Bilmek istediğin her şeye ulaş

Siyasal Tarih

REDIRECT Siyasi tarih

Haziran 2017

Mahsum Çetintaş, bir soruya yanıt verdi.

Ernesto Che Guevara kimdir?

Ernesto “Che” Guevara, kısaca Che Guevara veyahut el Che, Arjantinli doktor. Marksist-Leninist siyasetçi. Küba gerillaları ile Enternasyonalist gerillaların devrimci öncüsü.
Tıp eğitimi alırken Latin Amerika’yı baştan aşağı dolaştı ve bu sayede bir hayli insanın karşı karşıya kaldığı fakirliği direk gözlemleyebildi. Bu tecrübeler neticeninde bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna inanarak Marksizm’i incelemeye başladı ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán’ın önderliğinde Guatemala’nın sosyal devrimine katıldı.
Bir müddet sonra 1959 seneninde Küba’da idaresi ele geçiren Fidel Castro’nun askeri nitelikli 26 Temmuz Hareketi’nin bir azası oldu. Yeni hükümette çeşitli ehemmiyetli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı kuramı ve uygulamaları üzerine yazılar ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 seneninde Küba’dan ayrıldı. Öncelikle Kongo-Kinşasa’ya (sonraları Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Silahlı gücü Özel Harekât Birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya’ya gitti. Guevara 9 Ekim 1967’de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera’da Bolivya Silahlı gücü’nun elindeyken öldürüldü. Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz edildiğine şahit olmuşlardır.
Ölümünden sonra Guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin simgesi haline gelmiştir. Guevara’nın Alberto Korda tarafından çekilen resimi “dünya üzerindeki en tanınmış resim ve 20. Yüzyılın simgesi” olarak nitelenmiştir.Soru Cevap
Aralık 2014

Gökçe`n, bir soruya yanıt verdi.

Ernesto Che Guevara kimdir?

Google. A sor daha cabuk cevap alırsın
Haziran 2014

Özge Uzun,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2014

Doğan Gündoğan, bir soruya yanıt verdi.

Sizce dünya tarihi boyunca yönetim rejimleri olarak en son model "cumhuriyet" rejiminden sonra ne tür bir rejim ortaya çıkabilir?

Artık cumhuriyetin yönetim şeklininde paçavra olup kenara itileceği aşikardır. Bence artık ''ilahi'' bir rejimin olması ki takip ettiğim kadarı ile birkaç ülkede ''Kuran'' nın hükümleri ile yönetime geçileceğini düşünüyorum. Tabi bu daha önceki yönetilen ''Şeriat'' yapılanmasının çok üstünde birşey. Sadece kitaba dayalı olacağıdır. Çünkü insanlığın elinin değdiği herşeyde bir eksiklik olduğu artık ortadadır. İlahi bir mesaj şart tabi ''İnsan eli değmeden saf'' bir kanun olması gerekir.

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.