fazla demlendiğinde sakinleştirici etkisi vardır.

Çayı banyo malzemesi olarak kullandığınızda enfeksiyon giderici ve sakinleştirici etki yapar.
Göz maskesi olarak da kullanabilirsiniz.
Çay

Demlenmiş çay suyunu ahşap temizleyicisi olarak da kullanabilirsiniz.
Siyah çayda antioksidan seviyesi daha azdır çünkü yaprakları daha fazla okside olması gerekir.
Kan kolesterolünü düşürür, kardiyovasküler hastalıkların azalmasında yardımcıdır.

Çayı limonla içerseniz vücut direncinizi artırmış olursunuz ve damarların bağ dokusunu güçlendirirsiniz. Ancak limonu sıcak çaya direkt atmayın, çayın sıcaklığı yarı yarıya azalınca limonu ekleyin.

Çay

Araştırmalar yeşil çayın daha fazla olduğunu gösteriyor. Çinlilerin yaptığı bir araştırmada yeşil çayın yaşa bağlı beyin hücrelerindeki hasarları onardığını söylüyorlar.

Çay
Ocak 2014

Engin Ergül @enginergul

kahvenin yanın da neden su olur

kahvenin yanın da neden su olur
İncelik
Nisan 2014

Turan Söylemez @turansoylemez

Nutellalı Sıcak Çikolata Tarifi

2214
Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı Nutella
 • 1 su bardağı süt
 • Sıcak çikolata

 1. Küçük boy bir tencerenin içine sütün 1/4'ünü boşaltın. Ardından 2 yemek kaşığı Nutella'yı içine katarak orta ateşte pişirmeye koyulun.
  2214
 2. Süt ve Nutella'yı iyice birbiriyle karıştırın. Pürüzsüz bir görünüm elde edin.
  2214
 3. Ardından sütün geri kalanını tencereye ekleyin. Sıcak ve köpüklü hale gelene kadar karıştırın.
  2214
 4. Bahsettiğimiz hale gelince ocağı kapatın ve karışımı bir kupaya doldurun.
  2214
 5. Nutella'lı sıcak çikolatanız hazır. İsteğinize göre köpük kremşanti, tarçın gibi eklentilerde bulunabilirsiniz. Ayrıca Nutella'nın fazla şekerli geleceğini düşünüyorsanız iki kaşık yerine bir kaşık da kullanabilirsiniz.
  2214

5 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Ihlamur

2 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt