Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sinema

Sinema, herhangi bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve sonra bunları gösterici yardımıyla karanlık bir yerde, bir perde üzerinde yansıtarak hareketi yeniden oluşturma işidir. Film göstermeye yarayan özel bir makineyle görüntülerin beyaz perdeye yansıtıldığı salon veya yapıya da sinema denir. İlk film cihazına büyülü fener (lanterne magique) denmişti. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'ndaki Madde 5'e göre sinema: tespit edildiği materyale bakılmaksızın, elektronik veya mekanik veya benzeri araçlarla gösterilebilen, sesli veya sessiz, birbiriyle ilişkili hareketli görüntüler dizisidir. Sinema, Yedinci sanat olarak kabul edilir.

Ekim 2018

Moeranes Senareom, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde tek mekan ve tek oyunculu filmlere neden ön yargılı yaklaşılıyor?

Çünkü ülkemizde kimse araştırmak istemiyor, okumak istemiyor. Kimseden kastım elbette herkes değil. Birçok kişi böyle. Daha basit, günlük şeylerle vaktini geçirmeyi seviyor. Beynini yormak istemiyor. Kendi iç dünyalarında bir yol tutturmuşlar aslında. Ama o yolun ben kesinlikle zevkli ve derin ve doğru olduğunu düşünmemekteyim. İşte bu sebeplerledir ki ; bizim insanımız işin özünde hiç sıkılmak istemiyor. Bu yüzden ön yargılı değil; yaklaşılmıyor bile. Yanından geçilmiyor öyle filmlerin :)
Eylül 2018

Fatih Mermut, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde tek mekan ve tek oyunculu filmlere neden ön yargılı yaklaşılıyor?

Yok ben sana açıkça kısa ve öz cevap vericem. Bir kaç kanalda çalıştım kamera asistanıyım. Şimdi bi yabancı diziye bak genelde 20 ile 50, 60dk arasıdır. Türkiye de bu süre 1.5, 2 saate kadar çıkıyor. Başarısızlık burdan başlıyor. Zengin kadın fakir adam edebiyatı köyden indim şehre edebiyatı. Türkiyede bedava para kazanma yöntemi bulunmuş. Kimse yenilik aramıyorum.
Mayıs 2018

Ateş, bir soruya yanıt verdi.

Hangi filmin hangi karesini duvarına tablo olarak asardın?


Aslında değişmemiş sayılmazdı. Hapishane ona yalandan gülümsemeyi, ikiyüzlülükle ellerini ovuşturmayı, sırıtarak yalakalık yapmayı öğretmişti.
Sinema
Mayıs 2018

Ateş, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde tek mekan ve tek oyunculu filmlere neden ön yargılı yaklaşılıyor?

Tek mekan çekimler beni hep etkilemiştir. Aynı zamanda amatör film yapımcıları için, film/kısa film yapımının milyonu bulan bütçelerle çekilmesi gerekmediğini gösterir. Örnek verirsem 12 kızgın adam filmini gösterebilirim. Aslında senaristin hayal dünyası ne kadar uçsuz bucaksız ise bu hünerlerini tek mekanda gösterecek kadar da sadedir. Sinemada herşey bir bütündür ve %100'ü asla bulamazsınız. Milyon dolarlar harcanan filmlerde bile bize olmamış dedirten şeyler vardır. Tek mekanda çekilen filmleri sitcomdan farklı olarak birçok kamera açılarından çekebilirsiniz bu size tempoyu arttırmada yardımcı olacaktır. Eğer görüntü kısmında yetersiz iseniz ses kısmına daha fazla odaklanabilirsiniz.
Tamam... Çok uzattım.
Eğer ülkemizde tek mekan ve tek oyunculu filmlere ön yargılı yaklaşanlar varsa. Malesef ben o genellemenin içinde değilim.
Mayıs 2018

Mehmet Ali, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde tek mekan ve tek oyunculu filmlere neden ön yargılı yaklaşılıyor?

Bence de tek mekan ya da tek kişi olunca sıkıcı oluyor. Tek mekan ya da tek kişi ile film çekip eğlendirmek oldukça zor.Bu durumda saçma sitcom dizilerinin de etkisi var.
Ekim 2017

Abdullah Gürel  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bir Filmin Anatomisi : Circle(Çember)

Sıradan bir işte çalışıyorsunuz sıradan bir hayat bir telefon geliyor ve geleceğinizi süsleyen bir iş için yakın arkadaşınızdan teklif alıyorsunuz… Ve sıradan hayatınıza bir iş görüşmesine giderek renk katıyorsunuz…

Bir genç kızın(Emma Watson) sıradan bir müşteri temsilcisi işinde çalışır iken hayatında olan sıkıntılı hayatı Circle firmasındaki iş mülakatı ve işe alınması ile değişmektedir. Babası Ms hastalığı ile yaşamına devam ediyor annesi babasının bakımı ile ilgileniyor sigorta ise tedavi masraflarını karşılamıyor bu sırada hayatına giren bir iş ile teknoloji firmasında farklı müşteri temsilcisi modeli işi ile devam ediyor. Bu şirket her insanın hayalini süslüyor ama arka planda görünmeyen gözler insanları izleyip kontrol altında tutmak için yalanlar söylüyor. Mae Holland ise bu şirkette sosyal olmayan kendi halinde takılan biri iken bir anda hayatı değişiyor babası tedavi oluyor ve insanlar tarafından çok tanınan bir insan oluyor. Herşey iyi gider iken gözetleyen göz bir anda onun hayatını değiştiriyor…

Tom Hanks çok ön planda değil film Emma Watson üzerine kurulmuş bir gençlik türünde de olup aslında bilimkurgu , dram , gerilim türünde seyirci karşısına çıkmaktadır.

Film bana göre seyir zevki orta seviye ,

Oyunculuklar iyi,

Film süresi 1 saat 49 dakika zamanın nasıl geçtiğini anlayacağınız türde çok sürükleyici değil bazen durdurup sıkılabilir nefes alabilirsiniz ama sonuna kadar izlemelisiniz,

Yorumlar kısmında çok beğenen de var hiç beğenmeyen de ,

Film Türkçesi çember isimli kitaptan filme uyarlamadır,

Yönetmen koltuğunda james ponsoldt oturmaktadır,


Puanlama :
İzlenmesi Gerekir Mi : Bazı konulardan ders almak için bazen durdurarak izlenmesi gerekir.

İzlenmesi Gerekir Mi : 5/3
Konu İşleyişi : 5/3
İzleyici Yorumları : 5/2.5

Karakterler :

Mae Holland : Kendi halinde hayalleri olan babasının hastalığı nedeniyle kendisine pek vakit harcamayan kano ve deniz düşkünü biri.
Eamon Bailey : Kötü karakteri ve hırsları olan biri bilinen Tom Hanks aksine…
Ty : İnsanlara kapalı mahremiyet isteyen biri.
Tom : Şirketin üst düzey yöneticisi tam bir kötü karakter para ve bilgi dükünü.

Replikler :

Bu düzeltilebilir , bir uçakta ölürsünüz ama uçakları bırakmazsınız, güvenliği artırırsınız.
Çok fena hapı yuttuk.

Fragram :Resimler :78
78
Mart 2017

Abdullah Gürel  yeni bir  gönderide  bulundu.

Uzun Süredir Sonra Gelen Yazım:İftarlık Gazoz

İFTARLIK GAZOZ

2010

Öncelikle bu yazı yazmama vesile olan iftarlık gazoz filmi emekçilerine teşekkür ederim.

Ulan ne zamandır bir film izlemiyorum. Hadi dur dedim ilk başına baktığım sonrasında izlemediğim İftarlık Gazoz filmini izlemek istedim. 35. Dakikadan sonra sıkıldığım burada dursun sonra devam ederim dediğim sonra bitirmeden olmaz devam dediğim bir film oldu aslında iftarlık gazoz filmin yönetmen ve senaristi olan Yüksel Aksu ya teşekkürü bir borç bilirim.

Filmin başlangıcı bir hapishane de başlayıp, sonrasında bir gazozcunun(Efsane isim Cem Yılmaz) okul önünde gazoz diye bağırması ve teneffüste öğrencilerin gazoz içmeye gitmesi ile devam etmektedir. Dizide o gün okulların son günü karneler veriliyor ve Muğla nın o güzel köylerinden birinde okullar tatil olması ve ailelerin bir çoğu tütün tarlasında amelelik yapan çocuklarının o gün karnelerini anne ve babalarına göstermesi ile yaz tatili başlıyor. Dizideki oyuncular o kadar güzel egeli gibi davranıyor ki o içtenliği hissetmemek elde değil Türk sinemasında çok sağlam filmleri her zaman göremediğimiz çok masraflı olmasa da senaryosu çok sağlam olan bir ege filmi aslında, insanlığa ders veren bir Türkiye geçmiş hikayesi...

Bu dizide yok yok herşey den biraz ve fazlaca var.Dizide birini tanıyoruz Hasan Abi devrimci kendisi tütün tarlasının sahibinin oğlu okumuş biri babasına göre anarşist kendisine o kendini devrimci olarak tanımlıyor.Filmin efsane oyunculuk sergileyen çocuk ismine Adem e idol olma yolunda emekçinin yanında bir devrimci.

Diğer bir kişilik Cibar Kemal namı diyar Cmylmz kendisi orta yaşlı bir gazozcuyu canlandırıyor. Yaz tatilinde sahilde Adem i görüp babasından dükkanına çırak olarak istiyor sonrası zaten Adem ile Kemal ustasının civarında egenin eşsiz bir köyünde geçip gidiyor.

Filmde eşsiz oyuncu kadrosu arasında geleceğin efsanesi Adem e gelelim kendisi zaten oyunculuğu ile baş göstermiş bir kahramanımız Adem 70 lerde okul döneminde okulunu ihtarname ile bitiren bir çocuktur o zamanın yaz olması ve ramazan ayının yaza denk gelmesi ile bir yaz dönemi ve Adem in bir günü oruç ile geçirmesi anlatılıyor.Film de aşk meselesi var mı diyenlere spoiller vermemek lazım izleyin görürsünüz.

Dipnotlar
1. Okulun son günü okul müdürünün Atatürk için öğrencilere söylediği akıllarda kalıcı.
2. Emekçileri savunan bir devrim filmi ve belgesel tadında bir film.
3.Senaryoyu yazan adamın ellerinden öpmek lazım.
4. Türkiye yi çok iyi anlatan bir film. 7 bölgemizden Ege bölgesi güzel bir örnek.
5. Yönetmenizin uzun metrajlı 3. Filmi
6. Cem yılmaz ı komedi dışında gördüğümüz 3. Film diyebiliriz.
7.Kendi çapında bir efsane olabilecek bir film
8. Daha fazlası gelir ise sizlerde ekleyin ben de yoruma belirticem
9.Bakalım bu filme göre 2. Bir yazı gelebilir.tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0ftarl%C4%B1...

2010
Şubat 2017

Solsoledo  yeni bir  gönderide  bulundu.

Altıncı His ve Ölümsüz'le tanıdığımız yönetmen Shyamalan'ın son filmi Split, yine yönetmenin severlerini çok memnun edecek bir finalle bizleri bekliyor. Özellikle de Shyamalan simemasına hakimseniz, finalin ne kadar güzel olduğunu daha iyi anlayacaksınızdır... hayatinizboyuncaseyretmenizgereken.blogs...

SPLIT/ Parçalanmış, M. Night Shyamalan, ABD, Macera, Gerilim, 2017-hayatınız boyunca seyretmeniz gereken filmler

description
Kasım 2016

Merve Kaya , bir soruya yanıt verdi.

Bir tıp öğrencisinin veya doktorun izlemesini tavsiye ettiğiniz filmler veya diziler hangileridir?

Bence her türlü korku ve seri katil filmlerini izliyebilirler. Onlar içinde deneyim olur. Sonuçta bu tarz her filimde itinayla insan hayvan uzaylı artık Allah ne verdiyse kesip biçiyorar. Onlar içinde belgesel tadında bi eğitim olur : D
Kasım 2016

Mehmet Emin Yıldırım, bir soruya yanıt verdi.

Arşive eklenebilecek iyi filmler hangileridir?

Andrei Tarkovski- Stalker (İz Sürücü)
Bela Tarr- Werckmeister Harmoniak (Karanlık Armoniler)
Krzysztof Kieslowski- Dekaloog (Dekalog Serisi)
Theo Angelopolos- Eternity and a Day (Sonsuzluk ve Bir Gün)
Ingmar Bergman- Winter Light (Kış Güneşi)
Nuri Bilge Ceylan- Bir Zamanlar Anadolu'da
Semih Kaplanoğlu- Bal
Reha Erdem- Kosmoz
Ekim 2016

Rıdvan Sözen  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol (2013)

Ekonom, tarih , politika ve kitaplarla ilgili bir blog

3004 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Yerli Film

235 Kullanıcı   30 Soru   259 Yanıt

Yabancı Filmler

975 Kullanıcı   83 Soru   508 Yanıt

Real-d

0 Kullanıcı   1 Soru   3 Yanıt

X-pand

1 Kullanıcı   1 Soru   3 Yanıt

Film Animasyonları

36 Kullanıcı   10 Soru   35 Yanıt

Yönetmen

45 Kullanıcı   17 Soru   63 Yanıt

Komedi Filmi

27 Kullanıcı   6 Soru   28 Yanıt

Sinema Oyunculuğu

78 Kullanıcı   25 Soru   105 Yanıt

Hollywood (Sinema)

27 Kullanıcı   26 Soru   191 Yanıt

En İyi Filmler (2010)

20 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

En İyi Filmler (2011)

13 Kullanıcı   4 Soru   23 Yanıt

Filmler

3494 Kullanıcı   135 Soru   1143 Yanıt

Sinema Arşivi

31 Kullanıcı   8 Soru   76 Yanıt

Film Fragmanları

9 Kullanıcı   2 Soru   11 Yanıt

Görüntü Yönetmenliği

6 Kullanıcı   3 Soru   6 Yanıt

Fantastik Filmler

10 Kullanıcı   1 Soru   6 Yanıt

Tanıtım Filmleri

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Gerilim Filmleri

11 Kullanıcı   3 Soru   29 Yanıt

Film Posterleri

1 Kullanıcı   2 Soru   2 Yanıt

Rus Sineması

2 Kullanıcı   2 Soru   13 Yanıt

Hint Sineması

3 Kullanıcı   2 Soru   8 Yanıt

İngiliz Sineması

3 Kullanıcı   2 Soru   4 Yanıt

Keanu Reeves

2 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Bağımsız Sinema

1 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Çocuk Filmleri

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt