Bilmek istediğin her şeye ulaş

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mayıs 2016

Melek Özaslan, bir soruya yanıt verdi.

Sivilcenin nedenleri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Telefonla konusurken bile kulaklik yerine, yanaginiza telefonun temas etmesinin bile etkisi var.
Daha hassas ciltlere sahibiz.
Roaccutane veya zoretanin kullanmayin.
Lazer.. Digerlerine oranla kalici cozumler sunacaktir.
Ayrica enzim degerlerinize (hdl, ldl) baktirmanizi oneririm. :)
Sabir ile sifa sizinle ve sevdiklerinizle olsun.
Kasım 2014

Hxdcml, bir soruya yanıt verdi.

Makyaj yapmak sivilceye neden olur mu?

Makyaj yapmak daha büyük sorunlara yol açabilir.
Eylül 2014

Ergün Tuna, bir soruya yanıt verdi.

Sivilcenin nedenleri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Elma sirkesi ile sabah akşam... Yüzünüzü temizleyin... Bir şey kalmadığını göreceksiniz... Ayrıca... Zeytinyağı ile tuz karışımını yüzünüzde bir pamuk ile ovalayın... Farkı fark edeceksiniz... Dikkat ilaçlar sadece semptomatik tedavi içindir... . Yani geçicidir... ... .
Haziran 2014

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Expigment krem yüz lekelerine iyi geliyor mu? Nasıl kullanılıyor?

Expigment, yüz lekeleri için iyi bir ilaçtır. Ciltteki pigmentlerin belirli noktalarda aşırı birikmesi sonucu oluşan lekelere iyi gelir. Etken maddesi hidrokinondur ve bu madde yüz aydınlatıcı birçok üründe kullanılır. Lakin hidrokinon azımsanmayacak kadar sağlık kuruluşu tarafından kanserojen kabul edilmektedir ve insanlarda 1/3 oranda alerjisi olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca hassas ciltlerde lekeyi bitirmek bir yana lekeler oluşturabilmektedir.

Kısaca kullanırken mutlaka doktorunuza danışın. Ayrıca ilacı yazın kullanmayın, kışın kullanın. Etken maddesi güneş ışınlarına karşı ciltte hemen hassasiyet oluşturur. Kışın da kullanırken uygulamadan sonra güneş koruyucu ürün kullanın.
Haziran 2014

Russel Westbrook, bir soruya yanıt verdi.

Halk içinde genel bir kanı var o da şu, ergenlik döneminde fazla mastürbasyon yaparsan sivilcelerin artar. Ne derece doğrudur?

Düzensiz mastürbasyon dan oluyo. O Kesin. Düzenli yapıp mümkünse her sabah uykundan uyanınca yüzünü sabunla durulaman daha iyi olucaktır.
Haziran 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Mayıs 2014

Redcat, bir soruya yanıt verdi.

Halk içinde genel bir kanı var o da şu, ergenlik döneminde fazla mastürbasyon yaparsan sivilcelerin artar. Ne derece doğrudur?

Yanlış. Akne ve sivilceler bir cilt problemidir. Ergenlik döneminde hormonlarsa meydana gelen değişiklikler vücudun normal yağ dengesini bozar ve tüm vücutta aşırı yağlanma görülür. Temizlenemeyen gözenekler yağ+kir+ter ile birleştiğinde sivilce ortaya çıkar. Ejakülasyon ya da koitus ile bağdaştırılmaz.
Mayıs 2014

Redcat, bir soruya yanıt verdi.

Sivilcelere karşı ROACCUTANE kullananlar var mı? Nasıl etkilerini gördünüz?

Kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalı. Özellikle karaciğer enzim değerlerinin her ay düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Düzenli kullanım esastır. Ben yaklaşık 7 aydır kullanıyorum fakat aldığım doz cilt yenilenmesine ve yağ düzenlenmesine yardımcı olması için 2 günde bir 20 mg şeklinde bu nedenle bende herhangi bir duygusal kargaşa yaratmadı, daha yüksek dozda sürekli kullanan tanıdıklarımda ruhsal etkileri değişik ve olumsuz yönde oldu, fakat tedavi bitiminde her şey normal haline döndü. Fakat tabi ki ilaç kullanımında sonra düzenli cilt bakımı yapılmaması halinde sivilcelerin bir kısmı geri dönebiliyor, doktorunuzdan mutlaka iyi bilgi alın.
Mayıs 2014

Redcat, bir soruya yanıt verdi.

Ergenlik dönemi sivilcelere nasıl bakım yapılmalıdır?

Her sabah PH dengesi 5.5 olan bir sabun ile güne başlamak ve su bazlı cilt tipine uygun bir krem sürmek. Gece yatmadan önce mutlaka makyaj yapılmış ise çıkartılması gerekir ve ne olursa olsun, gece yatmadan önce mutlaka yıkama, arındırma ve nemlendirme yapılmalıdır. Efor sarf edilecek aktivitelerde bulunmadan önce mutlaka cilt temiz olmalıdır ki gözeneklerde halihazırda var olan ter ve yağ kir ile birleşmesin, yeni sivilceye yol oluşturmasın.
Mayıs 2014

Redcat, bir soruya yanıt verdi.

Ergenlik döneminde çıkan sivilceleri sürekli patlattığım için yüzümde izler bırakıyor. İleride kalıcı olur mu?

Özellikler ergenlik döneminde çıkan sivilcelerin patlatılmaması önerilmekte. Cilt tipi sivilcenin oluşmasında önemli olduğu gibi, sivilcenin de özelliği önemlidir, akneye dönüşen sivilceler kesinlikle ellenmemelidir.
Mayıs 2014

Koray Bozkurt, bir soruya yanıt verdi.

Ergenlik dönemi sivilcelere nasıl bakım yapılmalıdır?

Ergenlik sivilceleri yağ bezlerinin fazla yağ salgılaması ve yağ bezi kanallarının deriye açılan kanallarının tıkanması nedeniyle ortaya çıkar. Burada yerleşen bakterilerde sivilce görünümüne neden olmaktadır. Sivilceler neden çıkar?
 • Akne tedavisinde temizlik oldukça önemlidir; cildi kurutup, tahriş etmeyen, cilt yağ dengesini düzenleyen, alerjik olmayan uygun bir temizleyici ile cildin her gün temizlenmesi gerekmektedir.
 • Cildinizi aşırı ovalamayın ve keselemeyin. Cildi hafif ve dairesel hareketlerle çok az ovalayabilirsiniz. Ancak aşırı keselemek veya aşırı ovalamak sivilceleri arttırır ve cildi tahriş eder.
 • Sert havlu kullanmayın.
 • Alkol içeren tonik kullanmayın. Alkol cildin üst tabakasını soyar ve daha çok
  yağ ü
  retilmesine neden olur.
 • Sivilceleri sıkmayın, yolmayın, ellemeyin.
 • Aknesi olan her ergen, yüzünü kuruluğa yol açmayacak şekilde kremli sabunlar veya nötral PH temizleyiciler ile günde 2-3 kez yıkamalıdır. Bu en etkili ve en kolay sivilce ilacıdır. Aknesi olan ergenler için özel bir cilt bakımı yoktur.
 • Kırmızı, ağrılı ve içi iltihaplı çok sayıda sivilce için mutlaka bir doktora ilaç kullanmanız gerekebilir.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2014

Pelin Şen, bir soruya yanıt verdi.

Makyaj yapmak sivilceye neden olur mu?

Hem evet, hem hayır. Aslında kullanılan ürünlere göre cevabı değişiyor bu sorunun.

Mesela fondoten, pudra, kapatıcı gibi ürünler çok önemli. Genellikle bu ürünler gözenekleri kapatıp cildin hava almasını engellediği için sivilceye neden oluyor. Özellikle de kalitesizse. En sağlıklısı bu ürünlerden uzak durup göz makyajı ve rujla yetinmek. Hem daha doğal bir görünüm elde etmiş olursunuz. Ama ben fondotensiz yapamam diyorsanız cilt sağlığınız için mutlaka bitkisel markaları ve içinde yağ bulunmayan ürünleri tercih edin.

5 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.