Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şişmanlık

Obezite, insan vücudunda yağ hücresi(leri)nde depolanan doğal enerji rezervlerinin ciddî risk oluşturacak düzeyde artması ve sonuçta ölüm oranlarının kaçınılmaz olarak yükselmesi ile karakterize bir hastalıktır.

Ocak 2015

Süleyman, bir soruya yanıt verdi.

Hızlı bir şekilde kilo almak için tavsiyeleriniz nelerdir?

Son 1 yılda 16 kilo aldığım için bu konu bana uzak olmadığını düşünerek cevap verme gereğinde bulundum. Yaptığım şeyler geceleri ekmek arası olarak tabi ettiğimiz şeyleri yemek ve bol şekilde kola tüketmek en başında geliyor.
Aralık 2014

Demet Yiğit, bir soruya yanıt verdi.

Hızlı bir şekilde kilo almak için tavsiyeleriniz nelerdir?

Hızlı ve de sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız, size tavsiyem mümkünse diyetisyene gitmeniz. Çünkü kilo almak için, enerji alımını artırmak gerektiğini, bunun için de daha fazla besin tüketmek gerektiğini herkes bilir.. Önemli olan, kilo almanızı güçleştiren bir faktör var mı hayatınızda ya da sağlık durumunuzda, bunu tespit etmektir. Sonrasında zaten yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite ve ideal ağırlığınız gibi faktörler göz önünde bulundurularak gereksiniminiz hesaplanır ve ne kadar sürede ne kadar kilo alabileceğiniz tespit edilir. Eğer amacınız vücudunuzdaki kas miktarını artırmak ise bu sadece enerji ve protein alımınızı artırmakla mümkün değildir, egzersiz yapmanız şarttır. Protein tozu konusunda da şunu ilave etmek isterim.Gereksiz yere kullanılması 'bence' risklidir( Kişisel fikrimi söylememin nedeni protein tozu kullanımının oldukça tartışmalı bir konu olması).Özellikle böbrek sağlığını uzun vadede olumsuz etkileme ihtimali vardır. Günlük protein gereksinimini besinler yoluyla karşılayamayan sporculara önerilebilmektedir. Fakat bunu da yine bir diyetisyene danışarak uygulamak gerekli ve de önemlidir.
Mart 2014

Koray Bozkurt  yeni bir  gönderide  bulundu.

Eylül 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Çocuklarda şişmanlığın nedenleri nelerdir?

 • Hormonal bozukluklar, kilo alımına neden olabilir. Ancak çok nadir olarak rastlanır. Kalıtım, çocuklarda şişmanlığın önemli bir sebebidir. Ailesinde şişman olan çocuklar, aile içinde şişman olmayanlara göre 3 kat daha fazla şişmanlık riski taşımaktadır.
 • Bebeklik döneminde anne sütü alan çocuklarda şişmanlık, mama ile beslenenlere göre daha az görülmektedir.
 • Aile içinde olumsuz ilişkiler, arkadaş edinememe, bilgisayar başında fazla zaman geçirme, psikolojik etmenler şişmanlığın oluşumuna zemin hazırlamaktadır.
 • Çocuğun yaşam biçimi, oyun oynaması, spor yapması, kilo alımını etkileyen faktörlerdendir. Kötü beslenme, çocuğun şekerli içecekler, meyve suları tüketmesi, sürekli atıştırması, fast food tüketimi kilo alımını hızlandıracaktır.

Temmuz 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Metabolik sendrom ve belirtileri nelerdir? Nasıl teşhis edilir?

Metabolik sendrom bir modern yaşam hastalığıdır. Hareketsiz ortamlarda çalışan bireyleri tehdit eden metabolik sendromun görülme sıklığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış göstermektedir.

Bu sendromdan en çok etkilenen grup, masa başında oturan, beslenmesi düzensiz, yoğun stres altında çalışan kişilerdir.

Metabolik sendrom, insanın yaş ilerledikçe kalp hastası veya şeker hastalığı yakalanma olasılığını arttıran bir durumdur. Hastalık ortaya çıkmadan, hastalığı ortaya çıkaran risk faktörlerini yok etmek gerekir.

Türkiye metabolik sendrom araştırma grubunun (METSAR) yaptığı çalışmaya göre ülkemizde kentsel yerleşimlerde metabolik sendrom sıklığı ortalama %33,82’dir.

METSAR’ın verilerine göre Türkiye’de 20 yaş üstü nüfusun 1/3’ üne yakını metabolik sendromludur. Bu durum Avrupa ve ABD verileriyle paralel bir sonuç göstermektedir.

Araştırmadaki diğer önemli bir sonuç ise kadın nüfusun erkek nüfusa oranla daha fazla risk altında bulunmasıydı. Türkiye geneli ortalaması metabolik sendroma yakalanma sıklığı oranı erkeklerde %28,8 iken, kadınlarda %41,1 olduğu saptanmıştır.

Sendrom
Sendrom

Hastalığın dört belirtisi vardır:
 • Bel çevresinde genişleme,
 • Tansiyon yüksekliği,
 • Kolesterol yüksekliği,
 • Kan şekerinde sınırda yükseklik.

Yol açtığı hastalıklar:
 • Kalp krizi
 • Diyabet
 • Obezite
 • İnmeler
  Sendrom
Haziran 2013

Batuhan Bulut, bir soruya yanıt verdi.

Sumo güreşçilerinin şişman olmasının sebebi nedir?

Newton’un ikinci hareket kuralı olan hız= güç/ hacim eşitliğine göre, ne kadar ağır olursanız rakibinizin sizi yerinizden oynatabilmesi için o kadar çok güç kullanması gerekir. En şişman Sumo güreşçisi 267 kiloydu.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ekim 2012

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Metabolik sendrom ve belirtileri nelerdir? Nasıl teşhis edilir?

Hiper tansiyon,şişmanlık,şeker hastalığı,kan yağlarında yükseklik gibi kalp ve damar hastalıklarına neden olan hastalıkların bir arada görülmesine metabolik sendrom denir.

 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol
 • Bel çevresinde genişleme
 • Sınırda yüksek kan şekeri
Trigliserit,toplam kolesterol ve HDL seviyesi ile kan değeri kontrol edilerek teşhis edilir.Tedavisi içinse yaşam tarzını değiştirmek ve kilo vermek çok önemlidir.


Sendrom

6 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.