Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şirket İşlemleri

Türk Ticaret Kanunu

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mayıs 2012

Hakan @hakkan

Neler ticari sır kapsamında sayılabilir ya da sayılmalıdır?

Ticari sır, genel manada TTK'ya tabi olan her şirketin kamuya açıklanmamış her türlü bilgisidir. Kamuya açıklanmamış her türlü bilginin ticari sır sayılması, şirketlerin karşılaşacağı dava ve ihtilaflarda, elleriniz kısmen güçlendirebilecek bir savdır. Bu nedenle, şirketler yaptıkları sözleşmelere gizlilik hükümleri koyarlar.
Mart 2012

Çağlayan Eroğlu @caglayan

E-deftere hazır mısınız?

Hazırız..e-beyannameden sonra e-defter büyük kolaylık sağlayacaktır..
Eylül 2011

Ananas @mithrilien

Şirket kurarken artık bir iş çeşidi, kolu vs. belirtmeye gerek kalmayan yasa çıktı mı? Nedir işin aslı?

Mer'i mevzuat bölümleri çerçevesinde şirketlerin faaliyet konuları ile sınırlı hareket kabiliyeti bulunmakta olup, hatırladığım kadarı ile faaliyet alanları da unvanda sayılacak olan 8 kalemden ibaret belirlenebiliyordu. Bu nedenle 'x temizlik, taşımacılık, züccaciye, inşaat taahhüt ... ltd.şti.' gibi çeşni tanımlamalar ortaya çıkabiliyordu.

Temmuz ayında yürürlüğe girecek olan yeni TTK ile birlikte şirketlerin faaliyetleri ana sözleşmede yazılı faaliyet konuları ile sınırlandıran ultra vires işlem yasağı kaldırılıyor. Bu çerçevede örneğin teknoloji alanında faaliyet gösteren bir şirket karşısına çıkan uygun bir fırsatı değerlendirmek için sebze ve meyve alım satımı işine de girişebilecektir.

Bununla birlikte şirket ana sözleşmesinde ve sisteme kayıt esnasında bir takım tanımlamaların yapılması gereğinin devam edeceğini düşünüyorum.

Temmuz 2012

Melih Taşkın @meliht

Şirketler topluluğunun sujeleri kimler olabilir?

Şirketler topluluğunda TTK madde 195'e göre 1 hakim şirket ve 1 yavru şirketin varlığı yeterlidir. Ancak Ticaret Sicil Yönetmeliği madde 105'e göre 1 hakim şirket 2 yavru şirket olmalıdır. Yani yönetmeliğe göre en az 3 şirketin olması gerekir. Oysa kanuna göre en az 2 şirketin varlığı yeterlidir. Bu halde bu yönetmelik kanuna aykırıdır ancak doğru olan da bu yönetmeliktir.

Ayrıca TTK madde 195/5'e göre hakim olanın bir şirket değil teşebbüs olması durumunda da şirketler topluluğu hükümleri uygulanabilir. Kanuna göre 1 hakim teşebbüs 1 yavru şirket aranırken; yönetmeliğe göre 1 hakim teşebbüs en az 3 yavru şirketin varlığı aranır. Yine burada da yönetmelik kanuna aykırılık teşkil etmektedir ancak doğru olan yine yönetmelikte yer alan hükümlerdir. Ancak uygulama bakımından kanunun lafzını dikkate almak gerek bulduğundan kanunda yer alan sujelerin varlığı aranmaktadır. Ancak tekrar belirtmek gerekir ki olması gereken hukuk açısından doğru olan yönetmelikte aranan kriterlerdir.
Mayıs 2012

Ece Naz Sonat @lorquina

Nisan 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Bulut bilişim şirketlere neler sağlıyor?

Paylaşım gerektirek klasörleri aynı anda birden fazla kullanıcının kullanmasını, isteğe bağlı olarak bilgisayar harddiskinde yer kaplamadan bilgi saklamaya, şirket çalışanları her nerede olurlarsa olsunlar ortak klasöre tablet, akıllı telefon veya bilgisayar aracılığıyla ulaşmasına ve silinen ürünleri geri getirebilme özelliği ile kurtarılabilmeye yarıyor (Her bulut bilişim bu hizmeti sağlamıyor).

Bu saydıklarım sadece klasör ve dosya saklama konularında yardımcı olabilir. Bulut bilişim hala gelişmekte olan bir platform.
Daha fazla