Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sıcaklık

Sıcaklık , bir cismin sıcaklığının ya da soğukluğunun bir ölçüsüdür. Bir sistemin ortalama moleküler kinetik enerjisinin bir ölçüsüdür. Gazlar için kinetik enerji, mutlak sıcaklık dereceleriyle orantılıdır. Duyularla algılanmakta ve genellikle sıcak veya soğuk terimleri ile ifade edilmektedir. Teknik olarak bu değerlendirme doğru değildir. İki cisim birbirisine temas ettirildiğinde sıcak olan soğumakta soğuk olan ısınmakta ve belirli bir süre temas halinde kaldıklarında her ikisi de aynı sıcaklığa gelmektedir. Buradan yola çıkarak sıcaklık bir maddenin ısıl durumunu belirten ve ısı geçişine neden olan etken olarak tanımlanabilir. Termik denge halinde bulunmayan sistemle çevresini termik denge haline getirmeye zorlayan potansiyeldir. Termik denge sağlandıktan sonra bu potansiyel kalkmakta sistemde çevresiyle aynı değeri almaktadır. Noktasal bir özelliktir. Enerjinin mikroskobik düzeydeki statik halidir. Bir maddenin ortalama hıza sahip herhangi bir molekülünün kinetik enerjisiyle doğru orantılı olan büyüklüğüne denir. Sıcaklık genleşmeye bakılarak dolaylı yoldan ölçülebilir. Ölçümünde termometre denilen cihaz kullanılabilir. Bir cismin etrafına kendiliğinden enerji verme eğiliminin bir ölçüsüdür. Enerji veren madde daha yüksek sıcaklıktadır.

Ocak 2016

Kubra. Cemoo, bir soruya yanıt verdi.

Eylül 2014

Rıdvan Bayhan  yeni bir  gönderide  bulundu.

454 °C Kurşuna Elini Sokarsan Ne Olur? / Leidenfrost Etkisi

454 °C Kurşuna Elini Sokarsan Ne Olur Leidenfrost Etkisi - Dailymotion video

FACEBOOK'TA PAYLAŞ ! DİĞER SİTELERİMİZ >> www.slayt.tv - www.slayttv.com - www.ilimkultur.com - www.gazeteyerim.com
Ağustos 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Ağustos 2013

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Doğumda neden sıcak su kullanılır?

  • Sıcak suyun kasları gevşettiği ve ruhsal rahatlama sağladığı bilinmektedir.
  • Sıcak suyun etkisiyle rahme giden kan akımı artar ve rahmin kasılmaları daha az ağrılı olabilir.
  • Artan kan akımıyla birlikte, rahim kaslarına giden oksijen oranı da artar.
  • Bu, aynı zamanda rahim kasının daha iyi kasılmasına ve bu sayede doğum sürecinin daha kısa olmasına yol açabilir.
  • Sıcak suyun etkisi sayesinde annenin rahatlaması ve doğum eylemine hazırlanması sağlanmaktadır.
  • Günümüzde artık sıcak su yardımı ile doğum yaptırmak yerine suda doğum yaptırmak tercih ediliyor. Sıcak suda doğum normal doğuma göre daha az ağrılı ve kasların gevşemesi bakımından daha rahatlatıcı bir doğum işlemidir. Hatta bu şekilde bir doğumu anne yardım almadan kendiliğinde yapabilir. Ancak bebeğe karşı yapılacak bir müdahalede mutlaka bir uzmanın bulunması gereklidir.
Haziran 2013

Devrim Güren  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yaz Aylarında Bebek Bakımı

Derdini anlatamayan bebekler ve küçük çocuklar için anne babalarının dikkatli olması gereken zamanlar yaz ayları. Su kaybı, besin zehirlenmesi, güneş çarpması gibi sorunlara karşı tetikte olmakta ve önlem almakta fayda var. Bunun için yaz aylarında alacağınız önlemler ve dikkat edeceğiniz hususlar bebeğinizin sağlıklı gelişimini doğrudan etkileyecek. Yaz aylarında bu önerilerimize dikkat edin.

Çocuğunuzun açık havada oynamasına izin verin
Özellikle oyun çocuğu adı verilen 3-6 yaş grubu saatlerce dışarıda kalmaktan büyük keyif alır. Yaz mevsiminde uygun tedbirlerin alındığı sürece anne-babalar çocukların bu isteklerini yerine getirmelidirler. Hem fiziksel hem de ruhsal açıdan açık havada zaman geçirmek çocuklar için çok faydalıdır. Fakat unutmayın öğle arası çocuklarınızı güneşe asla çıkarmamalısınız.
Bebek Sağlığı

Güneş koruyucu olmadan sokağa çıkarmayın
Yaz ayları vücudumuz güneşten D Vitamini sentez ederek kışa hazırlık yapar. Bu nedenle güneşin çok dik gelmediği öğle saatleri haricinde çocukları güneşten yararlandırmak gerekir. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında güneşin zararlı etkileri maksimum düzeye çıkacağı için güneşe çıkmadan önce çocuklara güneş koruyucu kremler sürülmesi uygun olur.
Bebek Sağlığı

Çocuğunuz esmerse 30 faktörlü koruma yeterli olabilir
Ten rengine göre bu tip kremlerin koruma faktörü değişir. Çok açık tenli, renkli gözlü çocuklarda ve 1 yaş altı bebeklerde 50 faktör ve üzeri güneş kremleri uygundur. Ten rengi koyu, esmer çocuklarda 30 faktörlü güneş kremi yeterli olur. Güneş kremi seçerken mineral filtre içermesi ve bebeğe alerji yapmayacak özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Kimyasal filtre içeren güneş kremlerinde alerji riski daha yüksektir. 1 yaş altı bebeklerin cildi daha büyük çocuklara göre daha hassastır ve uygulanan her türlü kremin emilimi daha fazladır. Bu nedenle 1 yaş altı güneş kremi seçerken daha dikkatli olmak gerekir. Güneş kremleri kuru cilde güneşe çıkmadan 20-25 dakika önce sürülmelidir.Bebek Sağlığı

Bebeğiniz Terlemesini Önlemek İçin...
1 yaş altındaki bebekler özellikle baş bölgesinden çok terleyebilir. Bunun için üşüyeceği korkusuyla kalın şapkalardan kaçınılmalı ve sadece rüzgarı engelleyecek pamuklu şapkalar tercih edilmelidir. Bebek giysilerinde sentetik ve terleten kumaşlar tercih edilmemelidir. Bebek arabalarının veya oto koltuklarının kumaşlarının da terletebileceği dikkate alınmalıdır. Özellikle araç içinde güneş vurduğu zaman oto koltuğu içindeki çocuğun üstü pamuklu ve ince bile olsa çok terleyebileceği unutulmamalıdır.Bebek Sağlığı

Çocuğunuzu araç içinde bırakmayın
Yaz aylarında güneşin vurduğu araç içinde çocuklar uzun süre bırakılmamalıdır. Dışarıda ısı 30 derece iken pencereleri kapalı ve güneş vuran bir araç içinde ısı 40 derecelere kadar artabilir ve özellikle 1 yaş altı bebekler için bu ısı tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Çocukların da sıvı ihtiyacı var
Yaz mevsiminde tüm insanlar gibi çocukların da sıvı ihtiyacı artar. 18 ay altındaki bebeklerde yaz dönemi anne sütüne devam ediliyor olması önemlidir. 0-6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklere 6 aydan sonra ek gıdalara başlanmalı, anne sütüne bu dönemde de ek gıdalarla birlikte 2 yaşa kadar devam edilmelidir. Sıcak havalarda su içmek istemeyen bebekler eğer anne sütü alıyorlarsa sıvı ihtiyaçları karşılanmış olur. Yaz dönemi ishal benzeri enfeksiyonların da arttığı dönemdir. Anne sütü alan bebeklerin daha az ishal olduğu ve olsa bile ishallerinin daha kısa sürdüğü kanıtlanmıştır.

Taze sebze-meyve vitamin yerine geçer
Yaz dönemi taze meyve ve sebzelerin daha kolay ulaşıldığı bir mevsimdir. Çocukların bu dönem bol meyve ve sebze tüketmesi önemlidir. Düzenli meyve sebze tüketen çocukların yaz dönemi vitamin şurup içmesine gerek yoktur. Yaz aylarında vücudun ihtiyacı olan D Vitamini de güneşten alınmaktadır.
Bebek Sağlığı


Güneş çarpmasına dikkat!
Yaz aylarında uzun süre direkt güneş altında kalma sonucu güneş çarpmaları olabilir. Bu tip durumlarda çocuklarda ateş yüksekliği ve halsizlik gözlenebilir. Terleme sonucu sıvı kaybı oluşur ve güneş çarpması olan çocuğun sıvı ihtiyacı artar. Su içirilmeli, vücut sıcaklığı normalin üzerindeyse ateş düşürücü ilaçlar kullanılmalıdır. Şikayetler devam ettiği takdirde mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Haziran 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Eskimoların buzdan evlerinin içi nasıl sıcak olur?

İglo denilen bu buz evlerde yalıtım çok önemlidir. Ana yapıyı oluşturan buz bloklarının arası karla sıvanarak tıkanır. İyi bir iglonun kapısı da yer üstünde olmaz. İçeri girip çıkarken kapının açılıp kapanması, içerideki sıcak havanın dışarı kaçmasına soğuk havanın içeri dolmasına neden olur. Bundan dolayı buzdan bir ev yapılırken önce geçici bir kapı yapılır ve evden içeri girilir. Asıl kapı evin altındaki kar kazılarak yer altından geçirilen kapıdır. Bu sayede buz evin yalıtımı tamamlanır. Buzdan ev elbette ki bizim ölçülerimizde sıcacık değilse de, bu sayede oldukça elverişli bir ısıya gelir.
Şubat 2013

Kombi Servisi, bir soruya yanıt verdi.

Kombi derecesini kaça getirirsek daha tasarruflu olur? Kullanılmayan odaların peteklerini kapatmak tasarruf sağlar mı?

Kombi Derecesi Evinizin ya da kullanılan yaşam alanının büyüklüğü , kullanılan petek ve petek boyutu ile orantılı olarak değişmektedir.

2 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.