Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sınav Sistemi

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Nisan 2014

Hande Kavas @handekavas

Türkiye'deki sınav sistemi sürekli değişiyor. Tabiri caizse öğrenciler deneme tahtası. Bu durum için ne düşünüyorsunuz? Genç nüfusun sınav sürecini nasıl değerlendirmesini önerirsiniz? Nasıl bir tempo içinde çalışmalıdırlar?

Haklısınız.sabah uyandığımızda ne ile karsılasacağımızı bilmiyoruz. Bu yüzden sistem de size ne yapmanız gerektiği veriliyorsa onu dikkatli inceleyip gerekirse kendisi hep kısıtlayarak çalışmalısınız hedefiniz büyükse uykuya bile vakit yok gerçek olan bu elimizden başka birseyde gelmiyor maalesef.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Paramedik bölümü yazmak istiyorum. İş imkanları nelerdir ve nasıl bir bölümdür?

Benim bildiğim kadarıyla bu bölüm iki yıllık ve benim çoğu acil tıp teknisyenİ arkadaşım liseyi bitirdikten sonra bu bölüme gitti. Lise mezunu acil tıp teknisyenlerinin de bu bölüme ilgisi oldukça fazla. Bu yüzden ilerleyen zamanlarda iş bulma sıkıntısı olabilir. Bence bir daha düşün derim.
Temmuz 2013

Pınarnur Öz @pinarnur

YGS-LYS'nin açılımı nedir?

YGS : Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı açılımıdır. Tek sınavdan iki sınava geçiş 2010 yılında yapılmıştır.

LYS: Lisans Yerleştirme Sınavı açılımıdır. Sınavın ikinci bölümüdür. Daha çok bilgi ve ezber gerektiren kısmı. LYS toplam beş sınavdan oluşmaktadır. Öğrenciler seçtiği alanlara göre bu sınavlara girebiliyor.

MAT - FEN bölümü (sayısal)= LYS1, LYS2
TÜRKÇE - MAT bölümü (eşit ağırlık)= LYS1, LYS3
TÜRKÇE - SOSYAL bölümü (sözel)= LYS3, LYS4
DİL bölümü= LYS5 sınavlarından sorumlu.
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

Memur olabilmek için önemli olan KPSS'den alınabilecek yüksek not mudur yoksa yapılacak torpil midir?

Önce puan sonra torpil maalesef. Özellikle mülakatı olan bölümler için... Ayrıca, herhangi bir iş için torpil yaptıranlar bunun birilerinin hakkını yemek olduğunu biliyorlar değil mi? Hırsızlıkla eşdeğer.
Şubat 2013

Koray Bozkurt @Koray85

Üniversitelerde yapılan 'büt' sınavı hangi sınavın yerine geçmektedir?

Bütünleme sınavı, final sınavı yerine geçmektedir. Bir dersten kalıp kalmayacağınız final sınavına bağlıdır. Eğer final sınavında kalırsanız, o ders için bütünleme sınavına girersiniz. Bunu bütün derslerinizde yapabilirsiniz. Sınır yoktur. Bu yıl uygulanmaya başlanan bu sistemden önce kaldığınız derslerde yaz okuluna kalma ya da bir daha ki dönemde alma vardı.
Şubat 2013

June @june

2013 yılından itibaren ehliyet sınavında ne gibi değişiklikler yapılacaktır?

Bu yılın ilk sınavına giren bir aday olarak gördüğüm değişim sadece soru sayısında meydana gelmişti. Soruların zorluk derecesi yine aynıydı. Klasik ehliyet sınavı sorularından bir farkı yoktu. ( Eski yılların çıkmış sorularıyla..) Artık trafik 25, motor 20 ve ilk yardım 15 sorudan oluşuyor. Süre ise 75 dakikaydı..
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Bütünlemelerin bütün okullarda zorunlu hale getirilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çok şahane olduğunu düşünüyorum. Finallerde çok konu birikir ve klasik bir öğrenci onlara son gece çalışır ve kalma riskini artırır. Bir dersten geçemezsen bir daha ki yıl başına dert olur ve git gide vermek daha da zorlaşır. Bütlerin gelmesiyle kaldığın dersleri o dönem içinde vermek daha da kolaylaştı ayrıca yaz okuluna verilen paralardan da kurtulunmuş oldu.
Ocak 2013

Sinan Kılıç @SinanKLC

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanabilmek için nasıl bir çalışma programı uygulamak gerekir? Önerdiğiniz bir metod var mı?

Sadece İÜHF için değil. Direk sonuca giden tüm sınavlar için olacak tavsiyem, eğer vasat yada vasatın biraz üstündeyseniz öğrenci olarak son 3 ay ciddi bir kamp dönemi geçirin. Aynı konuları defalarca çalışın ve son 15 gün pasaj çalışması yapın. Yani ana konuların üzerinden hızlıca geçin ama defalarca.

İyi bir öğrenci iseniz, zaten yolun yarısı bitmiş tempo yükseltin yeter.

Ancak şunu aklınızdan hiç çıkarmayın. Günde 300 den az soru çözüyorsanız inanın kazanamazsınız. Ha gayret daha çok soru. Başarılar :)
Ekim 2012

Mustafa Görür @mustovoyi46500

YGS sınav sistemini adaletsiz bir sistem olarak görüyorum, bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Görüşünüze katılıyorum. 4 sene boyunca öğrenilen bilgilerin bir ya da iki sınavda öğrenciden istenmesi hiç adil değil. Ben de lise öğrencisiyim. 3. sınıfa geçtim. Ben de olmasa bile arkadaşlarımda şimdiden sınavla ilgili stres başladı.Bu sınav yüzünden ailesinin baskı yaptığı kişileri tanıyorum. Tek amaçları sınav oluyor. Ben de bu sistemin en yakın zamanda değişmesini istiyorum
Ekim 2012

Alphan Manas @Manas

Türkiye'deki sınav sistemine güveniyor musunuz?

Yılmaz Özdil'e ait bir köşe yazısını paylaşmak istiyorum;

"Sekiz kere kaza mı olur?": hurriyet.com.tr/yazarlar/21634780.asp

Ayrıca şahsi fikrim şudur ki,

Eğitim Sistemi adını verdiğimiz sürecin baştan beri insanların doğasına aykırı olduğunu her fırsatta dile getirdim. İlk Okul gibi temel derslerden sonra, zihni bulandıran derslerin eklenmesiyle ve verilen eğitimin iyice ezbere dönüşmesiyle, insanların nasıl yaşaması gerektiğinden, nasıl yaratıcı ve girişimci olabileceğinden çok, bu sistemin toplum devinimini sağlayacak, bir nevi "makine dişlileri" olacak insanlar yetiştirdiğini gözlemledim.

Toplum çıkarlarına göre yetiştirilmek için önce toplumu yönetenlerin çıkarına göre eğitim aldığımızı gördüm. Bu yüzden dinsel konulardan epey uzak durduğum gibi apolitikal bir yol izledim yaşamımın bu noktasına kadar. Çünkü en az eğitim sistemi gibi siyasette insanın doğasına aykırı bir tutumdu.

Türkiye'de ki sınav sistemine güvenmiyorum, eğitim sistemine, siyasete ve adalete güvenmediğim gibi. Türkiye'de iş yapan ve geçici çözümler üreten firmalara güvenmiyorum. Çünkü içinde bulunduğumuz eğitim sistemi, iş etiği olmayan ve kendini geliştirmekten aciz, yaratımsız, girişimler üretemeyecek ve ürettiği girişimlerin ardında mücadele veremeyecek insanlar yaratıyor.
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe @yasinemirmeneks

Öğretmenler kopya çekilmesini nasıl önleyebilirler?

Kendini geliştirerek çünkü öğrenciler gün geçtikçe geliştiriyolar
Temmuz 2012

Gonca Köse @GNCKSE

Bu yıl SBS'de 700'e yakın tam puan yapılması eğitim sisteminin iyiye gittiğini gösterir mi?

Sınavlar eğitim sistemin başarısını göstermez bence. Bu şekliyle bu soruya cevap verebilmek için önceki dönemlerdeki soruların kalitesi, başarı oranları, ağırlık puanlarına göre benzer sorulardaki standart sapmalara, illere göre sınava giren öğrencilerin sayısına ve çözdükleri soruların kalite dağılımına bakılmalıdır. Daha sonrada önceki dönemlerde sınava giren öğrencilerin bugün bulundukları sosyal hayattaki nokta incelenmeli ve aynı süre kadar beklenerek bu sınavda başarılı olanların sosyal hayattaki başarıları ile kıyaslanmalıdır.


Oldukça zor olacağı için bu çalışmayı hangi babayiğit yapar bilmem ama sınava girenlerin hepsi tam puan alsa; eğitimin, sistemin kalitesine bir değer katmaz.

Mart 2012

fazladanblog.blogspot.com'>Muhammed Bekci @mhmmdbekci

Üniversiteye girmek için sınav ne kadar önemli?

Valla sınavı geçemezsen üniversiteye yerleşemezsin buda önemini vurguluyor: bu şu manaya gelmesin. Sınav sistemi iyidir demiyorum kötüdemiyorum
Var olan sınavın önemi bu
Daha fazla

169 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Sınav

250 Kullanıcı   49 Soru   216 Yanıt